Pershkrimet e Lendeve

- (0) - Prereq: , Coreq: - Libri

00 - 00 (2) - Prereq: , Coreq: - Libri

ALB 125 - Arti i te shkruarit (8) - Prereq: , Coreq: - Libri 1. Shkrimi Akademik (A Short Guide to College Writing) S. Barnet, P. Bellnca, M. Stubbs; 2. Shqipja Standarte, Si ta flasi e ta shkruajme, R. Memushaj;
Bazat llogjike dhe teknike te artit te te shkruarit. Nje lende qe ploteson kerkesat per formim te pergjithshem ne gjithe programet.

ALB 128 - Arti i te shkruarit (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Bazat llogjike dhe teknike te artit te te shkruarit. Nje lende qe ploteson kerkesat per formim te pergjithshem ne gjithe programet.

ALB 134 - Letersi shqipe I (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Letersi moderne 1,2: Sabri Hamiti
Nje veshtrim i pergjithshem i letersise shqipe. Synohet nje studim i plote dhe i detajuar i gjithe etapave te letersise shqipe dhe kontribuesve kryesore te saj.

ALB 135 - Letersi shqipe II (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Vazhdim i ALB 134.

ALB 148 - Gjuhe shqipe I, II (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Kjo lėndė ėshtė njė pėrpjekje qė synon formim gjuhėsor tė pėrgjithshėm tė studentėve. Ajo u ofron studentėve, njohuritė bazė mbi gjuhėn.

ALB 149 - Gjuhe shqipe II (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Vazhdim i ALB 148.

ALB 150 - Hyrje nė gjuhėsi (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Hyrje ne gjuhesi, Rami Memushaj
Ne kete kurs trajtohen ēėshtje qė kanė tė bėjnė me vendin e gjuhėsisė nė shkencat shoqėrore, veēoritė dhe funksionet e saj, informacione tė detajuara pėr disiplina tė ndryshme tė gjuhėsisė.

ALB 155 - Hyrje nė Letėrsi (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Lėnda synon njohjen e disa nocioneve themelore mbi shkencėn e letėrsisė dhe disiplinat e saj pėrbėrėse, objektin e shkencės pėr letėrsinė.

ALB 165 - Leksikologji (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Leksikologjia e gjuhes shqipe, Jani Thomai
Lėnda trajton njė sistem pak a shumė tė plotė dijesh pėr leksikologjinė dhe leksikografinė shqipe. Ajo studion lidhjet ndėrmjet formės gjuhėsore e pėrmbajtjes sė saj nė njėsinė e fjalės a tė frazeologjisė, si edhe dinamikėn e zhvillimit tė pandėrprerė tė leksikut.

ALB 231 - Fonetika e gjuhes shqipe (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Fonetika dhe fonologjia e gjuhes shqipe. A.Dodi
Trajtohet sistemi fonologjik i shqipes, ai i zanoreve dhe i bashkėtingėlloreve, parimet e klasifikimit dhe pėrshkrimi i tyre nyjėtimor e akustik, kundėrvėniet e zanoreve, diftongjet, korrelacionet e bashkėtingėlloreve dhe formantet e tyre, ndėrrimet e fonemave tė shqipes, rrokja, theksi, drejtshqiptimi e drejtshkrimi etj.

ALB 251 - Dialektologji (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Dialektologjia , Jorgji Gjinari, Gjovalin Shkurtaj
Njė numėr konceptesh dhe vlerėsimesh rreth dialektologjisė dhe tė dhėnave tė dialekteve pėr studimin e plotė e tė thelluar tė gjuhės, duke e shtrirė kundrimin edhe jashtė caqeve tė dialektologjisė shqiptare.

ALB 263 - Letėrsi e huaj I (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Nje veshtrim i pergjithshem i letersise boterore sipas etapave kryesore te zhvillimit te saj.

ALB 264 - Letersi e huaj II (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Vazhdim i ALB 263.

ALB 267 - Morfologji (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Gramatika e gjuhes shqipe , Botim i akademise se shkencave
Morfologjia e gjuhės sė sotme shqipe, si njė degė e vecantė e gjuhėsisė nė tėrėsi ėshtė konceptuar nė kėtė program si njė kurs i koncentruar.

ALB 268 - Sintaksa e gjuhes shqipe (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Gramatike e gjuhes shqipe II, Botimi i akademise se shkencave,Grup autoresh
Pėrmban njohuri tė pėrgjithshme nga fusha e sintaksės: njohuri rreth objektit tė saj, metodave tė studimit, trajtimit tė dukurive sintaksore, njėsive sintaksore, raporteve sintaksore dhe mjeteve tė realizimit tė tyre.

ALB 281 - Folklor (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Etnofolklori, Agron Xhagolli
Ky kurs sjell njohuri te caktuara rreth kuptimit, koncepteve, histories se etnologjise e te folklorit shqiptar. Nepermjet saj shihen edhe lidhjet me disiplina te tjera shkencore.

ALB 311 - Hyrje nė Historinė Gjuhės (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Kursi parashikon ligjerata qe synojne te pajisin studentet me njohuri ne fushen e kultures gjuhesore.

ALB 312 - Gramatike historike (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Zhvillimi i eptimit ne gjuhen shqipe. Ethem Likaj
Kursi i ligjeratave synon pershkrimin e perimtuar te dukurive qe lidhen me strukturat themelore te gjuhes shqipes ne rendin historik. Eshte synuar paraqitja e vecorive tipologjike te shqipes ne qarkun indoeuropian, pikepamjet e ndryshme mbi gjenezen e saj, klasifikimi perkates mbi kualifikimet gramatikore, shqyrtimi i proceseve te kodifikimit standartizues te shqipes mbi realitet e evoluimit historik-linguistik, gjendja e saj sot.

ALB 325 - Sociolinguistike (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Sociolinguistika.Gjovalin Shkurtaj
Pėrmban tė dhėna mbi objektin, fushat e zbatimit dhe marrėdhėniet e sociolinguistikės me shkencat e tjera.

ALB 336 - Histori e Gjuhes Standarde (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Konceptet baze te gjuhes standart, historia e saj. A eshte e nevojshme gjuha standart apo eshte thjesht nje pengese per shprehjen lirshem te ndjenjave dhe traditave te zonave te ndryshme te Shqiperise.

ALB 341 - Psikolinguistike (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Kursi synon te ndihmoje studentet te kuptojne lidhjen midis psikologjise dhe zhvillimeve gjuhesore, aplikimeve te gershetuara gjuhesore, mesimit te gjuhe dhe crregullimeve te saj.

ALB 355 - Teori e Letersise (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Teori letersie. Worren dhe Wellek, Botimi 2007
Ky kurs ofron nė pikėpamje konceptuale, pastaj edhe metodike, nje organon qendrimesh mbi natyren e letersise, funksionin e saj, studimin e saj te jashtem, menyren e ekzistences etj.

ALB 359 - Trashegimi Kulturore (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Nje thellim i meteshem i ALB 281. Studiohet ne detaje trashegimia kulturore e popullit shqiptar.

ALB 369 - Histori e Drejtimeve Letrare (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Kursi i teorive letrare, Agim Vinca
Nje histori e pergjithshme e drejtimeve letrare ne Shqiperi duke filluar nga Rilindja, fillimi i shekullit te XX, letersia e realizmit socialist, letersia e viteve 90. Shkrimtaret shqiptare trajtohen ne bazen e ketyre kendveshtrimeve letrare.

ALB 370 - Gjuhesi e tekstit (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Gjuhesi teksti, Klodeta Dibra, Nonda Varfi
Modelet e tipologjisė sė teksit dhe tė standarteve tekstuale, si p.sh. kohezioni, koherenca, qėllimshmėria, pranueshmėria, informimi, rrethanat dhe intertekstualiteti, etj.

ALB 398 - Projekti Final (8) - Prereq: , Coreq: - Libri

BIO 102 - Bazat e biologjise (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Bazat e shkencave biologjike, njohurite fillestare per biologjine si shkence dhe sfidat dhe nderthurjet e saj me shkencat e tjera.

BIO 160 - Botanika e Pergjitheshme (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Hyrje nė konceptet kryesore te botanikės. Qeliza bimore, indet bimore, ndėrtimi, funksioni, etj. Ndėrtimi morfologjik: morfologjia, anatomia dhe funksioni i organeve bimore. Riprodhimi: llojet, organet e riprodhimi, pjalmimi dhe fekondimi.

BIO 161 - Zoologji invertebrore (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Klasifikimi i invertebrorėve. Protozoarėt. Sfungjerėt dhe plakozoarėt: evolucioni, cikli jetėsor dhe zhvillimi i Metazoarėve. Knidarėt dhe ktenoforėt: ndėrtimi, organizimi colonial, klasifikimi dhe evolucioni. Kafshėt me simetri bilaterale: Plantelmitėt, nemertinėt. Molusqet. Krimbat unazorė. Kėmbėnyjtuarit. Keliceratėt. Krustacetė. Miriapodėt. Insektet. Lėkurėgjėmborėt. Lofoforėt.

BIO 214 - Biologji detare (8) - Prereq: (MAT 154 OR MAT 164), Coreq: - Libri
Nepermjet kesaj lende studentet e peshkimit do te marrin njohurite e nevojshme rreth mjedisit detar me faunen e floren detare, me mbrojtjen dhe ruajtjen e mjedisit detar, zonat e rrezikuara ne bregdetin Shqiptar dhe ne pergjithesi ne zonat ujore ne bote, si dhe standarteve te Organizates Nderkombetare Detare ne lidhje me ekologjine dhe biologjine detare. Po ashtu aspekti biologjik i krijesave te detit, peshqeve, gjitareve te ndryshem ne hapitatin detar do te jene nje prej objektivave te lendes ne fjale

BIO 260 - Sistematika e Bimeve (8) - Prereq: BIO 160, Coreq: - Libri
Kriptogamet: bakteret, algat, kėrpudhat, likenet. Morfologjia, riprodhimi, klasifiBiologji, ekologia. Briofitet dhe pteridofitet: klasifiBiologji, tipat kryesore, ekologjia. Fanerogamet: gjimnospermat: ve\c{c}oritė, klasifiBiologji, pėrhapja, lidhjet fotgjenike, vlera ekonomike. Angjiospermat: ve\c{c}oritė, klasifikmi, lidhjet filogjenike, pėrhapja, vlerat ekonomike.

BIO 261 - Zoologji vertebrore (8) - Prereq: BIO 161, Coreq: - Libri
Kordatėt: vetitė, origjina. Cefalokordatėt. Amfioksi. Vertebratėt. Agnatėt: anatomia dhe sitematika. Peshqit: anatomia, sistematika. Amfibėt: karakteristikat, veoritė, sistematika. Reptilėt: ve\c{c}oritė, evolucioni. Sistematika. Shpendėt: ve\c{c}oritė, sistematika. Gjitarėt: veoritė, prejardhja, sistematika.

BIO 262 - Histologji (8) - Prereq: BIO 263 OR INF 140, Coreq: - Libri
Histologjia dhe metodat e studimit tė saj. Qelizat dhe kulturat indore; indet: indi epitelial: format, karakteristikat, tipet e epitelit. Indi lidhor: tippet e indit lidhor. Indi kockor: kockat, tippet e kockave, struktura e brendshme. Indi nervor: neuronet, nervat, degjenerimi dhe rigjenerimi i indit nervor. Indi muskulor: llojet, rigjenerimi i indit muskulor. Gjaku: qelizat e gjakut, sistemi imun dhe organet limfoide.

BIO 263 - Biologjia Molekulare dhe Qelizore (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Membrana plazmatike, organizmi dhe fluiditeti i shtresės bilipidike, asimetria e organizimit membranor, transporti pasiv, transporti aktiv, endocitoza e ndėrmjetėsuar nga receptorėt, polariteti i qelizave, mekanizmat e lindjes dhe tė pėrhapjes sė potencialit tė veprimit, sinapset; sistemi membranor i brendshėm; citoskeleti, lėvizja me cilie, mikrotubulat dhe filamentet e aktinės si asamble dinamike, filamentet e ndėrmjetėm; organelet me mebranė tė dyfishtė: mitokondria dhe kloroplastet; bėrthama qelizore, paketimi i AND nė kromozome, transkriptimi i ADN nė prokariotė dhe eukariotė, sinteza e ARN, translatimi, sistemet postranslatuese, dyfishimi i ADN-sė; baza molekulare tė mitozės; mekanizmat e gjeneve rregullatorė.

BIO 264 - Mikrobiologji (8) - Prereq: BIO 263 , Coreq: - Libri
Mikrobiologjia ėshtė shkenca qė merret me studimin e mikroorganizmave , strukturėn e tyre si dhe sėmundjen qė shkaktojnė nė popullatė.

BIO 270 - Paleontologji dhe bazat e gjeologjis (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Paleontologjia. Origjina e jetės, provat gjeologjike.Sistematika e botės organike dhe provat e jetės. Prirja evolutive e botės organike. Bimėt fosile. Gjeologjia.Toka, shikim tokėsor dhe planetar. Shkėmbinjtė, formimi dhe kalciBiologji. Proceset gjeologjike ekzogjene. Proceset gjeologjike endogjene.

BIO 271 - Fitogjeografi (8) - Prereq: BIO 260, Coreq: - Libri
Karakteristikat e bimėsisė gjatė erėrave gjeplogjike. Flora dhe Bimėsia.Ekologjia bimore. Mjedisi dhe konkurenca.Roli i faktorėvė ekologjikė nė pėrhapjen gjeograke tė bimėve. Klasikimi i bimėsisė sė tokes. Formacionet pėrbėrėse tė tipeve tė ndryshme tė bimėsisė. Territoret oristike tė Botės. Pėrshkrimi dhe analiza e bimėsisė. Flora dhe bimėsia e Shqipėrisė.Brezat dhe grupet kryesore bimore. Mbrojtja dhe ruajtja e natyrės dhe vecanėrishr e bimėsisė. Ruajtja e orės sė rrallė dhe tė kėrcėnuar. Sistemi i zonave tė mbrojtura nė Shqipėri.

BIO 312 - Gjenetika (8) - Prereq: BIO 263 , Coreq: - Libri
Gjenetika dhe organizmat.Transmetimi gjeneve. Ndarja qelizore dhe teoria kromozomike.e trashegimise.Lidhja e gjeneve dhe ndertimi i hartave gjenetike ne eukariotet. Mutacionet gjenetike.Mutacionet kromozomike.Rikombinimi te bakteret dhe viruset e tyre .ADN materiali gjenetik.Funksioni i AND dhe kodi gjenetik.Kontrolloi i shprehjes ghenetike.Elementet gjenetike te transportueshem. Gjenetike e zhvillimit.fati i qelizave dhe plani i zhvillimit te trupit

BIO 325 - Bioteknologji (8) - Prereq: BIO 263, Coreq: - Libri
Bioteknollogjia klasike dhe molekulare. Organizmat e perdorura ne bioteknollogji. Teknollogjite e perdorura ne bioteknollogji. Fermentimi: bioreaktoret. Biokonvertoret, teknollogjia e enzimave. Bioteknologjia e aplikuar, bioteknollogjia dhe mjeksia. Prodhimi industrial i hormoneve.

BIO 340 - Anatomi dhe Higjene (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Anatomia dhe Higjena, H.Kicaj, 2009
U jep studenteve njohuri mbi trupin e njeriut, anatomine e sistemeve dhe te aparateve dhe funksionimin e tyre si nje te tere. Ky progam jep dhe njohuri mbi higjenen e trupit dhe kujdesin shendetsor.

BIO 341 - Anatomia Njeriut (8) - Prereq: BIO 261, Coreq: - Libri
Objekti i anatomisė. Organizimi i trupit tė njeriut.

BIO 350 - Teoria e Evolucionit (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Historia e biologjise. Lamarck dhe Darwin. Principet e teorise se evolucionit. Mikrevolucioni. Faktoret e evolucionit.Speciet. makroevolucioni. Origjina e jetes dhe e njeriut.

BIO 361 - Bazat e Ekologjise (8) - Prereq: BIO 261, Coreq: - Libri
Metodat e studimit nė ekologji. Faktorėt ekologjikė. Faktorėt klimatikė. Roli ekologjik i temperaturės. Lagėshtia. Roli ekologjik i dritės. Faktorėt ekologjikė dytėsorė. Faktorėt edafikė. Ushqimi si faktor ekologjik. Faktorėt demografikė. Faktorėt biotikė brendallojorė dhe ndėrllojorė. Ndryshueshmėria natyrore dhe stabiliteti i popullatave. Ekosistemet dhe biocenozat. Fluksi i energjisė dhe qarkullimi i lėndėve nė ekosisteme. Organizmi i biosferės. Roli i njeriut nė biosferė.

BIO 362 - Biokimi (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Uji dhe vetitė e tij. Aminoacidet. Proteinat. Karbohidratet. Lipidet. Nukleotidet dhe acidet nukleike. Struktura e ADN dhe ARN. Vitaminat. Rrugėt metabolike tė sistemeve biologjike. Glikoliza. Rruge a pentozė-fosfatit. Cikli i acidit citrik (Krebsit). Transporti i elektroneve dhe forforilimi oksidues. Oksidimi i acideve yndyrore. Shperberja e aminoacideve. Fotosinteza. Biosinteza e makromulekulave: karbohidrate, lipide, aminoacide. Informacioni gjennetik dhe sinteza e proteinave. Biosinteza e proteinave. Kodi gjenetik.

BIO 364 - Fiziologji bimore (8) - Prereq: BIO 260, Coreq: - Libri
Qeliza bimore, ndėrtimi, funksioni. Difuzioni. Transpirimi. Transporti pasiv dhe aktiv. BioBiologjia bimore: fotozinteza, fazat. Kloroplasti. Fotosistemet. Fiksiomi i CO2. Frymėmarrja: glikoliza, fermentimi, cikli i Krebsit, transporti i elektroneve dhe fosforilimi oksidues. Rritje dhe zhvillimi: ecuria e rritjes, fazat, diferencimi. Hormonet bimore. Lėvizjet e bimėve. Ekofiziologjia.

BIO 365 - Fiziologji shtazore (8) - Prereq: BIO 261, Coreq: - Libri
Hyrje nė fiziologji. Metodat e studimit. Membrana dhe transporti pėrmes membranave. Neuroni, struktura e neuronit, funksioni. Sinapsi. Ndijimi Biologjik: shija, aroma. Mekano receptorėt. Termo receptorėt, tė parit. Organizimi neural dhe funksiojni i sistemit nervor. Gjendrat dhe hormonet. Tkurrja muskulare. Sjellja: mekanizmat, skemat dhe kontolli i sjelljeve. Gjaku: zemra. Shkėmbimi i gazeve dhe ekuilibri acido Š bazik. Osmorregullimi, organet osmorregullatore. Tė ushqyerit: tretja dhe metabolizmi. Lėvizja dhe riprodhimi. Rregullimi i temperaturės sė trupit: poikilotermėt, heterotermėt.

BIO 366 - Tema speciale ne Biologji. (8) - Prereq: BIO 261, Coreq: - Libri
Ne kete simester trajtohen tema me interes ne fushen e biologjise. Temat ndryshojne sipas simestrit.

BIO 370 - Hidrobiologji (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Oqeanografi: Mjedisi detar, vetitė fiziko Biologjike, bota biologjike, planktoni, nektoni, bentosi. Prodhimtaroa organike e detit. ta nė shkėmbinjtė artificialė. Jeta nė mjediset e njelmėta. Biogjeografia detare. Njeriu dhe mjedisi detar. Limnologji: Klasifikimi i liqeneve, vetitė, popullatat biologjike. Planktoni, bentosi, nektoni. Zinxhirėt ushqimorė. Funksionimi i ekosistemit liqenor. Ligatinat dhe lumenjtė. Ujrat nėntokėsore. IJehtiologjia e ujrave tė brėndshme.

BIO 371 - Mbrojtje mjedisore (8) - Prereq: BIO 260, Coreq: - Libri
Shkencat e mjedisit, objekti dhe metodat e studimit. Ndikimi injeriut nė natyrė Klasifikimi i problemeve mjrdisore. Problemet mjedisore globale. Ndotjet dhe llojet e saj. Problemet mjedisore rajonale. Problemet mjedisore lokale. Ndikimi i faktorėvė demografikė nė mjedis. Mbipopullimi , shoqėria e konsumit. Pėrdorimi i burimeve natyrore.Zonat e mbrojtura. Koncepti i zhvillimit tė qėndrueshėm. Strategjitė e zhvillimit tė qėndrueshėm.

BIO 372 - Biodiversiteti (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Hyrje nė biodiversitet, biosfera dhe biodiversiteti, pėrdorimi, nivelet e organizimit, mėnyra e vlerėsimit. Ndryshueshmėria gjenetike, gjenoma e ndryshueshme, mėnyrat e matjes. Ndryshueshmėria llojore, specia si njė matse e biodiversitetit, ndryshueshmėria llojore dhe hapėsira, mėnjanimi ekolojik dhe rreziqet, ndryshueshmėria gjenetike nė llojet e rralla. Humbja e biodiversitetit, zhdukjet, shkaqet. Kur njė lloj ėshtė nė rrezik zhdukjeje, ndėrhyrjet nė popullatat shtazore ose bimore. Ndryshueshmėria llojore dhe qėndrueshmėria ekologjike. Nryshueshmėria mjedisore, vlerėsimet sasiore, shkaqet e mozaikut mjedisor, roli ekologjik i skajeve. Roli i njeiut nė tjetėrsimin e biodiversitetit, treguesit ekologjik tė qėndrueshėm.

BIO 377 - Antropologji (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Antropologjia, objekti, deget e antropologjise. Historiku i zhvillimit te antropologjise. Paraardhesit e njeriut, vecorite. Faktoret qe kane ndikuar ne zhvillimi e njeriut dhe te shoqerise njerezore.

BIO 378 - Etologji (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Lindja e etologjise si shkence. Objekti i etologjise. Sjelljet e gjallesave,.Reagimet e bimeve ndaj faktoreve te mjedisit. Sjelljet e kafsheve dhe klasifikimi i tyre.

BIO 379 - Anatomi e krahasuar (8) - Prereq: BIO 261, Coreq: - Libri
Objekti i anatomise se krahasuar. Zhvillimi i sistemeve, organeve dhe aparateve nga gjallesat e ulta shtazore deri tek vertebroret. Zhvillimi i mbuleses trupore dhe skeletit. Evolimi i organeve te frymeshkembimit, te aparatit te tretjes, te qarkullimit te gjakut, te riprodhimit etj.

BIO 398 - Tema e diplomes (8) - Prereq: CSE 130 and KIM 144 and KIM 250 and (MAT 155 OR MAT 165) and MAT 226 and BIO 102 and BIO 160 and BIO 161 a, Coreq: - Libri

BIO 411 - Gjenetike I (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri Genetics Robert F. Wearver,Philip W.Hedrick,
Gjenetika e popullatave

BIZ 001 - (0) - Prereq: , Coreq: - Libri
MBA Real Estate

BIZ 002 - (0) - Prereq: , Coreq: - Libri
MBA Real Estate

BIZ 011 - Decision Making (0) - Prereq: , Coreq: - Libri
Provim kualifikues per Master te Administrimit Publik.

BIZ 012 - Managing project (0) - Prereq: , Coreq: - Libri
Provimi kualifikues ne Master te Administrimit Publik.

BIZ 141 - Manaxhim Biznesi (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Manaxhim, Sh.Llaci. ; Aftesi manaxheriale, A.Koxhaj.
Lenda e Manaxhim Biznesi zhvillohet ne vitin e pare te deges Biznes dhe synon te trajtoje mundesite dhe sfidat me te cilat perballet sot menaxhimi. Mundesite me te medha per rritjen e efektivitetit ne kuadrin afatgjate dhe jo vetem ne biznes gjenden tek vete puna dhe para se gjithash tek cilesia e manaxhimit. Eshte pikerisht manaxheri ai qe me punen e tij percakton nese organizata funksionon sipas parashikimeve dhe nese shfrytezojme racionalisht apo i keqperdorim talentet dhe burimet disponibel. Ne kete lende do te trajtohen ceshtje te tilla si planifikimi, organizimi, motivimi, udheheqja dhe kontrolli.

BIZ 201 - Komunikimi ne boten e biznesit (8) - Prereq: BIZ 141, Coreq: - Libri Manaxhimi i komunikimit, Andri Koxhaj, Florian Tomini
Objekt analize ne kete disipline do te jete organizata me qellimin e krijimit te nje vizioni te ri per te dhe interpretimit te proceseve qe ndodhin dhe formojne ate nen driten e parimeve te procesit baze te shoqerise njerezore, ate te komunikimit. Lenda permban njohuri dhe aftesi te pazevendesueshme te formimit manaxherial duke synuar orientimin operativ dhe zhdervjelltesine ne aplikimin e njohurive te marra ne kursin e plote te studimit te kryer gjate kater viteve prej studenteve.

BIZ 230 - Sjellje organizative (8) - Prereq: BIZ 141, Coreq: - Libri Sjellja Organizative,M. Kasimati. M. Manxhari,
Krijimi i nje vizioni te integruar per organizaten dhe komponentet e saj, analizimi dhe kuptimi i lidhjeve, ngritja dhe perdorja e teorive per spjegimin dhe parashikimin e sjelljes se anetareve, grupeve si dhe reagimit te strukturave, jane mekanizmat dhe njohurite me te cilat zgjerohet bagazhi i drejtuesve te ardhshem te cilet ndjekin kete disipline. Ata jo vetem jane ne gjendje keshtu te njohin me mire organizatat e tyre por kompletohen me nje sere aftesish te cilat do ti ndihmojne te permbushin teresine e pergjegjesive qe rrjedh nga pozicioni i tyre ne organizate, te cilat konvergojne ne permiresimin e performanses se pergjithshme te saj permes nje perfshirje me te gjere dhe te frytshme te anetareve te saj.

BIZ 231 - Marketing (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Principles of marketing, 12th ed. (2008), Philip Kotler & Gary Armstrong.
Synon te jape nje formim te pergjithshem per menyren e manaxhimit te aktiviteteve marketing qe ndermerren nga kompanite, ne menyre te vecante nga kompanite ne industrine e Turizmit nepermjet rasteve konkrete, me qellim kenaqjen e konsumatorit dhe arritjen e objektivave te tyre per te qene sa me kompetitiv ne treg.

BIZ 242 - Menaxhim i Burimeve Njerezore (8) - Prereq: BIZ 141, Coreq: - Libri 1.Manaxhimi Burimeve Njerezore, Koli Z, Llaci Sh, 2005.
Manaxhimi i Burimeve Njerezore eshte i rendesishem per cdo firme private si dhe per cdo institucion shteteror. Nese ne organizate ne kontribojme ne zgjedhjen e mire te burimeve njerezore, ne formimin dhe ne mbajtjen e tyre ne organizate ne ndikojme ne rritjen e vleres sepergjithshme te produktit te cilin organizata ofron si dhe ne qendrushmerine ose uljen e kostos se pergjithshme. Ne kete menyre per cmimin e ofruar ne i lejojme organizates qe nepermjet strategjive te saj te ndikoje ne fitimet e organizates si dhe te pjeses te cilen klientet perfitojne ne organizate.

BIZ 301 - Sistemet informative ne Ekonomi (8) - Prereq: BIZ 230, Coreq: - Libri Information Technology for Management: Transforming Organizations in the Digital Economy” 6th ed. (2008) Turban, Leidner, McLean & Wetherb.
Kjo lende ben nje hyrje te koncepteve baze te MIS . Lenda perfshin njohuri te tipeve te sistemeve , te perpunimit te transaksioneve, DSS, hardware , software, networkeve, manaxhimit te te dhenave etj.Kjo lende synon te transmetoje njohuite sesi teknologjia e informacionit mund te perdoret ne zgjidhjen e problemeve te biznesit.

BIZ 331 - Aftesi Drejtuese (8) - Prereq: BIZ 230, Coreq: - Libri 1.Leadership. Agostino La Bella. 2005 2.Leadership & Change Management. Paola Lucia Floris 2008
Lenda do te trajtoje nje ekzaminim te plote te te teorive te lidershipit. Lenda do te vere theksin tek arritjet dhe aplikimet e teorive ne rastet e studimit qe perfshijne sjelljen e lidershipit dhe funksionimin e grupit. Do te trajtohen tipet e ndryshme te lidershipit, karakteristikat qe duhet te kete nje lider efektiv, etj.

BIZ 332 - Marredheniet e Punes (8) - Prereq: BIZ 141, Coreq: - Libri
Marredheniet e punes do te analizojne relacionet e punes ne sektorin privat dhe publik. Ceshtjet kryesore do te perfshijne partneret social si shteti, punedhenesit dhe punemarresit. Evolucioni i sindikatave, organizimi aktual dhe drejtimi i tyre, do te gjenin nje pasqyrim te vecante. Njekohesisht do te studiohen edhe marreveshjet kolektive te punes, politika publike te punesimit etj.

BIZ 333 - permarje e biznesit te vogel dhe te mesem (8) - Prereq: , Coreq: - Libri

BIZ 335 - Manaxhim Strategjik (8) - Prereq: BIZ 230, Coreq: - Libri Strategic management theory” Charles Hill, Gareth Jones
Kjo lende mbulon konceptet , metodologjine dhe mjetet analitike te perdorur nga manaxheret per te formuluardhe implementuar strategjine e nje firme. Kjo lende gjithashtu eksploron kompleksitetin e mjedist te brendshem dhe te jashtem te firmes dhe aplikon njohurite marra nga ekonomiks, finance , POM Marketing< Burime njerezore dhe sjellje organizative per te kuptuar sjelljen konkuruese te firmes dhe performancen e firmes. Lenda synon te njoh studentet me konceptet e manxhimit strategjik dhe aplikimin e tyre si dhe te analizoje hollesisht procesin e planifikimit strategjik.

BIZ 336 - Biznes Nderkombetar (8) - Prereq: BIZ 230, Coreq: - Libri Biznes Nderkombetar, Kristo I. 2004.
Lenda synon te trajtoje mundesite dhe sfidat me te cilat perballen sot menaxheret nderkombetar. Mundesite dhe sfidat qe hasin sot manaxheret nderkombetar jane me te medha dhe te larmishme se me pare. Rendesia e nje lende te tille rritet me nje mjedis mjaft dinamik ku ndryshimet ekonomike, politike, juridike dhe sociale ne dhjetevjecarin e fundit jane te shumta. Ndryshimet ekonomike, politike dhe sociale qe kane ndodhur ne dhjetevjecarin e fundit kane komplikuar mjaft terrenin e biznesit nderkombetar.

BIZ 343 - Drejtim Operacionesh (8) - Prereq: BIZ 230, Coreq: - Libri Operation management; Lee Krajewski, Larry Ritzman
Ne kete lende do te behet nje studim i plote mbi operacionet ne organizatat e prodhimit dhe te sherbimit. Do te trajtohen ceshtje te tilla si planifikim kapaciteti, percaktimi i lokacionit , planifikimi i kerkesave per materiale, skedulimi dhe parashikimi. Keto ceshtje do te perfshijne aspekte te etike , ligjore dhe nderkombetare te ceshtjeve te mesiperme.

BIZ 398 - Projekt Final (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Punim i studentit mbi nje tematike te caktuar miratuar nga Departamenti i Administrim Biznesit pa kerkesa per origjinalitet te vecante

BIZ 410 - Njohuri baze ne Administrimin publik (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Natyra e Administrimit tƫ Sektorit Publik. Zhvillimi i Administrimit dhe i Manaxhimit te Sektorit Publik. Funksionet dhe Organizimi i Administrimit Publik. Zhvillimet e teorise se Administrimit Publik. Administrimi i Sektorit Publik ne nivelet qeveritare. Politikat, interesat dhe pergjegjesite publike. Modelet e programimit linear pƫr marrjen e vendimeve tƫ Administratƫs publike. Zhvillimet e sektorit publik nƫ SHBA. Pƫrmbajtja, nocionet bazƫ dhe transformimet ne administrimin e sektorit publik. Zhvillimet historiko-gjeografike tƫ Administrimit Publik. Tendencat e sektorit publik per te krijuar optimalitetin. Personeli ne agjensite publike.

BIZ 411 - Bazat e qeverisjes (10) - Prereq: BIZ 410, Coreq: - Libri

BIZ 420 - Planifikimi strategjik i Administrates Publike (10) - Prereq: BIZ 410 and ECN 412 and FIN 423, Coreq: - Libri
Planifikimi strategjik ne administraten publike mbulon apo jep njohuri per institucionet publike dhe planifikimin strategjik te tij dhe ka funksionin e integrimit te te gjitha njohurive te fituara ne lendet e tjera. Ajo percakton rolin dhe detyrat drejtuesve ne ne institucionety publike, menyren e formulimit dhe zbatimit te nje plani strategjik, llojet e strategjive qe do te perdoren, studimin e mjedisit te jashtem dhe te brendhshem. Ky kurs inkurajon kreativitetin ne zgjidhjen e problemeve ne mjedisin kompleks dhe teper te dinamik.

BIZ 421 - Rregullimi kontraktual i punes dhe konflikti manaxherial ne administraten publike (10) - Prereq: BIZ 410, Coreq: - Libri
Fokusohet ne bazat legale te manaxhimit te marredhenieve te punes dhe proceset e kontratave kolektive. Gjithashtu kjo lende mbulon principet e negocimit te kontratave,administrimin,krahasimin e marredhenieve te punes ne kontekstin e shkembimit te kulturave si dhe hartimin e strategjive manaxheriale per zgjidhjen e konfliktit midis individeve dhe grupeve

BIZ 422 - Etika ne administraten publike (10) - Prereq: BIZ 410, Coreq: - Libri
Lenda synon te kontribuoje ne plotesimin e njohurive dhe te aftesive vendimarrese te specialisteve te manaxhimit te biznesit. Studentet duke studiuar kuadrin e nevojshem te nje vendimarrje etike do te jene ne gjendje te orientohen me mire ne situata te veshtira dhe kritike, ku zgjedhjet nuk jane te lehta dhe per me teper nuk mund te merren te gatshme nga ligjet dhe rregullat. Persa i perket temave qe trajtohen nga etika e biznesit mund te themi se objekti i tyre eshte kompleks dhe varion ne saj te natyres metodologjike, si dhe nga diferencat qe ekzistojne ne shkallen e zhvillimit ekonomiko-shoqeror, nga tradita, niveli i emancipimit social

BIZ 423 - Marketingu strategjik global (10) - Prereq: BIZ 335, Coreq: - Libri
Strategjia marketing dhe analiza ne thellesi te ceshtjeve qe ndikojne menaxhimin global te marketingut duke perfshire: lidhjen e brendeshme midis mjedisit te biznesit nderkombetar dhe strategjive, analizimit te strategjive globale te krijimit te vleres, mbledhja e inteligjences konkurrente, analizat e segmentit konsumator, teknologjite e marketingut te integruar, menaxhimi i lidhjeve me konsumatorin.

BIZ 424 - Operacione dhe drejtimi global (10) - Prereq: BIZ 423, Coreq: - Libri
Probleme dhe ceshtje qe ndeshen ne menaxhimin e mjedisit te produkteve dhe operacioneve; planifikim, menaxhimi i kapacitetit, planifikimi i burimeve; procesi menaxherial i marrjes se vendimit per permiresimin e produktivitetit dhe perdorimin me te mire te burime te pamjaftueshme; probleme dhe zgjidhje te implementimit; operacione te prodhimit dhe sherbimit.

BIZ 425 - Sistemi i informacionit dhe sipermarrjen globale (10) - Prereq: BIZ 424, Coreq: - Libri
Ndikimi i tenologjise se informacionit ne globalizimin e bizneseve; mjedisi nderkombetar i IT; modele dhe ceshtje ne IS nderkombetare; planifikimi dhe menaxhimi i sistemit global; raste studimi dhe aplikime.

BIZ 426 - Menaxhimi strategjik global (10) - Prereq: BIZ 431 and BIZ 433 and BIZ 425, Coreq: - Libri
Vendime dhe veprime per krijimin dhe zbatimn e planeve afat ā€“gjata te cilat percaktojne performancen e organizates; roli i marrjes se vendimeve prej menaxhimit te larte ne percaktimin e misionit te firmes; fokusit ne analizat strategjike te veprimeve alternative; vleresimi i kushteve te mjedisit, karakteristikave te industrise dhe kapacitetit organizacional ne percaktimin e strategjise ne nje kontekst global.

BIZ 430 - Projekti final (10) - Prereq: , Coreq: - Libri
Projekti final eshte kurs i cili ka per qellim kerkimin shkencor te kombinuar me njohurite e marra nga studenti deri ne fund te ketij programi.

BIZ 431 - Ligji, etika dhe drejtimi i korporates (10) - Prereq: BIZ 343, Coreq: - Libri
Analiza te detajuara te rolit te qeverisjes se korporates ne sistemin e sipermarrjes se lire dhe tregjet e kapitalit; konsiderata te fokusuara te principeve morale, standarteve etike dhe kodeve te etikes se biznesit te korporates.

BIZ 432 - Kreativiteti dhe inovacioni (10) - Prereq: BIZ 423, Coreq: - Libri
Analiza te fokusuara dhe diskutime te procesit imagjinar, kreativ te perdorur per inovacion ne kontekstin e biznesit, perforcime teorike eksploruese te kreativitetit dhe inovacionit, me vemendje te vecante tek efekteve te mejdisit ne kreativitetin e individit dhe grupit; njohuria krijuese aplikohet ne fusha te menaxhimit te ideimit, inovacionit dhe dizenjmit te produktit.

BIZ 433 - Lidershipi dhe ndertimi i skuadres (10) - Prereq: BIZ 431, Coreq: - Libri
Konsiderata teorike dhe praktike te lidershipit ne organizatat e biznesit te performaces se larte; analiza te detajuara te koncepteve kryesore te sjelljes organizacionale; fokus i vecante ne teorine e motivimit, stile te lidershipit dhe inteligjences emocionale.

CIT 122 - Computer Animation (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Principles of Computer Graphics, Govil-Pai, Springer
Computer Graphics and animation is an increasingly critical component of human-computer-interaction, computer games, movie industry, and scientific and engineering visualization. This course covers the fundamental concepts underlying computer graphics, animation, discusses the characteristics and constraints of the different techniques and how they fit together, and teaches students the skills to create animations and computer games.This course is lab-intensive.Offered fall, winter.Satisfies the university general education requirement in the formal reasoning knowledge foundation area.

CIT 222 - Interactive Multimedia Technology (8) - Prereq: CIT 122, Coreq: - Libri
Use of digital multimedia authorizing tools to create, manipulate, and publish multimedia contents and applications.The lectures will cover various types of media:text, image, sound and techniques for storing, compressing, combining, animating, and using these media.The course is mainly driven by projects in which the students develop a multimedia application.Satisfies the university general education requirement in the knowledge application integration area.Prerequisite for knowledge application:completion of the general education requirement in the formal reasoning knowledge foundation area. Prerequisites:CIT 122.

CIT 230 - Object Oriented Computing (8) - Prereq: CSE 130 , Coreq: - Libri
Hyrje ne object-oriented computer programming duke perdorur nje gjuhe programimi te nivelit te larte. Klasat, funksionet anetare, trashgimnia, polimorzmi dhe operator overloading. Metodologjit e dizenjimit dhe hyrje ne parimet dhe praktikat e Inxhinierise Software. Paraqiten strukturat e data-base.

CIT 248 - Computer Systems (8) - Prereq: CSE 130, Coreq: - Libri
Introduction to computer systems. Topics cover computer system components including hardware components, storage devices, memory, graphics accelerators, device and communications interfaces, file systems, device management, memory management, scheduling and dispatch, concurrency. Issues in cost, performance, security, and compatibility are also considered.

CIT 337 - Software Engineering and Practice (8) - Prereq: CSE 240, Coreq: - Libri
Introduction to software engineering and practice. Topics include models of software processes, management of the project, analysis of the requirements, security and quality of the software and testing the system.

CIT 345 - Database Design and Implementation (8) - Prereq: MAT 263, Coreq: - Libri
Hyrje ne projektim dhe implementimin ne sistemin e databazave.Pikat kryesore perfshijn dizenjimin e nje databaze praktikeper nje aplikim duke perdorur format normale, duke kuptuar nje skeme databaze relacionale, duke planifikuar dhe implementuar nje databaze duke perdorur software te tille sic jane MySQL, Oracle or Microsoft SQL Server, Pikat kryesore te databazave te avancuara ne replikimet e teperta, balancat e ngarkuara, perputhshmeria, ODBC dhe JDBC, dhe administrimin e sistemit te databazave

CIT 346 - System Administrations and Security (8) - Prereq: CIT 248, Coreq: - Libri
This course surveys the tools and techniques for administering computing systems.Topics include system installation, file systems and directory permission structures, print and disk quotas, device configuration and management, client administration, remote access and remote administration and security. Scripting. System performance evaluation. Fault tolerance. The course has a significant lab component. Prerequisite:CIT 248.

CIT 350 - Human Computer Interaction (8) - Prereq: CIT 122, Coreq: - Libri
Surveys various components, techniques of Human Computer Interaction (HCI).Topics include the basic perceptual, cognitive and performance capabilities of people and external factors that affect these capabilities, tools, techniques for understanding, predicting, evaluating the interactions of people with technology.Systematic processes for designing, evaluating and revising interactive systems are studied.Prerequisite: Major standing in IT/CS.

CIT 388 - Senior Capstone Project (8) - Prereq: CIT 350, Coreq: - Libri
An individual or a team-oriented senior project to synthesize the knowledge and skills gained in the IT curricula.Written and oral reports are required in addition to a working demo.Prerequisite:Senior standing in IT.(Cross-listed with MIS 480).Satisfies the university general education requirements for the capstone experience.Satisfies the university general education requirement for a writing intensive course in the major. Prerequisite for writing intensive:completion of the university writing foundation requirement.

CIT 398 - Special Topics in Information Science (8) - Prereq: CSE 130 and FIZ 151 and MAT 175 and MAT 226 and CIT 122 and CIT 222 and CIT 230 and CIT 248 a, Coreq: - Libri
A variety of advanced topics mainly from areas within general information processing. Subject areas discussed in any particular semester will depend on the interests of the students and the instructor. Students should check with the Department of Computing and Information Science to determine what topic will be offered during specific semesters and which prerequisites, if any, are appropriate.

CIT 399 - Special Topics in Computing Science (8) - Prereq: CIT 388, Coreq: - Libri
A variety of advanced topics within Computing Science. Subject areas discussed in any particular semester will depend upon the interests of both the students and the instructor. Students should check with the Department of Computing and Information Science to determine what topic will be offered during specific semesters and which prerequisites, if any, are appropriate.

CIT 450 - Project Management (10) - Prereq: CIT 248, Coreq: - Libri
This course presents the theory and practice of IT project management. Topics include financial modeling, cost and effort estimation, project risk management, and project evaluation and selection as well as topics in IT project sponsorship, stewardship and leadership.IT entrepreneurship and marketing are emphasized throughout the course.Prerequisite:Major standing in IT.

CIV 305 - Soil Mechanics (8) - Prereq: , Coreq: - Libri

CIV 310 - Analize e avancuar e strukturave (8) - Prereq: , Coreq: - Libri

CIV 320 - Strukturat e celikut (8) - Prereq: , Coreq: - Libri

CIV 325 - Strukturat e betonit (8) - Prereq: , Coreq: - Libri

CIV 330 - Foundation Design (8) - Prereq: , Coreq: - Libri

CN 300 - Numerical Analysis (8) - Prereq: CN 301, Coreq: - Libri
Building upon calculus and computer programming, the course covers basic numerical methods, including linear and nonlinear algebraic equations, interpolation and approximation, ordinary differential equations, numerical integration and differentiation, finite element and perturbation. Development of numerical algorithms to provide solutions to common problems formulated in science and engineering. Develop the basic understanding of the construction of numerical algorithms, the applicability and limits of their appropriate use. Numerical algorithms, standard algorithms for numerical computation such as: root finding for nonlinear equations, interpolation and approximation of functions by simpler computational building blocks (for example - polynomials and splines). numerical differentiation and divided differences numerical quadrature and integration, numerical solutions of ordinary differential equations and boundary value problems; Prerequisite:Major standing in CS.

CN 301 - Fundamental computing algorithms (8) - Prereq: CSE 240, Coreq: - Libri
Simple numerical algorithms Sequential and binary search algorithms Quadratic sorting algorithms (selection, insertion) O(N log N) sorting algorithms (Quicksort, heapsort, mergesort) Hash tables, including collision-avoidance strategies Binary search trees Representations of graphs (adjacency list, adjacency matrix) Depth- and breadth-first traversals Shortest-path algorithms (Dijkstra's and Floyd's algorithms) Transitive closure (Floyd's algorithm) Minimum spanning tree (Prim's and Kruskal's algorithms) Topological sort, Prerequisite:CSE 240.

CN 302 - Cryptographic algorithms (8) - Prereq: CN 301, Coreq: - Libri
Historical overview of cryptography Private-key cryptography and the key-exchange problem Public-key cryptography Digital signatures Security protocols Applications (zero-knowledge proofs, authentication, and so on); Prerequisite:Major standing in CS.

CN 303 - Geometric algorithms (8) - Prereq: MAT 254, Coreq: - Libri
Topics: Line segments: properties, intersections Convex hull finding algorithms, Geometric Duality, Linear Programming, various geometric algorithms such as :The closest pair problem: plane sweep algorithms, etc; Prerequisite:Major standing in CS.

CN 307 - Computational Linguistics (8) - Prereq: CSE 370, Coreq: - Libri
Using the world wide web and other internet-based electronic resources, using text, lexical, and speech corpora and databases, using computers in linguistic experiments (including phonetic and perceptual experiments), basic principles of computational phonology, morphology, syntax, and semantics, computational techniques for statistical analysis, tokenization, part-of-speech tagging, context-free grammars for natural language, parsing techniques. Cross-listed as CSE 344, Prerequisites: CSE 370

CN 309 - Special Topics in Computational Sciences (8) - Prereq: cse 130, Coreq: - Libri
Nje kurs i avancuar ne nje disipline shkencore llogaritese te till si Algjebra Llogaritese, Gjeometria Llogaritese, Biologjia Llogaritese, etj.

CN 399 - Special Topics in Computational Science (8) - Prereq: CN 301, Coreq: - Libri
A variety of advanced topics within Computational Science. Subject areas discussed in any particular semester will depend upon the interests of both the students and the instructor. Students should check with the Department of Computing and Information Science to determine what topic will be offered during specific semesters and which prerequisites, if any, are appropriate.

CN 400 - Independent Research in Computational Science (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
A variety of advanced topics within Computational Science. Subject areas discussed in any particular semester will depend upon the interests of both the students and the instructor. Students should check with the Department of Computing and Information Science to determine what topic will be offered during specific semesters and which prerequisites, if any, are appropriate.

CN 402 - Cryptographic algorithms and information security (10) - Prereq: CN 400, Coreq: - Libri
Structure of the integers,prime factorization,congruences, multiplicative functions,primitive roots and quadratic reciprocity,and selected Applications (zero-knowledge proofs, authentication, Private-key cryptography and the key-exchange problem, Public-key cryptography, Digital signatures, Security protocols); Prerequisite:Major standing in CS.

CN 407 - Special Topics in Computational Linguistics (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Advanced topics in CL, This course aims at providing the opportunity for students to acquire knowledge about selected topics in computational linguistics and/or about the implementation of various natural language processing applications. At the discretion of the lecturer, the course will focus on topics selected from a wide range of language processing subtasks and application systems, exemplifying the issues and challenges in computer processing of speech and language. Prerequisites: CN 307

CN 408 - Scientific Computing (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Introduction to numerical methods for solving scientific problems, using a modern program language (such as C/C++) and/or using modern tools like MatLab. Includes an introduction to elements of high performance computing and scientific visualization.

CN 409 - Special Topics in Computational Sciences (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
An advanced course in a major Computational Science discipline such as Computational Algebra, Computational Geometry, Computational Biology, Computer and Network security, etc; Prerequisite:Major standing in CS..

CN 444 - Operations Research (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
A full year graduate course in Computational Sciences. Topics covered: Linear programming o Integer programming o The Simplex method * Probabilistic modelling * Queuing theory o Petri nets o Markov models and chains * Optimization * Network analysis and routing algorithms * Prediction and estimation o Decision analysis o Forecasting o Risk management o Econometrics, microeconomics o Sensitivity analysis * Dynamic programming * Sample applications * Software tools Learning objectives: 1. Apply the fundamental techniques of operations research. 2. Describe several established techniques for prediction and estimation. 3. Design, code, test, and debug application programs to solve problems in the domain of operations research.

CN 470 - Special Topics in Intelligent Systems (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Advanced topics in Intelligent Systems. This course covers the core topics of Artificial Intelligence, namely: agents and environment, search, knowledge representation, reasoning, and learning. The course introduces a broad range of concepts, terminology, and applications, in addition to providing some specific, widely applicable methodologies. OptoElectronics (Smart Optical Amplifiers \& Dynamic Gain Equalizers), Wireless Sensor Networks (state-of-the-art, theory and applications, including Ambient Intelligence) Prerequisites: CSE 240

CN 499 - Special Topics in Computational Sciences (10) - Prereq: CN 408, Coreq: - Libri
An advanced graduate course in a major Computational Science discipline such as Computational Algebra, Computational Geometry, Computational Biology, etc; Prerequisite:Major standing in CS..

CN 508 - Advanced Data Structures (10) - Prereq: MAT 553, Coreq: - Libri
Topics: Randomized Trees, Fractional cascading, Persistence, Entropy, working sets and doubly-exponential series, Self-adjusting data structures, Searching in integer universes, Hash tables, Data structures for strings, Deliberate imbalance, Decomposeable search problems, Data structures for trees Prerequisite: CN 301 or CSE 240.

CN 599 - Graduate Seminar (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
This course aims at training Graduate Student's skill in making a public talk, including thesis defense. Each graduate student must make a successful presentation of at least one topic along the duration of the seminar and have a high attendance of other student's seminars in order to pass the course (to be determined by the seminar supervisor). A pass/fail course.

CSE 001 - Programim - Provim Kualifikues MNP (0) - Prereq: , Coreq: - Libri
Konceptet baze te programimit.

cse 002 - Informatike Teorike - Provim Kualifikues MNP (0) - Prereq: , Coreq: - Libri
Konceptet baze te informatikes.

CSE 130 - Introduction to Computer Programming (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Introduction to digital computers and algorithmic programming.Topics include:data storage and manipulation, control structures, functions and subprogramming, abstract data types, recursion, and regular expressions. Introduction to object-oriented programming.Students cannot receive credit for both CSE 130 and EGR 141. Offered fall, winter.(Cross-listed with CIT 130).Satisfies the university general education requirement in the formal reasoning knowledge foundation area.

CSE 230 - Object-Oriented Computing I (8) - Prereq: CSE 130 and (MAT 154 OR MAT 164), Coreq: - Libri
Introduction to object-oriented computer programming using a high-level programming language. Classes, member functions, inheritance, polymorphism and operator overloading. Design methodologies and introduction to software engineering principles and practices. Basic data structures are introduced.

CSE 231 - Object-Oriented Computing II (8) - Prereq: CSE 230, Coreq: - Libri
A second course in object-orientated programming with emphasis on data abstraction and object oriented design.The basic data structures in computer science, including stacks, queues, files, lists, trees and graphs, are covered in detail.Concepts of design, analysis and verification are discussed in the context of abstract data types.Examples of applications taken from numeric and symbolic domains are used.

CSE 240 - Data Structures (8) - Prereq: CSE 130 and (MAT 154 OR MAT 164), Coreq: - Libri 1. Fundamentals of Data Structures, Ellis Horowitz and Sartaj Sahni 2. Introduction to Algorithms, Second Edition , Thomas H. Cormen Charles E. Leiserson Ronald L. Rivest Clifford Stein Th
Basic data structures (arrays, pointers), abstract data structures (trees, lists, heaps), searching, sorting, hashing, recursive algorithms, parsing, space-time complexity, data types; data abstraction and algorithms for sorting and searching, application of graph algorithms and combinatorics in programming, NP-complete problems, software engineering and project management, case studies and lab exercises will be implemented using a high level programming language. Prerequisite:CSE 130

CSE 247 - Introduction to Computer Networks (8) - Prereq: CSE 130 and (MAT 154 OR MAT 164), Coreq: - Libri Computer Networks, Fourth Edition. Andrew Tanenbaum
An introduction to networking methodologies, protocols and implementation. Topics covered include topologies, networking hardware, remote network access, security, Internet servers and protocols;including web and mail server setup, firewalls, VPN and router configuration. Hands-on laboratory using various platforms such as Microsoft and Linux Networking systems also using various tools such as ethereal.Prerequisite: CSE 130

CSE 250 - Sisteme Operative (8) - Prereq: CSE 130 and (MAT 154 OR MAT 164), Coreq: - Libri
Konceptet baze te sistemeve operative.

CSE 251 - Web Programming (8) - Prereq: CSE 130, Coreq: - Libri
An introduction to web technologies.Topics covered include use of modern web development tools, Hypertext Markup Language(HTML), server-side processing, and client-side processing using languages such as JavaScript. Students will use these tools to create interactive and dynamic web sites. Satisfies the university general education requirement in the knowledge application integration area. Prerequisite for knowledge application:completion of the general education requirement in the formal reasoning knowledge foundation area. Prerequisite: CSE 121 or CSE 130.

CSE 262 - Information and Knowledge Management (8) - Prereq: CSE 130 or CSE 121 or MAT 263, Coreq: - Libri
Uses the idea of information as a unifying theme to investigate a range of issues in computer science, including database systems, artificial intelligence, human-computer interaction, multimedia system, and data communication. Prerequisites: CSE 130 or CSE 121 or MAT 263

CSE 271 - Information Management (8) - Prereq: CSE 130 or CSE 121 or MAT 263, Coreq: - Libri
The task of organizing large volumes of information of potentially different kinds is a daunting one. Typically, resolution of the associated problems depends on the use of an underlying database technology, often involving networking. This course addresses both the technical and social issues involved. Prerequisites: CSE 130 or CSE 121 or MAT 263

CSE 325 - Telecommunication (8) - Prereq: CSE 240, Coreq: - Libri
Fundamental concepts and techniques used in transmitting information over wire-line, optical, wireless networks and satellite communication.Concepts in digital modulation and coding theory.Introduction to cables and signals, bandwidth, spectrum, noise, and channel capacity, bit-error rates, spread spectrum communications, modulation and coding, traffic statistics and the theory of space-division and time-division switching networks. Prerequisite: CSE 240

CSE 335 - Programming Languages (8) - Prereq: CSE 130, Coreq: - Libri Understanding Programming Languages, M. Ben-Ari. Weizmann Institute of Science
Fundamental concepts in programming languages.Several high-level languages are studied in depth and their approaches to the fundamental issues in language design are compared.Issues include:data types and structures, control structures, binding times, run-time, storage organization, flexibility vs.efficiency, compiled vs.interpreted languages, strong vs.weak typing, block structure and scope of names. The 4 Major Programming Paradigms and various multi-paradigm programming languages are discussed. Prerequisite:CSE 130.

CSE 337 - Projektimi i software-ve  dhe praktikave (8) - Prereq: CSE 130, Coreq: - Libri
Hyrja ne Inxhinierin software dhe praktika. pikat kryesore perfshijne modelet e proceseve software, manaxhimin e projektit, analizen e kerkesave, sigurine dhe cilesine e software dhe testimin e sistemit.

CSE 343 - Teori e Kompjutacionit (8) - Prereq: CSE 130, Coreq: - Libri
Metodat formale ne llogaritje, duke perfshire automatat me gjendje te fundme, automatat pushdown dhe makinat Turing. Gjuhet regular and context-free. Modelet llogaritese jane perdorur per te diskutuar problemet e llogaritshmerise.

CSE 345 - Database Design and Implementation (8) - Prereq: CSE 240, Coreq: - Libri
Introduction to the design and implementation of database systems.Topics include designing a practical database for an application using normal forms, understanding relational database schemas, planning and implementing a database using software such as MySQL, Oracle or Microsoft SQL Server, advanced database topics in redundancy, replication, load balancing, compatibility, ODBC and JDBC, and database systems administration.(Cross-listed with CIT 345).Prerequisite: CSE 240.

CSE 346 - Information Organization and Retrieval (8) - Prereq: CSE 345, Coreq: - Libri
Advanced techniques for information management. Analysis of advanced indexing structures. Information retrieval, feedback strategies, text searchings, automatic indexing. Database query optimization and system support. Web based retrieval. Prerequisite: CSE 345.

CSE 361 - Design and Analysis of Algorithms (8) - Prereq: CSE 240, Coreq: - Libri
Fundamental computing algorithms, Computer algorithms, their design and analysis. Strategies for constructing algorithmic solutions, including divide-and-conquer, dynamic programming and greedy algorithms. Development of algorithms for parallel and distributed architectures. Computational complexity as it pertains to time and space is used to evaluate the algorithms. A general overview of complexity classes is given. Offered fall, winter.Prerequisite: CSE 240

CSE 364 - Computer Organization (8) - Prereq: CSE 240, Coreq: - Libri 1. Structured Computer Organization, 5th ed. Andrew Tanenbaum 2. A Practical Introduction to Computer Architecture, Daniel Page, Springer
Digital logic and digital systems, Machine level representation of data, Assembly language and Assembly level machine organization, Memory system organization and architecture, Interfacing and communication, Functional organization, Multiprocessing and alternative architectures, Architecture for networks and distributed systems. Prerequisite: CSE 240

CSE 370 - Introduction to Intelligent Systems (8) - Prereq: CSE 240, Coreq: - Libri 1. Computational Intelligence - an introduction, Andries P. Engelbrecht 2. LECTURE NOTES ON INTELLIGENT SYSTEMS, Mihir Sen
This course covers the core topics of Artificial Intelligence, namely: agents and environment, search, knowledge representation, reasoning, and learning. The last 3 topics are covered using logic as the common formalism for coherence. The course introduces a broad range of basic concepts, terminology, and applications, in addition to providing some specific, widely applicable methodologies. Prerequisites: CSE 240

CSE 398 - Projekt Diploma (8) - Prereq: CSE 130 and EGR 240 and FIZ 151 and MAT 175 and CSE 230 and CSE 231 and CSE 240 and CSE 247 a, Coreq: - Libri
Punim i studentit mbi nje tematike te caktuar miratuar nga Departamenti i Shkencave Kompjuterike dhe Inxhinierise Elektrike

CSE 421 - Didaktika e Informatikes (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

CSE 443 - Theory of Computation (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Advanced algorithmic analysis. Formal models of computation, including finite state automata, pushdown automata and Turing machines. Regular and context-free languages. The computational models are used to discuss computability issues. Offered winter.Prerequisite:CSE 361

CSE 444 - Computational Linguistics (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Using the world wide web and other internet-based electronic resources, using text, lexical, and speech corpora and databases, using computers in linguistic experiments (including phonetic and perceptual experiments), basic principles of computational phonology, morphology, syntax, and semantics, computational techniques for statistical analysis, tokenization, part-of-speech tagging, context-free grammars for natural language, parsing techniques. Cross-listed as CN 307, Prerequisites: CSE 370

CSE 445 - Informatika per shkencat shoqerore (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

CSE 446 - Perdorimi i teknologjise ne mesimdhenie (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Perdorimi i metodave te reja te teknollogjise ne mesimdhenie. Pregatitja teknike e studenteve te masterit per perdorimin e teknologjise ne klase.

CSE 450 - Operating Systems (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Overview of operating systems, Operating system principles, Concurrency, Introduction to the concepts and design of multi-programmed operating systems. Typical topics include:historical perspectives, sequential processes, concurrent processes, processor management, memory management, scheduling, file management, resource protection, a case study. Offered fall, winter.Prerequisite: CSE 361 or CSE 240 or CIT 248

CSE 451 - Plotesime ne Informatike (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

CSE 461 - Didaktika e programacionit (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

CSE 475 - Historia e mendimit shkencor perendimor (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

CSE 490 - Praktika Profesionale (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

CSE 499 - Tema e diplomes (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

CSE 550 - Programming Language Structures (10) - Prereq: CN 508, Coreq: - Libri
Features of existing programming languages and underlying concepts. Syntax and semantics, simple statements, grouping of statements, scopes and storage allocations, subroutines. List processing and string manipulation languages.

CSE 551 - Interactive Computer Graphics (10) - Prereq: CN 508, Coreq: - Libri
Concepts of computer graphics. Terminology and programming primitives, raster vs. vector hardware, interaction devices, software packages, geometrical transformations, two- and three-dimensional viewing, hidden line and surface removal, object hierarchy.

CSE 553 - Web Development and Programming (10) - Prereq: CN 508, Coreq: - Libri
Advanced web programming and web technologies concepts. Topics include Perl programming, web design and implementation using JavaScript, and XML, server installation and configuration, PHP, secure sockets layer, and web services. Developing interactive, secure, and powerful projects for the web.

CSE 554 - Database Management Systems (10) - Prereq: CN 508, Coreq: - Libri
Database design and implementation, data models, database programming using relational database management systems as well as objectoriented databases. Data recovery, security, concurrency, and integrity. Database storage, and advance database programming. An implementation of a comprehensive project using a commercial or open source DBMS.

CSE 555 - Data Mining (10) - Prereq: CN 508, Coreq: - Libri
Overview of data mining and its application in business. Topics include data mining models such as decision trees, genetic algorithms, neural nets, agent network technology; data mining process and discussion of practical available data mining tools.

CSE 556 - Special Topics in Database Management Systems, Data Mining & Data Warehousing (10) - Prereq: CN 508, Coreq: - Libri
Study and discussion of the most recently developed topics in Database Management Systems and discussion of topics in the latest development in data mining and data warehousing. Students are required to write a paper or implement a project related to the topic.

CSE 557 - Network and Data Communications (10) - Prereq: CSE 450, Coreq: - Libri
Advanced topics, enabling technologies of networks and data communications. Introduction to important topics including distributed networks, IPV6 and advanced routing protocols, network reliability, network security, and converged network management. Enabling technologies for typical modern networks, including wireless/mobile networks, multimedia networking, and optical networks will also be covered.

CSE 558 - Individual Problems in Computer Science (10) - Prereq: Departmental approval, Coreq: - Libri
Independent study of advanced topics under faculty supervision. Departmental approval is required.

CSE 559 - Knowledge Based Information Systems (10) - Prereq: CN 508, Coreq: - Libri
Concepts of knowledge-based systems with an emphasis on expert systems. Topics include production systems, building of knowledge-based systems and future trends with expert systems.

CSE 599 - Masters Thesis (10) - Prereq: Departmental approval, Coreq: - Libri
An individual scientific work to be supervised by one of the members of the postgraduate school faculty. The time required to complete the thesis is at least two semesters.

DET 141 - Ekologjia (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Ekologjia, Niko Peja, 1995
-Njohuri baze te Ekologjise ne nivel individi, populacioni, komuniteti dhe ekosistemi.Parimet, rritja densiteti I populacionit, organizimi,evolucioni, lidhja midis Ekologjise se populacionit dhe komunitetit, Herbivoria, Grabitshmeria, Parazitizmi, Mutualizmi, Nivelet Trofik, Biogjeokimia-Ciklet e C,N,S, ujit etj. Ekologjia Aplikative :Biologjia Konservative , ndotja, energjia, ushqimi, shendeti, popullsia. Shembuj:Ekologjia Industriale, e biznesit, politike etj.Ruajtja e biodiversitetit dhe gjendja ne Shqiperi.

DET 211 - Siguria detare (8) - Prereq: , Coreq: - Libri 1. Code of Safe Working Practices for Merchant Seamen, International Maritime Organization, 1998. 2. International Convention on Safety of Life at Sea, 1988, International Maritime Organization, 2004.
Lenda duke pasur si qellim rritjen e sigurise se jetes se detareve dhe te anijes ne det, synon tÕi pajis navigatoret e ardhshem me njohurite baze lidhur me kerkesat qe shtrohen per mjetet e shpetimit ne anije ne perputhje me standartet nderkombetare te detit, si dhe perdorimin e tyre me efektivitet ne rastet e emergjencave. Lenda gjithashtu synon tÕu percjell njohuri thelbesore studenteve ne lidhje me sigurine detare, dhe ne vecanti te trajtoj ceshtje te rendesishme si shpetimi i jetes ne det, njohja dhe perdorimi i pajisjeve detare te sigurise se jetes, elementet kryesor te Konventes Nderkombetare mbi Shpetimin e Jetes ne Det 1974, ndihma ndaj personave te rrezikuar ne det dhe anije gjate lundrimit, teknikat e mbijeteses ne det etj. Program synon edhe percjelljen e njohurive ne lidhje me operacionet e kerkim-shpetimit (SAR), perdorimin e Manualit te Kerkim-Shpetimit te IMO-s, sigurine e jetes se personave ne anijet pasagjere, si dhe pajisjet dhe sistemet dixhitale per fatkeqesite detare, si psh EPRIB dhe SART.

DET 212 - Meteorologji dhe oqeanografi (8) - Prereq: , Coreq: - Libri 1. Meteorologia Nautica, Silvestro Sannino, 2006. 2. Oceanografia Generale Vol. I-II, Accademia Navale, 2004.
Kjo lende ka per qellim tÕi pajis studentet e deges se navigacionit me njohurite baze te hidrometerelogjise, presionet atmosferike ne oqeane dhe det, me karakteristikat e ererave detare, rrymes detare, efekteve batice-zbatice, temperatures se ujit te detit, me valezimet dhe forcen e tyre. Gjithashtu lenda jep njohuri thelbesore mbi oqeanet, karakteristikat e tyre, kripeshmerine e ujit, me perberjen e fundit te deteve, oqeaneve, efektet e cikloneve, tajfuneve, dhe tornadove duke u mundesuar navigatoreve te bejne parashikimet e tyre hidrometereologjike, per te realizuar nje lundrim sa me te sigurt ne bregdet dhe oqean.

DET 213 - Lundrim bregdetar (8) - Prereq: , Coreq: - Libri 1. IMO Model Course 7.03, International Maritime Organization. 2. Lundrimi Detar, L.Gjika, 1986. 3. Navigazione Piana, Elementi Fondamentali, C.V. Ilio Fochini, 1998.
Lenda trajton teorine e projeksioneve hartografike, si dhe paraqitjen e sferes tokesore ne harte. Po ashtu shpjegon llojet e hartave detare, elementet dhe shenjat navigacionale, simbolet e tyre, lundrimi ne afersi te bregdetit, barazvijat lundrimore dhe gjeometrine navigacionale ne percaktimet pamore te pozicionit te anijes, si dhe gabimet dhe analizat e tyre. Njehsimi analitik dhe grafik i rruges te anijes, planifikimi dhe zbatimi i i rruges te anijes, si dhe puna ne hartat detare eshte nje tjeter qellim i kesaj lende. Percaktimi i drejtimeve dhe distancave ne hartat detare, kataloget e hartave detare dhe botimet e tjera per lundertaret, manovrat per bregezim -cÕbregezim si dhe qendrim ne spirance jane tjeter qellim i lendes. Lenda ofron gjithashtu edhe njohuri baze ne lidhje me pajisjet, mjetet, aparaturat navigacionale dhe agregatet e anijes.

DET 214 - Ihtiologji dhe teknologjia e perpunimit te peshkut (8) - Prereq: KIM 143 , Coreq: - Libri 1. Ihtologjia, V.Spaho, 2000. 2. Zoologjia vertebroret, N. Pano. 3. Hidrobiologjia, Lekė Gjiknuri.
Nepermjet kesa j lende studentet e peshkimit do te marrin njohurite e nevo jshme mbi llo jet e ndryshme te peshqeve qe jetojne ne ujerat territoriale te vendit tone dhe ujerat nderkombetare, me karakteristikat e tyre ndertimore, jetesen, ushqyerjen dhe rrezikun qe u kanoset nga peshkimi pa kriter. Gjithashtu studentet do te studio jne metodat kryesore qe aplikohen ne anijet e peshkimit lidhur me perpunimn dhe rua jtjen e peshkut sa me te fresket ne anije, si dhe strategjite dhe metodat e ndryshme te perpunimit.

DET 215 - Bazat e njohjes se anijes (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Kjo lende e rendesishme detare trajton ceshtje esenciale qe kane lidhje me njohjen e anijes, dhe me konkretisht me pajisjet e kuvertes, pajisjet e spirances dhe ankorimit, ndertimin dhe konstruksionin a anijes, njohje me dimensionet e mjeteve detare, cimat, pajisjet takellazhe dhe te rimorkimit ne det, pajisjet e shpetimit dhe te emergjences, sistemin e ujit te pijshem dhe te ballastit, sistemin e ventilimit dhe pjisjet kunder zjarrit ne anije. Gjithashtu nder temat e tjera shume te rendesishme qe do te mbuloj kjo lende do te jene njohje me pajisjet e ngarkim-shkarkimit ne anije, bukaportat, sistemin e drejtimit te anijes, riparimet, hyrje-daljet ne anije, si dhe procedura te tjera si marrja e pilotit ne bord nga lanca ose helikopteri, pergatitja e anijes per inspektim, etj.

DET 216 - Elektronika & Aparaturat Navigacionale (8) - Prereq: (MAT 154 OR MAT 164) AND (FIZ 151 OR FIZ 161), Coreq: - Libri
Kjo lende synon te shpjegoje bazat e elektronikes ne pergjithesi, si dhe te shpjegoj ne menyre analitke dhe matematikore teorite baze te ndertimit, perberjes, funksionit dhe perdorimit te te gjithe aparaturave elektronike dhe jo-elektronike navigacionale ne uren e komandimit dhe lokalet e tjera te anijes, si dhe aparaturat navigacionale ne kontekstin e levizjes se anijeve. Analiza e shume elementeve te rendesishme dhe komponenteve te Pajisjeve Teknike te Lundrimit si psh GPS, radari detar, radio-komunikacioni busulla magnetike, aparaturat elektronike per te matur thellesine, pajisjet per matjen e shpejtesise, thellesine e detit, eren, si dhe hartat elektronike dhs sistemet satelitore jane temat me kryesore qe do te studjohen ne kete lende

DET 221 - Drejtim anije (8) - Prereq: DET 211, Coreq: - Libri 1. Parandalimi i Perplasjeve ne Det, Gj.Toska, S.Jonuzaj, 2008. 2. American Practical Navigator, Nathaniel Bowditch, 2002.
Lenda ka per qellim te jap njohuri dhe konceptet baze te artit te drejtimit dhe manovrimit te anijes, dhe synon te pajis navigatoret e ardhshem me aftesite profesionale dhe intuiten per tÕu dhene zgjidhjen e duhur e te sigurt te gjitha situatave te ndryshme e te papritura qe mund te krijohen ne det ne lidhje me elementet manovrues. Disa nga temat qe trajtohen jane, parimet e drejtimit te anijes, faktoret qe ndikojne ne drejtueshmerine e anijes, bashkepunimi i grupit helike-timon, bregezimi e qendrimi i anijes ne spirance, lundrimi ne kanale e thellesi te vogla, lundrimi ne mot te keq, rimorkimi, renia e nxjerrja e anijes nga cekina etj. Gjithashtu do te synohet edhe njohja e Rregullave Nderkombetare te Parandalimit te Perplasjeve ne Det me qellim shmangien e aksidenteve ne det.

DET 222 - Operacionet e emergjences ne anije dhe kujdesi per jeten (8) - Prereq: DET 211, Coreq: - Libri 1. Teksti mesimor i Hambaristit te Anijeve Mbiujese te F.L.D. 2.Udhezues mbi perdorimin e mjeteve avarishpetuese ne Anijet mbiujese te F.L.D,3.Servizio di Sicurezza a bordo delle navi 2004
Lenda synon te jap informacionin e nevojshem ne lidhje me shkaqet, problemet, avarite dhe pasojat e renies se zjarrit ne anije. Po ashtu kjo lende synon te jap informacion se si personeli te mbrohet nga zjarri ne anije, si te parandaloj ate, shkaqet dhe masat paraprake, mjetet e shuarjes se zjarrit, dhe si behet organizimi i personelit per te fikur zjarrin brenda ne anije. Nder temat kryesore qe mbulon kjo lende jane edhe sistemet e emregjences per mbrojtjen nga uji ne anije dhe avarite e tjera ne lidhje me skafin e anijes. Trajtohen gjithashtu kujdesi per jeten e ekupazhit dhe pasagjereve ne anije, ndihma e pare mjekesore dhene personave te plagiosur ne anije, dhe evakuimi i personave te lenduar sipas standarteve te IMO-s.

DET 223 - Biologji Detare (8) - Prereq: KIM 143, Coreq: - Libri
-Parimet e Biologjise Detare(Shkenca , dyshemeja e detit, vecorite fizike dhe kimike te detit). Organizmat e detit(Bota mikrobike, prodhuesit primar shumeqelizor). Kafshet detare pa vertebra, peshqit detar, reptile, zogjte dhe mamaliet detar. -Struktura dhe funksionimi I ekosistemeve detar(Hyrje,midis batice-zbatices, estuaret, jeta ne shelfin continental, rifet koralor, jeta prane siperfaqes se ujit, jeta ne thellesi e oqeanit. Njerezit dhe deti (resorset nga deti, impakti I njerezve mbi ambjentin detar, oqeanet dhe veprimtarite e njerezve.

DET 224 - Praktike lundrimore (8) - Prereq: DET 311, Coreq: - Libri
Kjo lende u jep studenteve trajnimin, shprehite dhe aftesite praktike ne bordin e anijeve duke u bazuar edhe ne leksione teorike. Lenda ne fjale synon ne njohjen e elementeve baze praktik ne lidhje me aparaturat navigacionale dhe elektronike, drejtimin dhe manovrimin e anijes, punen ne harte, radio-komunikimin ne anije, si dhe me sistemet AIS, GMDSS dhe NAFTEX, rregullat nderkombetare te parandalimit te perplasjeve te anijeve ne det, menaxhimin e burimeve njerezore, sistemet inxhinjerike dhe elektrike ne anije etj.

DET 311 - Navigacion elektronik (8) - Prereq: DET 213, Coreq: - Libri 1. American Practical Navigator an epitome of navigation, Nathaniel Bowditch, 2002. 2. Sistemi di Pozicionamento di copertura globale, Maurio Vultagio Napoli,1996. 3.L’ ultracustica in Navigazione, Sandro Rossano, Antonio Sposito, Maurio Vultagio
Nepermjet kesaj lende studentet duhet te pervetsojne njohurite baze ne lidhje me shfrytezimin me efektivitet te radarit gjate lundrimit, bllok-skemen e radarit, frekuencat ose bordet qe aplikon radari, fuqine fiktive te trasmetimit, distancen minimale e maksimale te zbulimit dhe ekuacionit te radarit. Po ashtu shpjegohen edhe faktoret qe ndikojne ne largesimatjen e radarit, radaret me efekt dople, radari ne rregjiim impulsiv, radari i ndjekjes se shenjave, radar kerkimi, radar pergjegjes, si dhe pajisje sateliore SARTI. Lenda ka si qellim baze dhe trajton gjeresisht lundrimin ne det te hapur dhe ne oqeane, pajisjet dhe sistemet radionavigacionale, sistemet navigacionale hiperbolike, sistemet satelitore, radiofeneret, si dhe trupat qiellore dhe shfrytezimi i tyre ne percaktimin e pozicionit te anijes ne det te hapur dhe oqean etj.

DET 312 - Astronomi detare (8) - Prereq: DET 221, Coreq: - Libri 1. Astronomia Detare, V.Toci, 1987. 2. American Practical Navigator, Nathaniel Bowditch, 2002. 3. Astronomia Nautica, Accademia Navale Livorno, 2001.
Lenda synon dhenien e njohurive e koncepteve baze te orientimit e percaktimit te vendndodhjes se anijes me metoda astronomike larg pamjes nga bregu. Ne funksion te ketij qellimi jane shqyrtimi i ceshtjeve qe kane te bejne me sferen qiellore dhe koordinatat sferike, levizja e vertete dhe e dukshme e trupave qiellore, Sistemi Diellor, Hena, yjet dhe yjesite. Elemente te tjere te kesaj lende jane koha yjore e diellore, koha ne meridian te ndryshem, aparatet mates te kohes, almanaket astronomik detare, globi yjor e yllkerkuesi, dhe sekstanti. Po ashtu, lenda shpjegon edhe menyrat e matjes se lartesise se trupave qiellore, korrigjimin e busulles me metoda astronomike, menyrat e percaktimit me trupa te ndryshem qiellore, si dhe me anen e matjes se njepasnjeshme te lartesive te Diellit, si dhe saktesine e percaktimit te vendndodhjes se anijes me metodat astromike.

DET 313 - Teoria dhe teknika e transportit detar (8) - Prereq: DET 222, Coreq: - Libri 1. Safety of Life on Sea, IMO, 2001. 2. Ship management according to ISM, A.Goga. 3. Thereoretical basis of a ship, P.Islami
Kjo lende trajton gjeresisht njohurite lidhur me teknologjine e perpunimit te anijeve te transportit detar ne pergjithesi, dhe ne vecanti ato te ngarkesave te pergjithshme, te mallrave rifuxho, te mallrave te rrezikshme, dhe te transportit te kontenierve. Ne kete lende trajtohen edhe njohurite mbi tipet e anijeve qe perdoren ne transportin detar, strategjite e zhvillimit te anijeve, kompanive detare dhe portuale, menaxhimii burimeve njerezore ne anije, si dhe manualet dhe rregullat e ndryshme nderkombetare per ruajtjen e stabilitetit dhe qendrueshmerise se anijes ne lundrim.

DET 314 - Radiokomunikim detar (8) - Prereq: DET 216, Coreq: - Libri 1. International Convention on Safety of Life at Sea, IMO, 2006. 2. International Code of Signals, IMO, 2005 3. Admiralty List of Radio Signals, 2003-2004, IMO.
Lenda synon te njoh studentet me menyrat e komunikimit vizual, audio dhe elektronik ne det per rastet e ndryshme si fatekeqesite, urgjencat, rastet e sigurise, dhe situatave normale te lundrimit. Po ashtu synon percjelljen e njohurive ne lidhje me pajisjet qe perdoren per radio-komunikimin detar, me kodet detare ne perdorim, si dhe certikata dhe dokumentacionin e kerkuar te mbajtur ne anije. Nje vend te vecant i kushtohet sistemit te komunikimit per sigurine dhe fatekeqesine detare globale (G.M.D.S.S) si dhe kerkesave sipas SOLAS dhe pajisjet e kerkuara ne menyre detyruese ne anije.

DET 320 - Legjislacion Detar (8) - Prereq: DET 211 and DET 213, Coreq: - Libri 1. International Shipping, Farthing, B & Brownrigg M, 1997. 2. Safety at Sea, Policies, Regulations & International Law, Boisson, F. 2000. 3. The Law of the Sea, Churchill, R. R. & Lowe A. V. 1997.
Lenda synon t’u jap studenteve njohuri analitike ne lidhje me te drejten nderkombetare detare dhe politikat e detit; te standarteve ligjore qe rregullojne marredheniet e industrise detare dhe flotes tregtare ne hapesirat ujore kombetare dhe nderkombetare. Gjithashtu, lenda do te mundesoj pervetesimin e njohurive mbi konventat dhe rregullave kryesore nderkombetare te detit. Do te synohet gjithashtu edhe percjellja e njohurive analitike te disa prej ceshtjeve dhe problematikave te caktuara ne fushen e te drejtes detare ne lidhje me rregullat, instrumentat dhe kodet ligjore te Organizates Nderkombetare te Detit (IMO), rregullave te sistemeve dhe menaxhmit inxhinjerik anije, konceptit te kombesise dhe rregjistrimit te anijes, sigurimit detar, mbrojtjes detare, shpetimit se jetes ne det, rregullat nderkombetare te lundrimit, tonazhit te anijeve, vijes se ngarkeses ne anije, ndotjes detare, certifikatave, si dhe konceptet ligjore te piraterise dhe terrorizmit.

DET 321 - Manaxhim anije (8) - Prereq: DET 211, Coreq: - Libri 1. Internatonal maritime dangerous goods (IMDG), IMO, 1994. 2. Emergency producer for ships carrying dangerous cargoes and related activities in port areas, IMO, 1995. 3. Transportation of dangerous liquid cargoes, IMO, 2003.
Teoria e Menaxhimit te anijeve jep njohuri per parimet themelore te organizimit dhe planizimit te masave per drejtimin e sigurte, dhe pa pasoja te anijeve te transportit detar. Ketu trajtohen njohuri mbi standartet nderkombetare per menaxhimin, administrimin dhe drejtimin bashkekohor te kompanive te menaxhimit te anijeve, si dhe ruajtjes se ambjentit detar nga ndotjet. Kjo lende ka per qellim tÕju jape studenteve njohuri lidhur me masat operacionale, menaxhuese dhe administrative mbi ndotjet detare dhe bregdetare nga mbetjet hidrokarbure dhe te ngurta te anijeve qe lundrojne ne keto zona - vecanerisht ne zonat ujore ku transporti detar ka nje rol te rendesishem ne ekonomine e atij vendi, dhe keto lloj ndotjesh shkaktojne pasoja te renda per faunen, floren, ekologjine detare si dhe per shendetit e njeriut

DET 322 - E drejta detare (8) - Prereq: DET 211, Coreq: - Libri 1. Convention on the Law of the Sea, Geneva, United Nations, 1984. 2. Protocol on Space Requirements for Special Trade Passenger Ships, IMO, 1973. 3. Athens Convention relating to the Carriage of Passengers and their luggage by Sea, IMO, 1974.
Lenda synon t'u jap studenteve njohuri analitike ne lidhje me te drejten nderkombetare detare dhe politikat e detit; te standarteve ligjore qe rregullojne marredheniet e industrise detare dhe flotes tregtare ne hapesirat ujore kombetare dhe nderkombetare. Gjithashtu lenda do te mundesoj pervetesimin e njohurive mbi konventat dhe rregullave kryesore nderkombetare te detit. Do te synohet gjithashtu edhe percjellja e njohurive analitike te disa prej ceshtjeve dhe problematikave te caktuara ne fushen e te drejtes detare ne lidhje me instrumentat dhe kodet ligjore te Organizates Nderkombetare te Detit (IMO), konceptit te kombesise dhe regjistrimit te anijes, sigurimit detar, mbrojtjes detare, shpetimit se jetes ne det, rregullat nderkombetare te lundrimit, tonazhit te anijeve, ndotjes detare, certifikatave, si dhe konceptet ligjore te piraterise dhe terrorizmit

DET 324 - Teknika dhe manaxhim peshkimi (8) - Prereq: DET 223, Coreq: - Libri
Nepermjet kesaj lende studentet e peshkimit do te marrin njohurite e nevojshme rreth teknikave dhe strategjive te ndryshme te peshkimit qe aplikohen sot ne peshkimin detar, me teknologjine e peshkimit fundor, rrethor dhe ate te levizshem. Gjithashtu studentet, do te njihen me anijen e peshkimit, kushtet e punes ne anijen e peshkimit, me mjetet e peshkimit si edhe me ndertimin e tyre. Nepermjet kesaj lende studentet do te marrin edhe njohurite e nevojshme mbi menaxhimin e peshkimit, mbi kontrollin e peshkimit, e survejimin e monitorimin e anijeve ne peshkim. Gjithashtu studentet do te njihen me konceptet baze te menaxhimit te zonave te mbyllura ne peshkim, ruajtjen e biodiversitetit, si dhe menaxhimin e hapesires ujore kombetare

DET 330 - Mbrojta e mjedisit detar (8) - Prereq: DET 211 and DET 213, Coreq: - Libri
Kjo lende ka per qellim t’ju jape studenteve njohuri per te drejtat administrative ne zonen bregdetare ku transporti detar ka nje rol te rendesishem ne ekonomine e atij vendi, duke ecur paralel edhe me demet qe i sjall faunes dhe flores. Pasojat dhe demet nga hidrokarburet dhe mbeturinat qe gjenerojne mjetet detare si anijet tregtare, anijet pasagjere dhe tankerat jane objektivat kryesore qe mbulon kjo lende. Po ashtu lenda ne fjale jep informacion te rendesishem per sa i perket masave qe merren per parandalimin e ndotjtes detare si dhe elemente te tjere te rendesishem qe kane lidhje me luften kunder ndotjes ne det ne rast te nje aksidenti ndermjet anijeve ose mbytjes se mjeteve detare.

DET 340 - Manaxhim portual (8) - Prereq: DET 211 and DET 213, Coreq: - Libri
Qelllimi kryesor i kesaj lende eshte percjellja e leksioneve dhe njohurive ne lidhje me pasqyrimin e struktures, funksionimit dhe objektivit te porteve detar si nje component i rendesishem i ekonomise detare dhe flotes tregtare. Njohja e elementeve baze si infrastuktura portuale, mbeshtetja llogjistike, terminalet e anijeve, pajisjet teknike, si dhe manaxhimi i personelit qe punon ne portet detare jane nder objekivat kryesore qe mbulon lenda e Manaxhimit Portual. Po ashtu studentet do te kene mundesine edhe te njohjes te aspektit praktike krahas atij teorike, ne menyre qe te krijojne imazhin e plote te funksionimit te nje porti detar dhe rendesise qe ka kjo strukture se bashku me anijet tregtare ne ekonomine kombetare.

DET 350 - Zhvillimet teknike ne porte (8) - Prereq: DET 211 and DET 213, Coreq: - Libri
Lenda ka per qellim percjelljen e njohurive baze te zhvillimeve teknike ne portet detare duke analizuar infrastrukturen teknike dhe inxhinjerike ne megaterminale si dhe ne terminalet me te vogla per perpunimin e anijeve tanker, kargo dhe pasagjere. Krahas zhvillimeve teknike lenda analizon edhe elementin e menaxhmit te burimeve njerezore, menaxhimin dhe administrimin e strukturave te ndotjes ne porte, ngarkim-shkarkimit ne terminale, mjetet levizese, pritjet e kontenierve dhe ruajtjen e tyre. Se fundmi kjo lende merr ne shqyrtim edhe administrimin portual ne konteksin e mbikqyjrjes shteterore dhe private, dhenien me koncension ne ambjenteve portuale dhe ruajtjen e sistemit potual nga aksidentet qe demtojne infrastrukturen.

DET 360 - Politikat dhe Administrata Detare (8) - Prereq: DET 211 and DET 213, Coreq: - Libri
Objektivi baze i kesaj lende eshte informimi dhe analiza qe i behet administrates detare dhe politikave qe ndjek ky institucion ne lidhje me menaxhimin sa me te mire te ceshtjeve dhe industrise detare. Ceshtjet si: struktura sa me optimale, qellimi dhe objektivi, menaxhimi i te drejtes detare kombetare, transporti detar sa me eficente, parandalimi i ndotjes detare, si dhe mireqenia dhe mbrojtja e detareve jane ne qender te vemendjes dhe te qellimit te nje administrate detare. Lenda percjell njohuri shume te rendesishme per politikat e administrates detare ndermjet shqyrtimit te strukturave dhe politikave te administrative detare nga me optimalet ne bote si psh ne shtete si Sh.B.A, France, Suedi, Angli dhe Gjermani. Objektivi perfundimtar i lendes eshte qe studentet te kuptojne rendesine qe ka adminstrata detare ne menaxhimin e industries detare si nje pjese esenciale e ekonomise kombetare.

DET 398 - Projekt diplome (8) - Prereq: FIZ 151 and FIZ 152 and KIM 143 and (MAT 155 OR MAT 165) and MAT 175 and DET 211 and DET 212 and DET 213 a, Coreq: - Libri
Qellimi kryesor i zhvillimit te projektit te diplomes eshte kerkimi shkencor dhe puna e pavarur e studentit gjate trajtimit te nje ceshtje te caktuar ne lidhje me navigacionin, te drejten detare, mbrojtjen e mjedisit, sigurine detare, astronavigacionin etj. Ky projekt diplome i mundeson studentit nje analize te pavarur te ketyre ceshtjeve duke sjell si rezultat qe ait e nxjerr ne pah te rekomandime dhe konkluzione sa me konstruktive ne baze te njohurive qe ka percfituar gjate studimeve. Projekti i diplomes udhehiqet nga nje prej pedagogeve te Deaprtamentit te Shkencave Nautike.

DET 410 - Siguria dhe mbrojtja detare (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri

DET 420 - Sistemet inxhinierike dhe aplikimi software ne anije (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri

DET 430 - Ekonomia e transportit detar (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri

DET 440 - Menaxhimi dhe operacionet portuale (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

DET 450 - Administrimi i ndotjeve detare (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

DET 460 - Politikat dhe administrata detare (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

DRE 110 - E drejte Romake (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Studimi ne llim perqendrohet te koncepti "E drejte romake", qellimi i studimit, sistemet e studimit. Studimi vazhdon me historikun e zhvillimi te se drejtes romake. Me tej studion normat juridike, disa te drejta si:e drejta familjare, e drejta reale, e drejta e detyrimeve etj.

DRE 120 - Histori e Institucioneve dhe e Shtetit (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Objekti i studimit te lendes jane institucionet dhe drejtimet metodologjike te studimit te tyre, karakterisitikat e institucioneve. Studimi i institucioneve si ne Greqine dhe Romen e lashte. Studimi i institucioneve moderne, bashkekohore dhe rendesia e ketyre institucioneve.

DRE 130 - E drejte civile I (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Eshte nje nga disiplinat me te rendesishme per formimin baze profesional te nje juristi te ri. Trajtohen parime, institute, mardhenie civile, objektin, subjektet dhe permbajtjen e saj.

DRE 131 - E drejte civile II (8) - Prereq: DRE 130, Coreq: - Libri
Eshte nje nga disiplinat me te rendesishme per formimin baze profesional te nje juristi te ri. Trajtohen parime, institute, mardhenie civile, objektin, subjektet dhe permbajtjen e saj.

DRE 140 - E Drejte Kushtetuese I (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Objekti i kesaj lende shtrihet jo vetem ne studimin e institucioneve poltike e te sistemit normative, por edhe ne studimin e te drejtave dhe lirive themelore si dhe mbrojtjen e tyre. Ky studim kryhet sidomos ne dimensionin e te drejtes se brendshme kushtetuese, por ai perceptohet edhe ne planin krahasues dhe ate nderkombetar.

DRE 141 - E Drejte Kushtetuese II (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Objekti i kesaj lende shtrihet jo vetem ne studimin e institucioneve poltike e te sistemit normative, por edhe ne studimin e te drejtave dhe lirive themelore si dhe mbrojtjen e tyre. Ky studim kryhet sidomos ne dimensionin e te drejtes se brendshme kushtetuese, por ai perceptohet edhe ne planin krahasues dhe ate nderkombetar

DRE 150 - E Drejte Publike (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
E drejta publike studion ligjet e lindjes dhe zhvillimit te shtetit dhe se drejtes, ligjet shoqerore qe percaktojne vetite, karakteristikat dhe tiparet specifike te shteti dhe se drejtes si edhe lidhjen e ndikimt te ndersjellte e tyre. Ajo shtjellon konceptet themelore te shkencave te tjera te shtetit dhe se drejtes te cilat shtjellohen me tej ne lendet e tjera juridike te programit te Fakultetit te Drejtesise

DRE 210 - E drejte penale I (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
E drejta penale eshte nje nga displinat themelore dhe me interesante e mbeshtetur ne kodin penal, ne rrjedhen 115 e disiplinave te tjera juridike. Karakteristike e saj (E pjeses se pergjithshme) eshte shpjegimi i vepres penale, elementet e domosdoshem te saj, marrdheniet shoqerore qe cenohen, kuptimi i fajit, dhe rendesia e denimit penal, menyres se caktimit te tij, rrethanave lehtesuese dhe renduese etj.

DRE 211 - E drejte Penale II (8) - Prereq: DRE 210, Coreq: - Libri
E drejta penale eshte nje nga displinat themelore dhe me interesante e mbeshtetur ne kodin penal, ne rrjedhen e disiplinave te tjera juridike. Karakteristike e saj (E pjeses se pergjithshme) eshte shpjegimi i vepres penale, elementet e domosdoshem te saj, marrdheniet shoqerore qe cenohen, kuptimi i fajit, dhe rendesia e denimit penal, menyres se caktimit te tij, rrethanave lehtesuese dhe renduese etj.

DRE 220 - E drejte Familjare (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
E drejta familjare e bazon studimin e saj ne Kodine e Familjes, ne ligjin"per disa ndryshime ne Kodin e Familjes" dhe ne ligjin"Per biresimet e te miturve nga shtetas te huaj dhe disa ndryshime ne Kodin e Familjes". Ajo studion institute te tilla si:Familja, martesa, pavlefshmeria e marteses, marredheniet prinder-femije, zgjidhjen e marteses etj.

DRE 229 - E drejte Publike e Krahasuar (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Objekti i saj eshte te studioje si dhe perse disa sisteme ligjore jane te ndryshme ose te ngjajshme. Synon te jape keshilla mbi politiken logjore. Kjo lende synon te tregoje si zgjidhet nje problem specifik ne kushte ekonomike dhe sociale specifike.

DRE 230 - E drejta e Punes (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Synon te pajise studentet me njohuri juridike shkencore bashkekohore si dhe me pervojen perkatese te vendit tone e vendeve te tjera demokratike ne fushen e mardhenieve te punes.

DRE 236 - E Drejte Bankare (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Zhvillohet ne vitin ne dyte ne degen e Drejtesise, si nje lende e detyrueshme. Objekti i saj shtrihet ne studimin e teresise se normave materiale dhe procedurale te se drejtes administrative, te organizimit dhe funksionimit te oragneve te administrates publike dhe te kontrollit qe ushtrohet mbi kete administrate, pergjate ushtrimit te funksioneve administrative.

DRE 245 - E Drejte Administrative (8) - Prereq: DRE 140, Coreq: - Libri
Zhvillohet ne vitin ne dyte ne degen e Drejtesise, si nje lende e detyrueshme. Objekti i saj shtrihet ne studimin e teresise se normave materiale dhe procedurale te se drejtes administrative, te organizimit dhe funksionimit te oragneve te administrates publike dhe te kontrollit qe ushtrohet mbi kete administrate, pergjate ushtrimit te funksioneve administrative.

DRE 282 - E Drejte Mjedisi (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Ka per objekt studimi kuadrin ligjor ne Republiken e Shqiperise ne fushen e mbrojtjes se mjedisit. Si dhe sistemin institucional per mbrojtjen e mjedisit.

DRE 310 - Procedure Penale (8) - Prereq: DRE 210, Coreq: - Libri
Kjo lende shpjegon teorikisht dhe praktikisht legjislacionin procedurial penal, institutet dhe dispozitat qe rregullojne procemdin penal net e gjitha fazat e tij. Ajo analizon shkencerisht sistemet proceduriale penale, zhvillimin historic te legjislacionit procedurial ne Shqiperi si dhe parimet demokratike me te cilat bazohet procedimi penal.

DRE 320 - Procedure Civile (8) - Prereq: DRE 130, Coreq: - Libri
E drejta procedurale civile ka rendesi per formimin teorik dhe praktik te studentit. Studentet ne perfundim te ketij kursi do te kene njohuri te plota ne lidhje legjislacionin procedural civil si mbrojtes i te drejtave te ligjshme te personave fizik e juridik. Do te njihen gjithashtu me fazat neper te cilat kalon nje proces gjyqesor civil, kuptimin e marredhenies juridike procedurale civile, subjektet, objekti dhe permbajtja e saj. Studenti do te pajiset me njohuri te se drejtes procedurale qe fillojne me legjitimin per ngritjen e padise, cilat jane mjetet e ankimit, si dhe fazen e fundit qe eshte ekzekutimi i nje vendimi gjyqesor te formes se prere.

DRE 335 - Kriminalistike (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Njohuritƫ qƫ do tƫ merren nƫ lƫndƫn e kriminalistikƫs, do tju shƫrbeje studentƫve tƫ Drejtƫsisƫ ne fushƫn e kƫrkimit, zbulmit, marjes fiksimit dhe ekzaminimit tƫ provave materiale te lena nga autorƫt nƫ vepra te ndryshme penale. Pƫr kƫtƫ qƫllim, vetƫ kjo lendƫ trajton mjetet teknike, taktike dhe rekomandimet metodike kriminalistike nƫ pƫrputhje me legjislacionin penal, atƫ procedurial penal si dhe akte tƫ tjera ligjore dhe nƫnligjore nƫ zbatim tƫ ligjit.

DRE 345 - E Drejte Financiare (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
E drejta nanciare eshte nje plotesim i metejshem i njohurive te studentit persa i perket te drejtes civile dhe aplikimit te saj ne jeten e perditshme, vecanerisht ne raportet qe krijohen midis shtetit dhe subjekteve te tjera te se drejtes, persa u pwerket detyrimeve qe keta te fundit duhet te paguajne ne formen e taksave dhe tatimeve.

DRE 355 - E Drejte Tregtare (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Eshte qe studentet te kene njohuri te plota ne lidhje veprimtarine e tregtareve(persona fizik dhe juridik). Ne kete lende trajtohet menyra e krijimit dhe funskionimit te shoqerive tregtare llojet e ketyre shoqerive. Duke filluar me etapat e themelimit te shoqerive tregtare, administrimin e tyre, prishjen dhe likuidimin.

DRE 375 - Te Drejtat e Njeriut (8) - Prereq: DRE 140, Coreq: - Libri
Lenda e te Drejtave te Njeriut studion organizmat kopetente dhe format e perdorura prej tyre per te garantuar mbrojtjen e te drejtave te njeriut. Nepermjet kesaj lende studenti do te kete mundesine te studioi dicka rreth historise se zhvillimit te te drejtave te njeriut. Ketu do te studjojme perpjekjet e bera nga organizatat nderkombetare per garantimin e ketyre te drejtave nga vet struktura ligjore e shteteve.Lenda do te perqendrohet kryesisht ne dispozitat e Konventes Evropiane per te Drejtat e Njeriut por njekohsisht edhe disa konveta te tjera nderkombetare do te trajtohen ne te.

DRE 376 - E drejte Europiane (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
E drejta europiane komuniare eshte studimi juridik i bashkepunimit te zbatuar ne nje forme te vecante institucionale, fillimisht mes 6 vendeve te europes perendimore dhe me pas e shtrire ne shtete te tjera. Shqyrtimi i institucioneve aktuale europiane karakterizohet rendesia qe ato kane dhe nga kompetencat e gjera qe ushtrojne keto institucione brenda shteteve europiane.

DRE 381 - E Drejte Penale Nderkombetare (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
E drejta nderkombetare penale trajton veprat me te rendesishme penale sic jane genocidi, krimet e luftes, krimet kunder njerezimit etj. Nje rendesi e vecante i kushtohet dhe Gjykates Nderkombetare Penale (Gjykata e Hages) e krijuar per gjykimin e veprave te kryera ne republikat e ish-Jugosllavise. Gjithashtu kjo lende trajton edhe menyren e organizimit te Gjykates se HAges duke analizuar edhe dokumentin themelor te krijimit te saj sic eshte Stauti i Romes!

DRE 385 - E Drejte Nderkombetare Publike (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
E drejta nderkombetare publike eshte disiplina qe i mundeson studentit njohuri te pergjithshme dhe specifike ne raportet nderkombetare midis shteteve, organizmave nderkombetare rajonal dhe universal dhe shtetasve, duke i dhene nje rendesi te madhe zhvillimit progresiv te ketyre raporteve, rendesise qe ato kane ne jeten e shteteve dhe shtetasve te tyre. Kjo disipline trajton ne nje pjese te rendesishme te saj dhe zgjidhjen e konflikteve nderkombetare dhe raportet diplomatike midis shteteve.

DRE 398 - Diplome (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Studenti do tė paraqitet me njė temė diplome nė pėrfundim tė studimeve, e cila do tė ketė pėr objekt njė ēėshtje qė ka tė bėjė me aspekte zbatuese nga te gjitha lendet qe studenti ka zhvillua ne te katerta vitet. tematika orientuese do tė hartohet nga fakulteti/departamenti pėrgjegjės

DRE 401 - Marredheniet Nderkombetare (8) - Prereq: , Coreq: - Libri

DRE 402 - E drejta nderkombetare private (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Qellimi i kesaj lende eshte te mundesoje studentet te marrin njohurit baze dhe principet me te rendesishme te te Drejtes Nderkombetare Private perfshire ketu, objektin dhe detyrat e se drejtes nderkombetare private, burimet, marredheniet juridike nderkombetare private, ndertimi dhe vecorite e normave te konfliktit, kualifikimin ligjor, pronesine, trashegimine, te drejten familiare dhe te drejten e detyrimeve ne te drejten nderkombetare private si dhe te drejten procedurale dhe njohjen e vendimeve gjyqesore te gjykatave te huaja.

DRE 405 - E Drejte Nderkombetare Publike I (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
E drejta nderkombetare publike eshte disiplina qe i mundeson studentit njohuri te pergjithshme dhe specifike ne raportet nderkombetare midis shteteve, organizmave nderkombetare rajonal dhe universal dhe shtetasve, duke i dhene nje rendesi te madhe zhvillimit progresiv te ketyre raporteve, rendesise qe ato kane ne jeten e shteteve dhe shtetasve te tyre. Kjo disipline trajton ne nje pjese te rendesishme te saj dhe zgjidhjen e konflikteve nderkombetare dhe raportet diplomatike midis shteteve.

DRE 406 - E drejte Nderkombetare Publike II (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
E drejta nderkombetare publike eshte disiplina qe i mundeson studentit njohuri te pergjithshme dhe specifike ne raportet nderkombetare midis shteteve, organizmave nderkombetare rajonal dhe universal dhe shtetasve, duke i dhene nje rendesi te madhe zhvillimit progresiv te ketyre raporteve, rendesise qe ato kane ne jeten e shteteve dhe shtetasve te tyre. Kjo disipline trajton ne nje pjese te rendesishme te saj dhe zgjidhjen e konflikteve nderkombetare dhe raportet diplomatike midis shteteve.

DRE 425 - E drejte Europiane (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
E drejta europiane komuniare eshte studimi juridik i bashkepunimit te zbatuar ne nje forme te vecante institucionale, fillimisht mes 6 vendeve te europes perendimore dhe me pas e shtrire ne shtete te tjera. Shqyrtimi i institucioneve aktuale europiane karakterizohet rendesia qe ato kane dhe nga kompetencat e gjera qe ushtrojne keto institucione brenda shteteve europiane.

DRE 435 - Kriminalistike (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Njohuritė qė do tė merren nė lėndėn e kriminalistikės, do tju shėrbeje studentėve tė Drejtėsisė ne fushėn e kėrkimit, zbulmit, marjes fiksimit dhe ekzaminimit tė provave materiale te lena nga autorėt nė vepra te ndryshme penale. Pėr kėtė qėllim, vetė kjo lendė trajton mjetet teknike, taktike dhe rekomandimet metodike kriminalistike nė pėrputhje me legjislacionin penal, atė procedurial penal si dhe akte tė tjera ligjore dhe nėnligjore nė zbatim tė ligjit.

ECE 316 - Circuits and systems (8) - Prereq: EGR 240 and MAT 175 and MAT 185, Coreq: - Libri
Analize e hapesires se transformimeve: metodat e transformimit Laplace, funksionet e transferimit dhe konceptet e rezistences. Multi-loop Mesh dhe analiza nodale. Analiza e hapesires se kohes: pergjigje kalimtare dhe e detyruar ne sistemet dhe qarqet e rendit te pare dhe te dyte; sjellje kalimtare dhe e detyruar ne sistemet e rendit te pare, te dyte dhe me te larte. Lidhja midis modelit pole-zero dhe pergjigjes dinamike. Perdorimi i PSPICE.

ECE 327 - Electronic circuits and devices (8) - Prereq: ECE 316, Coreq: - Libri
Karakteristikat dhe modelet e elementeve te qarqeve jolineare duke perfshire: diodat, tranzistore me bashkim bipolar (BJTs), gjysem-percjelles me oksid metali Field Effect Transistors (MOS-FETs), me analize dhe projektim qarqesh per aplikime praktike. Prerje, kapje, konturim valesh dhe retifikues duke perdorur dioda. Tranzistoret: hapesirat e punes, karakteristikat, modele sinjalesh te medha dhe te vogla. Konfigurim, analize dhe projektim amplifikatoresh.

ECE 335 - Signals and systems (8) - Prereq: ECE 316, Coreq: - Libri
Hyrje ne sisteme dhe sinjale; konvolucioni, korrelacioni dhe aplikimet e tyre. Analiza e hapsires se frekuencave duke perdorur serite Fourier dhe teknikat e transformimit Fourier. Pergjigjet ne frekuence, plot Bode, gjeresia e bandes, dendesia spektrale e fuqise dhe energjise. Analiza e filtrave dhe aplikimet, transformimet midis filtrave LP, HP, BP & BS. modeli gjendje-hapesire, analiza e vlerave Eigen, transformime te ngjashme, aplikime.

ECE 341 - Automatic and Controll Systems (8) - Prereq: ECE 316, Coreq: - Libri
An automatic control system is a preset closed-loop control system that requires no operator action. This assumes the process remains in the normal range for the control system. An automatic control system has two process variables associated with it: a controlled variable and a manipulated variable.A controlled variable is the process variable that is maintained at a specified value or within a specified range. In the previous example, the storage tank level is the controlled variable.A manipulated variable is the process variable that is acted on by the control system to maintain the controlled variable at the specified value or within the specified range. In the previous example, the flow rate of the water supplied to the tank is the manipulated variable.

ECE 345 - Electromagnetics I (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Ky kurs i njeh studentet me ekuacionet e Maxwell duke u perqendruar te vetite e materialeve, elektrostatika, magnetostatika dhe teoria e aplikimit te linjave te transmetimit. Nje paraqitje e gjere e valeve, fazoreve dhe llogaritjeve vektoriale jep bazat matematike per kete kurs.

ECE 350 - Digital Communications I (8) - Prereq: (MAT 154 OR MAT 164), Coreq: - Libri
Source coding, signal design, modulation and demodulation. The optimal receiver principle, synchronization, communications over narrow band channels, fading channels and error correction codes.

ECE 351 - Digital Communications II (8) - Prereq: ECE 350, Coreq: - Libri
Source coding, signal design, modulation and demodulation. The optimal receiver principle, synchronization, communications over narrow band channels, fading channels and error correction codes.

ECE 352 - Electromagnetics and Electromechanism (8) - Prereq: ECE 316 and MAT 254, Coreq: - Libri
Fundamentals of electromagnetic fields, waves and Maxwell’s equations. Magnetic circuits and single/poly-phase transformers. Electromagnetic and electromechanical devices. DC motors, drives and position/speed control circuits. Basic characteristic analysis of AC motors and generators.

ECE 378 - Digital Logic and Microprocesor Design (8) - Prereq: EGR 240, Coreq: - Libri
Zhvillimi i perberesve dhe teknikat per projektimin e qarqeve dixhitale elementare dhe sistemeve per kontrolloret, kompjuterat, komunikimin dhe aplikime te tyre. Design and analysis of combinational and sequential logic circuits using a hardware description language such as VHDL. Projektim i mikroprocesoreve te dedikuar dhe implementimi i tyre ne FPGA.

ECE 384 - Electronic materials and devices (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Fizika e pajisjeve gjysem-percjellese; transportuesit e ngarkesave dhe mekanizmat e percjelljes, diagramat e bandave te energjise. Teoria e kontakteve ne gjysem-percjellesit metal dhe dioda bashkuese. Pajisjet unipolare dhe bipolare: voltazhi limit ne MOSFETS, karakteristikat, modele qarku dhe hapesirat e veprimit; tranzistorćL bashkues bipolarćL dhe hyrje ne CMOS me strukture dhe simulim te teknologjise se qarkut te integruar.

ECE 423 - Robotic System and Control (10) - Prereq: ECE 335, Coreq: - Libri
Hyrje ne sistemet robotike dhe aplikime. Kinematika robotike forward dhe inverse. Planifikim i i trajektores dhe detyrave me kontroll levizje. Matrica Jakobiane, levizja diferenciale dhe statika robotike. Robotet ridondantćL, robotet e levizshem dhe koordinimi multi-robot. Dinamika robotike, kontrolli i pozicionit dhe kontrolli i forces. Simulim ne kompjuter dhe demonstrim laboratori.

ECE 426 - Advanced Electronic Circuit Design (10) - Prereq: ECE 327 , Coreq: - Libri
Analize dhe projektim qarqesh analoge. Analize dhe projektim i amplifikatoreve diferenciale. Projektim i gjeneratoreve te sinjalit dhe gjeneratoreve te funksionit. Hyrje ne sensoret e matjeve dhe nderfaqet. Hyrje ne sensoret duke perfshire qarqet dhe sistemet bio-mjekesore dhe mikroelektromekanike (MEMS). Analize dhe projektim nepermjet nje vargu eksperimentesh laboratorike dhe projektesh te shkurtera.

ECE 428 - Industrial Electronics (0) - Prereq: ECE 327, Coreq: - Libri
Applications of advanced electronics to manufacturing processes. Analysis and design considerations for industrial electronic systems. Operation of programmable controllers. Modeling and characteristics of integrated process elements. Transducers, signal conditioning and transmission; analog and digital controllers; thyristor commutation techniques; power supplies and interfaces, DC and AC drives and motor control circuits.

ECE 431 - te fshihet (10) - Prereq: ECE 316, Coreq: - Libri

ECE 433 - Control System Design (10) - Prereq: ECE 431, Coreq: - Libri
Metodologji projektimi per sistemet e kontrollit me menyren state space; modelim dhe transformim. Sistemet fizike, pergjigje ne kohe, stabilitet, matrice tranzicioni, kontroll state feedback. Projektim i sistemeve te integruara, vezhguesit e gjendjes. Simulime analitike dhe kompjuterike. Kursi perfshin nje projekt per modelim, projektim, implementim dhe vleresim i nje kontrolleri per nje sistem praktik

ECE 437 - Communication Systems (10) - Prereq: ECE 335 and ECE 327, Coreq: - Libri
Module elementare per sistemet e komunikimit dhe funksionet e tyre; karakteristikat e sinjaleve; gjeresia e bandes, fuqia dhe energjia; filtrimi; funsionet e moduleve elementare, filtrat, mikserat, modulatoret, demodulatoret, PLL; modulim amplitude; modulim frekuence; kampionimi dhe kuantizimi

ECE 441 - Electromechanical Energy Conversion (10) - Prereq: ECE 352, Coreq: - Libri
Advanced study of electromagnetic systems. The principle of duality between magnetic and electric circuits. Necessary conditions for electromechanical energy conversion. Modeling, equivalent circuits and steady-state/transient analyses of DC and AC electric machines. Speed control of DC and AC motors with industrial applications.

ECE 443 - Electric and Magnetic Fields (10) - Prereq: (MAT 254 and ECE 352) or Graduate Standing, Coreq: - Libri
Waves and phasors, vector analysis, electrostatics and magnetostatics, Maxwellā€™s equations, time varying fields, plane waves, wave propagation and trasmission, transmission lines, radiation and introduction to antennas.

ECE 447 - Antenna Design (10) - Prereq: ECE 352 or ECE 443, Coreq: - Libri
Hyrje ne antenat duke perfshire modelet e fushave, modelet e fuqise, zonen e rrezeve, drejtimin, mbledhjen, eficencen e rrezeve, intensitetin e rrezatimit, hapjet e antenave, polarizimin dhe nyjet e komunikimit radio. Funksioni diadik Green, rrezatimi nga elementet si dipoli ose current loop, fushat e largeta, vektore pikash burimi. Modelim antenash dhe teknika matje. Kursi ka laborator.

ECE 450 - Satellite-based Positioning Systems (10) - Prereq: ECE 335, Coreq: - Libri
Hyrje ne sistemet e pozicionimit satellite-based me theksin te Global Positioning System (GPS). Konstelacioni i sateliteve GPS, sistemet e kooordinatave, standardet kohore, struktura e sinjalit GPS. Percaktimi i pozicionit me matje range. Burimet e gabimeve ne matje dhe menyrat e rregullimit. Impakti i gabimeve dhe gjeometria e sateliteve mbi gabimin e pozicionit 3-dimensional.

ECE 458 - Electrical Energy Systems (10) - Prereq: ECE 335, Coreq: - Libri
Generation, transmission and distribution of electrical energy. Analysis and design of three-phase circuits, representation of power systems and per unit normalization, symmetrical components and stability, unsymmetrical faults. Computer-aided problem solving included.

ECE 463 - Foundations of Computer-Aided Design (10) - Prereq: , Coreq: - Libri
Computer-aided design as the cornerstone of computer-aided manufacturing. Presentation and exploration of ā€œgenericā€ CAD architecture. Mathematical representations of CAD primitives, surfaces and solids and manipulation. Comparison of wire-frame, surface, 2-1/2 D and solid models. Covers IGES, STEP, CALS, DXF standards. Description of ā€œfeature based CADā€ and the CAD manufacturing link.

ECE 469 - Computer Simulation in Engineering (10) - Prereq: ECE 335, Coreq: - Libri
Simulation as modeling tool for discrete-event and continuous systems, general principles of simulation, statistical models, input modeling, random variable generation, model building using a commercial simulation language, model verification and validation, determination of run length, output analysis, variance reduction techniques. Design and optimization of production service systems.

ECE 470 - Microprocessors-based Systems Design (10) - Prereq: ECE 378, Coreq: - Libri
Application of microprocessors and microcomputers to the solution of typical problems; interfacing microprocessors with external systems such as sensors, displays and keyboards; programming considerations, microcomputer system and memory system design. A laboratory, design course; several short design projects and one large design project. Written report and oral presentation required. Credit cannot be earned for both CSE 470 and ECE 470.

ECE 472 - Microcomputer-based Control Systems (10) - Prereq: ECE 327 or ECE 473, and ECE 431, Coreq: - Libri
Computer-aided engineering, analysis, design, evaluation of control systems. Microcomputer/ microprocessor-based hardware and software development of digital controllers, estimators, filters. Data acquisition, signal conditioning and processing circuits, graphics displays. On-line system level and board-level microcomputer-based control experiments. Laboratory and projects emphasize realtime applications, programming and hardware integration. With laboratory.

ECE 473 - Automotive Electronics (10) - Prereq: , Coreq: - Libri
of sensors and actuators. Basic electronic and electromechanical controllers; engines, transmission, brake, suspension and traction. Battery system supply. Ancillary system components: safety, auto theft, diagnostics, collision.

ECE 475 - Automotive Mechatronics I (10) - Prereq: ECE 316, Coreq: - Libri
Overview of mechatronics; modeling, simulation, characterization and model validation of electromechanical devices; introduction to computer-aided software; basic automotive sensors; basic actuators and power train devices; principles of automotive and industrial electronic circuits and control systems (analog and digital); principles of product design; mechatronics case studies.

ECE 485 - VLSI Circuits and Systems Design of Digital Chips (10) - Prereq: ECE 327, Coreq: - Libri
Techniques for rapid implementation and evaluation of Very Large Scale Integrated Circuits (VLSIC). Behavioral, functional, logic, circuit, device, physical IC fabrication, layout issues. CMOS and pseudo nMOS technology, inverters, logic and transmission gates, switching characteristics and processing. Reliability, yield and performance estimation. Students design Application Specific Integrated Circuits (ASICs) using CAD tool suites.

ECE 487 - Integrated Electronics (10) - Prereq: ECE 384, Coreq: - Libri
Modern microelectronics processes and fabrication of integrated circuits. Crystal growth, wafer preparation, photolithography, dielectric and polysilicon film deposition, epitaxial growth, oxidation, diffusion, ion implantation, etching, metallization and integrated circuits layout principles. Introduction to MOS-based and bipolar transistor-based microcircuits design and fabrication. Fabrication processing simulation using SUPREM.

ECE 491 - Senior Project (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

ECE 494 - Independent Study (0) - Prereq: , Coreq: - Libri
Advanced individual study in a special area. Topic must be approved prior to registration.

ECE 495 - Special Topics (0) - Prereq: , Coreq: - Libri
Advanced study of special topics in engineering.

ECE 515 - Foundations of Electrical and Computer Engineering (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
A study of the foundations of electrical and computer engineering. The use of vectors, matrices, Fourier transforms, and probability in electrical and computer engineering. Computer-aided tools such as Matlab and C are used to solve problems in communications, digital logic, electronic circuit design, and applied electromagnetics.

ECE 520 - Signal and Linear Systems Analysis (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Modeling and analysis of both continuous-time and discrete-time systems and signals.Time-domain and frequency-domain representation methods and transformations applied to electric circuits, mechanical systems and other dynamic systems. Fundamental theories of systems stability, controllability, observability and state feedback control design. Computer simulation studies.

ECE 525 - Instrumentation and Measurements (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Errors in measurements, error corrections and minimization; transducers and their applications; signal conditioning and interfacing; electromagnetic compatibility and interference problems in instrumentation; measurement instruments and their characteristics. Measurement systems, signal analyzers and data acquisition systems; signal conversion; computer and microprocessor-based instrumentation. With project.

ECE 527 - High-Frequency Electronics (10) - Prereq: Gra, Coreq: - Libri
Transmission lines with sinusoidal and pulse excitation. Passive and active circuit components at high frequency. High frequency amplifiers, communication circuits, waveform generators and digital circuits. Introduction to high frequency measurements.

ECE 533 - Random Signals and Processes (10) - Prereq: Gra, Coreq: - Libri
Provides the foundation needed to work with the random signals which are encountered in engineering. Concept of a stochastic process. Characterization of random waveforms using power spectral density and the correlation function. Random signals in linear systems. Applications to engineering systems.

ECE 534 - Principals of Digital Communications (10) - Prereq: Gra and ECE 533, Coreq: - Libri
Source coding, signal design, modulation and demodulation. The optimal receiver principle, synchronization, communications over narrow band channels, fading channels and error correction codes.

ECE 535 - Digital signal processing (10) - Prereq: ECE 534, Coreq: - Libri
Source coding, signal design, modulation and demodulation. The optimal receiver principle, synchronization, communications over narrow band channels, fading channels and error correction codes.

ECE 537 - Digital Signal Processing (10) - Prereq: MAT 175, Coreq: - Libri
Analysis of discrete signals and systems. Introduction to digital filters including finite and infinite impulse response filter. Discrete and Fast Fourier Transformations. Application of digital signal processing.

ECE 545 - Electromagnetic Engineering (10) - Prereq: Gra, Coreq: - Libri
Electromagnetic theory with applications. Diffraction, radiation, propagation, guided waves, optical transmission and resonant cavities. Student must have a background in vector calculus and basic electromagnetic theory.

ECE 557 - Energy Conservation Systems (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Techniques for improving energy use in industrial and commercial applications. Topics include: energy accounting; energy auditing; energy conservation management; net energy analysis; second law methods of analysis; combined use energy systems; new technology for energy conservation; assessment of alternative technology.

ECE 566 - Micro- and Nano-Embedded Systems (10) - Prereq: Gra, Coreq: - Libri
This course will focus on introducing micro-scale embedded systems. This includes digital analog, mixed-mode, and micro-electromechanical systems (MEMS). An introduction to basic fabrication techniques for analog and microelectromechanical systems will be given. The course will focus on applications that have been developed and are currently under development using mixedmode embedded systems and MEMS, particularly for automotive, consumer products, sensors, and biomedical applications. An introduction to technology of nano-scale will be given.

ECE 567 - Computer Networks (10) - Prereq: , Coreq: - Libri
Resource-sharing principles; communications and networks; packet switching; the ARPANET; network performance using principles of queueing theory; network design principles, capacity assignment; flow assignment; topological design.

ECE 575 - Automotive Mechatronics (10) - Prereq: Gra, Coreq: - Libri
Overview of mechatronics; modeling, identification and simulation of electromechanical devices; introduction to computer-aided software; basic automotive sensors; basic actuators and power train devices; principles of automotive and industrial electronic circuits and control systems (analog and digital); principles of product design; mechatronics case studies.

ECE 581 - Integrated Circuits and Devices (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Fundamentals of semiconductor electronics. Theory and operation of PN junctions and junction devices. MOS devices. Integrated circuits functional blocks, fabrication techniques, processing steps and equivalent circuits. Device modeling and simulation techniques.

ECN 150 - Bota ne nje ekonomi globale (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Roger LeRoy Miller "Economics Today and Tomorrow"
Ndikimi i globalizimit te ekonomise ne shoqeri.

ECN 170 - Mikroekonomi (8) - Prereq: ECN 150, Coreq: - Libri Hal R. Varian
Lenda e mikroekonomise e cila paraqet konceptet kyc te mikroekonomise. Mikroekonomia siguron nje hyrje ne konceptet kryesore te mikroekonomise. Ajo egzaminon operacione te tregjeve, teorine e kerkeses konsumatore, elasticitetit, organizimi i firmes, prodhimi dhe kostoja ne periudhen afatshkurter dhe afatgjate, konkurenca, faktoret e jashtem, deshtimet e tregut, mjedisi ligjor dhe rregullues i biznesit dhe ekonomiksi nderkombeta. Egzaminon operacionet e tregjeve, teorine e kerkeses konsumatore, elasticitetin, firmat, prodhimin dhe koston ne afat te gjate dhe te shkurter, konkurrencen dhe eksternalitetet.

ECN 171 - Makroekonomi (8) - Prereq: ECN 150, Coreq: - Libri Rudiger Dornbusch & Stanley Fischer
Makroekonomia siguron nje shkalle te gjere te koncepteve makroekonomike sic eshte percaktimi i te ardhurave kombetare, fluktacione ne ekonomi, politikat fiskale dhe monetare, paraja dhe bankingu, inflacioni dhe papunėsia dhe ekonomiksi ndėrkombėtar. Po ashtu ne kete pjese perfshihen dhe disa koncepte mikroekonomike si per shembull skarciteti, kosto oportune, kerkesa dhe oferta dhe proceset e tregut.

ECN 221 - Politika e zhvillimit ekonomik (0) - Prereq: ECN 171, Coreq: - Libri
Kjo lende do te ofroje nje analize ne zhvillimin ekonomik te vendeve te ndryshme. Do te perdoret nje menyre gjitheperfshirese dhe e qarte e shpjegimit te rritjes se te ardhurave reale per person dhe pabarazine e te ardhurave brenda dhe midis vendeve ne zhvillim. Permbajtja eshte plot me shembuj te botes reale. Ne te theksohen temat e tilla si varferia, pabarazia, papunesia, mjedisi, dhe mangesite e njerezve ne vendet me pak te zhvilluara.

ECN 271 - historia e mendimit ekonomik (8) - Prereq: , Coreq: - Libri

ECN 272 - Ekonomi Manaxheriale (8) - Prereq: ECN 170, Coreq: - Libri Ekonomiks manaxherial; Ahmet Mancellari
Eksploron teorine mikroekonomike dhe aplikimin e saj ne vendim-marrjen manaxheriale. Egzaminon sjelljen consumatore, vlereson koston dhe prodhimin, optimizimin, vendosjen e cmimeve ne tregjet konkurrenciale dhe jo-konkurrenciale, vendimmarrja ne kushte pasigurie dhe buxhetimi i kapitalit.

ECN 273 - Ekonomi Monetare (0) - Prereq: ECN 171, Coreq: - Libri
Qellimi i kesaj lende eshte te jape njohuri per te analizuar ndikimin e disa variablave kryesore ekonomik si normat e interesit, inflacioni, dhe industria bankare. Nepermjet kesaj lende studenti merr njohuri te plota mbi parane dhe institucionet financiare. Ky kurs ndahet ne tre pjese. Pjesa e pare, e cila na njeh me funksionet e parase dhe sistemin e pagesave. Pjesa e dyte i referohet studimit te detajuar te instrumenteve me te zakonshme financiare dhe tregut te letrave me vlere: bono, aksione dhe instrumente derivate. Pjesa e trete lidhet me kuptimin dhe arsyetim per ekzistencen e institucioneve financiare: bankat, fondet e perbashketa, fondet e pensioneve, sigurimeve kompanite, shoqatat e kursim-kredise etj fokus, ne kete pjese, i jepet rendesi me e madhe institucioneve financiare: bankat.

ECN 274 - Ekonomia e Punes (8) - Prereq: ECN 170, Coreq: - Libri
Lenda siguron nje diskutim mbi ekonomiksin e tregut te punes. Kursi fillon me nje veshtrim te pergjithshem te tipareve qe e karakterizojne tregun e punes dhe ne temat qe pasojne kerkon te njohe studentet me kerkesen e punes, oferten e punes, ekuilibrin e pagave dhe oreve te punes, papunesine dhe tipet e saj. Lenda sqaron strukturat e ndryshme te tregjeve te punes dhe ekuilibrat ne keto tregje. Mbas perfitimit te njohurive te Ekonomiksit te Punes studentet thellojne dhe njohurite e marra ne lendet e ekonomiksit.

ECN 319 - Metodat e parashikimi ekonomik (8) - Prereq: MAT 175 and ECN 221, Coreq: - Libri
Kjo lende jep njohuri te cilat perdoren ne nje numer te madh metodash kryesore te parashikimit duke ofruar nje pershkrim te plote te karakteristikave kryesore te tyre. Gjate paraqitjes se hapave per aplikimin praktik te tyre shmangen detajet teorike te cialt nuk jane shume te rendesishem ne te kuptuarit e asaj se si funksionojne metodat. Kjo lende ofron krahasim sistematik te avantazheve dhe disavantazhet e metodave te ndryshme duke dhene mundesine e zgejdhejs se metodes me te mire per secilen situate parashikimi.

ECN 328 - Rritja Ekonomike dhe Zhvillimi (8) - Prereq: ECN 171, Coreq: - Libri
Kjo lende analizon modelet teorike te Rritjes Ekonomike ne menyre qe studenti te mund te kuptoje se cilet jane faktoret (si pozitive dhe negative ) qe ndikojne ne qendrueshmerine e rritjes ekonomike te nje vendi. Fokus i vecante jane politikat fiskale dhe monetare te aplikuara nga shteti per te arritur kete objektiv.Teoria Moderne e Cikleve te Biznesit, Kejsianistet e Rinj te Makroekonomise etj do te shihen si raste te modeleve te rritjes ekonomike, duke mundesuar skenare te cilet do tu krijojne ide studenteve per nje skenar me te mire te mundeshem te rritjes ekonomike te vendit te tyre.

ECN 331 - Teori e Politikave Monetare (8) - Prereq: ECN 171, Coreq: - Libri
Ky kurs do te perfshije disa nga zhvillimet e fundit ne teorine monetare dhe ne zhvillimet e politikes monetare. Ka patur nje rritje te interesit kohet e fundit ne lidhje me teorine dhe praktiken e politikes monetaremes akademikeve dhe krijuesve te politikave. Ne frontin teorik, ky kurs ofron perparimet me te rendesishme te realizuara ne zhvillimin e modeleve makroekonomike qe ndihmojne ne krijimin e parimeve kryesore te politikes monetare. Temat e diskutuara eksplorojne ceshtje ne keto dy kategori: teorine dhe praktiken e politikes monetare, ne me shume detaje.

ECN 333 - Ekonomia per Industrine (8) - Prereq: ECN 170, Coreq: - Libri Author Malcolm Sawyer- The Economics of Industries
The economics of industry is concerned with the behaviour of firms. This course covers both theory and applications. The objectives of this course are to provide an understanding of: 1. the theoretical foundations of firm decisions regarding pricing, product differentiation, advertising, entry, mergers and takeovers, innovation, vertical integration, and organization 2. the welfare implications of firm behaviour 3. strategic firm behaviour, its effects on other firms 4. inappropriate firm behaviour and the design of public policy responses 5. methods of determining and analysing firm behaviour through the use of data

ECN 371 - Analiza e Modeleve Ekonometrike (8) - Prereq: MTE 226 or MAT 226, Coreq: - Libri 1.Essentials of Econometrics; Damodar Gujarati 2.Introduction to Econometrics; Christopher Dougherty 3.Leksione te Ekonometrisep; Dr. Albert Qarri
Lenda trajton vleresimin dhe testimin e modeleve ekonomike duke perdorur teknikat e regresionit. Lenda Analiza e Modeleve Ekonometrike eshte nje zhvillim i metejshem i metodave te perpunuara nga statistika, te bazuara ne arritjet e matematikes se zbatuar. Vendosja ne programin e lendeve te Deges se Administrim Biznesit justifikohet me faktin qe modelet ekonometrike jane mjaft te rendesishme si per ekonomistet e medhenje dhe per politikberesit , ashtu edhe per ekonomistet e thjeshte. Per nje formim me te plote profesional do te ishin te nevojshme dhe njohurite qe do te mernin nepermjet kesaj disipline.

ECN 373 - Ekonomi Nderkombetare (8) - Prereq: ECN 273, Coreq: - Libri
Kjo lende ofron nje shqyrtim gjithe perfshires te teorise e tregtise nderkombetare dhe politikes tregtare, duke perfshire fushat e fundit te kerkimit te tilla si modele te tregtise te firmave heterogjene dhe kostot e tregtiss. Analizohet historia e politikave tregtare dhe evoluimin e sistemit tregtar global, me nje fokus primar ne politikat me te rendesishme ose ceshtjet me te debatueshme. Qellim eshte te theksohet rendesia e teorive te ndryshme dhe se si ato jane te nderlidhura.

ECN 374 - Ekonomia Financiare (8) - Prereq: ECN 171, Coreq: - Libri
Ky kurs eshte pergatitur ne menyre qe te mundesoje studentet per tu pershtatur me problemet teorike dhe praktike ne fushat e finances moderne. Problemet apo ceshtjet ku do te fokusohet kjo lende do te jene kryesisht: manaxhimi i portofolit, manaxhimi financiar dhe tregjet e kapitalit. Keto ceshtje do te trajtohen nga pikepamja ekonomike duke mundesuar keshtu nje nderthurje te ketyre dy fushave.

ECN 375 - Tregtia Nderkombetare (8) - Prereq: ECN 273, Coreq: - Libri
Lenda synon te trajtoje mundesite dhe sfidat me te cilat perballen sot menaxheret nderkombetar. Rendesia e nje lende te tille rritet me nje mjedis mjafte dinamik ku ndryshimet ekonomike, politike, juridike dhe sociale ne dhjetevjecarin e fundit jane te shumta. Keto ndryshime kane komplikuar mjaft terrenin e biznesit nderkombetar.

ECN 376 - Ekonomiksi i Sektorit Publik (8) - Prereq: ECN 171, Coreq: - Libri
Ne qender te jetes sone politike qendrojne disa pyetje. Si ndikon Qeveria ne ekonomi? Cā€™fare duhet te beje ajo? Pse disa aktivtete ekonomike ndermerren nga sektori privat dhe pse disa te tjera nga sektori publik? Qeveria mund te beje me shume apo me pak nga cfare eshte duke bere? Per tā€™iu pergjigjur ketyre pyetjeve duhet te dime se pari cfare eshte duke bere qeveria dhe se si eshte rritur roli i saj ne 50 vitet e fundit. Si ndryshon roli dhe qellimi I Qeverise Shqiptare krahasuar me Qeverite e vendeve te tjera.

ECN 379 - Ekonomiksi i integrimit Europian (8) - Prereq: ECN 171, Coreq: - Libri
Theksi i ketij kursi vendoset mbi Integrimin Ekonomik Europian, mbi ekonomiksin, qƫ mbulon si mikroekonomine dhe makroekonomine e integrimit evropian. Te kuptuarit mbi integrimin ekonomik evropian, megjithatƫ, kƫrkon shumƫ mƫ tepƫr se sa thjesht ekonomiks, kƫshtu qƫ lends mbulon aspektet thelbƫsore tƫ historisƫ europiane, institucionet, ligjet, dhe politikat. Lenda bllokuese ECN 221

ECN 411 - Metodat e kerkimit ne ekonomine e aplikuar (10) - Prereq: MAT 175, Coreq: - Libri “Business Research Methods” Oxford University Press, USA 2007, Alan Bryman, Emma Bell “Research Methodology in Applied Economics” (Don Ethridge) “Research Methodology – Methods and Techiniques” ( C.R. Kothari)
Kjo lende fokusohet ne nje spekter te gjere te metodave te studimit, te cilat mund te shfrytezohen ne kuader te te gjithe shkencave shoqerore. Ju kushtohet vemendje e vacante metodave sasiore, po ashtu dhe cilesore te studimit. Ne kete lende do te mesohet per procedurat dhe metodat e kerkimit ne ekonomi, perzgjedhjen e strategjise, metodat e sigurimit te informacionit dhe ndertimi i pyetsoreve te kerkimit, analizen e informacionit, ndertimin e modeleve ekonometrike, nxjerrjen dhe shqyrtimin e perfundimeve, propozimet dhe rekomandimet ne funksion te vendimarrjeve optimale.

ECN 412 - Ekonomiksi i sektorit publik (10) - Prereq: ECN 371 and MAT 175, Coreq: - Libri
Studion rolin dhe impaktin e sektorit politik ne tregjet ekonomike. Studion Integrimin e analizes se shpenzimeve publike dhe te tatimit ne kontekstin e eficences dhe barazise. Jepet nje nderthurjeje ne kuadrin e nevojshem istitucional-ligjore duke vene theksin ne lidhjet ndermjet analizes ekonomike dhe problemeve aktuale

ECN 415 - Metodat e kerkimit te aplikuar (10) - Prereq: MAT 175, Coreq: - Libri
Kjo lende mbulon perzgjedhjen e nje teme kerkimi; procesin e konceptimit te problemeve te kerkimit dhe tƫ bƫrjes se pyetjeve tƫ kerkimit: studimin e literatures: pƫrzgjedhjen e metodes se duhur te kerkimit; zgjehdjen e njƫ strategjie kƫrkimi dhe pƫrgatitjen e njƫ propozimi kƫrkimi. Nƫ pjesƫn e dytƫ tƫ semestrit studentƫt do tƫ punojnƫ nƫn njƫ udhƫheqƫs pƫr tƫ pƫrgatitur propozimin e tyre tƫ kƫrkimit i cili do tƫ realizohet pƫr marrjen e diplomƫs. Nƫpƫrmjet kƫtij projekti nuk duhet tƫ krijohen njohuri tƫ reja por tƫ paraqesƫ familjaritetin e studientit me temƫn, idetƫ, literaturƫn, fuqinƫ e argumentit, strukturimin logjik tƫ argumenteve dhe njƫ prezantim nƫ nivelet e kƫrkuara.

ECN 416 - Ekonomiksi per ekzekutivin global (10) - Prereq: ECN 371, Coreq: - Libri
Koncepte dhe mjete te teorise ekonomike dhe aplikimi i tyre ne boten e biznesit, ceshtje sociale ne kontekstin e ekonomise globale: si vendimet e firmes, konsumatoreve dhe te qeverise nderveprojne per te percaktuar produktin e tregut; strukturat e tregut, ndikimi ne tregun nderkombetar dhe tregjet e monedhes tek firmat qe konkurrojne ne nje treg global.

ECN 417 - Metodat sasiore per menaxhimin (10) - Prereq: ECN 416, Coreq: - Libri
Koncepte taktike dhe metodat, teknika optimizimi dhe stimulimi te nevojshme per kuptimin, vleresimin dhe kontrollin e funksionimit te biznesit dhe shoqerise.

ECN 501 - Applied Microeconomics Theory (0) - Prereq: ECN 170, Coreq: - Libri Applied Microeconomic Theory: Selected Essays of B. Curtis Eaton (Economists of the Twentieth Century)
A course designed for students in the MAE program. Basic models in the principal areas of microeconomic theory are covered: consumer demand, production and costs, product markets, factor markets, allocative efficiency, and corrections for market failure. Most of the course is spent studying the use of these tools in the analysis of specific microeconomic policy problems. Application of theory to current policy problems is stressed, and a substantial amount of class time is devoted to exercises based on such problems. Prerequisite: Intermediate microeconomic theory.

ECN 502 - Applied Macroeconomics Theory (0) - Prereq: ECN 171, Coreq: - Libri Applied Macroeconomics Clifford Frederick Pratten Macroeconomic Theory.A Dynamic General Equilibrium Approach Michael Wickens (Author)
A course designed for students in the MSE program. Approximately one third of the course is spent reviewing and elaborating on standard macro theory of the sort covered in an advanced undergraduate course. The remainder of the time is spent on applications of this theory to problems of stabilizing aggregate demand, unemployment and inflation, economic growth, and macroeconomics of open economies. Students will normally do a computer project involving hypothesis testing or model simulation. Prerequisite: Intermediate macroeconomic theory.

ECN 503 - Econometrics for Applied Economics (0) - Prereq: MAT 553, Coreq: - Libri Econometric Theory and Methods Russell Davidson
This course is the second in a two-course block that forms the basic required sequence in econometrics for all doctoral students. Their purpose is to provide Ph.D. students with the training needed to do the basic quantitative analysis generally understood to be part of the background of all modern economists. This includes: the theory and practice of testing hypotheses, statistical estimation theory, the basic statistical theory underlying the linear model, an introduction to econometric methods, and the nature of the difficulties which arise in applying statistical procedures to economic research problems.

ECN 521 - Labour Economics (0) - Prereq: ECN 501 and ECN 502, Coreq: - Libri Labor Economics [Book] by George J. Borjas
This course develops theoretical models of the labor market, presents related empirical research, and discusses some policy applications. Topics include labor supply, labor demand, market equilibrium and compensating wage differences, investment in human capital, and cyclical unemployment. Prerequisites:

ECN 537 - Advanced Environmental Economics (10) - Prereq: ECN 501, Coreq: - Libri Perman, R.; Ma, Y.; McGilvray, J.; Common, M. (1999): Natural Resource & Environmental Economics.
In the presence of pollution externalities, market allocations are typically inefficient and corrective government regulation may be desirable. This course first reviews solutions favored by economists, namely Pigouvian taxes, tradable pollution permits, and judicial remedies, but then points out various real-world informational, technological, and political constraints that make such solutions difficult or impossible to implement in practice. The course then focuses on optimal interventions in the presence of these real-world constraints. Topics discussed are likely to include (1) optimal regulation when firms possess more information about compliance costs than regulators; (2) optimal enforcement of regulations when monitoring is costly; (3) non-market methods of measuring environmental and resource values; and (4) the interrelationship of environmental issues and international trade. Prerequisites: Econ 501 or 601and 602, 600, or permission of the instructor.

ECN 586 - Economic Development and Transition (0) - Prereq: ECN 501 AND ECN 502, Coreq: - Libri Economic Development and Transition: Thought, Strategy, and Viability Justin Yifu Lin
Economic Development and Transition I. Part I covers the microeconomics of development. Topics include household decision-making (the household model, risk response, health and education investments, migration, intrahousehold bargaining), rural institutions (land, labor, and credit), and development policy (microfinance, regional targeting, public works). Part 2 is concerned primarily with theories of growth, income distribution and political economy, presented together with the relevant empirical literature. Prerequisite: Econ 601-604, 671, and 672.

ECN 601 - Advanced microeconomic theory (0) - Prereq: ECN 501, Coreq: - Libri Selected Essays of B. Curtis Eaton (Economists of the Twentieth Century)Buford Curtis Eaton (Author)
This is an advanced course in microeconomics, emphasizing the applications of mathematical tools and models to the study of individual economic decisions and their aggregate consequences. We begin with a parsimonious set of hypotheses about human behavior and the ėays in ėhich individual choices interact, and then examine the implications for markets. This entails treatments and applications of consumer theory and theory of the firm, including a general equilibrium analysis, under the ideal conditions implied by our hypotheses.

ECN 602 - Monetary Economics and Advanced Macroeconomics (0) - Prereq: ECN 502, Coreq: - Libri Advanced Mathematical Methods (London School of Economics Mathematics) Adam Ostaszewski
This course will introduce you to a number of areas of study in modern macroeconomics. We will start by briefly reviewing a subset of methods used for the solution of dynamic macroeconomic models. Then We Will turn to dynamic models of the macroeconomy which focus on real variables. we’ll begin by taking a look at real business cycle models, the basic building block of modern neoclassical macroeconomics. Then we’ll look at various extensions of the basic model: sticky price and wage models, models of imperfect competition, and models with externalities. In the last part of the course, we’ll look at models with money. In particular we’ll look both at business cycle models ėith monetary shocks and at models of optimal monetary policy.

ECN 640 - Industrial Organization (0) - Prereq: ECN 601 AND ECN 602, Coreq: - Libri Industrial Organization: Theory and Practice (3rd Edition) Don E. Waldman (Author), Elizabeth J. Jensen (Author)
This course studies the nature and effectiveness of competition in imperfectly competitive markets. Topics include product differentiation, oligopoly, mergers, entry and exit (including strategic entry-deterrence and predation), and technological change. Secondary emphasis is placed on the nature of the firm as opposed to competition between firms. Here, contractual relationships and the separation of ownership and control are the focus.

ECN 641 - International Trade Theory (0) - Prereq: ECN 640, Coreq: - Libri International economics: theory & policy [Book] by Paul R. Krugman, Maurice Obstfeld in Books
This course deals with the microeconomic aspects of international economics. Specific topics covered include theories of international specialization and exchange, trade policy and economic welfare, international factor movement, trade and growth, under both perfect competition and imperfect competition, and selected problems of trade policy in the international trading system. For most topics, both theoretical and empirical results from the literature are examined.

ECN 642 - International Finance (10) - Prereq: ECN 602, Coreq: - Libri International Finance 5th Edition Maurice D. Levi (Author)
This is a doctoral-level course in international finance and macroeconomics. Topics covered include international real business cycle models, monetary exchange rate models and their building blocks, the international effects of monetary policy, risk sharing and portfolio diversification, fixed exchange rate models for small open economies and stabilization programs, and models of currency crises.

ECN 663 - Topics in World Economic History I. (10) - Prereq: ECN 642, Coreq: - Libri
This course will cover the evolution of economic institutions and the role of these institutions in the economic growth of Europe, Latin America, Asia and the United States. Topics include: The divergence of Asian and European growth rates between 1500 and 1800. The creation of modern fiscal and monetary institutions. The role of stock markets, banking systems and exchange rate regimes in historical economic development. Particular attention will be paid to the Great Depression and historical banking panics, stock market crashes and exchange rate devaluations. The course will explore the historical costs and benefits of the different monetary and fiscal institutions adopted by Europe, Argentina, Brazil, China, Japan, The United States and Canada. Prerequisites: Intermediate economic theory, statistics.

ECN 668 - Economics of Western Europe (10) - Prereq: ECN 501 and ECN 503, Coreq: - Libri Economic and Social History of Western Europe Since 1945 Anthony Sutcliffe (Author)
The structure and performance of the Western European economics since World War II. Emphasis is placed on using international comparisons to evaluate the effects of governmental policies and national cultures on the behavior of firms and households. Prerequisites: Econ 501-503 or equivalent.

ECN 671 - Econometric Analysis I (0) - Prereq: ECN 503, Coreq: - Libri Econometric Analysis by William H. Greene
This course is the first in a two-course block that forms the basic required sequence in econometrics for all doctoral students. Their purpose is to provide Ph.D. students with the training needed to do the basic quantitative analysis generally understood to be part of the background of all modern economists. This includes: the theory and practice of testing hypotheses, statistical estimation theory, the basic statistical theory underlying the linear model, an introduction to econometric methods, and the nature of the difficulties which arise in applying statistical procedures to economic research problems. Prerequisite: A semester of statistics at the undergraduate level and minimal preparation in mathematics is adequate.

ECN 672 - Econometric Analysis II (10) - Prereq: ECN 671, Coreq: - Libri Econometric Analysis by William H. Greene
This course is the second in a two-course block that forms the basic required sequence in econometrics for all doctoral students. Their purpose is to provide Ph.D. students with the training needed to do the basic quantitative analysis generally understood to be part of the background of all modern economists. This includes: the theory and practice of testing hypotheses, statistical estimation theory, the basic statistical theory underlying the linear model, an introduction to econometric methods, and the nature of the difficulties which arise in applying statistical procedures to economic research problems. Prerequisite: Demonstrated competence in the material covered in MTH and ECN 671.

ECN 675 - Applied Microeconometrics (10) - Prereq: ECN 672 , Coreq: - Libri Microeconometrics: Methods and Applications A. Colin Cameron (Author), Pravin K. Trivedi (Author)
The purposes of the course are (1) to discuss types of microeconometric models likely to be useful in dissertation (and subsequent) research and (2) to provide some supervised experience in applied econometric research. The courseā€™s topics vary from year to year, but they typically include models for discrete and limited dependent variables and methods for analysis of longitudinal data. Prerequisites: Econ 672.

ECN 676 - Applied Macroeconometrics (10) - Prereq: ECN 671, Coreq: - Libri Applied Macroeconometrics Carlo A. Favero (Author)
The aim of this course is to equip students with a working knowledge of important econometric techniques used in monetary economics, financial economics, international economics, and econometric theory. The centerpiece of this course is the vector autoregressive model. The course is divided into six parts: (1) a review of the foundations of time series econometrics; (2) detrending methods; restricted and unrestricted estimation of stationary vector autoregressive and moving-average models; asymptotic, bootstrap and Bayesian inference; model selection and specification tests, forecasting; exogeneity and Granger causality; tests of forecast encompassing and tests of equal forecast accuracy; impulse response analysis, variance decompositions and historical decompositions; (3) estimation and inference in the presence of trends, structural change and unit roots in univariate models; (4) spurious regressions, unbalanced regressions and cointegration; (5) identification problems and the relationship between structural and reduced form models; and (6) estimation and inference for structural dynamic macroeconomic models and their relationship to vector autoregressive models. Prerequisite: ECN 671

ECN 695 - Introduction to Economic Research I (10) - Prereq: ECN 672, Coreq: - Libri
This course is designed to introduce students to "how to do economic research." Students will be required to produce a polished paper by the end of the course, which can be incorporated into their thesis. Students will be expected to meet weekly in sub-groups with shared interests and regularly with faculty advisors to discuss progress. Students will also present their research before general sessions open to all graduate students and faculty members. Prerequisite: Permission of instructor.

ECN 739 - Special Topics in International Economic Policy. (10) - Prereq: ECN 663, Coreq: - Libri
This course is taught as two separate half-term seminars. Students may take one or both mini-seminars. Recent topics have included: crisis management in the Asian financial and foreign exchange markets, and issues of economic and monetary unification in the European Union. Prerequisites:

ECN 752 - Computational Macroeconomics. (10) - Prereq: MTH 422 and 601, Coreq: - Libri
This half-semester course is an introduction to computational analysis of dynamic macroeconomic models, and it is based on practical exercises. Methodologically, the analysis in most of the course is carried out using an undetermined coefficients method, applied to the linearized first-order conditions. This analysis also involves calibration of the relevant model as the solution to a set of steady-state equations, and the computation of impulse response functions and second moments of the modelā€™s variables. Topics to be addressed are the neo-classical growth model, the stochastic growth model with endogenous labor and productivity shocks, or the RBC model, the RBC model with government: the impact of exogenous changes in government spending, income tax rates and consumption tax rates, and the stochastic endogenous growth model. Prerequisites: Econ 600, 601-604, or permission of instructor

ECN 859 - Special Topics in Comparative Economic Systems (10) - Prereq: ECN 501 and ECN 503, Coreq: - Libri
This course is offered every winter and is open only to students who are accepted in the Phd program. Special research topics are discussed. Permission of instructor is needed to enroll.

ECN 870 - Indipendent Research (0) - Prereq: ECN 671, Coreq: - Libri
Open only to students who have passed the PhD qualifying exams. Students are expected to complete a research projects at the end of this course.

Econ 863 - te fshihet (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

EDU 135 - Edukim Artistik (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Kursi synon tė pajisė studentėt me njohuri pėr artin pamor nė pėrgjithėsi, artin dy dhe tre-dimensional dhe shprehitė pėr mėsimdhėnien e saj nė shkollė dhe ka karakter tė integruar bashkė me metodologjinė e lėndės.

EDU 137 - Letersi Feminore (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Letersia Shqipe per Femije; Bardhosh Gace; 2006
Kursi synon tė zhvillojė llojet e gjinive tė letėrsisė pėr fėmijė e pėrqendruar nė shprehitė e tė lexuarit tė kuptimshėm duke pėrdour metoda tė ndryshme nė leximin e veprave letrare.

EDU 220 - Administrim arsimi (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Administrim dhe Menaxhim Arsimi; A.Prifti; 2005
Synimi i modulit eshte te njohesh studentet me elementet e menaxhimit, karakteristikat e menaxhuesit dhe liderit si dhe te aftesohen ne keto drejtime.

EDU 230 - Psikologji Zhvillimi (8) - Prereq: , Coreq: - Libri “Psikologjia e zhvillimit te femijes” Theodhori Karaj, Tirane 2005

EDU 231 - Pedagogji I (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Strategjite e te Mesuarit; Orlikch, Honder, Pendegras; 1995
Bazat e pedagogjise dhe trajtimi bashkekohor i koncepteve te reja pedagogjike. Metodat e reja teknologjike dhe roli i tyre ne pedagogjine e sotme.Nepermjet punes individuale studimore do te sygjerojme modele alternative ne forme te punimeve te shkruara(esse).Gjate kursit do te shqyrtohen ceshtje te tilla si: faktoret qe ndikojne ne procesin e meimdhenies, klasifimimi i modeleve sipas zhvillimit bihejviorist, kognitiv dhe socioal, konceptet e mesimdhenies per te kuptuar, zhvillimi I shprehive te te meduarit dhe shprehive te shoqerise se dijes.

EDU 232 - Pedagogji II (8) - Prereq: EDU 231, Coreq: - Libri Pedagogji M. Kraja; 2004
Vazhdim i Pedagogjise I. Studentet nepermjet ketij kursi do te njihen me objektin e studimit te pedagogjise, evoluimin e kesaj shkence nga lashtesia ne ditet e sotme.Te njihen me burimet e dijes pedagogjike, filozofite arsimore, sistemet, institucionet,psikologjite dhe metodat e mesimdhenies.Te aftesohen per te gjetur forma dhe strategji te reja ne praktiken shoqerore per pasurimin e shkences se pedagogjise dhe ne vecanti te elementeve te saj;edukimi, arsimi dhe procesi i te mesuarit.

EDU 233 - Psikologji edukimi (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Psikologji Edukimi; Bardhyl Musaj
Kursi i pajis studentėt me njohuritė mbi konceptet dhe qasjet kryesore teorike tė psikologjisė tė zbatuara nė mjedisin arsimor, zotėrimin e njohurive mbi modelet e sjelljes sė mėsuesit dhe tė nxėnėsve nė shkollė. Aftėsimi pėr tė kuptuar, reflektuar dhe zbatuar psikologjinė nė mjedisin arsimor. Tė nxėnėt trajtohet nė tre aspektet kryesore tė tij; bihejviorist, social konjitiv dhe konjitiv dhe kultivimi te nxėnėsit i shprehitė tė tė menduarit tė nivelit tė lartė tė bazuar nė studimet mbi inteligjencėn dhe zgjidhjen e problemit. Studentėt pajisen gjithashtu me njohuri dhe shprehi pėr menaxhimin e efektshėm tė klasės dhe motivimin e nxėnėsve, zgjidhjen e konflikteve, rolet e mėsuesit dhe tė nxėnėsve, organizimin e klasės, rregullat e klasės, menaxhimi i grupeve, menaxhimi i kohės mėsimore. Studentėt pajisen me njohuri pėr kontrollin, matjen dhe vlerėsimin, aftėsohen pėr tė hartuar teste, pėr tė administruar dhe analizuar testet si edhe pėr tė pėrdorur instrumentet e vrojtimit tė pėrditshėm dhe pėr tė interpretuar vlerėsimet pėr nxėnėsit dhe mė pas pėr t'u pėrfshirė nė procesin e vlerėsimit nė shkollė, demonstrim i qėndrimit tė duhur profesional bazuar nė analizėn dhe rezultatet e vlerėsimit.

EDU 234 - Psikologji komunikimi (8) - Prereq: , Coreq: - Libri “Psikologji Komunikimi, refleksione dhe ligjerata” Tirane 2001 ISBN 99927-727-6-X
Kjo lende zhvillohet ne Degen Cikel i Ulet, Parashkollor, viti i II, Semestri i dyte. Programi i kesaj lende synon qe t’u jap studenteve njohurite e nevojshme ne lidhje me: 1. Rolin e komunikimit ne marredheniet mesues-nxenes, apo edukator-femije, nxenes-nxenes, prind-femije. 2. Vleresimi i procesit te komunikimitduhet pare ne motivimin, stimulimin, bashkepunimin e herepashershem ne marredheniet e rolet qe merren ne klase. 3. Krijimin e klimes pozitive ne klase, krijimi i marredhenieve sa me te mira ne procesin mesimor-edukativ. Kjo do te thote qe nxenesi te shihet e vleresohet ne ēdo moment me te gjitha karakteristikat e veēorite psiko-moshore. Keto njohuri jane shume te nevojshme qe keta studente si mesimdhenes te ardhshem, si edukator te brezit te ri, t’i zbatojne ato ne praktike, duke iu pergjigjur kerkesave qe shtron koha.

EDU 235 - Psikologji shkollore (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Psikologji Shkollore; Edmond Rapti
Ne kete kurs studentet do te pajisen me shprehite e nevojshme per te manaxhuar marredheniet ne institucionin shkollor. Roli i faktorit polites ne respektimin e statusit te aktoreve ne mjediset shkollore.

EDU 253 - Didaktika e Matematikes (8) - Prereq: (MAT 134 ), Coreq: - Libri Didaktike e Matematikes; Gjipali; 2006
Bazat e didaktikes se matematikes per mesuesit e ciklit te ulet. Jepen njohurite baze te koncepteve matematike dhe trajtimi pedagogjik ne ciklin e ulet.

EDU 257 - Didaktike e gjuhes Shqipe (8) - Prereq: ALB 148, Coreq: - Libri Didaktike e Gjuhes Shqipe; Leka Skendaj
Bazat kryesore te didaktikes se gjuhes shqipe.

EDU 331 - Mendimi kritik ne mesimdhenie (8) - Prereq: , Coreq: - Libri “Studio gjithcka, arsyes vendin e pare” B.Musai, Tirane 1998

EDU 337 - Manaxhim Grupi (8) - Prereq: , Coreq: - Libri “Psikologjia Sociale” Edmond Dragoti, SHBLU Tirane 1999
Kursi i leksioneve do tė pėrfshijė njohuri mbi funksionimin e grupit tė para kėto nga kėndvėshtrimi psikologjik, aplikimin qė gjejne teoritė dhe parimet e psikologjisė nė dinamikat e grupit. Ne permbajtjen e lendes do te perfshihen pershkrimet sesi mund te perdoren teorite dhe parimet mbi dinamikat e grupit per te pasur sa me shume rezultat nga puna e zhvilluar ne grup, perparesite dhe veshtiresite qe paraqet ajo.

EDU 349 - Pedagogji Familjare (8) - Prereq: , Coreq: - Libri “Pedagogjia” Musa Kraja, Tirane 2002
Me ane te ketij programi synohet te pajisen studentet me njohurite mbi familjen, rolin e saj ne edukimin e femijeve, marredheniet shkolle-familje, roli familjes ne komunitet.

EDU 355 - Edukim i te drejtave te femijes (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Program Formimi per Studentet e Mesuesise; QSHDNJ, 2002
Studentėt pajisen me strategjitė kryesore dhe elementet e edukimit qytetar demokratik tė fėmijėve duke synuar realizimin e qėllimit pėr lėndėn e edukatės shoqėrore dhe metodologjinė pėrkatėse, por edhe pajisjen me vlera universale tė qytetarisė demokratike.

EDU 360 - Praktike Mesimore (8) - Prereq: , Coreq: - Libri

EDU 398 - Projekti final (8) - Prereq: Permission, Coreq: - Libri
Studenti do tė paraqitet me njė temė diplome nė pėrfundim tė studimeve, e cila do tė ketė pėr objekt njė ēėshtje qė ka tė bėjė me aspekte zbatuese tė shkollės fillore, klasa 1-5, tematika orientuese do tė hartohet nga fakulteti/departamenti pėrgjegjės

EDU 399 - Tema e diplomes per ciklin e ulet parashkollor (8) - Prereq: EDU 232 and EDU 233 and EDU 234 and EDU 235 and EDU 331 and EDU 337 and EDU 349 and EDU 355 a, Coreq: - Libri

EDU 441 - Metodologjia e mesimdhenies (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Bazat e pedagogjise dhe trajtimi bashkekohor i koncepteve te reja pedagogjike. Metodat e reja teknologjike dhe roli i tyre ne pedagogjine e sotme. Nepermjet punes individuale studimore do te sygjerojme modele alternative ne forme te punimeve te shkruara(esse).Gjate kursit do te shqyrtohen ceshtje te tilla si: faktoret qe ndikojne ne procesin e meimdhenies, klasifimimi i modeleve sipas zhvillimit bihejviorist, kognitiv dhe socioal, konceptet e mesimdhenies per te kuptuar, zhvillimi I shprehive te te meduarit dhe shprehive te shoqerise se dijes.

EDU 450 - Filozofia dhe Sociologjia (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri Filozofia dhe Sociologjia. Sociologjia; A. Giddens
Filozofia dhe sociologjia per shkencat e edukimit. Lende per studentet e masterave te mesuesise.

EDU 451 - Hyrje ne teorine politike (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Hyrje ne teorine politike bashkekohore. Nje perpjekje per t'u dhene studenteve nje kendveshtrim tjeter mbi shkencat politike ne ndryshim nga politikat ekzistuese ne realitetin shqiptar.

EDU 470 - Metodat Kerkimore ne shkencat sociale (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Metodat kerkimore-shkencore ne shkencat sociale. ketu perfshihen metoda statistikore, metoda studimi duke pasur parasysh aspektin human, ndjeshmerine dhe etiketen profesionale ne kerkimin shkencor, etj.

EDU 490 - Praktika profesionale (10) - Prereq: EDU 441 and PSI 450, Coreq: - Libri
Praktike profesionale per studentet e masterave te mesuesise.

EGR 120 - Computer Graphics (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
An introduction to the techniques for creating solid models of engineering designs. Topics include three-dimensional modeling of parts and assemblies, visualization, orthographic project views and layouts, auxiliary, sectional, and cutout views, exploded views, dimensioning and tolerancing, bill of materials, and computer-generated design documentation. Offered fall, winter.

EGR 141 - Zgjidhja e problemeve ne inxhinjeri (8) - Prereq: MAT 154, Coreq: - Libri
General methods of problem solving and principles of algorithmic design using a high-level language such as Visual Basic .NET. Introduction to MATLAB. Applications will be drawn from problems in mechanical, electrical and computer engineering and computer science. Offered fall, winter.

EGR 225 - Sistemet elektrike ne anije (8) - Prereq: (MAT 154 OR MAT 164), Coreq: - Libri

EGR 240 - Elektronika (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
An introduction to the fundamentals of electrical and computer engineering; DC and AC circuits; transient analysis of first-order circuits, digital logic circuits, combinatorial logic design, sequential circuits, introduction to electronics, operational amplifiers, DC electromechanical machines. Laboratory. Offered fall, winter.

EGR 241 - Elektronika Dixhitale (8) - Prereq: EGR 240, Coreq: - Libri
Nnjohurite baze per qarqet e Elektronikes Dixhitale sic jane portat logjike, qarqet kombinatoriale dhe sekuenciale si dhe parimet kryesore te veprimit te tyre.

EGR 250 - Hyrje ne inxhinierine termike (8) - Prereq: KIM 143 and MAT 175 and FIZ 151, Coreq: - Libri
Design, analysis, and testing of electromechanical systems; statics, linear and rotational dynamics; introduction to microprocessors, team design project dealing with technical, economic, safety, environmental, and social aspects of a real-world engineering problem; written, oral, and visual communication, engineering ethics. Offered fall, winter.

EGR 260 - Introduction to Industrial and Systems Engineering (8) - Prereq: EGR 141 and (MAT 155 OR MAT 165) , Coreq: - Libri
Overview of industrial and systems engineering: perspectives, tools and models. In depth coverage of probability and statistics in engineering: density and distribution functions, population and sampling distributions, confidence intervals, hypothesis testing and introduction to discrete-event simulation.

EGR 280 - Analiza dhe Projektimi i sistemeve elektromekanike (8) - Prereq: EGR 240 and EGR 120, Coreq: - Libri
Design, analysis, and testing of electromechanical systems; statics, linear and rotational dynamics; introduction to microprocessors, team design project dealing with technical, economic, safety, environmental, and social aspects of a real-world engineering problem; written, oral, and visual communication, engineering ethics.

ENG 001 - Englisht teaching methods (0) - Prereq: , Coreq: - Libri
Master i Mesuesise ne Gjuhen Angleze

ENG 002 - English Grammar (0) - Prereq: , Coreq: - Libri
Master i Mesuesise ne Gjuhen Angleze

ENG 131 - Anglisht I (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Opportunities Elementary Level, Michael Dean, Olivia Johnston
Kursi synon tė pajisė studentin me njohuritė gjuhėsore bazė tė nivelit fillestar nė gjuhėn angleze. Ne kėtė kurs do tė trajtohen kryesisht ēėshtje gramatikore dhe leksikore si dhe do tė punohet me zhvillimin e aftėsive lexuese.

ENG 132 - Anglisht II (8) - Prereq: ENG 131, Coreq: - Libri Opportunities Pre Intermediate Level, Harris,Mower,Sikorzynska
Kursi synon tė pajisė studentin me njohuritė gjuhėsore bazė tė nivelit mesatar nė gjuhėn angleze. Ne kėtė kurs do tė trajtohen kryesisht ēėshtje gramatikore dhe leksikore si dhe do tė punohet me zhvillimin e aftėsive lexuese

ENG 144 - Anglisht e Nivelit mesatar (8) - Prereq: , Coreq: - Libri First Certificate Gold, Richard Acklam, Sally Burgess
Kursi synon tė pajisė studentin me njohuritė gjuhėsore tė nivelit mesatar nė gjuhėn angleze. Ne kėtė kurs do tė trajtohen kryesisht ēėshtje gramatikore dhe leksikore si dhe do tė punohet me zhvillimin e aftėsive lexuese dhe komunikuese.

ENG 145 - Anglisht e Nivelit mesatar II (8) - Prereq: ENG 144, Coreq: - Libri Towards Proficiency, Patrick Mcgavigan, Peter May, Jenny Quintana
– Kursi synon tė pajisė studentin me njohuritė gjuhėsore tė nivelit tė avancuar nė gjuhėn angleze. Ne kėtė kurs do tė trajtohen kryesisht ēėshtje gramatikore dhe leksikore si dhe do tė punohet me zhvillimin e aftėsive lexuese dhe komunikuese. Merret si kurs pasi tė jetė shlyer ENG 144

ENG 146 - Anglisht e Nivelit te perparuar (8) - Prereq: ENG 145, Coreq: - Libri Gold Proficiency, Lewbrook, Jacky, Wilson, Judith
Kursi synon tė pajisė studentin me njohuritė gjuhėsore tė nivelit ekspert nė gjuhėn angleze. Ne kėtė kurs do tė trajtohen kryesisht ēėshtje gramatikore dhe leksikore si dhe do tė punohet me zhvillimin e aftėsive lexuese dhe komunikuese. Merret si kurs pasi tė jetė shlyer ENG 145.

ENG 151 - Gramatikė e gjuhės angleze (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Grammar and Vocabulary for FCE, Pedromw, Luke
Qėllimi i kursit ėshtė tė ndihmojė studentėt tė pėrdorin Gramatikėn Angleze pėr tė komunikuar kuptimin e duhur nė lloje tė ndryshme ligjėratash, si dhe tė shprehė vetveten nė mėnyrėn e duhur. Mėnyra e organizimit tė kėtij kursi nis nga aspektet e rėndėsishme tė morfologjisė angleze, deri tek struktura e fjalive dhe analizės stilistikore.

ENG 166 - Analizė teksti anglishte (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Kursi Analizė teksti synon tė orientojė studentin drejt mėnyrave praktike pėr tė analizuar tekstin nė gjuhėn angleze. Analizat gjuhėsore bazohen kryesisht nė rrafshin gramatikor (morfologjik dhe sintaksor), semantik dhe at pragmatik.

ENG 171 - Shkrim akademik ne anglisht (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Studentėt do tė marrin mėsime mbi fusha si prezantime gojore, dokumentim i burimeve tė mbledhura, metoda tė planifikimit tė eseve, mėnyra tė drejta e tė gabuara tė shkrimit argumentativ, etj.

ENG 193 - Fonologji e gjuhes angleze (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Gimson's Pronunciation of English, Alan Cruttenden
Ky kurs ka pėr qėllim tė pajisė studentėt me bazat praktike dhe teorike tė fonetikės dhe fonologjisė sė gjuhės angleze, si dhe pėr t'u dhėnė nė ve\c{c}anti studentėve bazat e njohurive mbi tingujt e gjuhės angleze. Synimi ėshtė qė tė ndihmojė studentėt tė krahasojnė fonemat angleze me ato shqipe nė mėnyrė qė tė pėrmirėsojnė shqiptimin e tyre.

ENG 241 - Semantike (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Introducing English Semantics, Charles W. Kreidler
Ky kurs hulumton parimet bazė tė semantikės, studimit tė kuptimit. Studentėt do tė eksplorojnė mėnyrėn nė tė cilėn gjuha organizohet dhe shprehet me fjalė, pjesė tė fjalėve dhe fjali. Pėrve\c{c} kėsaj lėnda trajton lidhjet e fjalėve me fjalė tė tjera, si dhe lidhjet e fjalive me tė tjera fjali.

ENG 255 - Hyrje ne gjuhesi (8) - Prereq: , Coreq: - Libri A New Invitation to Linguistics, Charles W. Kreidler
Kjo lėndė i ndihmon studentėt tė kuptojnė qarqet magjepsėse tė linguistikės. Qėllimi i tij ėshtė tė shpjegojė nė \c{c}'mėnyrė linguistika ndryshon nga studimet gramatikore, si dhe tė saktėsojė cilat janė nėndarjet kryesore tė fushės. Gjuha dhe tipologjia linguistike, si dhe idetė e Chomsky-t mbi gramatikėn do tė pėrfshihen nė tė.

ENG 261 - Histori e Anglise (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Kursi Histori e Anglisė synon tė paraqesė njė tablo tė pėrgjithshme tė historisė sė Britanisė sė Madhe. Do tė merren nė trajtim ngjarjet mė tė rėndėsishme qė janė tė lidhura me kombin britanik nėpėrmjet njė cikėl leksionesh interesante dhe informuese.

ENG 262 - Studime tė kulturės britanike (8) - Prereq: , Coreq: - Libri A Miscellany of Britain, Tom O'Meara
Ky kurs eksploron qytetėrimin bashkėkohės britanik, nėpėrmjet trajtimit tė temave tė rėndėsishme tė shoqėrisė dhe identitetit tė Britanisė sė Madhe. Njė spektėr i gjerė temash dhe tekstesh do tė trajtohen. Temat do tė pėrfshijnė rolin e mass medias, tė kulturės popullore, urbanizimit, tė lėvizjeve sociale, si dhe tė globalizimit nė formimin e karakterit kulturor britanik. Tekstet pėrfshijnė artikuj, ese akademike, shkrime politike, si dhe elemente kulturorė, si filma, muzikė, shfaqje, reklama, imazhe dhe arte figurative. Kursi do tė hedhė piketat interpretative pėr tė analizuar domethėnien sociale, politike dhe historike tė teksteve.

ENG 263 - Studime tė kulturės amerikane (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Living in the U.S.A., Lanier, Alison Raymond
Ky kurs ofron njė hyrje nė studimet e kulturės amerikane. Fokusi do tė jetė mbi zhvillimet e temave dhe ideve mė kryesore nė formimin e kulturės amerikane qė nga vitet 1920 e deri mė sot. Duke pėrdorur metodat interdisiplinore tė studimeve amerikane, do tė mbulohet njė spektėr i gjerė temash dhe tekstesh. Temat do tė pėrfshijnė rolin e mass medias, tė kulturės popullore, urbanizimit, tė lėvizjeve sociale, si dhe tė globalizimit nė formimin e karakterit kulturor amerikan. Tekstet pėrfshijnė artikuj, ese akademike, shkrime politike, si dhe elemente kulturorė, si filma, muzikė, shfaqje, reklama, imazhe dhe arte figurative. Kursi do tė hedhė piketat interpretative pėr tė analizuar domethėnien sociale, politike dhe historike tė teksteve.

ENG 264 - Histori e Amerikės (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Njohja me historinė e SHBA-sė ėshtė tepėr interesante dhe e domosdoshme pėr studentet e gjuhės angleze. Nė kėtė kurs synohet qė studentet tė njihen me historinė e popullit amerikan qė nga llimet e krijimit tė SHBA-sė si njė 120 kom. Nxitja e mendimit kritik do tė jepet nė formėn e eseve.

ENG 266 - Histori e gjuhės angleze (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Kursi synon tė njohė studentin me historinė dhe zhvillimin e gjuhės angleze, qysh nga origjina e saj si njė dialekt popujve gjermano folės deri nė stadin e saj aktual. Kursi, i cili pėrbehet prej njė cikėl prej pesėmbėdhjete leksionesh, do tė paraqesė gjallėrinė e gjuhės nėpėrmjet dekadave qė ka kaluar

ENG 276 - Interpretim (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Interpretation: Techniques and Exercises, Nolan, James
Kursi synon tė pėrgatisė dhe tė aftėsojė studentėt nė fushėn e interpretimit. Synohet tė trajtohen ēėshtje teorike dhe praktike tė interpretimit simuluan nė situatat e pėrditshme si dhe nė sesione konferencash. Leksionet paraqesin nė vetvete njė larmi ēėshtjesh nė fushėn interesante tė interpretimit.

ENG 280 - Hyrje ne teorine e letersise (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Beginning Theory: An Introduction to Literary and Cultural Theory. 2nd edition., Barry, Peter.
Qėllimi i kėsaj lėnde ėshtė tė pajisė studentėt me informacion mbi letėrsinė dhe veprat letrare, t'i nxisė ata tė eksplorojnė proceset e krijimtarisė letrare si njė mjet qė tė \c{c}on drejt tė kuptuarit e motiveve tė autorit, interpretimit tė veprės, zhanrit letrar, kriticismit, figurave letrare, etj.

ENG 281 - Letėrsi angleze (8) - Prereq: , Coreq: - Libri The Routledge History of Literature in English:Britain and Ireland.2nd ed, Carter, Ronald, and John McRae
Qėllimi i kėtij kursi ėshtė tė pajisė studentėt me njohuri tė thella mbi origjinat, Epokėn e Mesjetės, Epokėn e Rilindjes, kohėt moderne dhe madje njė metodė pėr tė pėrcaktuar renditjen gjenetike tė letėrsisė angleze, e cila korrespondon me fazėn e gjerė tė historisė morale dhe sociale tė Anglisė, duke u bazuar nė harmoninė natyrore tė faktorėve socialė dhe atyre intelektualė.

ENG 282 - Letėrsi angleze bashkėkohore (8) - Prereq: , Coreq: - Libri The Routledge History of Literature in English:Britain and Ireland.2nd ed, Carter, Ronald, and John McRae
Kursi Letėrsi Angleze Bashkėkohore synon tė bėjė njė pasqyrim tė letėrsisė angleze tė shkruar nė shekullin e njėzetė dhe nė shekullin e njėzet e njė. Nė kėtė kurs studenti do tė lexojė pėr ata autorė qė cilėsohen 'modernė' dhe 'pasmodernė'si Elioti, Shou, Jitsi, Beketi, Xhoijsi, Hini e te tj. Theksi do tė vihet tek ndryshimet qė pėrcaktojnė kėto dy periudha nė krahasim me periudha tė mėparshme apo nė krahasim nga njėra-tjetra.

ENG 332 - Gjuhėsi teksti (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Kursi diskuton modelet e tipologjisė sė teksit dhe tė standarteve tekstuale, si p.sh. kohezioni, koherenca, qėllimshmėria, pranueshmėria, informimi, rrethanat dhe intertekstualiteti. Kursi pėrqėndrohet nė tekste tė shkruara dhe trajton \c{c}ėshtje si ideologjia dhe pushteti nė prodhimin e teksit, tė kuptuarit dhe interpretimi, teoria e skemave, njohuri bazė, strategji pėr komunikim efektiv dhe manipulim. Ndėrsa kursi mundohet tė pėrqasė teorinė me praktikėn, ai analizon tekste tė shkruara tė pafabrikuara dhe vė nė dukje rolin e corpus linguistics. Kursi gjithashtu eksploron kontributet e ndryshme qė linguistika e tekstit u jep fushave tė tjera si pėrvetėsimi i gjuhės, mėsimdhėnia dhe pėrkthimi.

ENG 341 - Metoda tė mėsimdhėnies (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Techniques and Principles in Lang.Teaching, Diane Larsen Freeman
Kursi synon pajisjen e studentėve me njohuri pėr modelet e mėsimdhėnies, metodologjinė e mėsimdhėnies, mėsimdhėnien dhe tė nxėnėt ndėrveprues, pėr tė kultivuar te nxėnėsit shprehitė e tė menduarit tė nivelit tė lartė. Ata pajisen me shprehi pėr tė dalluar dhe pėrdorur teoritė dhe modelet kryesore tė mėsimdhėnies nė kontekstin arsimor nė pėrshtatje standardet dhe objektivat mėsimorė pėr tė arritur rezultatet e dėshiruara tė tė nxėnit. Studentėt mėsojnė bazat e planifikimit mėsimor dhe mė pas janė tė aftė pėr tė pėrzgjedhur metodat, teknikat dhe instrumentet e matjes dhe tė vlerėsimit tė nxėnėsve.

ENG 342 - Studime te komunikimit (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Communication Mosaics, Julia T. Wood
Kursi synon tė paraqesė njė vėshtrim tė pėrgjithshėm nė fushėn e komunikimit. Studentėt do tė njihen me historinė 121 e komunikimit dhe llojet e tij. Leksionet do tė zhvillohen nė formėn e ndėrveprimit sepse ky ėshtė dhe qėllimi parėsor i komunikimit, duke i aftėsuar studentėt me artin e tė komunikimit nė gjuhėn angleze. Gjatė seminareve studentet do tė zhvillojnė ushtrime mbi komunikimin

ENG 356 - Gjuhėsi e pergjithshme (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Linguistics: An Introduction to Language and Communication, Akmajian, Adrian.
Qėllimi i kėtij kursi ėshtė tė pajisė studentėt me njė panoramė tė pėrgjithshme tė zhvillimit tė shkencės sė Gjuhėsisė, qė nga antikiteti mesjetar (Roma e Lashtė dhe Greqia) deri tek Gjuhėsia moderne e kėtij shekulli, duke shpalosur shkollat dhe gjuhėtarėt mė tė njohur tė cilėt kanė kontribuar nė zhvillimin e gjuhėsisė si shkencė. Pėrvec trajtimit nga ana nga teorike, nėpėr seminare e detyra dhe do tė bėhet edhe analiza praktike e \c{c}ėshtjeve tė ngritura nė kėto leksione.

ENG 358 - Sociolinguistike (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Introduction to Sociolinguistics, Oha C., Anthony
Pėrmban tė dhėna mbi objektin, fushat e zbatimit dhe marrėdhėniet e sociolinguistikės me shkencat e tjera. Jepen disa pėrkuzime dhe vlerėsime tė pėrgjithshme tė bashkėsisė shoqėrore dhe asaj gjuhėsore, nivelet e analizės sociolinguistike etj. Me marrėdhėniet e sotme tė dialekteve me gjuhėn letrare standarde, pėrkundrime sociolinguistike tė shndėrrimeve semantike tė fjalėve pėr motive jashtėgjuhėsore etj.

ENG 364 - Stilistike (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Style and stylistics, Graham Hough
Qėllimi i kėsaj lėnde ėshtė tė informojė studentėt qė stilistika mund tė trajtohet si njė lidhje midis linguistikės dhe studimeve letrare. Ajo paraqet studimet teorike dhe pėrshkruese, tė cilat pėrcaktojnė mė qartė qėllimin e stilistikės si njė mėnyrė dinamike pėr ndėrmjetėsim midis linguistikės dhe kritikės letrare, e cila reflekton strukturėn retorike dhe linguistike tė teksteve letrarė tė pėrdorur pėr qėllime stilistikore.

ENG 375 - E folura ne publik (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Aftėsia pėr tė folur me vetėbesim dhe pėr tė dhėnė njė mesazh persuaziv ėshtė njė mjeshtėri thelbėsore pėr profesionistėt e kohėve tė sotme. Ky kurs u jep studentėve mundėsinė pėr tė pėrmirėsuar mjeshtėritė e veta tė tė folurit nė publik duke praktikuar e duke dhėnė fjalime dhe prezantime nė njė mjedis miqėsor dhe me vlerėsime individuale.

ENG 376 - Perkthim (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Kursi eshte ndertuar si teresi e kodeve linguistike analoge ne nivelin letrar. Perkthimi perben nje faze te re te identitetit estetik te tekstit, ndaj eshte synuar rivleresimi i kodeve te receptimit kulturor, psikologjik e historik ne gjuhet pritese te tekstit.

ENG 381 - Letersi amerikane I (8) - Prereq: , Coreq: - Libri A History of American Literature, Gray, Richard
Kursi i letėrsisė amerikane ėshtė pėrpiluar si njė hyrje e pėrgjithshme nė temat dhe figurat kryesore tė skenės letrare amerikane, qė nga kohėt e kolonializmit deri nė ditėt e sotme, si njė shprehje e karakterit dhe eksperiencės amerikane. Karakteristikat e shkrimtarėve amerikanė studiohen nė kontrast me ato tė shkrimtarėve europianė.

ENG 382 - Letersi amerikane II (8) - Prereq: , Coreq: - Libri A History of American Literature, Gray, Richard
Kursi i letėrsisė amerikane ėshtė pėrpiluar si njė hyrje e pėrgjithshme nė temat dhe figurat kryesore tė skenės letrare amerikane, qė nga kohėt e kolonializmit deri nė ditėt e sotme, si njė shprehje e karakterit dhe eksperiencės amerikane. Karakteristikat e shkrimtarėve amerikanė studiohen nė kontrast me ato tė shkrimtarėve europianė.

ENG 398 - Projekti final (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Projekti Pėrfundimtar ėshtė pika kulmore e pėrvojės sė tė gjithė studenteve qė synojnė MNP nė Universitetin e Vlorės. Ai integron teori dhe aplikime nga i gjithė bagazhi universitar e pasuniversitar qė studenti ka grumbulluar. Duke punuar nėn mbikqyrjen e njė anėtari tė stafit pedagogjik tė specializuar nė fushėn e kėrkimit shkencor qė ata kanė zgjedhur, studentėt do tė pėrcaktojnė njė temė, do tė pėrgatisin njė projekt-propozim pėr punė kerkimore qė pėrfshin metodat pėr vjeljen dhe analizėn e tė dhėnave, dhe do tė kryejė hulumtimet e nevojshme. Formati i kėtij projekti ėshtė njė punė e shkruar qė demonstron aftėsitė konceptuale dhe analitike si edhe njė tė kuptuar tė plotė tė metodave studimore karakteristike tė disiplinės.

ENG 450 - Psikolinguistike e Gjuhes Angleze (10) - Prereq: , Coreq: - Libri Psycholinguistics, Field, John
Psikolinguistika ose siē quhet ndryshe psikologjia e gjuhės merret me studimin e faktorėve psikologjikė qė ndihmojnė njeriun tė pėrvetėsojė dhe pėrdorė gjuhėn nė jetėn e pėrditshme.

ENG 455 - Didaktika e gjuhes angleze (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

ENG 490 - Praktika Profesionale (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

ENG 498 - Njohuri te thelluara ne anglisht (10) - Prereq: , Coreq: - Libri
Synimi i kursit eshte te ndihmoje studentet ne pervetesimin e njohurive te thelluara ne anglisht. Kursi ofron nje larmi ceshtjesh ne fushen e gjuhesise, kultures, letersise dhe perkthimit te gjuhes angleze si dhe pergatit studentet per dhenien e provimit perfundimtar.

ENG 499 - Tema e diplomes (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

FIN 001 - Probability and Statistics (0) - Prereq: , Coreq: - Libri
Konceptet baze ne propabilitet dhe statistike duke u bazuar ne STAT 441 dhe MAT 553.

FIN 002 - (0) - Prereq: , Coreq: - Libri
Provimi kualifikues ne matematike-financiare

FIN 111 - Parimet e kontabilitetit (8) - Prereq: , Coreq: - Libri

FIN 211 - Kontabilitet Financiar (8) - Prereq: FIN 111, Coreq: - Libri Kontabiliteti financiar, S. Dhamo; Principles of Accounting I, R. Meigs, M. Meigs
Kontabiliteti nanciar ėshtė njė ndihmė pėr vendimmarrjet e pėrdoruesve tė jashtėm tė pasqyrave nanciare. Student ėt mėsojnė si tė masin dhe rregjistrojnė veprimet kontabėl, tė pėrgatisin pasqyrat nanciare dhe tė analizojnė informacionet e publikuara tė kontabilitetit financiar. Nė kėtė lėndė pėrfshihet teoria e kontabilitetit financiar,trajtimi i aktiveve afatgjata dhe aktiveve afatshkurtėra, detyrimeve afatgjata dhe detyrimeve afatshkurtėra, si dhe problemet e vlerėsimit dhe raportimit praktik. Gjithashtu do tė trajtohet dhe kontabiliteti dhe raportimi pėr format e ndryshme tė organizimit tė biznesit, kombinimi i bizneseve, pasqyrat nanciare tė konsoliduara.

FIN 221 - Finance I (8) - Prereq: , Coreq: - Libri FINANCA, S.Bundo. Finance, H. B.Mayo
Kjo lende ka synim kryesor te pajise studentet, me njohurite baze ne fushen e finances. Ne hartimin e programit eshte marre parasysh fakti qe studentet marrin njohuri per here te pare ne fushen e finances. Ne te jepen konceptet baze te Vleres ne Kohe te Parase, njohja per here te pare me tregjet financiare dhe me letrat me vlere qe tregtohen ne ta, hidhen hapat e pare per kuptimin e kostos se kapitalit dhe buxhetimit te tij. Kjo lende do te jete baza per lendet e finances qe zhvillohen me vone. Programi eshte i azhornuar dhe me praktiken, realitetin, dhe me ndryshimet ne legjislacionin shqiptar

FIN 222 - Finance II (8) - Prereq: FIN 221, Coreq: - Libri
Lenda Financa 2 trajton gjeresisht elementet baze te finances manaxheriale. Ajo fokusohet mbi njohuri te thelluara te finances manaxheriale te cilat kane te bejne me elementet baze te drejtimit financiar, si teknikat e buxhetimit te kapitalit, analiza dhe strukturat financiare , koston e kapitalit, drejtimin e kapitalit punues, drejtimin financiar nderkombetar, tregjet e rij te letrave me vlere derivative sic jane ata te opsoneve dhe te kontratave te ardhshme ..

FIN 223 - Financa Manaxheriale (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Financial Management” Eugene F. Brigh , Michael C. Ehrhardt ,Principles of Corporate Finance by Richard A. Brealey, Stewart C. Myers, and Franklin Allen
Lenda trajton gjeresisht elementet baze te nances manaxheriale. Studentet ne pjesen e pare (Bazat e nances) do te njihen me sistemin nanciar ne gjithe gjeresine e perberesve te tij ,do te analizohen menyrat e nancimit te ndermarrjes do te marrin njohuri mbi tipet e ndryshme te letrave me vlere , funksionimin e institucioneve nanciare, koston e kapitalit, buxhetimin e kapitalit. Pjesa e dyte (Drejtimi Financiar) fokusohet mbi njohuri te thelluara te nances manaxheriale te cilat kane te bejne me elementet baze te drejtimit nanciar,si teknikat e buxhetimit te kapitalit,analiza dhe strukturat nanciare ,koston e kapitalit,drejtimin e kapitalit punues,dhe drejtimin nanciar nderkombetar.

FIN 300 - Bazat e finances (8) - Prereq: (MAT 155 OR MAT 165) and MAT 175, Coreq: - Libri
Lenda bazat e finances eshte nje hyrje ne teorine dhe metodologjine qe permbledh nje strukture te marrjes se vendimeve financiare nga drejtuesit financiare. Objektivat e ketij kursi jane te perdore shembuj, problema dhe raste per te zhvilluar aftesite analitike dhe per te ilustruar zbatimin praktik te nje teorie dhe analize financiare. temat kryesore te saj jane analiza e vleres ne kohe te parase, buxhetimi i kapitalit, vleresim i financiar i burimeve, struktura financiare e firmes dhe kosto e kapitalit.

FIN 310 - Tregjet e kapitalit dhe analiza e portofolit (8) - Prereq: (FIN 223 OR FIN 221) and MAT 226, Coreq: - Libri “Drejtimi i Portofolit”, Prof.Dr Sherif Bundo
Kjo lende do te fokusohet ne zbatimin e teorise financiare sic jane emetimet dhe tregu i aksioneve, tregu me te ardhura fikse dhe menaxhimi i portofolit. shumica e temave do te perfshijne : tregun e aksioneve, kohezgjatjen, menaxhimin e riskut te normave te interest, menaxhimin e riskut te kreditit, optimizimin e portofolit dhe ndarjen e burimeve, modelet e vleresimit te burimeve dhe implikimin e tyre per strategjite e investimeve , fondet e perbashketa dhe ecurine e performances. lenda do te zhvillohet mbi njohurite e marra nga studentet ne Drejtimin Financiar.

FIN 312 - Kontabilitet i Kosto-Drejtimit (8) - Prereq: FIN 211 , Coreq: - Libri Cost Accounting and Management, Colin Drury; Managerial Accounting, Ray H. Garrison, Eric W. Noreen,
Qellimi i lendes eshte te pajise studentet (kontabiliste dhe financiere) me aftesine e hartimit dhe aplikimit te sistemeve te informacionit te kostos duke u udhehequr nga parimet baze te kontabilitetit si dhe duke marre ne considerate fleksibilitetin dhe vecorite teknologjike, organizative dhe manaxhuese te njesive ekonomike. Ky cikel leksionesh do te plotesoje nevojat e kontabilisteve dhe financiereve per te rritur eficencen e informacionit te prodhuar nga sistemi kontabel, si nje nga kushtet baze te mbijeteses ne lojen e diktuar nga ekonomia e lire e tregut, e cila zhvillohet ne kushtet e nje konkurence ne rritje.

FIN 314 - Vendimet investuese te korporatave (8) - Prereq: FIN 222, Coreq: - Libri
Ky kurs fokusohet ne vendimet investuese te koorporates. Qe kur theksi eshte vene ne aplikimin e koncepteve te mesuara, thelbi ketij kursi eshte orientuar ne raste studimi. Kursi fillon me instrumentat e vleresimit te analizes se gjendjes financiare, parashikimit financiar dhe vleresimi i mjeteve monetare dhe pastaj tregon si te vleresojme koston e kapitalit. Theksohet vlersimi ne kontekste te ndryshme te tilla si alokimi i burimeve , shkrirja dhe pervetesimi . Kursi u siguron studenteve nje mundesi per te mesuar dhe praktikuar aftesite e tyre. Gjithashtu kursi siguron nje paraqitje te manaxhimit te kapitalit punues.

FIN 315 - Institucionet financiare (8) - Prereq: FIN 221, Coreq: - Libri
Ky kurs ka te beje me manaxhimin (drejtimin) e institucioneve financiare te tilla si bankat tregtare, shoqeri kursimi dhe te kredise dhe kompanite e sigurimeve. Ne kete kurs do te trajtohen disa nga teorite kryesore te ndermjetesimit financiar, vecorite institucionale te ketyre organizatave dhe kuadri rregullator nen te cilin ato operojne. Pastaj do te analizohen rreziqet kryesore qe ndeshen nga keto institucione dhe sesi ato jane te manaxhuara duke perdorur elementet e manaxhimit te riskut. Studenteve do tu paraqiten konceptet e balancimit ne fletet e bankes. Ne kete kurs do te fokusohemi ne disa nga prirjet e fundit te fondeve dhe novacione te lidhura me produktet e bankave.

FIN 316 - Letrat me vlere derivative (8) - Prereq: FIN 221, Coreq: - Libri
Ky kurs I prezanton nxėnėsit me letrat me vlere derivative. Letra me vlerė derivative te rendessishme janė konsideruar opsionet, futures, dhe shkembimi I normave te interesit (swaps) Kursi mbulon karakteristikat themelore tė kėtyre letrave me vlerė, ēėshtjet institucionale te sigurisė qė lidhen me secilin, ēmimi dhe vlerėsimin e modeleve, dhe hedging. Modeli binominal dhe modeli Black -Scholes pėr opsionet janė diskutuar nė disa detaje. Nė varėsi tė kohės, kursi mund tė mbulojė opsione te vecanta dhe norma interesi te tjera

FIN 317 - Vendimet financiare te korporatave (8) - Prereq: FIN 222, Coreq: - Libri
Ky kurs zhvillon konceptet fondamentale te marrjes se vendimeve financiare ne nje koorporate. Teoria e struktures se kapitalit shpjegohen ne detaje me nje analize te thelle te difekteve ( papersosmerise) te tilla si taksat, kosto financiare e sekuestrimit te pasurise, agjencite etj . Pjesa tjeter e kursit mbulon mjetet e ndryshme te perdorura per te rritur kapitalin e jashtem me nje theks ne aspektet e institucioneve qe sigurojne kapital. Politikat e pagesave dhe strategjite e pagesave jane objekt diskutimi. Kursi mbaron me nje diskutim te manaxhimit te riskut.

FIN 318 - Koncepte baze te pasurive te paluajtshme (8) - Prereq: FIN 221, Coreq: - Libri Reale Estate Principles Charles R.Llayd. Markus T.Allen
Studimi teorik dhe praktik i pasurive tč patundshme urbane shqyrton llojin e investimeve dhe financimet e passurive tč patundshme, si dhe aktivitetin e prončs sč patundshme. Nč klasč do tč jepen leksionet dhe materiale shtesč per tč diskutuar, gjithashtu do tč jepen detyra klase . Prona lokale do tč analizohet gjerčsisht duke pčrdorur programet e zbritjes sč derdhjeve si dhe realizueshmčrinč e teknikave tč programeve. Pčr prončn e pčrzgjedhur do tč pregatitet njč raport analizues i cili duhet tč ketč cilčsi . ekspertč tč huaj do tč flasin mbi ēelčsit tč vlerčsimit, financčs, problemin e rčnies dhe investimeve.

FIN 319 - Financat nderkombetare (8) - Prereq: FIN 222, Coreq: - Libri Financat Nderkombetare” Jeff Madura
Ky kurse do te zhvillohet per tu mesuar studenteve informacionet baze the konceptet me te rendesishme ne Finacen Nerkombetare. Ne fillim te keti kursi studentet to te mesohen me gjerat me te rendesishme si karakterisitkat e tregut, institutet edhe kompanite me te rendesishme ne tregjet financiare. Me mbase ne do te informojme studentet se si funksionojne tregtite nder-kufitare financiare, fluksit te kapitalit, perqindjet e interesit, inflacioni, edhe rregullat monetare e fiskale. Me se fundmi do te studjojme se si keto ceshtje ndikojne ne vendimet qe marin invesitoret dhe korporatat. Tema te tjera qe do te diskutohen jane tregjet e kembimit valutor, trgjet internacionale te bonove, se si mund te eliminosh riskun e tregjeve te huaja, valuta edhe krizat financiare, se sit e percaktosh vleren e aseteve internacionale, buxheti capital internacional edhe qeverisja, edhe rritja e kapitalit nderkombtare.

FIN 322 - Institucione Financiare dhe Tregjet Kapitale (8) - Prereq: FIN 222, Coreq: - Libri Institucionet Financiare dhe Tregjet e Kapitalit Frank J. Fabozzi, Franco Mogdiliani
Ky kurs ka te beje me manaxhimin (drejtimin) e institucioneve financiare te tilla si bankat tregtare, shoqeri kursimi dhe te kredise dhe kompanite e sigurimeve. Ne kete kurs do te trajtohen disa nga teorite kryesore te ndermjetesimit financiar, vecorite institucionale te ketyre organizatave dhe kuadri rregullator nen te cilin ato operojne. Pastaj do te analizohen rreziqet kryesore qe ndeshen nga keto institucione dhe sesi ato jane te manaxhuara duke perdorur elementet e manaxhimit te riskut. Studenteve do tu paraqiten konceptet e balancimit ne fletet e bankes. Ne kete kurs do te fokusohemi ne disa nga prirjet e fundit te fondeve dhe novacione te lidhura me produktet e bankave.

FIN 325 - Financat sipermarrese (8) - Prereq: FIN 222, Coreq: - Libri
Ky kurs paraqet bazat e financave te sipėrmarrjes, te kapitalit te rrezikut dhe kapitalit privat . Ai ėshtė i pėrqendruar nė financimin e fazes fillestare dhe te mevonshme me bazė nė teknologjinė. . Kursi mbulon kapitalin e rrezikut dhe strukturėn institucionale te tregut privat te ekuiteteve dhe rregullimet per aplikimin e teorisė dhe metodat financiare nė njė sipėrmarrje tė kapitalit privat dhe vendosjen e barazisė. Katėr aspektet e kapitalit te rrezikut dhe kapitalit te vet privat perfshihen ne : vlerėsimin, marrėveshje strukturimin, qeverisjen, dhe mbarevaj

FIN 329 - Marketing i kerkimit financiar (8) - Prereq: FIN 222, Coreq: - Libri
Ky kurs eshte nje praktike qe ofron nje mundesi per te aplikuar punen kolektive te skuadrave te nje lidhjes student/udheheqes per te ndertuar nje hedhje te bute per sipermarrjet dhe projektet e bazuara ne teknologji. Grupet e studenteve do te punojne me udheheqesit dhe gjurmuesit kryesore ne shkollat mjekesore dhe institutet e inxhinierise dhe te ndarjeve te tjera per te krijuar nje biznes dhe planin marketing te teknologjive te reja ose shpikjeve. Projektet bazohen ne zbulimet e bera nga universitetet dhe kompanite industriale.

FIN 335 - Analiza financiare e aplikuar dhe manaxhimi i portofolit (8) - Prereq: FIN 222, Coreq: - Libri
Ky kurs ben fjale per kerkimin financiar dhe tregjet qe jane te nevojshme dhe te domosdoshme per njohurite e studenteve per te manaxhuar fondet reale te investimit. Empatia eshte ne kombinimin e aftesive te marra ne kurse tradicionale me teknologjite financiare te fundit per te zhvilluar strategjite efektive per manaxhimin e portofolit aktiv

FIN 340 - Tregjet financiare (8) - Prereq: FIN 221, Coreq: - Libri Financial Markets And Institutions+ SandP card + Ethics in Finance Power web by Anthony Saunders and Marcia Cornett
Ky kurs do tju jape njohuri studenteve se si njerzit operojne ne tregjet financiare edhe se si funksionon tregu. Ne kete lende to te perdoren lektura edhe simulimet e tregut ne praktike, qe te ilustrojne concepte te ndryshme sic jane: porosity e blerjes ne treg nga individualet e korporatat, pastrimin ne treg, treg ne baze te informcionit, likuiditet edhe manipulimi i cmimeve. Ky kurse eshte dizenjuar per studentet qe kane deshire te punojne si shites edhe tregtare ne bursa.

FIN 380 - Opsionet dhe Futures (8) - Prereq: FIN 222, Coreq: - Libri
Ne kete kurs paraqiten modelet e percaktimit te cmimeve te letrave derivative, strategjite e investimit ne keto letra dhe menaxhimi i riskut. Vemendje e vecante u kushtohet ketyre ceshtjeve, modelet e percaktimit te cmimit te opsionit dhe strategjite mbrojtese, modelet e percaktimit te kontratave Future dhe strategjite mbrojtese dhe strategji tregu te ndryshme. Teknikat perfshijne metodat binomiale Black – Merton – Scholes model dhe statistikat baze.

FIN 398 - Projekti Final (8) - Prereq: ECN 170 and ECN 171 and FIN 300 and (MAT 155 OR MAT 165) and MAT 226 and FIN 211 and FIN 310 and FIN 314, Coreq: - Libri

FIN 405 - Mathematics for finance and economics (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
This course is an introduction to the basic ideas of mathematics for students of economics, finance, business, management, and accounting. It covers basic calculus, partial derivatives, constrained optimization, Lagrangeans, macroeconomic applications.

FIN 410 - Drejtim financiar global (10) - Prereq: FIN 312 and ECN 371, Coreq: - Libri
Teoria dhe praktika e teorise moderne te finances sic praktikohet aktualisht ne nje ekonomi globale te ndervarur prej menaxhereve te finances, konsulenteve te finances dhe menaxhereve te institucioneve financiare.

FIN 411 - Financa dhe kontabiliteti per Manaxheret (10) - Prereq: FIN 222, Coreq: - Libri
Qellimi i kesaj lende eshte qe studenti te njohe kostot e funksioneve te ndryshme te ushtruara prej njesive te ndryshme . Te percaktoje bazat e vleresimit te disa elementeve te bilancit, te spjegoje rezultatet duke llogaritur kostot e prodhimeve, punimeve, sherbimeve, per te llogaritur kontributet ne rezultatin e pergjithshem te njesise ekonomike. Te lehtesoje pergatitjen e llogarive parashikuese, te ndjeke te kontrolloje realizimin e parashikimeve te bera dhe te nxise veprimet qe mundesojne te veprohet mbi shmangiet e konstatuara. Sistemi i Kontabilitetit te Kostos dhe Drejtimit ne Restorante, Hoteleri , shoqerite ajrore prodhon informacion per perdoruesit e brendshem te tille si menaxheret,drejtuesit, punetoret. Analiza e perfitushmerise, performance finanziare e njesive, vendimarrja e cmimeve,vlera ne kohe e parares, buxhetimi jane objekt studimi i lendes duke i sherbyer vendimarrjes ne organizate.

FIN 415 - te fshihet (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

FIN 423 - Financat Publike (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Studion rolin dhe impaktin e sektorit publik ne tregjet ekonomike. Ajo studion integrimin e aanalizes se shpenzimeve publike dhe te tatimit ne kontekstin e eficenzes dhe barazise. Jepet nje nderthyrje me kuadrin e nevojshem institucionalo-ligjor duke vene theksin ne lidhjet ndermjet analizes ekonomike dhe problemeve aktuale

FIN 435 - Financa e korporates (10) - Prereq: FIN 415 and FIN 410, Coreq: - Libri
Mjete analitike, koncepte dhe rregulla vendimi per sigurimin dhe shperndarjen e fondeve prej firmave te biznesit; ceshtjet perfshijne buxhetimin e kapitalit nen risk, ndarjen e kapitalit, koston e kapitalit, stukturen e kapitalit, politikat e dividentit dhe menaxhimi i kapitali punues; Shenim: ky kurs hapet vetem per studentet te cilet kerkojne te marin nje diplome.

FIN 436 - Teoria e investimeve dhe menaxhim i portofolit (10) - Prereq: , Coreq: - Libri
Kurs i nivelit fillestar ne fushen e investimeve dhe menaxhimin e portofolit, shqyrtimi i riskut cilesor dhe sasior, dhe karaketristikat e kthimit te mudesive te ndryhsme te investimit, modelet kryesore te vleresimit, teknika kohore, tregje eficente, spekulimi, toria e portofolit dhe praktika. Lende Bllokuese: FIN 415, FIN 410

FIN 437 - Aplikime sasiore per financen (10) - Prereq: FIN 405, Coreq: - Libri
Kuptimi i tregjeve te te ardhurave fikse dhe derivateve te normave te interesit. Temat perfshijne si modele matematikore, te normave te interesit, siguracione te te adhurave fikse, borxhet e korporates dhe derivate te normave te interesit; aplikimi i metodave statistikore dhe sasiore per zgjidhjen e problemeve ne siguracione derivativ. Hapur vetem per studentet e DND-se ne Finance. Kerkohet leja e intsruktorit.

FIN 441 - Teoria dhe praktika bashkekohore e Pasurive te Paluajtshme (10) - Prereq: FIN 436, Coreq: - Libri
Nje veshtirm mbi temat me te rendesishme te financene, investimet dhe vleresimin e pasurive te paluajteshme; leksione dhe diskutime ne grup mbi ceshtjet kryesore ne teorine dhe praktiken e pasurive te paluajteshme.

FIN 442 - Procesi i vendimarrjes ne krijimin e pasurive te paluajtshme tregtare dhe industriale (10) - Prereq: ECN 417, Coreq: - Libri
Analiza te metodologjise dhe strategjite e tregut ne vleresimin e investimeve ne zvhillimin e prones tregtare dhe industriale; identifikimin, konceptualizimin dhe realizimin e programeve te veprimit ne lidhje me zhvillimin e projekteve te suksesshme te pasurive te paluajteshme, parqeve industriale, magazianve -qendrave te shperndarjes dhe perdorimin e pronave te tjera qe kane lidhje me to.

FIN 443 - Analiza te investimit ne pasuri te paluajteshme (10) - Prereq: FIN 415, Coreq: - Libri
Mjete analikite, koncepte dhe rregulla te vendimmarrjes per blerjen dhe shitjen e aseteve te pasurite e paluajtshme; forma te pronesise, struktura te taksave, parashikimi i fluksit te parase, analiza te riskut dhe marrja e vendimeve

FIN 445 - Probleme ne finance, sigurime dhe pasuri te paluajtshme (10) - Prereq: FIN 436, Coreq: - Libri
Lexime te pavaura dhe projekte kerkimi ne fushen e finances, sigurimeve apo pasurive te paluajtshme te perzgejdhura prej studenteve me miratimin e mkiqyresve, anetare te Fakultetit dhe Dekanit.

FIN 446 - Ligji mbi pasurine e paluajteshme (10) - Prereq: FIN 441, Coreq: - Libri
Kjo klase ofron ligje dhe instrumenta ligjore qe aplikohen per pasurite e paluajteshme te cilat jane hartuar per tu sherbyer pronareve te ketyre pronave dhe atyre qe cilet jane te lidhur me biznesin e pronave te paluajteshme.

FIN 450 - Vleresimi i pasurive te paluajteshme (10) - Prereq: FIN 441, Coreq: - Libri
Terminologjia baze, principet, procedurat dhe problemet, natyra e vleres, principe te vleres, procesi i vleresimit, modele te tregut, modeli i kostos, modelit i kapitalizimit te te ardhurave, modeli i koeficentit te te ardhruave bruto prej prones dhe raporte te vleresimit.

FIN 451 - Intership ne finance, sigurime dhe pasuri te paluajteshme (10) - Prereq: FIN 441, Coreq: - Libri
Intership ne finance, sigurime dhe pasuri te paluajteshme per te perfituar ekseriencen ne pune ne mjedisin real. Projekti duhet te aprovohet dhe te mbikqyret prej deaprtametnit perkates ne fakultet.

FIN 513 - Opsionet dhe Futures (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Ky kurs do ti dedikohet bazave te analizes financiare e aplikuar kjo ne dy komponente korporatat financiare dhe tregjet financiare. Ne anen e korporatave, ky kurs do te jape buxhetimin kapital. Kritetet e buxhetimit kapital (NPV, IRR) dhe cash flow, vleresimet dhe diskutimet. Me pas do te futen koncepte si risku dhe modeli CAPM , kosto mesatare e kapitalit. Per sa i perket tregjeve financiare studentet do te njihen me koncepte si konkurenca e tregut te capitali dhe eficencen e tregut.

FIN 566 - Financat dhe investimet ne pasurine e paluajtshme (10) - Prereq: FIN 318, Coreq: - Libri
Ky kurs fillon me zhvillimin e koncepteve dhe teknikave nč lidhje me ēeshtjet e strukturčs sč pasurive tč patundshme. Ajo paraqet gjithashtu analiza nč lidhje me hipotekat dhe strukturimin e tyre, koston e kapitalit tč pčrdoruesit, vlerčsimin e tč ardhurave dhe včnien e taksčs pčr pasurinč e patundshme. Objektivat e kčtij kursi janč ti pajisin studentčt me aftčsi themelore pčr analizimin dhe strukturimin e hipotekave tč pasurive tč patunshme. E rčndčsishme čshtč qč ata tč zhvillojnč intuitčn e tyre pčr tč arritur tč dallojne mundčsitč dhe tč shmangin kurthe tč ndryshme nč lidhje me pasuritč e patundshme

Fiz 001 - Provim kualifikues I, Fizike (0) - Prereq: , Coreq: - Libri

Fiz 002 - Provim kualifikues II, Fizike (0) - Prereq: , Coreq: - Libri

FIZ 111 - Bazat e Fizikes (8) - Prereq: , Coreq: - Libri FIZIKA,Tekst per C.U, B.Shkurtaj,J.Mandili
Jepen konceptet themelore te fizikes dhe ne baze te tyre shpjegohen dukurite fizike ne natyre. Ky kurs synon pervetesimin e bazave fizike te dukurive natyrore,perms shembujve praktik nga jeta e perditshme. Permbush kerkesat e edukimit te pergjithshem universitar ne Fizike

FIZ 151 - Hyrje ne Fizike I (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Serway’s Principles of Physics, Jewett And Serway, Thomson Brook Cole.
Mekanika klasike dhe termodinamika .Per studentet e shkencave dhe te inxhinierise. Studentet duhet te ndjekin tre seanca te laboratorit te edukimit te pergjithshem gjate semestrit. Ky kurs synon pervetesimin e fenomeneve , koncepteve dhe ligjeve te mekanikes klasike dhe termodinamikes dhe motivimin e studenteve permes shembujve praktik nga jeta e perditshme qe demonstrojne rolin e fizikes ne disiplina te tjera si: inxhinieria, kimia , mjekesia, etj. Permbush kerkesat e edukimit te pergjithshem universitar ne shkencat natyrore dhe njohurite teknologjike ne fushat e kerkimit.

FIZ 152 - Hyrje ne Fizike II (8) - Prereq: FIZ 151 , Coreq: - Libri 1. Serway’s Principles of Physics, Jewett And Serway, Thomson Brook Cole, 2.
Synimi i ketij kursi eshte aplikimi i koncepteve dhe modeleve te mesuara ne kursin e Hyrjes ne Fizike I per te kuptuar konceptet e reja dhe parimet e elektromagnetizmit, optikes dhe fizikes modern ; analizimi i situatave fizike dhe aplikimi i nocionve te mesuara ne kurset e matematikes; njohja e aplikimeve te njohurive te fizikes ne shkencat e tjera ;pajisja e studenteve me nje njohje te qarte dhe llogjike te koncepteve baze dhe ligjeve te fizikes .Permbush kerkesat e edukimit te pergjithshem universitar ne shkencat natyrore dhe njohurite teknologjike ne fushat e kerkimit. Parakusht per aplikimet e njohurive ne fushen e integruar : kompleton kerkesat e edukimit te pergjithshem ne shpjegimin e qarte te njohurive themelore ne shkencat natyrore dhe njohurite teknologjike.

FIZ 161 - Hyrje ne Fizike (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Mekanika klasike dhe termodinamika .Per studentet e shkencave dhe te inxhinierise. Studentet duhet te ndjekin tre seanca te laboratorit te edukimit te pergjithshem gjate semestrit. Ky kurs synon pervetesimin e fenomeneve , koncepteve dhe ligjeve te mekanikes klasike dhe termodinamikes dhe motivimin e studenteve permes shembujve praktik nga jeta e perditshme qe demonstrojne rolin e fizikes ne disiplina te tjera si: inxhinieria, kimia , mjekesia, etj. Permbush kerkesat e edukimit te pergjithshem universitar ne shkencat natyrore dhe njohurite teknologjike ne fushat e kerkimit. Hapur vetem per studentet me mesatare >8.

FIZ 162 - Hyrje ne Fizike II (8) - Prereq: FIZ 161, Coreq: - Libri
Hapur vetem per studentet te cilet kane marre notat 8, 9, 10 ne FIZ 151.

FIZ 204 - Astrofizika I (8) - Prereq: FIZ 152 and MAT 254, Coreq: - Libri An introduction to modern astrophysics, Carrol and Ostlie, second edition, Addison Wesley.
Fizika studion ne menyre te pergjithshme astrofiziken moderne. Kursi fillon me konceptet themelore fizike qe perfshijne shume koncepte te astrofizikes si gravitacioni ,mekanika e orbitave si dhe proceset e rrezatimit .

FIZ 205 - Astrofizika II (8) - Prereq: FIZ 204, Coreq: - Libri
Instrumentat dhe teknikat; pjesa e parė:Spektroskopia astrofizike.Pjesa e dytė;Instrumentat astrofizikė.Teleskopėt dhe instrumentat optike.Kushtet e vrojtimitm aberracionet dhe efektet nė atmosferė,optika active dhe adaptive, teknikat optike te dedektimit,interferometria optike, sistemet marrės dhe dedektorėt, radio interferometria.

FIZ 221 - Termodinamike (8) - Prereq: FIZ 151 and MAT 185, Coreq: - Libri Fundamentals of Physics, J.Wiley Son Inc, D.Halliday, R.Resnick,J.Walker 2001.
Ligji zero , i pare dhe i dyte i termodinamikes dhe aplikimet e tyre per gazin ideal .Hyrje ne teorine kinetike te gazeve dhe mekaniken statistike .Gjate ketij kursi studentet do te pajisen me nje kuptim te qarte te ligjeve te termodinamikes qe perfshin kuptimin e vetive termodinamike te lendes dhe aplikimin e parimeve te termodinamikes dhe teorise kinetike.

FIZ 225 - Biofizika (8) - Prereq: FIZ 151 and MAT 154 , Coreq: - Libri "Biofizika" M.Spiro Th.Karaja, F Babani, 2006
Ky kurs do te paraqese fushen e fizikes biologjike duke ekzaminuar cilesisht sistemet jetesore. Ky kurs eshte menduar te pregatise nje audience te gjere studentesh ne modelimin matematik dhe fizik te sistemeve biologjike. Ky kurs gjithashtu do te sherbeje sin je hyrje ne bionanoteknologji: Komponentet e qelizes , Matja e gjatesise , forces dhe kohes ne biofizike .Paketimi i DNA ne viruse. Elasticiteti i DNA. Nanomanipulacioni. Levizja Brouniane Difuzioni. Elektroforeza .Forcat entropike. Motoret molekulare Impulset nervore.

FIZ 226 - Fizika mjekesore (8) - Prereq: FIZ 152 and FIZ 225, Coreq: - Libri
Nė kėtė kurs do tė pėrfshihen tema tė tilla si:bazat e fizikės sė rrezatimit,parimet e dozimetrisė,madhėsitė dhe njėsitė;aparatėt monitories tė rrzatimit,makineritė pėr radioterapitė,tufat e fotoneve:aspekte fizike,tufat e elektroneve;aspekte fizike dhe klinike, kalibrimi i tufave elektronike dhe fotonike

FIZ 231 - Optika I (8) - Prereq: FIZ 152 and MAT 155 , Coreq: - Libri
Optika gjeometrike, instrumentat optike, teoria valore e pasqyrimit dhe perthyerjes, interference, difraksioni dhe polarizimi i drites. Synimi i ketij kursi eshte tė formojė pėrfytyrime shkencore botkuptimore pėr dritėn si objekt fizik me gjendje valore korpuskulare ku nė varėsi tė kushteve eksperimentale shfaq herė veti valore (inteferencė difraksion) herė veti korpuskulare, (efekti Kompton), efekti fotoelektrik, ifti elektro pozitron.Nė kėtė kurs do tė mbėshtetemi kryesisht mė shumė nė faktet dhe idetė dhe nė interpretimet matematike mbi ekuacionet diferenciale dhe numrat kompleks.

FIZ 251 - Hyrje ne Fiziken Teorike (8) - Prereq: FIZ 152 and (MAT 155 OR MAT 165) , Coreq: - Libri
Studiohen ne detaje ligjet themelore eksperimentale te elektromagnetizmit dhe optikes .Ka synim te studioje ne nje linje te perbashket teorine elektromagnetike dhe natyren valore te drites. Ekuacionet e Maxwellit,valet elektromagnetike,fushat potenciale dhe shtjellore, pasqyrimi dhe perthyerja e valeve, elementet e optikes se kristaleve, interferenca e drites, difraksioni i drites, koherenca.

FIZ 261 - Mekanike (8) - Prereq: FIZ 152 and MAT 155, Coreq: - Libri
Aplikime te ligjeve te Njutonit ne pikat materiale , sistemin e pikave materiale , oshilatoret harmonike , forcat qendrore ,sistemet e referimit te nxituar dhe trupat e ngurte. Ky kurs synon eksplorimin e mekanikes klasike ne detaje , ne menyre te vecante si trajtohen konceptet themelore si forca energjia dhe impulsi ne sistemet komplekse .Per te arritur kete studentet duhet te jene te afte te perdorim teknikat matematike qe kane mesuar ne kurset e matematikes.

FIZ 266 - Vibrimet dhe Valet (8) - Prereq: FIZ 152 and FIZ 261 and MAT 185, Coreq: - Libri
Trajtohen lekundjet dhe valet ne sistemet mekanike, elektromagnetike dhe optike. Gjithashtu paraqiten metodat perkatese matematikore, duke perfshire variablat komplekse, analizen Fourier Temat qe perfshihen: lekundjet e lira dhe te detyruara, rezonanca, mbivendosja, vala bredhese, ekuacionet e Maksuellit dhe valet elektromagnetike, interferenca, difraksioni dhe optika Fourier

FIZ 270 - Fizika moderne (8) - Prereq: FIZ 152 and (MAT 155 OR MAT 165) and FIZ 261, Coreq: - Libri
Temat qe ne do te mbulojme perfshijne relativitetin special , mekaniken kuantike ne situatat 1 D , sistemet dY nivele te mekanikes kuantike. Ky kurs synon zhvillimin e te te kuptuarit te teorise speciale te relativitetit dhe mekanikes kuantike dhe aplikimin e ketyre njohurive ne fusha te tjera

FIZ 271 - Fizika moderne II (8) - Prereq: FIZ 270, Coreq: - Libri
Struktura atomike ,fizika statistike , fizika berthamore , e grimcave elementare dhe elemente te studimit te kozmologjise. Ky kurs synon zhvillimin e te kuptuarit te teknikave analitike dhe llogaritese qe perdoren ne kerkimet e fizikes moderne; pajisjen me nje nivel njohes ne modelet teorike dhe eksperimentale te fizikes moderne ,ne menyre qe te jene te afte te aplikojne teknikat e mekanikes kuantike , mekanikes dhe elektromagnetizmit klasik per te pershkruar ,strukturen e brendshme te atomit dhe berthames si dhe te trupit te ngurte.

FIZ 281 - Elektriciteti dhe magnetizmi (8) - Prereq: FIZ 251 and MAT 254 and FIZ 266, Coreq: - Libri
Ekuacionet e Maxwell-it dhe ligjet eksperimentale te elektricitetit dhe magnetizmit. Teoria potenciale , kushtet kufitare te vektoreve te fushes elektromagnetike , energjia e fushes .Dielektriket , percjellesit dhe materialet magnetike . Teoria Elektromagnetike ėshtė njė nga ėshtjet themelore tė kursit dhe pėr tė lluar tė treguar elementėt pas do fenomeni tė shfaqur, llimisht tė ndarė ( nė kėtė rast elektriciteti dhe magnetizmi ).Nė kėtė mėnyrė studentet do tė mėsojnė se si tė zgjidhin problema nė elektrostatikė dhe magnetostatikė,sė bashku nė boshllėk dhe mjedis pastaj ;te trajtojne elementėt midis kėtyre dy mjediseve nė elektrodinamikė , ku do te shqyrtohet zgjidhja e ekuacionit tė valės, duke pėrfshirė valėt nė mjediset e dhėna .

FIZ 300 - Kerkim i Pavarur (8) - Prereq: Leje nga Instruktori, Coreq: - Libri
Studimi i pavarur ose projekti i kerkimit zbatohet nen drejtimin e nje anatari te stat pedagogjik .Studentet, nen mbikqyrjen e nje anetari te stafit, studiojne ne menyre te pavarur ne nje fushe te fizikes, apo nje teme te veēante ne fizike.

FIZ 380 - Tema Speciale (8) - Prereq: FIZ 251, Coreq: - Libri
Studentėt duhet tė marrin njė seri leksionesh speciale mbi \c{c}ėshtjet themelore tė pėrzgjedhura nė bazė tė kėrkimeve tė sotme moderne nė fizikė dhe tė pėrfshihen nė projekte ose grupe pune. Parakusht : me udhezime nga departamenti.

FIZ 398 - Projekti Final (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Nje simester per projekte te vecante te studenteve. Studenti rregjistrohet ne kete kurs vetem me aprovimin e departamentit.

FIZ 420 - Didaktika e shkencave ekzakte (10) - Prereq: EDU 441 and PSI 450, Coreq: - Libri
Ne kete kurs diskutohet didaktika e shkencave ekzakte, si matematika, fizika, informatika, etj.

FIZ 422 - Termodinamika Statistike (10) - Prereq: FIZ 452 and FIZ 221, Coreq: - Libri
Elementet baze te teorise kinetike,ansamblet kanonike, temperatura, energjia e lirė, mekanika statistikore, nxjerrja e ligjeve tė termodinamikės nga mekanika statistikore, gazet ideale, gazet reale, ekuacioni i Van der Wals-it, ansamblet Gibbs,potencialet termodinamike, statistika e Fermi-Dirakut dhe Bose-Einstein, teorema Carnot, kalimet fazore dhe fenomeneve kritike. Shpėrhapja, viskoziteti, pėrēueshmėria elektrike dhe termike, ekuacioni Boltzmann, fluktuacionet, ekuacion Langevin, lėvizja Browniane, teorema e Nyquist dhe marėdhėniet Onsager.

FIZ 462 - Mekanika e Avancuar (10) - Prereq: FIZ 261 and MAT 254, Coreq: - Libri Classical Mechanics, John Michael, University Sciences Books, 2005
Ne kete kurs jepen ne menyre te thelluar dhe mbi nje baze matematike me te avancuar, ekuacionet e levizjes, te langranzhit dhe hamiltonit, levizjes rrotulluese te trupit te ngurte, lekundjet e vogla dhe dinamika jo lineare.

FIZ 473 - Fizika berthamore (10) - Prereq: FIZ 271, Coreq: - Libri
Ne kete kurs jepen ne menyre te thelluar njohurite mbi, forcat dhe energjine berthamore, mbi sintezen dhe zberthimin berthamor, energjine e bashkeveprimit te pjesezave elementare, gjithashtu jepen njohuri nga rezatimet berthamore aplikimet e tyre ne shkence dhe teknologji, si dhe mbrojtja nga rezatimet berthamore. Bazuar ne keto dije jepen konceptet dhe ligjet themelore te evolucionit te gjithesise te perfshira te kozmologjia.

FIZ 474 - Fizika e trupit te ngurte (10) - Prereq: FIZ 371, Coreq: - Libri
Hyrje ne vetite termike, elektrike dhe magnetike te trupit te ngurte. Strukturat Periodike, bashkeveprimet elektronike, energjia Fermi, vetite optike, superpercjellshmeria. Metodat eksperimentale te studimit te trupave te ngurte.

FIZ 475 - Teoria e relativitetit (10) - Prereq: (FIZ 261 and FIZ 271 or FIZ 281) or Graduate Standing, Coreq: - Libri
Teoria speciale e relativitetit, parimi ekuivalencės i Einstein-it, matematika ne relativitetin e pergjithshem,ekuacionet e Einstein-it, kozmologjia standarte,zgjidhja Schwarzschild,vrimat e zeza,rrezatimi gravitacional.

FIZ 476 - Modelim dhe teknika te zgjidhjes se problemeve (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

FIZ 480 - Special Topics (10) - Prereq: , Coreq: - Libri
Studentƫt duhet tƫ marrin njƫ seri leksionesh speciale mbi \c{c}ƫshtjet themelore tƫ pƫrzgjedhura nƫ bazƫ tƫ kƫrkimeve tƫ sotme moderne nƫ fizikƫ dhe tƫ pƫrfshihen nƫ projekte ose grupe pune. Parakusht : me udhezime nga departamenti.

FIZ 483 - Elektrodinamika e avancuar (10) - Prereq: FIZ 452 and FIZ 281, Coreq: - Libri Elektrodinamika Klasike, Dritan Spahiu, botim i UT, 1978
Jepet nje permbledhje e dijeve nga elektriciteti, magnetizmi, ekuacionet e maxwellit dhe valet elektomag, studiohen pjesezat relativiste fushet dhe bashkeveprimet, rezatimi i ngarkesave qe levizin, rezatimi damping.

FIZ 499 - Tema e diplomes (10) - Prereq: Permission of instructor, Coreq: - Libri
Tema e diplomes per studentet e masterit. Studentet mund te rregjistrohen per temen e diplomes vetem pasi te kene kaluar me sukses te pakten 30 kredite ne nivelin pasuniversitar.

FIZ 532 - Fizika e lazerave (10) - Prereq: FIZ 271, Coreq: - Libri
Studiohen bazat fizike te gjenerimit te rezatimit lazer, ne trupa te ngurte ne lengje dhe gaze . Llojet e lazerave si dhe aplikimi i tyre ne shkence dhe teknike.

FIZ 545 - Optika moderne (10) - Prereq: FIZ 483 and FIZ 231, Coreq: - Libri
Ky kurs paraqet konceptet themelore te optikes koherente, temat qe perfshine jane: koherenca kohore dhe ajo hapsinore, koherenca e pjesshme, ligji I pergjithshem I interferences dhe difraksionit, aplikimet te optikes koherente ne iterferometri, laser dhe poliografi,.Jepen dhe disa njohuri elementare mbi optiken jolineare

FIZ 550 - Fizika e mjedisit (10) - Prereq: FIZ 462 and FIZ 475, Coreq: - Libri
Ky kurs studion ne nje plan te gjere problemet e mjedisit nga pikepamja shkencore .Parimet baze ekologjike dhe termodinamike me aplikime ne ndotjen e ajrit , ujit dhe tokes ; demografia dhe rezervat e ushqimit te njeriut ;rezervat ne te ardhmen . Permbush kerkesat e edukimit te pergjithshem universitar ne shkencat natyrore dhe njohurite teknologjike ne fushat e kerkimit .

FIZ 555 - Fizika e avancuar (10) - Prereq: FIZ 281 and FIZ 221 and fiz 261 and fiz 71, Coreq: - Libri
Jepet nje permbledhje e sintetizuar e parimeve baze te fizikes klasike dhe moderne, jepen metodat dhe menyrat e pershkrimit klasik dhe kuantik te dukurive fizike.

FIZ 573 - Mekanika Kuantike (10) - Prereq: FIZ 462 and fiz 452, Coreq: - Libri Hyrje ne Mekaniken Kuantike, David J.Griffiths, Pearson/Prentice Hall 2005/95.
Ekuacioni Sherdingerit ne tre dimensione, teoria e ngacmimeve, kuantifikimi i dyfishte i fushave fizike, dhe rrezatimet

FIZ 576 - Mekanika kuantike e avancuar (10) - Prereq: FIZ 573, Coreq: - Libri
Parimet e teorise kuantike te fushes, Spini, mbledhja e momenteve kendore, operatoret tenzore,teorema Wigner-Eckart,perafrimet per gjendjet stacionare,atomet dhe molekulat,teoria e perturbacioneve,mekanika kuantike relativiste dhe kuantizimi i fushes magnetike

FIZ 585 - Fizika e materialeve (10) - Prereq: FIZ 474, Coreq: - Libri
Gjatė kėtij kursi theksi vendoset nė kuptimin e prejardhjes atomistike te vetive te materialeve, si dhe teknikat e pėrdorura pėr karakterizimin e vetive tė tilla. Kursi pėrfshin ēėshtje tė tilla themelore ne fizike si: dinamika atomistike nė trupat e ngurte, vetite magnetike dhe elektronike, defektet ne trupat e ngurte,fortesia e materialeve,tiparet kristalografike, sinteza e materialeve dhe proceset teknologjike,mikroskopi elektronik, spectroskopia me laser dhe rreze X,vetite elektronike te nanostructures.

FIZ 590 - Independent research (10) - Prereq: , Coreq: - Libri
Studimi i pavarur ose projekti i kerkimit zbatohet nen drejtimin e nje anatari te stat pedagogjik .Mund te perseritet per shtese kreditesh. Kerkon shkrimin e nje konspekti . Permbush kerkesat e edukimit te pergjithshem universitar

FRE 131 - Frengjisht I (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Le Nouveau sans Frontičres 1, Ph.Dominique,J.Girardet,M.Verdelhan
Kursi synon tė pajisė studentin me njohuritė gjuhėsore bazė tė nivelit fillestar nė gjuhėn frėnge. Ne kėtė kurs do tė trajtohen kryesisht ēėshtje gramatikore dhe leksikore si dhe do tė punohet me zhvillimin e aftėsive lexuese

FRE 132 - Frengjisht II (8) - Prereq: FRE 131, Coreq: - Libri Le Nouveau sans Frontičres 1&2, Ph.Dominique,J.Girardet,M.Verdelhan
Kursi synon tė pajisė studentin me njohuritė gjuhėsore bazė tė nivelit mesatar nė gjuhėn frėnge. Ne kėtė kurs do tė trajtohen kryesisht ēėshtje gramatikore dhe leksikore si dhe do tė punohet me zhvillimin e aftėsive lexuese.

GER 131 - Gjermanisht I (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Delfin – Lehrbuch für Deutsch als Fremdsprache Aufderstraße, Mueller, Storz
Kursi synon tė pajisė studentin me njohuritė gjuhėsore bazė tė nivelit fillestar nė gjuhėn gjermane. Ne kėtė kurs do tė trajtohen kryesisht ēėshtje gramatikore dhe leksikore si dhe do tė punohet me zhvillimin e aftėsive lexuese. Kursi mbulon kapitujt nga 1 deri nė 10 tė librit “Delfin”.

GER 132 - Gjermanisht II (8) - Prereq: GER 131, Coreq: - Libri Delfin – Lehrbuch für Deutsch als Fremdsprache Aufderstraße, Mueller, Storz
Kursi synon tė pajisė studentin me njohuritė gjuhėsore bazė tė nivelit tė pėrparuar nė gjuhėn gjermane (nivel ky qė i nevojitet studentit pėr tė studiuar nė njė nga universitetet gjermane). Ne kėtė kurs do tė trajtohen kryesisht ēėshtje gramatikore dhe leksikore si dhe do tė punohet me zhvillimin e aftėsive lexuese. Kursi mbulon kapitujt nga 11 deri nė 20 tė librit “Delfin”.

Graduate Standing - (8) - Prereq: , Coreq: - Libri

GRE 131 - Greqisht I (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Hyrje ne mesimin e gjuhes Greke.

GRE 132 - Greqisht II (8) - Prereq: GRE 131, Coreq: - Libri
Vazhdim i GRE 131.

HUM 125 - Te drejtat baze (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Nje pershkrim i pergjithshem i te drejtave baze te njeriut sipas konventave nderkombetare. Si zbatohen ato ne Shqiperi? A respektohen keto te drejta nga institucionet shqiptare? Cili eshte roli i organizatave joqeveritare dhe i individid per mbrojtjen e ketyre te drejtave? Kursi ofrohet per te plotesuar kerkesat e kultures se pergjithshme dhe mund te merret nga studentet e te gjitha degeve.

HUM 131 - Psikologji (8) - Prereq: , Coreq: - Libri “Psikologjia, nje hyrje koncize” Terry F.Pettijohn, 1996, Perkthyen ne shqip Theodhori Karaj, Adem Tamo
Kursi synon tė sigurojė njė formim tė pėrgjithshėm pėr shkencėn e psikologjisė, bazat biologjike tė sjelljes, shqisat dhe perceprimit, vetėdijen, kujtesėn, motivimin dhe emocionin, personalitetin, stresin dhe shėndeti, ērregullimet psikologjike, terapitė dhe psikologjinė sociale.

HUM 141 - Filozofi (8) - Prereq: , Coreq: - Libri “Filozofia” Samuel Enoch Stumpf, Toena, Tirane ISBN 99927-1-259-7
Parimet baze te filozofise. Nje pershkrim i filozofeve me te medhenj te filozofise perendimore.

HUM 151 - Sociologji (8) - Prereq: , Coreq: - Libri “Sociologjia” Anthony Giddens, Cabej, Tirane, 1997

HUM 155 - Seksualiteti njerezor (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Seksualiteti human,Dr.Vitori Hasani,Saimira Durmishi
Seksualiteti njerezor eshte nje kurs qe paraqit nje pamje te pergjithshme te faktoreve biologjike, ambjentale, dhe shoqerore qe lidhen me seksualitetin njerezor.

HUM 180 - Woman studies I (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Feminist analysis of the construction and enforcement of gender differences and gender inequalities in various contexts. Emphasis on the intersection of race, class, sexuality, and nationality in the lives of women. Topics include feminist theory, motherhood, popular culture, sexual autonomy, racism, and activism in Albania.

HUM 181 - Woman studies II (8) - Prereq: HUM 180 and ((MAT 154 OR MAT 164) or MAT 134), Coreq: - Libri Stearns, N.Peter, 2006, 2nd Edition , Gender in World History, Routledge ,UK ISBN10: 0–415–39588–7 (hbk)
Vazhdim i HUM 180.

HUM 231 - Gjeografi (8) - Prereq: , Coreq: - Libri “Gjeografi” M.Kaso, F.Shkurti, SHBLU, Tirane 2006, ISBN 99927-0-383-0
Kjo lende zhvillohet ne Degen Cikel i Ulet, viti i II, Semestri i dyte. Programi i kesaj lende synon qe t’u jap studenteve njohurite e nevojshme ne lidhje me: Gjeosferat e planetit tone, njohuri te pergjithshme, perberja dhe struktura e tyre. Vecorite fizike, sociale dhe ekonomike te Shqiperise dhe te rajoneve qe e perbejne. Keto njohuri jane te nevojshme qe keta studente si mesimdhenes te ardhshem t’i zbatojne ato ne praktike duke iu pergjigjur kerkesave qe shtron koha.

HUM 250 - Histori e Shqiperise (8) - Prereq: , Coreq: - Libri “Historia e Popullit Shqiptar” A. Trushaj, SHBLU, Tirane 2009, ISBN 978-99927-0-513-1; vol. II, 2009, ‘ Nga pavaresia tek demokracia “
Kursi jep njohuri tė integruar tė lėndės sė Historisė Kombėtare dhe metodologjisė sė zhvillimit tė saj, nė pėrputhje me kurrikulėn shkollore.

HUM 450 - Psikologji e edukimit (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Bazat e psikologjise ne shkencat e dukimit. Lenda eshte e detyruar per studentet e masterave te mesuesise.

INF 101 - Terminologji dhe dokumentacion mjekesor (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Terminologji dhe dokumentacion mjeksor, Yllka Bilushi,Rozeta Luci,Vasilika Prifti
Terminologjia mjekėsore ėshtė njė lėndė e formimit tė pėrgjithshėm mjekėsor nė tė cilėn studentėt marrin njohuri mbi termat mė tė pėrdorshme latine dhe greke, fjalėformimi nė kėto gjuhė, morfologji, formim i recetės si dhe pėrdorimi i tyre klinik. Gjuhė e huaj ėshtė njė lėndė ku studentėt do tė aftėsohen qė te kuptojnė e tė dallojnė temėn e bisedės nė gjuhė tė huaj, tė kuptojnė informacione tė ndryshme tė dhėna nėpėrmjėt lajmeve apo pjesėve tė shkurtra tė regjistruara. Tė kuptojnė e tė pėrdorin shprehje tė jetės sė pėrditshme si dhe tė jenė tė aftė tė pėrkthejnė materiale tė shkencės mjekėsore.

INF 110 - Zhvillimi pediatrik human dhe social (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Etika studion tėrėsinė e normave morale qė karakterizojnė sjelljen e infemierit gjatė ushtrimit tė profesionit. Ndėrsa deontologjia studion tėrėsinė e normave dhe pikpamjeve juridike qė rregullojnė mirė ushtrimin e profesionit tė infermierit tė drejta dhe detyrimet funksionale nė kuadrin e njė shoqėrie qė nga ana e saj rregullohet nga e drejta, ligji dhe morali. Psikologjia mjekėsore ėshtė e ndarė nė 2 pjesė: Psikologjia e pėrgjithshme dhe Psikologjia klinike. Pjesa e parė jep njohuri tė pėrgjithshme mbi teoritė psikologjike tė cilat studiojnė sjelljet njerėzore dhe proceset kognitive. Nė kapitullin e Psikologjisė klinike trajtohen diagnozat infermierore bazė qė vendosen nė rastet e problemeve psokologjike tė pacientėve tė hospitalizuar. Sociologjia trajton probleme sociologjike bazė tė shoqėrisė ku jetojmė, metodat studimore qė pėrdorin sociologėt pėr tė studiuar kėto probleme dhe strukturėn e mėsimėdhėnieve shoqėrore. INF 120: Shendeti publik dhe mjedisor ( 8 ); () Shėndeti mjedisor trajton informacionin e formimit profesional nė fushėn e parandalimit dhe forcimit tė shėndetit, monitorimin e mjedisit si dhe evidenton faktorėt riskant tė tyre mbi shėndetin nė komunitet. Shėndeti Publik pais studentėt mė njohuri tė organizimit shėndetėsor nė Republikėn e Shqipėrsiė, strukturat funksionuese tė realizimit tė shėrbimit infermieristik bashkėkohor dhe koncepetet bazė tė Shėndetit Publik. INF 130: Anatomia e njeriut ( 8 ); () Anatomia ėshtė shkenca qė studion trupin e njeriut nga forma dhe ndėrtimi.Kėtu prezantohet si njė anatomi makroskopike qė ofron kėto aspekte: Anatomi sistematike e cila studion trupin tė ndarė nė sisteme, aparate dhe organe dhe anatomi topograke e cila merret me studimin e raporteve qė kanė midis tyre organet dhe formacionet e tjera tė rregjoneve. Anatomi Normale 1 trajton aparatin kockor, aparatin lidhės tė kockave si dhe aparatin muskular. Anatomi Normale 2 trajton organet sipas sistemeve: sistemi respirator, sistemi digjestiv, kardiovaskular, limfatik, urinar dhe sistemi nervor.

INF 120 - Shendeti publik dhe mjedisor (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Shendeti publik dhe mjedisor, Prof. Y. Starolli, A.Hoxha, V. Hasani
Shėndeti mjedisor trajton informacionin e formimit profesional nė fushėn e parandalimit dhe forcimit tė shėndetit, monitorimin e mjedisit si dhe evidenton faktorėt riskant tė tyre mbi shėndetin nė komunitet. Shėndeti Publik pais studentėt mė njohuri tė organizimit shėndetėsor nė Republikėn e Shqipėrsiė, strukturat funksionuese tė realizimit tė shėrbimit infermieristik bashkėkohor dhe koncepetet bazė tė Shėndetit Publik.

INF 130 - Anatomia e njeriut (8) - Prereq: , Coreq: - Libri The Vertebrate Body Romer, Alfred Sherwood, Parsons, Thomas S
Anatomia ėshtė shkenca qė studion trupin e njeriut nga forma dhe ndėrtimi.Kėtu prezantohet si njė anatomi makroskopike qė ofron kėto aspekte: Anatomi sistematike e cila studion trupin tė ndarė nė sisteme, aparate dhe organe dhe anatomi topografike e cila merret me studimin e raporteve qė kanė midis tyre organet dhe formacionet e tjera tė rregjoneve. Anatomi Normale 1 trajton aparatin kockor, aparatin lidhės tė kockave si dhe aparatin muskular. Anatomi Normale 2 trajton organet sipas sistemeve: sistemi respirator, sistemi digjestiv, kardiovaskular, limfatik, urinar dhe sistemi nervor.

INF 140 - Histologji dhe mikrobiologji (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Histologjia dhe Fiziologjia janė lėndė paraklinike qė bėjnė pjesė nė formimin bazė tė studentėve tė infermierisė. Objekti i Histologjisė ėshtė studimi nė nivel mikroskopik i indeve qė pėrbėjnė organizmin e njeriut. Objekti i Fiziologjisė ėshtė studimi i funskioneve normale tė tė gjithė sistemeve dhe organeve tė njeriut pėr tė bėrė tė mundur diferencimin midis normale dhe patologjikes mė vonė. Ajo ndahet nė dy pjesė. nė tė parėn itet shkurtimisht pėr ziologjinė e qelizės dhe nė tė dytėn studion funksionet e cdo sistemi organesh nė vecanti.

INF 150 - Fiziologji (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Objekti i Fiziologjisė ėshtė studimi i funksioneve normale tė tė gjithė sistmeve dhe organeve tė njeriut pėr tė bėrė tė mundur diferencimin midis normales dhe patologjikes.

INF 160 - Principet baze te infermierise (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Infermieristika ėshtė njė lėndė formuese profesionale. Bazuar nė tematikėn komplekse qė shtjellohen nė tė si procedurat e emergjencės, principet shkencore, dokumentacioni infermieror, teknikat infermierore dhe student infermier i pėrvetėson kėto njohuri dhe nė tė ardhmen do ti ndihmojė ata tė zhvillojnė peofesionin e tyre human nė mėnyrė sa mė ekase. Nė kėtė modul futet dhe praktika infermierore e cila nė vitin e parė synon t'i njohė studentėt me organizimin shėndetėsor nė komunitet pėr tė kaluar nė vitin pasardhės nė shėrbimin spitalor. Nė kėtė modul futet edhe praktika infemrierore e cila nė vitin e parė synon t'I njohė studentėt me organizimin shėndetėsor nė komunitet pėr tė kaluar nė vitin pasardhės nė shėrbimin spitalor.

INF 220 - Bazat e kirurgjise se pergjithshme per infermierine (8) - Prereq: INF 130 , Coreq: - Libri Bazat e kirurgjis se pergjithshme,Odise Papa,Alketa Gjylbegu,
Ky modul pėrfshin Kirurgjinė e pėrgjithshme dhe speciale si dhe kujdesjen infermierore pėrkatėse. Kirurgjia e pėrgjithshme bazohet nė organizmin e punės nė kirurgjinė ambulatore dhe spitalore, parimet kryesore tė asepsisė dhe antisepsisė, problemet imediate tė pėrgjithshme si djegiet dhe traumat pa hyrė nė pjesėn speciale. Kirurgjia speciale ka pėr qėllim tė pėrgatisė student nė kujdesjet nė patologjitė e ndryshme kirurgjikale.

INF 221 - Semundjet e brendshme I (8) - Prereq: INF 150, Coreq: - Libri Semundje brendshme, Dr.Metlli Deraj
Ne kete modul perfshihen patologjite kryesore te kardiologjise, pneumologjise, reumatologjise, alergologjise duke trajtuar etiologjine , patogjenezen, kliniken dhe trajtimn, per cdo grup semundjesh. Studenti aftesohet qe te shkoj ne modulin e kujdesit infermieror, pasi eshte njohur ne radhe te pare me patologjine perkatese.

INF 240 - Principet e farmakologjise (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Principet e farmakologjis Prof.As.Dr.Florrka Madari, Dr.Majlinada Zahaj, Sonila Stefani (Jani)
ėshtė shkenca qė merret me studimin e barnave dhe pėrbėhet nga farmakologjia e pėrgjithshme dhe farmakologjia speciale.Studenti mer njohuri per sa i takon dozimit te medikamenteve, formave farmaceutike te barnave, Farmakokinetikes, Farmakodinamikes si dhe kujdesit infermieror ne perdorimin e barnave. Po ashtu te gjitha keto pjese perberese te farmakologjise se pergjithshme trajtohen per cdo grup medikamentesh te farmakologjise speciale, sipas klasifikimit te OBSH.

INF 250 - Infermieria e aplikuar ne shendetin mendor (8) - Prereq: INF 130 and INF 160, Coreq: - Libri Infermieri e aplikuar ne shendetin mendor, Sonila Nika
Ky modul bėn pjesė nė forminin profesional tė studentėve tė infermierisė. Pėrbėhet nga 3 pjesė qė janė: neurologjia, Psikiatria dhe infermieristika pėrkatėse. Neurologjia synon t'I japė studentit konceptet themelore tė patyologjive organike tė sistemit nervor si dhe kujdesin infermieror nė kėto raste. Psikiatria jep konceptet themelore tė sėmudnjeve psikike, trajtimin e tyre si dhe kujdesin infermieror pėr tė pasur njė shėndet mendor tė mirė nė popullatė.

INF 258 - Okulistike (8) - Prereq: INF 130 , Coreq: - Libri
Okulistika ėshtė e ndarė nė disa terma apo kapituj si anatomia e syrit, funksioni i syrit, sėmundjet mė tė shpeshta qė ka syri, glaucoma, katarakta, traumat, mjekimi, higjena e syrit. Tė gjitha kėto janė nė funksion tė pėrgatitjes sė personelit infermieror si tė japi ndihmėn e parė. Tė mėsohet me termat mė tė zakonshme nė okulistikė nė funksion tė pacientit.

INF 259 - Traumatologji (8) - Prereq: INF 130, Coreq: - Libri Teksti I traumes,Emergjencat traumatike, Prof.Assoc.Dr.Pirro Prifti
Traumatologji Lende speciale,shume e rendesishme,ku merren njohuri baze per traumat ne pergjithesi, kurimin e tyre, frakturat luksacionet,dhe imobilizimi i tyre.Nje pjese te rendesishme ketu e ze dhe roli i infermierit ne reabilitimin ,post traumatik

INF 260 - Kujdesi infermieror per nenen dhe femijen (8) - Prereq: INF 160, INF 331, INF 330, Coreq: - Libri
Ne kete modul studenti pasi ka mare njohurite perkatese per patologjite qe prekin nenen dhe femijen ne Pediatri dhe Obstetrike, pergatitet ne fushen e kujdesit infermieror per te perballuar me sukses cdo situate qe i takon kesaj kujdesjeje. Mer njohurite perkatese per diagnozat infermierore si dhe protokolle te ndryshme perkujdesjeje infermierore. Pjese e rendesishme e ketij moduli eshte dhe aplikimi ne praktike i njohurive te marra teorikisht

INF 261 - Dermatologji (8) - Prereq: INF 130, Coreq: - Libri
Dermatologjia ėshtė njė lėndė qė ka pėr qėllim ti mėsoj studentėve principet bazė tė sėmundjeve tė ndryshme tė lėkurės, tė jenė nė gjendje tė japin ndihmėn e parė dhe tė kujdesen pėr pacientė me kėto sėmundje.

INF 262 - Fizioterapi (8) - Prereq: INF 130, Coreq: - Libri
Fizioterapia ėshtė njė lėndė qė ka pėr qėllim ti mėsoj studentėve principet bazė tė fizioterapisė, detyrat e infermierit nė pacient tė cilėt kanė nevojė pėr pėrkujdejse tė tillė.

INF 263 - Dietologjia dhe dietoterapia (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Dietologjia,Yllka Bilushi
Dietetika ėshtė njė lėndė e edukimit profesional, objekti i saj ėshtė mėnyra e tė ushqyerit tek njeriu i shėndoshė pėr njė jetė mė aktive dhe dietoterapia nė patologji tė ndryshme, nė mėnyrė qė tė pėrgatisim infermierė pėr kėshillimin e tė ushqyerit nė komunitet si dhe tė aftė tė punojnė nė klinikė pėr pėrgatitjen e dietave nė sėmundje tė ndryshmė.

INF 264 - Imazheri (8) - Prereq: INF 130, Coreq: - Libri
Studenti merr njohuri mbi procedurat imazherike,avantazhet dhe problemet qe dalin prej tyre,si dhe procedurat imazherike qe kryhen nga infermieri.Merr njohuri per aparaturat, baze dhe ato speciale.

INF 280 - Semundjet infektive (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Sėmundja infektive pėrfshin ndihmėn e pėrgjithshme dhe tė vecantė nė sėmundjet infektive nė komunitet. Qėllimi i kėsaj lėnde ėshtė njohja e sėmundjeve infektive, karakteristikat e vecanta dhe tė pėrgjithshme tė tyre, epidemiologjinė, njohjen e shenjave klinike dhe laboratorike nė trajtimin dhe profilaksinė dhe pėr cdo patologji infektive dhe kujdesjen infermierore.

INF 290 - Zhvillim intrauterin (8) - Prereq: INF 130, Coreq: - Libri
Ne kete modul studenti qe kualifikohet si mami merr njohuri mbi zhvillimin embrional qe nga konceptimi i tij e deri ne lindje, diagnozen e shtatzenise dhe kujdesin per nje zhvillim normal intrauterin te fetusit

INF 320 - Semundje te brendshme II (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Semundje brendshme, Dr.Fejzi Alushi,
Sėmundje brendshme si njė prej lėndėve bazė tė formimit teorik e profesional tė studentėve tė infermierisė, zė njė vend qėndror nė programet e degės ifermieri.Ky rpogram ka si qėllim pėrgatitjen teorike dhe praktike tė studentėve nė nivel infermieror, pėr aftėsimin e tyre pėr ti shėrbyer tė sėmurit si nė kushte spitalore ashtu dhe nė kushte ambulatore. Ky modul pėrfshin patologjitė kryesore tė kardiologjisė, pneumologjisė, reumatologjisė, alergologjisė, gastro-hepato-enterologjisė, nefrologjisė, endokrinologjisė, hematologjisė si dhe kujdesin infermieror nė tė gjitha kėto patologji.

INF 321 - Gjinekologji dhe shendet riprodhues (8) - Prereq: INF 130, Coreq: - Libri
Ky modul pėrfshin Obstetrikė - Gjinekologji Idhe II si dhe kujdesin infermierore pėrkatės. Obstetrikė - Gjinekologjik I ndahet nė dy pjesė: nė tė parėn trajtohet kujdesi gjatė shtatzanisė, taktikat qė duhet ndjekur nė periudhat e ndryshme tė aktivitetit tė lindjes. Rėndėsi paraqet kapitulli mbi planikimin familjar, kėshillat peraktike pėr pėrdorimin e metodave contraceptive. Neė pjesėn e dytė trajtohen cėshtje mė profesionale mė tė detajuara. Obstretikė - Gjinekologji II ka pėr objekt shtatzaninė, problemet qė shoqėrojnė si dhe qėndrimin qė duhet mbajtur nė kėto raste. Gjithashtu ndiqen tė gjitha problemet qė shoqėrojnė gruan gjatė gjithė jetės sė saj si infeksionet gjinekologjike, sėmundjet neoplazike, infertitiliteti, menopauza etj.

INF 330 - Bazat e obstetrikes per infermierine (8) - Prereq: INF 130, INF 150, Coreq: - Libri OBS dhe gjinekologjia Dr.Brunilda Mersini
Ne kete modul studenti merr njohuri ndrushimeve fiziologjike qe ndodhin gjate shtatzenise, kujdesin dhe kontrollin prenatal, mbi procesin e aktivitetit te lindjes dhe aktit te lindjes si edhe trajtimit te lindjes para kohe, lindjeve te vonuara, lindjeve distocike, dhe komplikacioneve te ndryshme qe mund te ndodhin gjate periudhave te aktivitetit te lindjes, lindjes dhe periudhes se lehonise.

INF 331 - Pediatri (8) - Prereq: INF 110, INF 150, Coreq: - Libri Pediatri, Aurela Saliaj
Pediatri Zhvillimi:Kjo lėndė ka pėr qėllim tė trajtojė ecurinė dhe ndjekjen e fėmijės pėrgjatė zhvillimit tė tij nga konceptimi deri nė moshėn e adultit.lėnda u jep studentėve njohuritė e nevojshme pėr tė vlerėsuar drejt zhvillimin zik dhe neuromotot tė fėmijės, pėr tė identikuar devijimet e kėtij zhvillimi dhe nevojat sipas stadeve tė zhvillimit. Nė kėtė lėndė trajtohet gjithashtu problematika e ushqyerjes sė fėmijės qė nė lindje, si dhe pasojat patologjike tė ushqyerjes sė gabuar. Njė vėmendje e vecantė i ėshte kushtuar detyrave tė personelit mjekėsor nė realizimin e promovimit shėndetėsor mbi mirėrritjen e fėmijės: ndikimin e ambientit nė zhvillimin e fėmijės dhe rolin e edukatorit nė tė. Pediatria patologjike: Nė kėtė lėndė janė pasqyruar elementet bazė tė pediatrisė klasike, tė gėrshetuara me problemet e pediatrisė sociale, nė kėndvėshtrimin e shėrbimit infermieror. Gjatė zhvillimit tė kėsaj lėnde trajtohet pothuaj i gjithė spektri i patologjive pediatrike.Studentėt marrin njohuritė e nevojshme pėr patologjitė mė tė shpeshta tė fėmijėve, sipas sistemeve dhe organeve tė organizmit human, tė detajuara sipas etiologjis ė, klinikės, diagnozės dhe trajtimit. Neonatologjia:Nė kete lende trajtohet kujdesi pėrreth lindjes sė fėmijės: agresorėt qė mund tė dėmtojnė zhvillimin fetal, identikimin e vuajtjes fetale dhe pėrshtatjen e fėmijės nė ambientinekstra/uterin. Pėrshkruhet pritja, ekzaminimi dhe vlerėsimi i fėmijės normal e patologjik. Trajtohen gjithashtu shkurtimisht patologjitė kryesore qė hasen tek neonati dhe reanimacionet neonatal.Tė 3 kėto pjesė shoqėrohen me kujdesin infermieror bazė.

INF 340 - Urgjence infermierore dhe praktike (8) - Prereq: INF 221, Coreq: - Libri Urgjence infermierore,Diana Kozdine
Urgjencat infermierore.Formon studentėt e degės sė infermierisė pėr tė pėrballuar per te perballuar situatat emergjente. Praktika profesionale zgjat 4 javė. Kryhet nė ambjentet spitalore, ku studenti do tė aftėsohet nė procedura tė ndryshme infermierore.

INF 352 - Infermieri speciale per adultet (8) - Prereq: INF 160, INF 220, INF 221, Coreq: - Libri
Ne kete modul studenti pasi ka mare njohurite perkatese per patologjite qe prekin adultin ne Semundje Brendshme, Kirurgji, Infektiv etj pergatitet ne fushen e kujdesit infermieror per te perballuar me sukses cdo situate qe i takon kesaj kujdesjeje. Mer njohurite perkatese per diagnozat infermierore si dhe protokolle te ndryshme perkujdesjeje infermierore. Pjese e rendesishme e ketij moduli eshte dhe aplikimi ne praktike i njohurive te marra teorikisht.

INF 398 - Projekt final (8) - Prereq: INF 320, INF 331, INF 221, INF 220, Coreq: - Libri
Nje kurs per studentet te cilet zgjedhin opsionin e tezes ne degen e infermierise.

INF 410 - Legjislacion mjekesor (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

INF 441 - Sherbim infermieror ne pediatri (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

INF 451 - Semiologjia (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

INF 470 - Praktike profesionale (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

INF 475 - Farmakologji klinike (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

INF 512 - Gjenetika mjekesore (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

INF 520 - Metodologjia e kerkimit Shkencor ne Infermieristike (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

INF 530 - Epidemiologji (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

INF 550 - Projekt final (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

ITA 001 - Metodologjia e mesimdhenies ne Italisht (0) - Prereq: , Coreq: - Libri

ITA 002 - Gramatike Italiane (0) - Prereq: , Coreq: - Libri

ITA 131 - Italisht I (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Rete 1, Paolo Balboni,Marco Mezzadri
Kurs fillestar per studentet te cilet duan te mesojne bazat e gjuhes italiane.

ITA 132 - Italisht II (8) - Prereq: ITA 131, Coreq: - Libri Rete 2, Paolo balboni Marco Mezzadri
Ky kurs ndahet nė disa module pėr njė total prej 90 orėsh, secila prej tyre me njė synim: tė pėrshkruajė njė tekst nga ana gjuhėsore (pėrmbajtjen, funksionet dhe tipologjinė e tekstit); tė ndihmojė studentėt tė zhvillojnė njė mėnyrė globale tė tė menduarit dhe tė tė shprehurit ndėrsa analizojnė njė tekst; tė zbulojnė domethėniet kulturore tė ngjarjeve e tė personazheve, si dhe tė rafinojnė mjeshtėritė e tė shkruarit.

ITA 144 - Italisht e nivelit mesatar 1 (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Kursi synon tė pajisė studentin me njohuritė gjuhėsore tė nivelit mesatar nė gjuhėn italiane. Ne kėtė kurs do tė trajtohen kryesisht ēėshtje gramatikore dhe leksikore si dhe do tė punohet me zhvillimin e aftėsive lexuese.

ITA 145 - Italisht e nivelit mesatar II (8) - Prereq: ITA144, Coreq: - Libri Contesti italiani, Mauro Pichiassi;Giovanna Zaganelli
Kursi synon tė pajisė studentin me njohuritė gjuhėsore tė nivelit tė avancuar nė gjuhėn italiane. Ne kėtė kurs do tė trajtohen kryesisht ēėshtje gramatikore dhe leksikore si dhe do tė punohet me zhvillimin e aftėsive lexuese. Merret si kurs pasi te jete shlyer ITA 144.

ITA 146 - Italisht niveli i perparuar (8) - Prereq: ITA 145, Coreq: - Libri Passeggiate Italiane, Camilla Bettoni, Giosi Vicentini
Kursi synon tė pajisė studentin me njohuritė gjuhėsore tė nivelit ekspert nė gjuhėn italiane. Ne kėtė kurs do tė trajtohen kryesisht ēėshtje gramatikore dhe leksikore si dhe do tė punohet me zhvillimin e aftėsive lexuese. Merret si kurs pasi te jete shlyer ITA 145.

ITA 151 - Gramatike e Gjuhes Italiane (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Grammatica Italiana Maurizio Dardano, Pietro Trifone
Qėllimi i kursit ėshtė tė ndihmojė dhe tė aftėsojė studentėt nė ēėshtje gramatikore pėr tė komunikuar kuptimin e duhur si dhe pėr tė shprehur vetveten nė mėnyrėn e duhur. Gjatė kursit do tė shtjellohen aspekte morfologjike dhe sintaksore tė anglishtes nėpėrmjet formimit teorik dhe zbatimit praktik me ushtrime tė shumta

ITA 166 - Tipologji Teksti (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Tipologjia e Tekstit, Artur Sula
– Kursi Tipologji teksti synon tė orientojė studentin drejt mėnyrave praktike pėr tė analizuar tekstin nė gjuhėn italiane. Analizat gjuhėsore bazohen kryesisht nė rrafshin gramatikor (morfologjik dhe sintaksor), semantik dhe atė pragmatik si dhe ndihmojnė studentin nė organizimin e teksteve tė ndryshme

ITA 170 - Kompozim (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Ky kurs ka pėr synim rafinimin e artit tė tė shkruarit dhe tė parimeve tė tij gramatikore, logjike dhe sintaksore duke pėrdorur mjeshtėritė dhe imagjinatėn e studentit nė mėnyrė qė rrėfimi tė bėhet mė i kuptueshėm dhe tėrheqės.

ITA 171 - Te shkruarit krijues (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Ky kurs ka pėr synim rafinimin e artit tė tė shkruarit dhe tė parimeve tė tij gramatikore, logjike dhe sintaksore duke pėrdorur mjeshtėritė dhe imagjinatėn e studentit nė mėnyrė qė rrėfimi tė bėhet mė i kuptueshėm dhe tėrheqės

ITA 193 - Fonologji e gjuhes italiane (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Ky kurs shtrihet gjatė gjithė vitit. Synon tė parashtrojė parimet bazė tė teorisė sė Fonetikės dhe Fonologjisė Italiane, si edhe tė analizojė porblemet ky\c{c}e qė njė student has nė shqiptim.

ITA 212 - Gjuhesi e Pergjithshme (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Corso elementare di linguistica generale, Gaetano Berruto
Trajtimet e kėsaj lėnde i kalojnė kornizat e trajtimeve tradicionale, pėr t'iu afruar trajtimeve tė kohės nė gjuhėsinė e sotme. Njė vend tė rėndėsishėm zė shtjellimi i koncepteve F. dė Sosyrit dhe tė N. Ēomskit. Zėnė vend ēėshtje qė kanė tė bėjnė me vendin e gjuhėsisė nė shkencat shoqėrore, veēoritė dhe funksionet e saj, informacione tė detajuara pėr disiplina tė ndryshme tė gjuhėsisė si: fonetika, gramatika, semantika, si edhe klasifikime tė ndryshme tė gjuhėve dhe lidhja mes gjuhės dhe shoqėrisė.

ITA 241 - Semantike (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Synimi i kėtij kursi ėshtė tė japė disa koncepte bazė tė studimit tė kuptimit nė linguistikė dhe nė fushat e lidhura me tė (kryesisht shkenca kognitive dhe psikologjia). Fokusi primar do tė jetė nė kuptimin e fjalės (semantika leksikore ) si dhe njė hyrje do t'i bėhet edhe semantikės sentenciale dhe pragmatikės. Tema e pėrgjithshme e kursit do tė jetė si tė pėrshkruash sa mė mirė kuptimin nė gjuhėn njerėzore.

ITA 255 - Gjuhe dhe kulture latine (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Kursi ka pėr synim t'i japė studentit fillestar njė hyrje tė pėrgjithshme nė fjalorin dhe gramatikės latine. Latinishtja ėshtė njė gjuhė pėr tė cilėn ne kemi tė dhėna tė shumta, qė nga mbishkrime mbi gurė nė gjuhėn latine nga shekulli i VI para Krishtit, dhe deri tek pjesėt e shkruara nė latinisht tė ditėve tė sotme. Ky kurs synon t'i mėsojė studentit stilin e gjuhės latine qė pėrdorej midis anėtarėve mė tė arsimuar tė shoqėrisė romake tė periudhės sė fillimit tė shekullit tė I para Krishtit deri nė shekullin e II pas Krishtit, latinishten e autorėve romakė si Ciceroni, \c{C}ezari, Katulius, Virgjili, Horaci, Kuintiliani, Juvenali dhe Apoleiusi, pėr tė pėrmendur disa prej tyre. Njėkohėsisht kursi do tė shtrojė njė themel tė fortė pėr studimin e latishtes sė tė gjitha periudhave dhe stileve, pėrfshirė latinishten e lashtėsisė dhe tė mesjetės, latinishten ekleziaste dhe shkencore.

ITA 262 - Histori e Italise (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Ky kurs synon t'i mesoje studentit se mesimdhenia e historise nuk duhet te kuptohet thjesht si nje kronologji ngjarjesh te ndodhura ne kohe, por si nje interpretim kritik te ngjarjeve te shoqerise njerezore dhe te lidhjeve te tyre reciproke. Studenti duhet te mesoje koncepte dhe terma historike ne raport me permmbajtje specifike, te njoh operacione, modele, struktura per te krahasuar dhe periodizuar ngjarje te ndryshme lokale, rajonale ose kontinentale, te interpretoje konkretisht aspektet e kohes dhe te historise.

ITA 263 - Qyteterim dhe kulture italiane (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Civiltą Punto IT, La societą giusta, Marco Mezadri, Linuccio Pederzani,G. Mantellini
Ky kurs ofron informacion ne shume aspekte te jetes (jetes, punes, kultures, shoqerise, institucioneve, dhe backgroundit historik) ne shoqerine italiane. Nga ana tjeter njeh studentet me aspektet sociale te shoqerise italiane, marredhenieve ne shoqeri, ne familje dhe mbi te gjitha detyrat dhe te drejtat e qytetarit ne shtetin federal. Pjesa e fundit e ketij programi njeh studentin me institucionet kryesore te shtetit, me ligjet dhe sanksionet e tij.

ITA 276 - Bazat e interpretimit (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Interpretazione simultanea e consecutiva, C. Falbo, M. Russo, F. S. Sergio
Kursi konceptohet si njė orė ku studentėt do tė ndajnė mendimet me njėri-tjetrin, do t'u japin pėrgjigje dhe do tė diskutojnė pyetjet e ngritura nga shokėt dhe pedagogu pėr ēėshtje me interes ose tė paqarta si nė anėn teorike, edhe nė anėn praktike. Ai nuk ėshtė thjesht njė orė riprodhimi mekanik. Do t'i jepet rėndėsi bashkėpunimit midis studentėve pėr diskutimin dhe argumentimin e varianteve tė ndryshme pėrkthimore, pėrgjetjen e variantit (varianteve) mė tė mirė tė mundshėm dhe shpjegimit tė ēėshtjeve dhe problemeve teorike.

ITA 281 - Hyrje ne teorine e letersise (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Lėnda synon njohjen e disa nocioneve themelore mbi shkencėn e letėrsisė dhe disiplinat e saj pėrbėrėse, objektin e shkencės pėr letėrsinė: teoritė mbi veprėn letrare artistike, natyren dhe funksionin i letėrsisė, problemet e kuptimit dhe interpretimit tė tekstit letrar. Gjithashtu synohet njohja e teorive te ndėrtimit tė tekstit letrar, stili letrar dhe figurat stilistike: metafora, metonimia, sinekdoka, ironia, alegoria, simboli, paradoksi. figurat e intonacionit poetik dhe figurat e sintaksės poetike, elemente te metrikes, sistemet e vargėzimit, tipologjitė strukturore tė veprave letrare dhe nocionin e gjinisė.

ITA 331 - Gjuhesi teksti (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Kursi diskuton modelet e tipologjisė sė teksit dhe tė standarteve tekstuale, si p.sh. kohezioni, koherenca, qėllimshmėria, pranueshmėria, informimi, rrethanat dhe intertekstualiteti. Kursi pėrqėndrohet nė tekste tė shkruara dhe trajton \c{c}ėshtje si ideologjia dhe pushteti nė prodhimin e teksit, tė kuptuarit dhe interpretimi, teoria e skemave, njohuri bazė, strategji pėr komunikim efektiv dhe manipulim. Ndėrsa kursi mundohet tė pėrqasė teorinė me praktikėn, ai analizon tekste tė shkruara tė pafabrikuara dhe vė nė dukje rolin e corpus linguistics. Kursi gjithashtu eksploron kontributet e ndryshme qė linguistika e tekstit u jep fushave tė tjera si pėrvetėsimi i gjuhės, mėsimdhėnia dhe pėrkthimi.

ITA 341 - Metoda te mesimdhenies (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Kursi synon pajisjen e studentėve me njohuri pėr modelet e mėsimdhėnies, metodologjinė e mėsimdhėnies, mėsimdhėnien dhe tė nxėnėt ndėrveprues, pėr tė kultivuar te nxėnėsit shprehitė e tė menduarit tė nivelit tė lartė. Ata pajisen me shprehi pėr tė dalluar dhe pėrdorur teoritė dhe modelet kryesore tė mėsimdhėnies nė kontekstin arsimor nė pėrshtatje standardet dhe objektivat mėsimorė pėr tė arritur rezultatet e dėshiruara tė tė nxėnit. Studentėt mėsojnė bazat e planifikimit mėsimor dhe mė pas janė tė aftė pėr tė pėrzgjedhur metodat, teknikat dhe instrumentet e matjes dhe tė vlerėsimit tė nxėnėsve.

ITA 343 - Teori komunikimi (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Teoria e komunikimit i familjarizon studentėt me pėrvojėn bazė tė tė folurit qė ata do tė hasin nė profesion, nė komunitet dhe nė jetėn e tyre shoqėrore. Ata do tė studiojnė teorinė e komunikimit, do tė pėrmirėsojnė aftėsitė e tė dėgjuarit, do tė analizojnė audiencat, do tė marrin pjesė nė njė seri aktivitetesh gojore ndėrvetjake dhe intrapersonale, do tė organizojnė material tė grumbulluar me punė kėrkimore, do tė dallojnė qėllimet pas ēdo lloj fjalimi dhe do tė japin prezantime tė pėrshtatshme pėr tė tilla qėllime.

ITA 356 - Gjuhesi e pergjithshme (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Qėllimi i kėtij kursi ėshtė tė pajisė studentėt me njė panoramė tė pėrgjithshme tė zhvillimit tė shkencės sė linguistikės, qė nga antikiteti (Roma e Lashtė dhe Greqia) deri nė Epokėn e Mesjetės, linguistikėn moderne, si edhe linguistikėn e kėtij shekulli. Shkollat e ndryshme tė mendimit linguistik, si edhe linguistėt mė tė mirėnjohur tė cilėt kanė kontribuar nė zhvillimin e linguistikės si shkencė do tė trajtohen gjerėsisht nė orėt e leksioneve. Pėrve\c{c} pjesės teorike, do tė zhvillohen edhe seanca tė ndryshme linguisitke me ushtrime dhe analiza tė problemeve tė ngritura gjatė leksioneve.

ITA 358 - Sociolinguistike (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Fondamenti di sociolinguistica, Gaetano Berruto
Pėrmban tė dhėna mbi objektin, fushat e zbatimit dhe marrėdhėniet e sociolinguistikės me shkencat e tjera. Jepen disa pėrkufizime dhe vlerėsime tė pėrgjithshme tė bashkėsisė shoqėrore dhe asaj gjuhėsore, nivelet e analizės sociolinguistike etj. Me marrėdhėniet e sotme tė dialekteve me gjuhėn letrare standarde, pėrkundrime sociolinguistike tė shndėrrimeve semantike tė fjalėve pėr motive jashtėgjuhėsore etj.

ITA 360 - Histori e gjuhes italiane (8) - Prereq: , Coreq: - Libri La lingua italiana. Profilo storico, Claudio Marazzini
Ky kurs synon tė paraqesė epokat kryesore tė zhvillimit tė gjuhės italiane, qė nga fillimet e saj deri nė ditėt e sotme duke dhėnė tė pėrbashkėtat midis tė kaluarės dhe tė tashmes. Zhvillimet dhe diversiteti i gjuhės italiane do tė trajtohen nė kėtė kurs, duke u pėrpjekur tė jepet njė panoramė e plotė e gjuhės italiane gjatė viteve Ō200, Ō300, Ō400 e deri nė vitet Ō900. Debate tė famshme mbi gjuhėn dhe rėndėsinė e tyre nė zhvillimin e gjuhės sė sotme italiane do tė diskutohen, duke dhėnė njė panoramė tė shkurtėr tė jetės politike dhe kultuore nė kėtė periudhė

ITA 364 - Stilistike (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Qėllimi i kėsaj lėnde ėshtė tė informojė studentėt qė stilistika mund tė trajtohet si njė lidhje midis linguistikės dhe studimeve letrare. Ajo paraqet studimet teorike dhe pėrshkruese, tė cilat pėrcaktojnė mė qartė qėllimin e stilistikės si njė mėnyrė dinamike pėr ndėrmjetėsim midis linguistikės dhe kritikės letrare, e cila reflekton strukturėn retorike dhe linguistike tė teksteve letrarė tė pėrdorur pėr qėllime stilistikore.

ITA 375 - Teori perkthimi (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Teoria della traduzione, L.Salmon
Ky kurs synon tė rafinojė konceptet bazė dhe teknikat e pėrkthimit nga gjuha burimore nė gjuhėn e synuar, duke punuar me tekste letrare (poezi dhe prozė), tekste tė stilit teknik dhe gazetaresk. Studentėt do tė ndėrgjegjėsohen nė lidhje me aspektet strukturore tė teksit burimor dhe tė tekstit tė synuar me ndihmėn e ushtrimeve praktike tė pėrkthimit. Nė fund tė pro\c{c}esit tė pėrkthimit do tė ketė diskutime, sespe ato janė konceptuar si njė analizė e problemeve tė ngritura gjatė pėrkthimit nga origjinali. Kėto ushtrime do t'i japin studentit mundėsinė qė tė arsyetojnė mbi zgjedhjet e tyre dhe tė mendojnė mbi rezultatet e arritura gjatė orėve tė diskutimit. Motivimi i zgjedhjeve tė bėra nga objektivat dhe rezultatet e strategjive tė pėrkthimit, qė nga mikroanaliza deri tek analiza e tekstit, do tė pėrbėjnė themelet e mjeshtėrive tė tyre nė pėrkthim.

ITA 381 - Letersi italiane (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Letteratura Italiana.Storie,forme,testi.Dalle origini al trecento, G. Bellini, G Mazzoni
Ky kurs ka qėllim tė shpalosė njohuritė themelore mbi historinė dhe antalogjinė e letėrsisė italiane; aspektet themelore tė njė teksti letrar nė njė periudhė tė caktuar, qė nga Tasso deri nė ditėt e sotme, nėpėrmjet analizės sė veprave tė rėndėsishme letrare dhe dhėnies sė koncepteve tė pėrgjithshme mbi zhvillimin e kėtyre veprave letrare, interpretimi kritik dhe autonom i konceptit Ōterza rimaÕ mbi subjekte tė pėrcaktuara nė diskutime grupi.

ITA 382 - Letersi italiane bashkekohore (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Storia della letteratura italiana dal cinquecento al novecento, Giulio Ferroni
Ky kurs ka qėllim tė shpalosė njohuritė themelore mbi historinė dhe antologjinė e letėrsisė italiane; aspektet themelore tė njė teksti letrar nė njė periudhė tė caktuar, qė nga Tasso deri nė ditėt e sotme, nėpėrmjet analiz ės sė veprave tė rėndėsishme letrare dhe dhėnies sė koncepteve tė pėrgjithshme mbi zhvillimin e kėtyre veprave letrare, interpretimit kritik dhe tė pavarur i konceptit 'terza rima' mbi subjekte tė pėrcaktuara nė diskutime grupi.

ITA 393 - Italishtja e biznesit (8) - Prereq: , Coreq: - Libri L'Italiano al lavoro, Francesco Parizzi, Roberta Renzi
Komunikimi nė botėn e punės ka njė rendėsi gjithmonė e me tė madhe dhe pėr kėtė arsye rritet nevoja pėr tė operuar me persona gjithmonė e mė tė kualikuar, tė aftė tė pėrgjigjen pėr nevojat e gjuhės tregtare dhe asaj te ndėrmarrjeve, tė jenė tė aftė tė lėvizin nė mėnyrė autonome ne njė ndėrmarrje ose nė njė zyrė, pėr tė kryer me pėrpikėri punėn e tyre.

ITA 398 - Projekti final (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Projekti Pėrfundimtar ėshė pika kulmore e pėrvojės sė tė gjithė studentėve qė synojnė MNP nė Universitetin e Vlorės. Ai integron teori dhe aplikime nga i gjithė bagazhi universitar e pasuniversitar qė studenti ka grumbulluar. Duke punuar nėn mbikqyrjen e njė anėtari tė stafit pedagogjik tė specializuar nė fushėn e kėrkimit shkencor qė ata kanė zgjedhur, studentėt do tė pėrcaktojnė njė temė, do tė pėrgatisin njė projekt-propozim pėr punė kerkimore qė pėrfshin metodat pėr vjeljen dhe analizėn e tė dhėnave, dhe do tė kryejė hulumtimet e nevojshme. Formati i kėtij projekti ėshtė njė punė e shkruar qė demonstron aftėsitė konceptuale dhe analitike si edhe njė tė kuptuar tė plotė tė metodave studimore karakteristike tė disiplinės.

ITA 450 - Psikolinguistike e Gjuhes Italiane (10) - Prereq: , Coreq: - Libri
Psikolinguistika ose siē quhet ndryshe psikologjia e gjuhės merret me studimin e faktorėve psikologjikė qė ndihmojnė njeriun tė pėrvetėsojė dhe pėrdorė gjuhėn nė jetėn e pėrditshme.

ITA 455 - Didaktika e gjuhes italiane (10) - Prereq: , Coreq: - Libri Fare educazione linguistica, Paolo Balboni

ITA 490 - Praktika Profesionale (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

ITA 498 - Njohuri te thelluara ne italisht (10) - Prereq: , Coreq: - Libri
Synimi i kursit eshte te ndihmoje studentet ne pervetesimin e njohurive te thelluara ne italisht. Kursi ofron nje larmi ceshtjesh ne fushen e gjuhesise, kultures, letersise dhe perkthimit te gjuhes italiane si dhe pergatit studentet per dhenien e provimit perfundimtar.

ITA 499 - Tema e diplomes (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

KIM 143 - Kimi  I (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Charles Mortimer KIMIA 1-1,1-2,2-1 Botim Shblu botim i ribotim vitit 2003.
Konceptet themelore. Simbolet. Formulat dhe ekuacionet. Stekiometria. Termokimia. Struktura e atomit dhe ligji periodik i elementeve. Lidhja kimike. Struktura e molekules dhe hibridizimi.Gjendja e gazte dhe teoria kinetike. Gjendja e lenget tretesirat, tretesirat koloidale. Kinetika kimike. Ekuilibrat kimike. Konceptet per acidet dhe bazat, ekuilibrat jonike dhe elektrolitet e dobet. Tretshmeria dhe produkti i tretshmerise.Termodinamika kimike. Energjia e lire. Elektrokimia dhe reaksionet redoks. komponimet komplekse.

KIM 144 - Kimi II (8) - Prereq: KIM 143 , Coreq: - Libri
Vetite periodike te elementeve. Jo metalet , hidrogjeni halogjenet, oksigjeni squfuri. Jo metalet e grupit te peste, karboni, gazet e ploget. Lidhja metalike. Metalet. Metalet kalimtare te brendshem dhe te jashtem. Elementet gjysem percues. Teorie e bandave. Elemente gjysem percues.

KIM 150 - Biokimia (8) - Prereq: KIM 144 and (MAT 154 OR MAT 164), Coreq: - Libri
Uji dhe vetitė e tij. Aminoacidet. Proteinat. Karbohidratet. Lipidet. Nukleotidet dhe acidet nukleike. Struktura e ADN dhe ARN. Vitaminat. Rrugėt metabolike tė sistemeve biologjike. Glikoliza. Rruge a pentozė-fosfatit. Cikli i acidit citrik (Krebsit). Transporti i elektroneve dhe forforilimi oksidues. Oksidimi i acideve yndyrore. Shperberja e aminoacideve. Fotosinteza. Biosinteza e makromulekulave: karbohidrate, lipide, aminoacide. Informacioni gjennetik dhe sinteza e proteinave. Biosinteza e proteinave. Kodi gjenetik.

KIM 155 - Kimi organike (8) - Prereq: KIM 143 , Coreq: - Libri
Karakteristikat e komponimeve organike. Lidhja kimike ne komponime organike. Orbitalet, rezonanca, efekti i induktivitetit, izomeria, mezomeria. Reaksionet e radikaleve. Alkanet. Alkenet. Alkadienet, alkinet. Halogjenuret e alkileve. Alkolet. Izomeria optike. Eteret, Aldehidet, ketonet. Acidetkarboksilike Aldehidet, ketonet. Acidetkarboksilike Hidrokarburetaromatike. Benzeni.Reaksionet SE. Nitrokomponimet aromatike.Fenolet. Aminat aromatike Karbohidratet. Izopreni. Komponimet heterociklike. Acidet nukleike. Aminoacidet, proteinat. Polimeret.

KIM 240 - Sinteza Inorganike dhe analiza kuantitative (8) - Prereq: KIM 143, Coreq: - Libri
Lenda e pare dhe energjitike e industrise kimike.Klasifikimi i lendeve te para ne industrine kimike. Metodat te pasurimit te lendeve te para. Acidet dhe bazat. Elektrolitet. Titrimi Acid-baze. Precipitimi. Gravimetria, volumetria, kompleksometria. Reaksionet e Oxido-reduckimit, potenciali Oxido-reduktues. Metodat Optike te analizes. Metodat: Elektroanalitike Kromatografike. Metoda speciale te amalizes. Potenciometria.

KIM 245 - Kimi e Komp. Komplekse (8) - Prereq: KIM 143, Coreq: - Libri
Vetite e metaleve kalimtare. Konfigurimi elektronik. Gjendja e oksidimit. Vetite e metaleve. Kimia e metaleve kalimtare. komponimet kordinative. Stekiometria e komponimeve kordinative. Reaksionet e komponimeve kordinative. Struktura e komponimeve komplekse. Izomeria dhe llojet e izomerise se komponimeve komplekse. Qendrushmeria termodinamike e komponimeve komplekse.

KIM 248 - Kimia e trupit te ngurte (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Struktuar e kristaleve.Defraktimi i rrezeve X te kristalet. Kristalet jonike. Kristalet kovalente. kristalet molekulare. kristalet metalike.Trupat amorfe. Ekuilibrat ne sistemet trupi i ngurte-leng. diagramat fazore.

KIM 250 - Biokimia (8) - Prereq: KIM 255, Coreq: - Libri

KIM 270 - Kimi Fizike I (8) - Prereq: KIM 143, Coreq: - Libri Kimia Fizike dhe Koloidale. M.Nake,I.Mele 2002
Termodinamika kimike.termokimia: Entropia, entalpia. potenciali termodinamik. Ekuilibri kimik, fazat e ekuilibrit kimik.Energjia e lire e Gibssit. Energjia e lire e Gibssit dhe ekuilibrat kimike

KIM 271 - Kimi Fizike II (8) - Prereq: KIM 143, Coreq: - Libri
Elektrokimia.Percjellshmeria elektrolitike. Potencialet elektrodike. Potencialet elektrodike dhe ekuilibri kimik. Kinetika dhe Kataliza.Shkalla e reaksionit kimik dhe rendi molekular i reaksioneve. Kataliza homogjene dhe heterogjene.

KIM 275 - Struktura e lendes (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Teoria kuantike dhe struktura elektronike e atomeve. Nga Fizika klasike te teoria kuantike.Teoria kuantike e Plankut.Efekti fotoelektrik.Teoria e Borit e atomit te hidrogjenit.Spektrat atomike.natyra e dyfishte e elektronit.mekanika kuantike.Ekuacioni I Shredingerit.Numrat kuantike. Konfigurimi elektronik.

KIM 352 - Sinteza e komponimeve organike (8) - Prereq: KIM 255, Coreq: - Libri
Kimizimi i drurit. Sinteza e hidrokarbureve parafinike dhe olefinave. Sintaza organike me baze te hidrokarbureve te ngopura. Sinteza organike me baze metanin. Sinteza organike me baze etanin.sinteza organike me baze acetileni.Hidrokarburet aromatike. Perpunimi i thelle i naftes. Prodhimi i fibrave sintetike.

KIM 358 - Metodat e sintezes organike (8) - Prereq: KIM 255, Coreq: - Libri
Sintaza organike e polimereve. PCH B Reaksionet e polimerizimit. polimerizimi me radikal te lire. Kopolimerizimi. Sintezat me reaksione te kondensimit, adicionit. Reaksionet e kondensimit. Reaksionet e zevendesimit nukleofilike.

KIM 370 - Kimi Analitike dhe  Metodat Instrumentale te Analizes (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Acidet dhe bazat. Elektrolitet. Titrimi Acid-baze. Precipitimi. Gravimetria, volumetria, kompleksometria. Reaksionet e Oxido-reduckimit, potenciali Oxido-reduktues. Metodat Optike te analizes. Metodat: Elektroanalitike Kromatografike.Metoda speciale te amalizes.Potenciometria.

KIM 379 - Special Topics (8) - Prereq: KIM 248, Coreq: - Libri
Qellimi i projektit perfundimtar eshte puna mbi nje argument te veante ne fushen e kimise me metodat shkencore dhe per nje periudhe te caktuar. Tema dhe percaktimi i detyres kane si qellim te familjarizoje studentin me punen kerkimore ne fushen e kimise.

KIM 380 - Hyrje ne Teknologjine kimike (8) - Prereq: KIM 144, Coreq: - Libri
Permbajtja e teknologjise kimike.Klasikimi I proceseve teknollogjike.Treguesit tekniko-ekonomike te nje procesi teknollogjik. Llojet dhe burimet e energjise qe perdoren ne industrine kimke.Uji ne proceset teknollogjise kimke.karakteristikat e ujrave natyrore dhe perdorimi i tij ne industri. Teknollogjite e perdorura ne bioteknollogji. Bioreaktoret Biokonvertoret,bioteknologjiaeaplikuar.Metodatbioteknollogjike ne ekstraksionin e metaleve, joneve etj

KIM 381 - Toksikologjia (8) - Prereq: KIM 255, Coreq: - Libri
Veshtrim i pergjithshem per toksikologjine. Biologjia e qelizes,.Te ushqyerit dhe metabolizmi; fermentimi dhe frymemarrja, konservimi i energjise. Diversiteti metabolik i mikroorganizmave. Rritja mikrobike. Kontrolli i rritjes mikrobiale. Gjenetika mikrobike;. Ekollogjia toksike, habitatet ujore mjediset toksike tokesore. Viruset; karakteristikat e pergjithshme bacteriofaget, viruse e kafsheve .Konceptete e immunologjse, immunogjenet dhe antigjenet, immuniteti qelizor.

KIM 385 - Sinteza ne Teknollogjine Kimike (8) - Prereq: KIM 143, Coreq: - Libri
Ekuilibri ne proceset teknologjike. Shpejtesia e proceseve teknollogjike dhe menyrat e ritjes se shpejtesise. Prodhimi i acidit sulfurik.Gazet industriale. Prodhimi i azotit, Oksigjenit dhe hidrogjenit. Sinteza e amonjakut dhe prodhimi i acidit nitric. Prodhimi acidit klorhidrik dhe sinteza e produketve me baze klori.Prodhimi i sodes Solvey dhe prodhimi i kloruirt te natriumit. Sinteza e plehrave azotike dhe superfosfatit.

KIM 398 - Projekti final (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Qellimi i projektit perfundimtar eshte puna mbi nje problem kimik me metodat shkencore dhe nen mbeshtetjen e lektoreve dhe per nje periudhe te caktuar. Tema dhe percaktimi i detyres kane si qellim te familjarizoje studentin me punen kerkimore ne fushen e kimise.

LAT 131 - Hyrje ne Latinisht (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Gjuha Latine 1 Kosta K.Qiriazati
Hyrje ne gjuhen Latine.

LAT 132 - Hyrje ne Latinisht II (8) - Prereq: LAT 131, Coreq: - Libri
Vazhdim i Latinishtes LAT 131.

MAT 001 - Analize (0) - Prereq: , Coreq: - Libri
Provimi Kualifikues per studentet e Masterit te Mesuesise ne Matematike.

MAT 002 - Algjeber (0) - Prereq: , Coreq: - Libri
Provimi Kualifikues per studentet e Masterit te Mesuesise ne Matematike.

MAT 005 - Matematike (0) - Prereq: , Coreq: - Libri
Provimi kualifikues per studentet e diplomes MNP ne Matematike-Fizike

MAT 011 - Analize (0) - Prereq: , Coreq: - Libri
Provimi Kualifikues per studentet e Masterit Shkencor ne Matematike.

MAT 012 - Algjeber (0) - Prereq: , Coreq: - Libri
Provimi Kualifikues per studentet e Masterit Shkencor ne Matematike.

MAT 013 - Oral Exam (0) - Prereq: , Coreq: - Libri
Oral Exam for PhD students in Mathematical Sciences

MAT 134 - Kalkulus per shkencat shoqerore (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Kalkulus per shkencat shoqerore, Paketa e kursit, Vjeshte 2010.
Elementet baze te Kalkuluesit si konceptet e funksionit, derivatit, integralit. Aplikimet e Kalkuluesit ne shkencat shoqerore dhe shkencat e shendetit publik dhe infermierise. Kjo lende nuk mund te zevendesoje MAT 154.

MAT 154 - Kalkulus I (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Hyrje ne kalkulus, T. Shaska, N. Pjerro, AulonaPress, 2010.
Konceptet e funksionit, derivatit, rregullat e derivushmerise, integrimi, llogartja e siperfaqeve dhe volumeve, aplikime te ndryshme te kalkulusit ne inxhinjeri, ekonomi, finance, shkenca shoqerore, etj. Ploteson kerkesat e te gjitha programeve per nje formim te pergjithshem.

MAT 155 - Kalkulus II (8) - Prereq: (MAT 154 OR MAT 164), Coreq: - Libri Hyrje ne kalkulus, T. Shaska, N. Pjerro, AulonaPress, 2010.
Rregullat dhe teknikat e integrimit, vargjet dhe serite, integralet e pacaktuara, dhe aplikimet e tyre ne industri dhe ekonomi.

MAT 164 - Honor Kalkulus I (8) - Prereq: Viti I, Coreq: - Libri Hyrje ne kalkulus, T. Shaska, N. Pjerro, AulonaPress, 2010.
Hapur vetem per studentet me mesatare > 8 nga shkolla e mesme. Leksionet e ketij kursi jane jo me te medha se 40 vete. Probleme dhe ushtrime te vecanta do te trajtohen.

MAT 165 - Honor Kalkulus II (8) - Prereq: (MAT 154 OR MAT 164), Coreq: - Libri Hyrje ne kalkulus, T. Shaska, N. Pjerro, AulonaPress, 2010.
Zevendeson MAT 155. E hapur vetem per studentet te cilet kane kaluar MAT 154 me note 9 ose 10 ose MAT 164.

MAT 175 - Algjeber Lineare (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Algjebra lineare, (Paketa e kursit) AulonnaPress 2010.
Studimi i hapesirave te pergjithshme vektoriale, sistemeve lineare te ekuacioneve, transformimeve dhe kompozimeve lineare, eigenvalues, eigenvectors, diagonalizimi, modelimi dhe ortogonaliteti. Siguron nje kalim ne matematiken formale.

MAT 185 - Ekuacione Diferenciale (8) - Prereq: MAT 154, MAT 155, Coreq: - Libri Hyrje ne teorine e ekuacioneve diferenciale, Sh. Hajrullahu (preprint)
Nje hyrje ne metodat baze te zgjidhjes se ekuacioneve diferenciale te zakonshem, perfshire metodat e koeficenteve te pacaktuar, variacioni i parametrave, serite, transformimet e e Laplasit dhe metodat numerike. Ekuacionet me variable te ndashem, homogjene dhe lineare. Aplikime.

MAT 226 - Probabilitet dhe Statistike (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Hyrje ne probabilitet dhe statistike, AulonnaPress, 2010, E. Kosova (preprint)
Hyrje ne probabilitet dhe statistike si aplikim ne shkencat fizike, biologjike dhe sociale, si dhe ne deget inxhinierike. Aplikimet e shperndarjeve kryesore dhe teknikave joparametrike. Analiza e regresit dhe analiza e variances. Ploteson kerkesat e nje edukimi te pergjithshem universitar ne fushen baze te njohurive te gjykimit formal.

MAT 250 - Analiza Reale I (8) - Prereq: MAT 155 , Coreq: - Libri Introduction to Mathematical Analysis, William R.Parzynski and Philip W. Zipse.
Topologjia e bashkesise se numrave reale dhe hapesires Euklidiane me n-permasa. Vazhdueshmeria dhe vazhdueshmeria uniforme, derivati, integrali i Riemanit, vargjet dhe serite, konvergjenca uniforme. Ofrohet cdo semester dimri.

MAT 251 - Analiza Reale II (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Introduction to Mathematical Analysis, William R.Parzynski and Philip W. Zipse.
Integralet jo te vete, derivimi dhe integrimi ne hapesiren Euklidiane me n-permasa, teoremat e funksioneve te pashtjellur dhe te anasjellte, gjeometria diferenciale, dhe vector calculusi, dhe serite Fourier. Ofrohet cdo semester dimri.

MAT 254 - Kalkulus III (8) - Prereq: MAT 155 , Coreq: - Libri Hyrje ne kalkulus, T. Shaska, N. Pjerro, AulonaPress, 2009.
Studion vektoret , kordinatat polare , gjeometrine tridimensionale njehsimet diferenciale te funksioneve me disa variabla , ekuacionet diferenciale te perpikta , integralet e shumefishte , integralet e vijes dhe siperfaqes , fushat vektoriale.

MAT 263 - Matematike Diskrete (8) - Prereq: (MAT 154 OR MAT 164), Coreq: - Libri Hyrje ne matematiken diskrete, M. Ramosacoj
Koncepte dhe metoda te matematikes diskrete me nje rendesi te aplikimeve te tyre ne shkencat kompjuterike. Logjika dhe vertetimet, bashkesite dhe relacionet, algoritmet, induksioni dhe rekursioni, kombinatorika, grafet dhe pemet.

MAT 264 - Baza te argumentimit matematik (8) - Prereq: (MAT 154 OR MAT 164), Coreq: - Libri Baza te argumentimit matematik, AulonnaPress 2010, A. Elezi, T. Shaska
Synon kalimin sa me te lehte te studentit nga kalkulusi ne lende me nje vertetim rigoroz matematik. Elemente te llogjikes formale, teknika te vertetimit, etj. Vemendje i kushtohet shkrimit te sakte matematik. Detyrat e shtepise zene nje pjese te madhe te kursit.

MAT 270 - Algjebra Abstrakte I: Grupet (8) - Prereq: MAT 155 , Coreq: - Libri Hyrje ne algjebren abstrakte, AulonnaPress 2010, T. Shaska, L. Beshaj
Nje hyrje ne teorine grupeve.Permbledhjee pikave kryesore te ketij kursi jane: nengrupet, grupet, grupet ciklike, grupet e permutacioneve, grupet lineare, teremat e homomorfizmit, dhe veprimet e grupeve(group actions). \c{C}do teme do te ilustrohet dhe eksplorohet nepermjet shembujve.

MAT 271 - Algjebra Abstrakte II: Unazat (8) - Prereq: MAT 270, Coreq: - Libri Hyrje ne algjebren abstrakte, AulonnaPress 2010, T. Shaska, L. Beshaj
Nje hyrje ne teorine e unazave dhe te fushave.Nje unaze eshte nje sistem algjebrik me dy operatore(mbledhja dhe shumezimi) qe kenaq nje sere aksiomash. Do te shohim se shume veti te numrave natyrore jane te vlefshme per klasa te tjera unazash.(per shembull unazat e polinomeve me koeficente prej nje fushe.) Ne ve\c{c}anti do te shohim nocionin e pergjithshem te faktorizimit unik dhe do te formulojme kushtet nen te cilat nje unaze ka kete veti. Me pas ne kete kurs do te aplikojme disa nga rezultatet e teorise se unazave per te ndertuar dhe studiuar shtrirjen e fushave.

MAT 287 - Hyrje ne teorine e numrave (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Friendly Introduction to Number Theory, A (3rd Edition) by Joseph H. Silverman
Struktura e numrave te plote, faktorizimet prime kongruencat ( ngjashmerite), funsionet prodhuese, rrenjet primitive dhe dyanshmeria kuadratike, aplikimet e zgjedhura duke perfshire kriptografine.

MAT 290 - Topollogji I (8) - Prereq: MAT 251, Coreq: - Libri Introduction to Topology, Bert Mendelson
Topologjia e drejtezes dhe planit. Hapesirat topologjike dhe funksionet e vazhdueshme. Hapesirat metrike, topologjia ne hapesirat metrike. Hapesirat kompakte, kompaktesia sipas BArel-Lebegut. Kompaktet ne hapesirat metrike.

MAT 291 - Topollogji II (8) - Prereq: MAT 290, Coreq: - Libri Topology (2nd Edition), James Munkres
Topologjia e drejtezes dhe planit. Hapesirat topologjike dhe funksionet e vazhdueshme. Hapesirat metrike, topologjia ne hapesirat metrike. Hapesirat kompakte, kompaktesia sipas BArel-Lebegut. Kompaktet ne hapesirat metrike.

MAT 321 - Matematike Financiare (8) - Prereq: (MAT 155 OR MAT 165) , Coreq: - Libri
Stochastic models of financial markets. Forward and futures contracts. European options and equivalent martingale measures. Hedging strategies and management of risk. Term structure models and interest rate derivatives. Optimal stopping and American options.

MAT 330 - Analiza Komplekse (8) - Prereq: MAT 254, Coreq: - Libri Basic Complex Analysis; Jerrold E. Marsden, J. Hoffman
Analiza vektoriale: Teorema e Green-it, teoria e potencialeve, divergjenca, dhe teorema Stoke.Analize kompleksa: analiticiteti, integrimi kompleks, Serite e Tejlorit, mbetjet, pasqyrimet konforme, aplikimet.

MAT 340 - Kombinatorika (8) - Prereq: , Coreq: - Libri Hyrje ne Kombinatorike, M. Ramosacoj
This course introduces the concepts and techniques of combinatorics— a part of mathematics with applications in computer science and in the social, biological, and physical sciences. Emphasis will be given to problem solving. Topics will be selected from: basic counting methods, inclusion-exclusion principle, generating functions, recurrence relations, systems of distinct representatives, combinatorial designs, combinatorial algorithms and applications of combinatorics.

MAT 355 - Kriptologji (8) - Prereq: MAT 263, Coreq: - Libri An Introduction to Mathematical Cryptography, Hoffstein, Jeffrey; Pipher, Jill; Silverman, Joseph H.
Teoria ndarjes, kongruences, funksionet aritmetike,rrenjet primitive, reciprociteti kuadratik, perafrimet diofantine, perafrimet racionale. Matematika e komunikimeve te sigurta, Crypto-complexity, Public key encryption, Disa algoritme per "encryption and decryption" , RSA crypto system. Disa aplikime te teorise se kodeve algjebrike.

MAT 361 - Analiza Numerike (8) - Prereq: MAT 251, Coreq: - Libri Numerical Analysis: Mathematics of Scientific Computing by David R. Kincaid and E. Ward Cheney
Metodat e llogaritjes per zgjidhje numerike te ekuacioneve jo-lineare, ekuacioneve diferenciale, perafrimet, rekurencat, metoda e katroreve me te vegjel dhe tema te tjera. Hapesirat vektoriale dhe nje rishikim e i algjebres lineare, zgjidhjet direkte dhe rekurente te sistemeve lineare te ekuacioneve, zgjidhjet numerike te problemit algjebrik "eigenvalue ", zgjidhjet e ekuacioneve dhe te sistemeve te ekuacioneve te pergjithshme jo- lineare. Interpolimi dhe perafrimi, integrimi numerik dhe derivimi, zgjidhjet numerike te ekuacioneve te zakonshem diferenciale. Nevojiten njohuri te programimit kompjuterik.

MAT 370 - Algjebra Abstrakte III: Modulet (8) - Prereq: MAT 271, Coreq: - Libri Algjebra Abstrakte, AulonnaPress 2010, T. Shaska, L. Beshaj
Hyrje ne teorine e moduleve dhe nje kendveshtrim teorik i algjebres lineare.

MAT 371 - Algjebra Abstrakte IV: Fushat (8) - Prereq: MAT 370, Coreq: - Libri Algjebra Abstrakte, AulonnaPress 2010, T. Shaska, L. Beshaj
Nje studim me i avancuar i algjebres abstrakte. Ky eshte nje kurs i cili mbulon teorine e fushave.

MAT 385 - Teori Algoritmesh (8) - Prereq: MAT 271 and MAT 251, Coreq: - Libri
Introduction to algorithms and its importance, mathematical foundations: growth functions, complexity analysis of algorithms, summations, recurrences, sorting algorithms design and analysis: Insertion sort, divide and conquer, merge sort, heap sort, radix sorting. Hash table, B trees, Binomial Heaps, Fibonacci Heaps. Dynamic Programming: Introduction, Matrx chain multiplication, Greedy Algorithms. Elementary Graph algorithms: Minimum spanning trees, Single source shortest path, all pair shortest path. String matching: Robin – Karp algorithm, Knuth – Morris Pratt algorithm, Algorithm for parallel computers, parallelism, the PRAM models, simple PRAM algorithms. P and NP Class, some NP – complete problems.

MAT 390 - Teori kodesh (8) - Prereq: MAT 271, Coreq: - Libri
Communication processes. Channel matrix. Probability relation in a channel. The measure of information. Entropy function – Properties of entropy function. Channel capacity. Special types of channels. Binary symmetric channel. Encoding. Block code. Binary code. Binary Huffman code. Shannon – Fano Encoding procedure. Noiseless coding theorem. Shannon’s first theorem. Error – correcting codes. Examples of codes. Hadamard matrices and codes. Binary Colay code. Matrix description of linear codes. Equivalence of linear codes. The Hamming codes. The standard array. Syndrome decoding.

MAT 391 - Tema speciale (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Pune e pavarur e studentit ne fushen e kerkimit shkencor. Leje nga instruktori.

MAT 398 - Projekti final (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Qellimi i projektit perfundimtar eshte puna mbi nje problem shkencor matematik nen mbeshtetjen e lektoreve per nje periudhe te caktuar. Tema dhe percaktimi i detyres kane si qellim te familjarizoje studentin me punen kerkimore ne fushen e matematikes.

MAT 410 - Introduction to topology (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
This course introduces topology, covering topics fundamental to modern analysis and geometry. It also deals with subjects like topological spaces and continuous functions, connectedness, compactness, separation axioms, and selected further topics such as function spaces, metrization theorems, embedding theorems and the fundamental group.

MAT 415 - Independet Research (10) - Prereq: , Coreq: - Libri
Independent research for advanced undergraduate students.

MAT 420 - Didaktika e shkencave ekzakte (10) - Prereq: EDU 441 and PSI 450, Coreq: - Libri
Didaktika e shkencave ekzakte si matematika, fizika, informatika.

MAT 421 - Real Analysis I (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri Principles of Mathematical Analysis, Third Edition by Walter Rudin
Lebesgue measure, measurable functions and the Lebesgue integral; convergence theorems; monotone functions, bounded variation and absolute continuity.

MAT 422 - Real Analysis II (10) - Prereq: MAT 421, Coreq: - Libri Principles of Mathematical Analysis, Third Edition by Walter Rudin
The Lp spaces; product measures and Fubini's theorem; the Radon-Nikodym theorem.

MAT 433 - Numerical Methods (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Propagation of errors, approximation and interpolation, numerical integration, methods for the solution of equations,Runge- Kutta and predictor-corrector methods.

MAT 451 - Introduction to Algebra I (10) - Prereq: Graduate Standing or MAT 371, Coreq: - Libri Abstract Algebra by David S. Dummit and Richard M. Foote
This is an introduction to the graduate algebra. Groups, normal and simple groups, permutation groups, Abelian groups, Sylow theorem, Jordan-Holder theorem.

MAT 452 - Introduction to Algebra II (10) - Prereq: MAT 451, Coreq: - Libri Abstract Algebra by David S. Dummit and Richard M. Foote
An introduction to rings and ideals; integral domains; and field and field extensions. Geometric constructions and an introduction to galois theory.

MAT 462 - Geometric Structures (10) - Prereq: MAT 421 and MAT 451, Coreq: - Libri
A study of topics from Euclidean geometry, projective geometry, non-Euclidean geometry and transformation geometry. Offered every fall.

MAT 472 - Number Theory (10) - Prereq: MAT 451, Coreq: - Libri
Structure of the integers, prime factorization, congruences, multiplicative functions, primitive roots and quadratic reciprocity.

MAT 475 - Modelim dhe teknika te zgjidhjes se problemeve (10) - Prereq: MAT 452 and MAT 422, Coreq: - Libri
Math modeling

MAT 476 - Mathematical methods in Physics and Engineering (10) - Prereq: FIZ 261 and FIZ 281 and MAT 254, Coreq: - Libri Mathematical Methods in the Physical Sciences, Mary L. Boas, Third Edition, John Willey Sons, 2006
Complex numbers and hyperbolic functions; Series and limits; Partial differentiation; Multiple integrals; Vector algebra; Matrices and vector spaces; Normal modes; Vector calculus; Fourier series; Integral transforms; Special functions; Quantum operators; Calculus of variations; Integral equations; Tensors; Numerical methods;

MAT 480 - Historia e mendimit te matematikes (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Etapat kryesore te zhvillimit matematik. Jeta dhe vepra e matematikaneve te shquar. Prejardhja matematike dhe rendesia e pemes gjenekollogjike ne matematike.

MAT 481 - Cryptography (10) - Prereq: MAT 451, Coreq: - Libri
Elementary concepts in cryptography; classical cryptosystems; modern symmetric cryptography; public key cryptography; digital signatures, authentication schemes; modular arithmetic, primitive roots, primality testing. At least one mathematics course at or above the 3000 level and facility with either a programming language or a computer algebra system is required. 4176: Discrete logs; pseudoprime tests; Pollard rho factoring; groups; quadratic residues; elliptic curve cryptosystems and factoring; coding theory; quantum cryptography.

MAT 490 - Praktika Profesionale (10) - Prereq: EDU 450 and 30 kredite pasuniversitare, Coreq: - Libri

MAT 499 - Tema e diplomes (10) - Prereq: Permission of instructor, Coreq: - Libri
Tema e diplomes per studentet e masterit te mesuesise. Studentet mund te rregjistrohen per temen e diplomes vetem pasi te kene kaluar me sukses te pakten 30 kredite ne nivelin pasuniversitar.

MAT 521 - Analysis I (10) - Prereq: MAT 422, Coreq: - Libri Real and Complex Analysis, Walter Rudin
Lebesgue measure, measurable functions and the Lebesgue integral; convergence theorems; monotone functions, bounded variation and absolute continuity. The Lp spaces; product measures and Fubini's theorem; the Radon-Nikodym theorem.

MAT 522 - Analysis II (10) - Prereq: MAT 521, Coreq: - Libri Real and Complex Analysis, Walter Rudin
Lebesgue measure, measurable functions and the Lebesgue integral; convergence theorems; monotone functions, bounded variation and absolute continuity. The Lp spaces; product measures and Fubini's theorem; the Radon-Nikodym theorem.

MAT 525 - Topology (10) - Prereq: MAT 521 and MAT 410, Coreq: - Libri An Introduction to Algebraic Topology (Graduate Texts in Mathematics) by Joseph J. Rotman
An introductory course with emphasis on the algebraic and differential topology of manifolds. Topics include simplicial and singular homology, de Rham cohomology, and Poincare duality.

MAT 531 - Algebraic Topology I (10) - Prereq: MAT 525, Coreq: - Libri

MAT 532 - Algebraic Topology II (10) - Prereq: MAT 531, Coreq: - Libri

MAT 551 - Algebra I (10) - Prereq: MAT 452, Coreq: - Libri Algebra, S. Lang;
Groups, Sylow theorems, solvable and simple groups, computation in permutation groups. GAP will be used to perform computations with groups. Free groups, finitely generated abelian groups, semi-direct products, extension of groups. Introduction to rings, Euclidean domains, PID's, UFD's, polynomial rings, irreducibility criteria for polynomials.

MAT 552 - Algebra II (10) - Prereq: MAT 551, Coreq: - Libri
A detailed study of module theory, decomposition theorems, linear algebra. Theory of fields, field extensions, finite fields, geometric constructions, Galois theory, solvability by radicals, computing Galois groups of polynomials.

MAT 553 - Probability and Statistics (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri Probability: A Graduate Course (Springer Texts in Statistics), Allan Gut
The distribution of random variables, conditional probability and stochastic independence, special distributions, functions of random variables, interval estimation, sufficient statistics and completeness, point estimation, tests of hypothesis and analysis of variance.

MAT 631 - Complex Analysis (10) - Prereq: MAT 522, Coreq: - Libri Complex analysis, Alfors
Rapid survey of properties of complex numbers, linear transformations, geometric forms and necessary concepts from topology. Complex integration. Cauchy's theorem and its corollaries. Taylor series and the implicit function theorem in complex form. Conformality and the Riemann-Caratheodory mapping theorem. Theorems of Bloch, Schottky, and the big and little theorems of Picard. Harmonicity and Dirichlet's problems.

MAT 632 - Riemann Surfaces (10) - Prereq: MAT 410 and MAT 422 and MAT 452, Coreq: - Libri
An introduction to Riemann Surfaces from both the algebraic and function-theoretic points of view. Topics include projective algebraic curves, differential forms, integration, divisors of poles and zeroes, linear systems, the Riemann-Roch theorem, Serre duality, and applications.

MAT 641 - Computational Algebra I (10) - Prereq: MAT 451, Coreq: - Libri Ideals, Varieties, and Algorithms: An Introduction to Computational Algebraic Geometry and Commutative Algebra, by David Cox, John Little, and Donal O'Shea
A study of the mathematics and algorithms which are used in symbolic algebraic manipulation packages.

MAT 642 - Computational Algebra II (10) - Prereq: MAT 641, Coreq: - Libri Ideals, Varieties, and Algorithms: An Introduction to Computational Algebraic Geometry and Commutative Algebra, by David Cox, John Little, and Donal O'Shea
Topics include computer representation of symbolic mathematics, polynomial ring theory, field theory and algebraic extensions, modular and p-adic methods, subresultant algorithm for polynomial GCD's, Groebner bases for polynomial ideals and Buchberger's algorithm, factorization and zeros of polynomials.

MAT 651 - Commutative Algebra I (10) - Prereq: MAT 552 and Permision, Coreq: - Libri Introduction to Commutative Algebra, Atiyah and MacDonald
Rings and ideals, modules, exact sequences, tensor products, integral dependence and valuations, the going-up and going -down theorem, chain conditions, Notherian rings, dicrete valuation rings, Dedekind domains. Basic knowledge of commutative ring theory, field theory, Galois theory, and group theory will be assumed.

MAT 652 - Commutative Algebra II (10) - Prereq: MAT 651, Coreq: - Libri Introduction to Commutative Algebra, Atiyah and MacDonald
Rings and ideals, modules, exact sequences, tensor products, integral dependence and valuations, the going-up and going -down theorem, chain conditions, Notherian rings, dicrete valuation rings, Dedekind domains. Basic knowledge of commutative ring theory, field theory, Galois theory, and group theory will be assumed.

MAT 655 - Computational Group Theory (10) - Prereq: MAT 552, Coreq: - Libri
An introduction to computational group theory using computer algebra packages such as GAP.

MAT 657 - Coding Theory I (10) - Prereq: MAT 552 , Coreq: - Libri Fundamentals of Error Correcting Codes, V. Pless and Carry Huffman
We will be focusing on channel coding theory. In the first part of the course, a brief introduction will be given to information and coding theory in order to see what is the best one should expect from a good code. Then we will continue with the introduction to the basic algebra concepts needed in codding theory. Next we will follow will be more on the computational aspects of groups, finite fields, polynomials, etc other than the rigorous mathematical approach.

MAT 658 - Coding Theory II (10) - Prereq: MAT 657, Coreq: - Libri Fundamentals of Error Correcting Codes, V. Pless and Carry Huffman
We will use software to do many computational problems (see below). These concepts will be utilized for the construction of polynomial and cyclic codes. BCH codes and Reed-Solomon (RS) codes will be covered in detail.

MAT 661 - Mathematics of Communications I (10) - Prereq: MAT 552 and MAT 553, Coreq: - Libri
An introduction to mathematical concepts of digital communications. Random processes, Shanon's theorem, communication channels, antena theory, source coding, etc.

MAT 662 - Mathematics of Communications II (10) - Prereq: MAT 661, Coreq: - Libri
A continuation of MAT 661, algebraic coding, turbo codes, LDPC codes, new developments in digital communications.

MAT 771 - Analytic Number Theory (10) - Prereq: MAT 631 and MAT 552, Coreq: - Libri
Basic concepts of analytic number theory are covered.

MAT 772 - Algebraic Number theory (10) - Prereq: MAT 552, Coreq: - Libri
Algebraic number fields, integrality and Notherian properties, Dedekeind Domains, Extensions, ramified and non-ramified extensions, ramification in Galois extensions, class groups and units, cyclotomic fields, L-functions, Dedekind zeta-function, Brauer relations.

MAT 773 - Special Topics (10) - Prereq: , Coreq: - Libri
This course is offered every winter and is open only to students who are accepted in the Phd program. Special research topics are discussed. Permission of instructor is needed to enroll.

MAT 851 - Algebraic Geometry I (10) - Prereq: MAT 652 and MAT 632, Coreq: - Libri Basic algebraic geometry, Schafarevich
Introduction to affine and projective spaces, algebraic varieties, maps between varieties, Hilbert's Nullstellensatz, Zariski topology, abelian varieties, the Riemann-Roch theorem, Jacobians of curves, sheaves and cohomology.

MAT 852 - Algebraic Geometry II (10) - Prereq: MAT 851, Coreq: - Libri Algebraic Geometry, Hartshorne
Introduction to affine and projective spaces, algebraic varieties, maps between varieties, Hilbert's Nullstellensatz, Zariski topology, abelian varieties, the Riemann-Roch theorem, Jacobians of curves, sheaves and cohomology.

MAT 870 - Independent Research (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Open only to students who have passed the PhD qualifying exams. Students are expected to complete a research projects at the end of this course.

MEK 250 - Bazat e Inxh. Termike (8) - Prereq: KIM 143, FIZ 151, Coreq: - Libri Introducion to thermodinamics and heat transfer Y.A.Cengel, New York 1997
Parimet e termodinamikes klasike dhe transmetimit te nxehtesise, ligji i pare dhe i dyte i termodinamikes, parametrat termodinamike dhe marredheniet midis tyre, aplikimet ne proceset dhe sistemet inxhinierike, kushti i gjendjes se qendrueshme dhe kalimtare te trupave, relacionet e transmetimit te nxehtesise me konveksion.

MEK 308 - Vizatimi inxhinierik dhe CAD (8) - Prereq: EGR 141, Coreq: - Libri 1. Modern Engineering Graphics &Computer Design, Gerard GS.Voland, 2. Engineering Drawing and Design, Cecil Jensen, Jay D. Helsel, California,
Perdorimi i software inxhinierike ne projektim dhe ne analiza te tilla si: GDT, modilimi i elementeve te nje makine si trupa solide, percaktimi i pamjeve ne hapesiren e letres, njohurite baze ne projektimin parametrik, vizatimi permbledhes i nje nyje apo makine, vizatimi i siperfaqeve, percaktimi dhe krijimi i materialeve, projektimi i strukturave, hyrje ne metoden e elementeve te fundem, optimizimi inxhinierik, analizimi i hapsires dhe zbulimi i carjes, permbledhje te mekanikes dhe kinematikes, menaxhim projekti.

MEK 321 - Vibrimet dhe Kontrolli (8) - Prereq: MEK 322, Coreq: - Libri 1. Mechanical Vibration: Analysis, Uncertainties, and Control, Third Edition H Benaroya; M L Nagurka. 2009 2. Mechanical Vibrations by William J.Palm. 2006
Kunderpergjigja e sistemit me nje dhe disa grade lirie, lineare, te lire dhe te detyrurara. Ekuacioni i levizjes i sistemeve diskrete. Izolimi i vibrimit, ē'balancimi rrotullues dhe absorbuesit e vibrimit. Funksioni i transferimit dhe metodat e modelimit te sistemeve dinamike state-space. Analiza e domainit te kohes dhe frekuences dhe projektimi i sistemeve te kontrollit.

MEK 322 - Mekanika Inxhinierike (8) - Prereq: (MAT 155 OR MAT 165) FIZ 151, , Coreq: - Libri 1. Introduction to statics and dynamics. Andy Ruina and Rudra Pratap. 2. Engineering Mechanics: Statics and Dynamics, 8-th Edition, by Russell C. Hibbeler.
Statika dhe dinamika e pikes materiale dhe trupave te ngurte: analiza e kapriatave, frame, traret, centroidet dhe momentet e inercise. kinematika, ligji II i Newton, puna dhe enregjia, momentet linerae dhe kendore. Me laboratore.

MEK 331 - Hyrje ne Transportin e Energjise Termike dhe Fluide (8) - Prereq: (MAT 155 OR MAT 165) , Coreq: - Libri 1.Thermodynamics Keneth Wark,USA 1983 2.Fundamentals of engineering thermodynamics M.J.Moran, USA 2000 3.Thermodynamics. Cengel and Boles, McGraw-Hill,2004 4.Introduction to Fluid Mechanics. Fox & McDonald
Principet kryesore te mekanikes se fluideve dhe te transmetimit te nxehtesise, principet e ruajtjes dhe transformimit te energjise, rryma viskoze dhe joviskoze, rryma laminare dhe turbulente, hyrje ne teorine e shtresave kufitare termike dhe viskoze, karakteristikat e transmetimit te nxehtesise me perciellshmeri nje dimensionale dhe koeficientet pa permase te tranmetimit te nxehtesise me konveksion, aplikime ne problemet inxhinierike.

MEK 356 - Motorat me Djegie te Brendshme (8) - Prereq: MEK 250, Coreq: - Libri 1. Construction of Marine and Offshore Structures, 3rd ed. Ben C. Gerwick Jr., (Boca Raton, FL: CRC Press, 2007. 2. Advanced Materials and Structures and their Fabrication Processes, HiN Dag Lukkassen and Annette Meidell. Book manuscript, Narvik University College, 2007. 3. Ship structural design, SNAME, 2001 4.Theory of plates and shells, Timoshenko &Woinowsky Kriger N.Y, 1959
Sistemet e tubacioneve. Shkembyesit e nxehtesise. Makina Fluidike. Simulimi i sistemeve. Vleresimi i humbjeve ne analizen e sistemeve termo-fluidike. Rregjimet kalimtare te fluideve.

MEK 361 - Mekanika e Materialeve (8) - Prereq: MEK 322, Coreq: - Libri 1. Mechanics of Materials," 4th Ed, McGraw Hill Publishing Co., Beer, F.P., and Johnston, E.R. 2005. 2. Rezistenca e materialeve Pjesa I, II, III, IV. K.Shteto, N.Gjeci, S.Skenderi, Z.Caslli. 1975 3. Rezistenca e materiasleve Pjesa 1,2. Xh. Pejruci. 1995 4. Strength of Materials 1 ,2. S. Tomoshenko. 1947
Statika dhe dinamika e pikes materiale dhe trupave te ngurte: analiza e kapriatave, frame, traret, centroidet dhe momentet e inercise. kinematika, ligji II i Newton, puna dhe enregjia, momentet linerae dhe kendore. Me laboratore.

MEK 372 - Teknologjia e Materialeve (8) - Prereq: KIM 143 and (MAT 155 or MAT 165), Coreq: - Libri 1. Teknologjia e Materialeve. Sami Kumi, Tanush Hajna.1984 2. Scienca e tecnologia dei materiali. (Secondo edizione). William F. Smith 2004 3. Manufacturing Engineering and Technology (third edition). Serope Kalpakjian. 1995 4. Esercizi di Chimica applicata. P. Appendino, C. Gianoglio. Torino 1994
Teknologjitė e anije ndėrtimit. Proceset e prodhimit gjate ndėrtimit te anijeve (shėnimi, prerja, deformimi, saldimi i detaleve, seksioneve dhe bllok seksioneve e tjera). Problemet speciale qe lidhen ne materialet e ndėrtimit te anijeve: thyerja e brishte, lodhja, e tjera. Korrozioni dhe mbrojtja e strukturave detare. Metodat moderne te saldimit dhe klasifikimi i tyre. Proceset fizike gjate saldimit Tensionet mbetėse te saldimit Deformacionet e strukturave te salduara. Defektet e tegelave te saldimit dhe influenca e tyre ne sjelljen e strukturave te salduara. Elementet e kontrollit dhe monitorimit te saldimeve

MEK 382 - Projektimi i Sistemeve Fluide dhe termike (8) - Prereq: MEK 331, Coreq: - Libri
Studimi i sistemeve duke perfshire fenomenet termike dhe fluidike te tilla si shnderrimi i energjise, transportimi i energjise termike dhe fluidike. Analiza e sistemeve dhe komponenteve te tij me qellim optimizimin e projektit duke perdorur teknikat e modelimit te parametrave variabel integral dhe diferencial. Kursi fokusohet ne proceset projektuese duke perdorur prova laboratorike.

MEK 385 - Special Topics (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Tema speciale ne fushen e mekanikes.

MEK 386 - Projektimi i Sistemeve Mekanike (8) - Prereq: MEK 361, Coreq: - Libri 1. Shigley's Mechanical Engineering Design, 8th Edition R.G.Budynas, J.K.Nisbett, McGraw-Hill. 2008. 2.Fundamentals of Machine Component. R.C.Juvinall and K.M.Marshek. 3.Design, 2nd Ed., Wiley, 1991.
Studimi i sistemeve duke perfshire elementet mekanike. Analiza e tensioneve, fortesise, shmangieve, sigurise. Konsideratat ekonomike dhe sociale. Kriteret e optimizimit dhe metodat. Analiza dhe projektimi i lidhjeve, sustave, saldimit, kushinetave, transmetimi i fuqise dhe elementet perkates. Analiza e strukturave komplekse nen veprimin e ngarkesave statike dhe dinamite. Programi perfshin dhe nje detyre komplekse projektimi.

MEK 388 - Aplikime Kompjuterike ne Inxhinierine Mekanike (8) - Prereq: MEK 308, Coreq: - Libri
Hyrje ne perdorimin e teknologjise me elemente te fundem ne analizat inxhinierike mekanike. Bazat e grafikes kompjuterike, modelimit te trupave solide, modelimit me elemente te fundem, dhe vizatimit nderperserites. Analiza dhe vleresimi sitemeve mekanike lineare statike dhe dinamike. Ketu permbahen: Perdorimi i CATIA ne aspekte te ndryshme te proceseve prodhuese. Analiza GDT dhe tolerancat, vizatimi i siperfaqeve, pikat karakteristike te objekteve ne vizatim, simulimi i kinematikes se instrumentave te makines, punimi i siperfaqeve ne makina 3 aksiale, instrumentat e vizatimit, analiza CMM dhe e te dhenave te matura, analiza strukturale dhe simulimi i nje montimi, dhe projektime/vizatime te ndryshme.

MEK 398 - Projekti Final (8) - Prereq: MEK 382, MEK 386, MEK 388, Coreq: - Libri
Nje projekt kerkimor i cili punohet per nje kohe te gjate. Temat duhet te aprovohen para regjistrimit. Studentet duhet te punojne ne grup, jo me pak se dy veta.

MMM - MMM (8) - Prereq: , Coreq: - Libri

MSM 460 - Statistike Mjekesore (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri Introducton Biostatistic 2nd Edition.R.Sokal F.Rohlf Loreta Kuneshka

MSM 540 - Menaxhim mjekesor (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

MTE 154 - Kalkulus I (8) - Prereq: , Coreq: - Libri
Ekuivalenti i matematikes MAT 154

MTE 155 - Kalkulus II (8) - Prereq: (MTE 154 OR MAT 154 OR MAT 164), Coreq: - Libri
Ekuivalenti i matematikes MAT 155

MTE 226 - Probabilitet dhe statistike (8) - Prereq: (MTE 155 OR MAT 155), Coreq: - Libri
Ekuivalenti i matematikes MAT 175

MTH 227 - Partial Differential Equations and Diffusion Processes (8) - Prereq: (MAT 154 or MAT 164), Coreq: - Libri
Parabolic and elliptic partial differential equations and their relation to diffusion processes. First order equations and optimal control. Emphasis is on applications to mathematical finance.

MTH 300 - Introduction to Stochastic Differential Equations (8) - Prereq: MTH 227 and MAT 175 and MAT 226, Coreq: - Libri
Brownian motion, stochastic integrals, and diffusions as solutions of stochastic differential equations. Functionals of diffusions and their connection with partial differential equations. Random walk approximation of diffusions.

MTH 321 - Mathematical Finance (8) - Prereq: MAT 175, Coreq: - Libri
Stochastic models of financial markets. Forward and futures contracts. European options and equivalent martingale measures. Hedging strategies and management of risk. Term structure models and interest rate derivatives. Optimal stopping and American options.

MTH 322 - Computation and Simulation in Finance. (8) - Prereq: MTH 321 and MAT 175, Coreq: - Libri
Monte Carlo, finite difference, tree, and transformation methods for the numerical solution of partial differential equations in finance. Emphasis is on derivative security pricing.

MTH 340 - Topics in Financial Mathematics: Fixed Income Models. (8) - Prereq: MTH 322, Coreq: - Libri
Introduction to continuous time models for arbitrage-free pricing of interest rate derivatives. Bonds, yields, and the construction of yield curves. Caps, floors, swaps, swaptions, and bond options. Short rate models. Yield curve models. Forward measures. Forward and futures. LIBOR and swap market models.

MTH 347 - Credit Risk: Modeling and Management. (8) - Prereq: MTH 322, Coreq: - Libri
Credit risk modeling, valuation, and hedging emphasizing underlying economic, probabilistic, and statistical concepts. Point processes and their compensators. Structural, incomplete information and reduced form approaches. Single name products: corporate bonds, equity, equity options, credit and equity default swaps, forwards and swaptions. Multiname modeling: index and tranche swaps and options, collateralized debt obligations. Implementation, calibration and testing of models. Industry and market practice. Data and implementation driven group projects that focus on problems in the financial industry.

MTH 410 - Computational methods in Finance (10) - Prereq: FIN 405, Coreq: - Libri
Monte Carlo, finite difference, tree, and transformation methods for the numerical solution of partial differential equations in finance. Emphasis is on derivative security pricing.

MTH 412 - Gjenetika (10) - Prereq: MAT 421 and MAT 451, Coreq: - Libri
Gjenetika dhe organizmat.Transmetimi gjeneve. Ndarja qelizore dhe teoria kromozomike.e trashegimise.Lidhja e gjeneve dhe ndertimi i hartave gjenetike ne eukariotet. Mutacionet gjenetike. Mutacionet romozomike. Rikombinimi te bakteret dhe viruset e tyre. ADN materiali gjenetik.Funksioni i AND dhe kodi gjenetik. Kontrolloi i shprehjes gjenetike.

MTH 421 - Advanced Mathematics for Economis and Finance (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri

MTH 422 - Advanced Mathematics for Economis and Finance II (10) - Prereq: MTH 421, Coreq: - Libri

MTH 430 - Modele Matematike ne Biologji (10) - Prereq: MTH 412, Coreq: - Libri
Jepen modelet baze te biomatematikes, disa nga problemet kryesore ne biologji dhe modelet matematike perkatese.

MTH 450 - Introduction to mathematical finance I (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Stochastic models of financial markets. Forward and futures contracts. European options and equivalent martingale measures. Hedging strategies and management of risk. Term structure models and interest rate derivatives. Optimal stopping and American options.

MTH 451 - Introduction to mathematical finance II (10) - Prereq: MAT 450, Coreq: - Libri
Continuation of MTH 450

MTH 452 - Mathematical methods in Physics and Engineering (10) - Prereq: MAT 421 and MAT 553, Coreq: - Libri
Complex numbers and hyperbolic functions; Series and limits; Partial differentiation; Multiple integrals; Vector algebra; Matrices and vector spaces; Normal modes; Vector calculus; Fourier series; Integral transforms; Special functions; Quantum operators; Calculus of variations; Integral equations; Tensors; Numerical methods;

MTH 531 - Actuarial Models, Life Contingencies I (10) - Prereq: MAT 421, Coreq: - Libri
This is the first course in the two semester sequence MTH 531-532 and covers the material for the Society of Actuaries Exam MLC, Actuarial Models, Life Contingencies without Poisson Processes and Markov Processes.

MTH 532 - Actuarial Models, Life Contingencies:Poisson Processes and Markov Processes II (10) - Prereq: MTH 531, Coreq: - Libri
This is the second course in the two semester sequence: MTH 531-532. This course covers the material for the Society of Actuaries Exam MLC, Actuarial Models, Life Contingencies: Poisson Processes and Markov Processes and the material for the Society of Actuaries Exam MFE, Financial Economics.

MTH 541 - Actuarial Modeling I (10) - Prereq: MTH 532, Coreq: - Libri
This is the first course in the two semester sequence: MTH 541-542. This sequence covers the material for the Society of Actuaries Exam C, Actuarial Modeling. The students on top of getting ready for SOA Examination C, will acquire a thorough and deep understanding of mathematical foundations of actuarial modeling.

MTH 542 - Actuarial Models II (10) - Prereq: MTH 541, Coreq: - Libri
This is the second course in the two semester sequence: MTH 541-542. This sequence covers the material for the Society of Actuaries Exam C, Actuarial Modeling. The students on top of getting ready for SOA Examination C, will acquire a thorough and deep understanding of mathematical foundations of actuarial modeling.

NAV 210 - Hidrostatika dhe Stabiliteti i Anijes (8) - Prereq: MEK 322, Coreq: - Libri
Kushte tė ekuilibrit. Kushte tė ngarkimit. Diagramat e stabilitetit. Ndikimi i bordit tė lirė dhe gjerėsise nė diagramat e qėndrueshmėrisė. Efekti i sipėrfaqeve tė lėngėshme dhe ngarkesave tė vecanta nė diagramat e qėndrueshmeris ė. Spostimi dhe ngarkimi i peshave, efekti mbi diagramen e qėndrueshmėrisė. Qėndrueshmėria simbas teorisė sė qėndrave tė zonės. Qėndrueshmėria nė lėvizjen valore. Kritere tė qėndrueshmerisė. Kontrolle(IMO). Prova e qėndrueshmerisė. Efekti i ēarjes mbi qėndrueshmerinė. Shtrirja e ēarjes dhe numri i paratijeve interesuese. Llogaritjet pėr ndarjen nė dhomeza tė anijes. Gjatėsia e lagshme. Pėrcaktimi i planit tė WL tė ekuilibrit me ēarje tė ndodhur. Metoda me ngakim peshash dhe me heqje tė njė pjesė tė karenes. Qėndrueshmeria gjatė lagies. Norma pėr ndarjen nė lokale tė anijes dhe qėndrueshmėria nė rast tė ēarjes(IMO).

NAV 223 - Teori anije (8) - Prereq: MAT 154 , Coreq: - Libri
Kjo lende synon te ofroj konceptet themelore dhe njohuri analitike mbi gjeometrine navale te anijeve, stabilitetin dhe dinamiken e mjeteve te ndryshme detare, si dhe efektet qe kane ngarkesat e ndryshme ne anije ne lidhje me stabilitetin e saj, me qellim te nje menaxhimi sa me te mire dhe te shpejte te situatave te ndryshme qe kane lidhje me ekuilibrin, stabilitetin dhe manovrushmerine e ketyre mjeteve detare ne kushte te ndryshme atmosferike, teknike dhe navigacionale lundrimi dhe shfrytezimi ne menyre optimale.

NAV 255 - Konstruksione Anije (8) - Prereq: MEK 308, Coreq: - Libri
Lėvizjet e anijes; Rezistenca nė levizje, Fuqia dhe Konsumi i lėndės djegėse; Impiantet e vėnies nė lėvizje tė anijes; Strukturat e anijes; Paratijet; Inspektimi dhe Dokimi i anijes.

NAV 310 - Teknologjia e Ndertimit te Anijes (8) - Prereq: NAV 210, Coreq: - Libri 1. Ship construcion Edition 6 D.J. Eyres. 2007 2. Tecnologi della nave Navale. Prof. Ing. Aurelio GUIDA. 1998 3.B.K. ДOPMИДOHTOB TEXHOΛOЃИЯ CЎДИЯ Leningrad 1962 4. Teknologjia e Konstruksioneve Navale.V.Kasemi.2008
Teknologjitė e anije ndėrtimit. Proceset e prodhimit gjate ndėrtimit te anijeve (shėnimi, prerja, deformimi, saldimi i detaleve, seksioneve dhe bllok seksioneve e tjera). Problemet speciale qe lidhen ne materialet te ndėrtimit te anijeve: thyerja e brishte, lodhja, e tjera. Korrozioni dhe mbrojtja e strukturave detare. Metodat moderne te saldimit dhe klasifikimi i tyre. Proceset fizike gjate saldimit Tensionet mbetėse te saldimit Deformacionet e strukturave te salduara. Defektet e tegelave te saldimit dhe influenca e tyre ne sjelljen e strukturave te salduara. Elementet e kontrollit dhe monitorimit te saldimeve.

NAV 320 - Konstruksione Navale (8) - Prereq: MEK 361 and NAV 210, Coreq: - Libri 1. Naval constructions, SNAME, Second Revision, 2001. 2.Ship Structural Design, Hughes. O., Sydney, 1983. 3. Principles of Naval Architecture, SNAME, Second Revision, 1988. 4. Load and global response of ships. Jensen .J.J. 5. Regjistri Detar Shqiptar, RDSH, 1964
Pro jektimi strukturor racional-baze, analiza strukturore e strukturave tė trupit tė anijes dhe o􏰀shore, considerime mbi ngarkesat dhe materialet, analiza e perkuljes primare te trupit te anijes dhe e seksionit te midelit, sistemet frame, sforcimet sekondare dhe te nivelit te trete ne perberesit e pllakave te perforcuara, analiza e perkuljes se trupit te anijes per traun joprizmatik, hyrje ne teorine e lodhjes per humb jen e qendrueshmerise. Gjendjet e kombinuara te sforcimit. lodhja dhe thyerja brittle. Modelimi strukturor dhe teknikat analizuese te aplikuara ne komponentet strukturor te anijes dhe strukturat detare, regjistrat naval te klasi􏰁kimit, pllakat e perforcuara dhe kompozite, gjeresia efektive ne pllakat e perforcuara, metodat energjitike, hyrje ne analizen me elemente te fundem, analiza plastike e trareve, konsiderimi mbi materialet e perforcuara me 􏰁bra xhami dhe konstruktimin e mjeteve te vogla, llogaritje mbi leshimin, aspekte te optimizimit te strukturave, detyre kursi.

NAV 330 - Makinat dhe Impjantet e Levizjes se Anijes (8) - Prereq: MEK 250, Coreq: - Libri
Rrjedhja e trupit tė anijes gjatė lėvizjes, shtresa kufitare tė trupit tė anijes, rrjedhja nė siperfaqet jo tė lėmuara, valėformimi gjatė lėvizjes, forcat dhe momentet hidrodinamike, kuptimi dhe pėrmbajtja e masave te bashkėngjitura. Pėrbėrėsit e rezistencės gjtė lėvizjes, ekzistenca e fėrkimit dhe pėrcaktimi i madhėsisė sė saj, rezistenca e pjesėve tė dala, rezistenca e ajrit. Modelimi i anijes, vaskat eksperimentale, teoria e ngjashmėrisė, pėrllogaritja e fuqisė nė rimorkim. Gjeometria e helikės, konstruksioni dhe elementėt pėrbėrės tė saj, karakteristikat dhe bashkveprimi i saj me skafin, shtytja, momenti dhe KPD regjimet e punės, kurbat e veprimit, kavitacioni, projektimi i helikės, kontrolli ne kavitim. Mėnyrat e transmetimit te fuqisė tek helika, skemat e linjave tė aksit, reduktorėt kuzhinetat mbėshtetėse dhe shtytėse, tubi i dejtvudit, aksi i helikės dhe akset e ndėrmjetėm. Projektimi i helikave.

NAV 340 - Hidrodinamika e Anijes (8) - Prereq: NAV 210, Coreq: - Libri 1.Dinamica della nave. E.Castagneto. 1973. 2.Elementi di Architettura Navale. A. Provencano .1992. 3.Principles of Naval Architecture. S.N.A.M.E. 4.Bazat e drejtimit te anijes. K. Peci, L.Gjika. 1994. 5.Bazat e teorise se anijes. P. Islami
Stabiliteti i drejtimit, manovrueshmėrija, aftėsija evoluese. Gjendje tė ndryshme tė stabilitetit tė drejtimit. Prova e evolucionit. Treguesit e stabilitetit dhe manovrueshmėrisė nga prova e evolucionit. Manovra spirale. Manovra zeta dhe zig-zag. Treguesit e Nomoto-s.Ekuacjonet e lėvizjes nė formė fuksionale. Ekuacjonet e lėvizjes nė formė algjebrike.Ekuacjonet e linearizuar tė lėvizjes ndaj efekteve tė stabilitetit tė drejtimit. Treguesit e stabilitetit pėr anijet. Parametrat nga tė cilat varet stabiliteti nė lėvizjen vijėdrejtė. Shenjat e koecientėve tė ekuacjoneve diferencjal tė lėvizjes. Kohėt, distancat dhe shpejtėsitė nė fazėn e nisjes. Lėvizja e pėrshpejtuar, trajtim analitik i pėrafėrt. Kohėt distancat dhe shpejtėsitė nė akostim. Kohėt distancat dhe shpejtėsitė nė ndalim. Frenat Hidrodinamik. Lėvizja mbrapa.Gjeometrija e timonit. Hidrodinamika e timonit tė izoluar. Timonat nė prani tė vorbullės sė karenės dhe tė helikės. Mjetet specjale tė drejtimit. Prova e Autopropulsionit dhe pėrpunimi i rezultateve te proves se Autopropulsionit.

NAV 341 - Sigurimi i anijes (8) - Prereq: NAV 210, Coreq: - Libri
Menaxhimi pėr sigurinė; Pėrgjegjėsitė nėn instrumentat ndėrkombėtarė qė ndikojnė nė sigurinė e anijes, pasagjer ėve, ekuipazhit dhe ngarkesės; Njohuri mbi rregullat pėr shpėtimin e jetės; Lufta kundra zjarrit dhe lėnia e anijes; Veprimet qė duhen marrė pėr tė mbrojtur dhe survejuar tė gjithė personat nė bord ne raste emrgjencash; Veprimet pėr tė limituar dėmtimin dhe shpėtimin e anijes pas njė zjarri, eksplozioni, pėrplasjeje ose ngecje nė cekinė; Pėrgatitja e njė plani pėr tÕiu pėrgjigjur emergjencave; Funksionimi dhe pėrdorimi i pajisjeve tė shpėtimit tė jetės; Pėrgatitja e anijes pėr mirėmbajtje, mirėmbajtje tė planikuar dhe jo tė planikuar.

NAV 350 - Sistemet dhe Mekanizmat ne Anije (8) - Prereq: NAV 330, Coreq: - Libri 1.Marine Auxiliary Machinery. H. D. McGeorge. 2000 2.Introduction to Marine Engineering. D. A. Taylor. 1990 3.Impianti motori per la propulsione navale. Renato Della Volpe. 2001 4.Marine and Offshore Pumping and Piping Systems. J. Crawford. 1981 5.Allestimento Navale Amadeo Morvillo. 1976
Valvolat, tubacionet. Pompat dhe sistemet e pompimit. Sistemi i drejtimit nė anije, timonat. Sistemet e ftohjes. Ngrohjes, ventilimit dhe kondicionimit. Pajisjet e kuvertės, Pajisjet e ngarkimi-shkarkimit tė ēisternave e naftės dhe tė gazit. Sistemi i mbrojtjes nga zjarri. Sistemet dhe pajisjet e stabilizimit nė anije.

NAV 360 - Praktike Profesionale (8) - Prereq: NAV 341, Coreq: - Libri
Punė praktike; Detektimi dhe identifikimi i shkaqeve tė keqfunksionimit dhe tė dėmtimit tė pajisjeve dhe makinerive; Menaxhimi i sigurisė; Menaxhimi i personelit, organizimi dhe trajnimi ne bordin e anijes; Guida mjekėsore ndėrkombėtare pėr anijet; Kodi nėrkombėtar per sinjalet; Udhėzuesi pėr ndihmėn e shpjtė mjekėsore pėr pėrdorim nė aksidente.

NAV 370 - Projektim Anije (8) - Prereq: , Coreq: - Libri 1.Elemnts of Ship Design. M. Smith 2.Progetto delle navi S.Racotelli, C. Bonvino 3.Il governo delle navi. E. Castagneto 4. I servizi della nave nei riguardi del governo della mnovra. A. Morvillo
"Projektim Anije" synon qe ti jap studentit ne kursin e diplomit 3 vjecar ne inxhinierine navale bazat klasike te projektimit naval. Studente te ketij niveli diplomimi duhet te jene ne gjendje te lexojne dhe te zberthejne nje projekt naval, si dhe te zhvillojne ne vija te pergjitheshme nje projekt te ri duke u bazuar ne te dhenat e anijeve te ngjajshme ose te serive te meparshme te anijeve. Tematikat kryesore te programit jane: Metodat dhe te dhenat e projektimit te anijes, ambjenti i kerkesave projektuese Ekuacionet e projektimit. Zhvillimi iprojektit mbi bazen e njohjes se peshave, volumeve, siperfaqeve. Llogaritja e dimensioneve dhe raporteve te ndryshme te anijes. Llogaritja e elementeve te ndryshem qe perben dislokimin e anijes. Projektimi i vijave teorie te anijes. Llogaritjet e stabilitetit te anijes. Metodat dhe Normativat. Llogaritja e fuqise qe duhet instaluar ne bordin e anijes duke perdorur metoda te ndryshme: Metoda e Taylor, Metoda Ayre'S, Metoda Moor, Metoda Guldhammer, Metoda Holtrop-Mennen. Zgjedhja e makinerise. Bazat e projektimit te planeve te pergjitheshme.

NAV 398 - Teze Diplome (8) - Prereq: NAV 370, Coreq: - Libri
Punim i studentit mbi nje tematike te caktuar te miratuar nga DIMN pa kerkesa per origjinalitet te vecante.

NAV 413 - Hidrodinamika e Anijes 2 (10) - Prereq: , Coreq: - Libri 1. Dinamica della nave. E.Castagneto. 1973; 2.Elementi di Architettura Navale. A.Provencano. 1992; 3.Principles of Naval Architecture. S.N.A.M.E.; 4.Bazat e drejtimit te anijes. K.Peci, L.Gjika. 1994; 5.Bazat e teorise se anijes. P.Islami
Stabiliteti i drejtimit, manovrueshmerija, aftesija evoluese. Gjendje te ndryshme te stabilitetit te drejtimit. Prova e evolucionit. Treguesit e stabilitetit dhe manovrueshmerise nga prova e evolucionit. Manovra spirale. Manovra zeta dhe zig-zag. Treguesit e Nomoto-s.Ekuacionet e levizjes ne forme fuksionale. Ekuacionet e levizjes ne forme algjebrike.Ekuacionet e linearizuar te levizjes ndaj efekteve te stabilitetit te drejtimit. Treguesit e stabilitetit per anijet. Parametrat nga te cilat varet stabiliteti ne levizjen vijedrejte. Shenjat e koeficienteve te ekuacioneve diferencjal te levizjes. Kohet, distancat dhe shpejtesite ne fazen e nisjes. Levizja e pershpejtuar, trajtim analitik i perafert. Kohet distancat dhe shpejtesite ne akostim. Kohet distancat dhe shpejtesite ne ndalim. Frenat Hidrodinamik. Levizja mbrapa.Gjeometrija e timonit. Hidrodinamika e timonit te izoluar. Timonat ne prani te vorbulles se karenes dhe te helikes. Mjetet speciale te drejtimit. Prova e Autopropulsionit dhe perpunimi i rezultateve te proves se Autopropulsionit.

NAV 414 - Aplikime Software ne Industri (10) - Prereq: , Coreq: - Libri Turbo Pascal, Microsoft Excel, AutoCad, Catia, Maxsurf, Vantage Marine, Softwares.
Permbledhje njohurish ne Programim ne Turbo Pascal dhe Microsoft Excel. Hyrje nw AutoCad. Konceptet kryesore. Vizatim nw 2D-komandat kryesore. Vizatim ne 3D-komandat kryesore. Printimi. Hyrje nw Catia. Editim, konceptim dhe perfundim projekti. Printimi. Hyrje ne Maxsurf. Editim, konceptim dhe perfundim projekti. Printimi. (If any) Hyrje ne Vantage Marine. Editim, konceptim dhe perfundim projekti. Konceptet Baze te projektimit te skafit. Llogaritje inxhinierike. Sistemet e anijes. Assemblage. Printimi.

NAV 420 - Manaxhimi i Operacioneve dhe Cilesia Industriale (10) - Prereq: , Coreq: - Libri 1.Total Quality Management 2.Quality Management System Design, Jay Schlickman
Teorite moderne te ndermarrjes industriale: modelet manaxheriale dhe te tjera teori Pronesia, kontrolli, organizimi dhe struktura e ndermarrjes. Kostot industriale, Bilanc dhe kontabilitet, Investimet dhe financimet. Operacionet industriale, referencat strategjike & organizative dhe manaxhimi i tyre. Organizimi i prodhimit industrial. Manaxhimi i zinxhirit logjistik industrial: kerkesa, materialet, blerjet, puna dhe magazinimi. Manaxhimi i cilesise ne proceset prodhuese industriale: kontrolli i karakteristikave te produktit, proceseve produktive, pranimi i produktit, kontrolli mjedisor, i materialeve, i instrumentave mates, gjurmimi i prodhimit dhe sistemi i cilesise industriale. Kontrolli i manaxhimit te kostove industriale. Sistemi informativ i operacioneve, aplikime kompjuterike te kontrollit te kostove, operacionet internetike.

NAV 421 - Ceshtje te Avancuara te Strukturave Inxhinierike (10) - Prereq: , Coreq: - Libri
Materialet dhe strukturat e avancuara. Rendesia industriale e strukturave te avancuara. Metodat e konstruktimit dhe perdorimi i tyre ne industri ne pergjithesi. Fabrikimi i materialeve/strukturave te ndryshme te avancuara. Tipet e ndryshme te konstruksioneve dhe projektimit sandwich, trupat e ngurte me strukture celulare,vetite efektive dhe mekanike te tyre, fabrikimi i tyre. Aplikimi i strukturave te avancuara ne mjetet detare dhe offshore dhe mjete te tjera industriale. Llojet e strukturave te marines dhe offshore. E ardhjma e mjeteve navale. Aplikimi i strukturave anizotropike pllake dhe membrane ne strukturat navale. Menyrat e konstruktimit. Teoria e perkuljes per pllakat dhe membranat.Teknika me elemente te fundem per problemet pllake dhe membrane. Pllakat e ngarkuara pertej kufitit te rrjedhshmerise. Menyrat e deshtimit ne strukturat e anijeve dhe offshore. Analiza ne jolinearitet per traret dhe pllakat e perforcuara. Hyrje ne optimizimin e strukturave. Aplikime ne strukturat navale. }

NAV 440 - Operacione Industriale dhe Navale (10) - Prereq: , Coreq: - Libri
Operacionet per ngarkimin dhe shkarkimin e ngarkesave. Pajisjet e nevojshme, skemat e ndryshme te ketyre operacioneve. Operacionet per ngarkimin dhe shkarkimin e ngarkesave te lengeta ne ēisterna. Pajisjet e perdorura per keto operacione. Sistemet e ndryshme te tubacioneve te perdorura per ngarkimin dhe shkarkimin e ngarkesave. Operacionet me litaret gjate ankorimit. Operacionet me rimorkiatorwt.

NAV 450 - Manaxhim Projekti Industrial (10) - Prereq: NAV 413, Coreq: - Libri
Kuadri i Manaxhimit te nje Projekti ā€“ Konteksti dhe proceset. Fushat e dijes se Manaxhimit te Projekteve. Manaxhimi i Integrimit te projektit. Manaxhimi i shtrirjes se projektit. Manaxhimi i kohes se projektit. Manaxhimi i kostos se projektit. Manaxhimi i cilesise se projektit. Manaxhimi i burimeve njerezore te projektit. Manaxhimi i komunikimeve te projektit. Manaxhimi i riskut te projektit. Manaxhimi i prokurimit/kontraktimit te projektit.

NAV 460 - Anije me Mbajtje Hidrodinamike (10) - Prereq: NAV 413, Coreq: - Libri 1.P. Islami – Bazat e teorise se anijes (Pjesa II) – 1986 2.K.Lapa, M.Aliaj – Anijet me Mbajtje Hidrodinamike – Tirane, 2007 3.MaxSurf - Version 2.0, Formation Design Systems 2004 4.HydroMax – Version 3, Formation Design Systems Pty Ltd 1984-2006 5.HullSpeed – Version 3, Formation Design Systems Pty Ltd 1984-2006
Retrospektive: Nga mjetet detare konvencionale ne ato jokonvencionale. Anijet konvencionale, Anijet jokonvencionale, Anijet me krahe te nenujshem (Hydrofoil Aliscafo), Mjetet me jastek ajri (Hovercraft Cuscino Arial), Mjetet e perziera (ose hibride), Nga karena dislokuese ne karenen planeruese, Karenat me mbajtje hidrodinamike te pjeseshme, Karenat planeruese. Teoria lineare e planerimit, Teoria jolineare e planerimit, Studime eksperimentale mbi pllakat e holla planeruese plane, Studime eksperimentale mbi pllakat e holla planeruese ne forme te dryshme. Konsiderime mbi rezistencen ne levizje te anijeve me mbajtje hidrodinamike. Ndarja teorike dhe praktike e rezistences ne levizje. Konsiderime te pergjithshme mbi rezistencen ne levizje te anijeve te shpejta me karene te rrumbullaket dhe te mprehte per numra te ndryshem te Frudit. Rezistenca e shtojcave, parazitare dhe e ajrit. Rezistenca e karenes per fushen e shpejtesive te planerimit. Ndryshimi i rezistences se karenes ne planerim per nje ndryshim te peshes. Metodat per parashikimin e rezistencave ne levizje per karenat dislokuese, jo-dislokuese, in-planeruese dhe planeruese. Serite sistematike te karenave

NAV 465 - Teknologji te Avancuara Industriale (10) - Prereq: , Coreq: - Libri
Drejtime te reja te prodhimit , globalizimi i prodhimit, prodhimi i energjise dhe e ardhmja e teknologjive te reja. Proceset e prodhimit, kontrollit, per industrine. Sinteza e kerkesave per industrine ne te ardhmen. Kerkesat e materialeve per industrine e se ardhmes. Rezistenca ndaj korrozionit, rezistenca ne veshje, materialet e temperaturave te larta, modelet e materialeve dhe databaset, etj. Programet per materialet, programet e avancuara industriale per materialet, programet per materialet kompozite me fibra qeramik te vazhduar. Porgrame te gjenerimit te energjise industriale. Teknologji te sistemeve te sherbimit, prodhimi i ujit te pijshem, sistemeve te ujrave te zeza, etj. Teknologji te avancuara per enengjine ( prodhimi, rruajtja, riciklimit). Programet per gjenerimin e energjise

NAV 470 - Impiantet e Levizjes se Anijes II (10) - Prereq: , Coreq: - Libri 1.Naytikes Mhxanes, I.II. Joanidhis, EMP, 2.Fondamenti ed Aplikacione di Propulsione Navale 3.“Impjantet e Levizjes se Aijes”, Cikel lesione te pergatitur M.Shehu, K.Peci
Projektimi i impjantit te levizjes. Sigurimi i shpejtesise se levizjes, autonomia kushtet e lundrimit dhe destinacioni i anijeve. Tipet e transmetimit te fuqise. Bazat e projektimit te linjes se aksit. Aksi i helikes dhe akset e ndermjetem, llogaritja e diametrave te akseve, zgjedhja e tubit te Dejtvudit, kuzhinetave mbeshtetese, kuzhinetes shtytese, aksit shtytes. Projektimi i sistemeve ndihmese te impjantit te levizjes se anijes. Studimi i karburantit, sistemi i vajit, sistemi i ftohjes, sistemi i ajrit te komprimuar, sistemi i nxerrjes te gazrave. Karakteristikat e punes se dizelave ne helike. Ndryshimi i momenteve dhe fuqise ku ndkur ndryshon karakteristika e helices, ngarkesa e dizelave ne regjimin e lidhur, ngarkesa e dizelave ne regjimin e punes parciale kur ndyshon dislokimi etj. Impjantet e elektrolevizjes te anijes. Vecorite karakteristike te ketyre impjanteve, klasifikimi dhe kerkesat kryesore ndaj tyre. Tipet dhe strukturat e impjanteve te elektrolevizjes ne rryme alterantive

NAV 480 - Praktike Profesionale (10) - Prereq: NAV 421, Coreq: - Libri
Njohje me strukturat dhe detyrat e strukturave portuale, me dokumentacionin teknik te nje anije dhe me organikat e saj, me strukturat dhe repartet e nje kantjeri te riparimit te anijeve. Vezhgimi i sektoreve kryesore prodhues te nje kantjeri qe merret me ndertimin e anijes, i punimeve matese, i proƧesit teknologjik te pergatitjes te detaleve te trupit, i repartit te montim - saldimeve, i proƧesit teknologjik te punimeve riparuese ne skafin e anijes, i proƧesit teknologjik te leshimit te anijes ne uje, i paisjeve mekanike, elektroteknike dhe te navigimit ne nje anije konkrete. Vezhgimi i provave te dorezimit te anijes, perfshi dhe proven e stabilitetit te anijes. Pergatitja e anijes per leshim/ndalim. Mirembajtja dhe shfrytezimi i instalimit anijor te fuqise dhe i sistemeve dhe mekanizmave te anijes. Njohje me strukturat dhe detyrat e sektoreve industriale te tilla si: TEC, Petrolifera, Porti i Vlores, Jahteve, Peshkimit, Porti i Kontejnerave, Porti i Durresit dhe Porto-Romanos. Njohje me ndermarrjet e vogla private me aktivitet industrial.

NAV 495 - Provim Final (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Punim i studentit mbi nje tematike te caktuar te miratuar nga DIMN me kerkesa per origjinalitet te vecante

NAV 510 - Mekanika e Vibrimit dhe Shkaterrimit ne Anije (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri 1.Leksione tė shkruara nga pedagogia. Djana Bazini 2.Ship vibrations. F.H. Todd 3.Mechanical Vibration: Analysis, Uncertainties, and Control, Third Edition H Benaroya; M L Nagurka, 2009
Vibrimet natyrale, vibrimet e detyruara, shuarja. Vibrimet e detyruara me shuarje viskoze. Vibrimet terthore te traut. Pesha e shtuar dhe ndikimi i saj ne vibrimet vertikale dhe horizontale ne perkulje te anijes. Frekuenca vetjake e lekundjes se karenes se anijes. Efektet e ndryshimit ne shperndarjen e peshes dhe ne inercine strukturale. Metoda e korrigjimit te vijes baze per momentin dhe forcat mbetese. Frekuencat perkulese te rendeve me te larta. Vibrimet e shkaktuara nga hellika. Parandalimi dhe kujdesi ndaj vibrimeve te anijes. Reduktimi i forces ngacmuese. Mekanika e shkaterrimit. Koncepti i sforcimeve nominale. Koncepti i sforcimeve ā€œnotchā€œ. Koncepti i Mekanikes se Shkaterrimit. Konsiderata e sforcimeve mbetese. Mekanika e Shkaterrimit Elasto-Lineare. Shperndarja e sforcimeve ne nje carje tip. Faktori i intensitetit te sforcimeve SIF, ose K. Rezistenca e thyerjes ā€“ Karakteristikat e materialit K, Materialet duktile, Koncepti ā€“K- per materialet duktile. Koncepti- K- ne ngarkim ciklik. Kufizimi i aplikimit. Mekanika e Shkaterrimit Elasto-plastike

NAV 520 - Besueshmeria e sistemeve detare (10) - Prereq: NAV 421, Coreq: - Libri
Nje veshtrim i shkurter i probabilitetit, statistikes, analiza e tregut dhe elemente te manaxhimit financiar. Prezantimi i plote i metodave dhe teknikave te analizes se besueshmerise. Besueshmeria detare, vlefshmeria, mirembajtja, zevendesimi dhe vendimet per riparim. Analiza e sigurise dhe e rriskut. Teoria FMEA, pema e deshtimeve dhe analiza e pemes se ngjarjeve Aplikime detare.

NAV 521 - Manaxhimi i ciklit te jetes se anijes (10) - Prereq: NAV 421, Coreq: - Libri
Rastet e ciklit te jetes se anijes, ekonomia e kostos permes perfitimit, analiza sasiore dhe cilesore e sitemeve detare, elemntet e kostos te cikleve te jetes se anijes, dhe kostua totale respektive, procesi i modelimit te sistemeve inxhinirike, projektimi i anijes, prodhimi, mirembajtja, dhe procesi i operimit, pasiguria, tedhenat, programimi dinamik, analiza e riskut, manaxhimi i gabimit human dhe organizativ ne shfrytezimin e anije.

NAV 530 - Projektim Anije & Raport Projekti (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri 1. I servizi della nave nei riguardi del carico solido. A. Morvillo 2. Hidrodinamika e Anijes. K.Alikaj; B.Xhaferaj 3. Bazat e Teorise se Anijes. P. Islami 4. Principles of Naval Architecture (I+II)S.N.A.M.E 5. Elemnti di Architettura Navale (I+II+III)
Koncepte te avancuara ne lidhje me dimensionimin dhe percaktimin e komponenteve te dislokimit peshor te anijes. Percaktimi i detajuar, i peshave te struktures, pajisjeve dhe mekanizmave .Projektimi i anijes bazuar mbi kerkesen per volumet.Vleresimi i volumeve dhe siperfaqeve te kerkuara.Percaktimi i numrit te ekuipazhit. Projektimi i siperfaqes se trupit te anijes dhe objektivat kryesore te ketij procesit. Analiza e zgjedhjes se formes se brinjeve, formes se bashit dhe te kiƧit. Projektimi i vijave teorike te anijes me qellim minimizimin e fuqise. Projektimi i drejtperdrejte i vijave teorike te anijes. Serite sistematike te karenave te anijeve. Gjenerimi matematikor i vijave teorike te trupit te anijes. Kerkesat per energji dhe zgjedhja e makines se forces. Skemat tipike dhe alternative te zgjedhjes se impjantit levizes se anijes. Projektimi i planeve te perjitheshme dhe planet te Anijeve. Estetika ne projektimin e anijes. Kontrolli ne Fortesi i Trupit te anijes. Ekonomia dhe kontratat ne projektimin e anijes. Perpilimi dhe firmosja e kontratave. Vleresimi i kostos se anijes. Kostua e ndertimit te struktures se anijes. Kostua e pajimeve dhe mobilimit. Ekonomia shfrytezuese e anijes. Kriteret ekonomike gjate projektimit te anijes.(Interesi, vlera aktuale e projektit, shlyerja e kapitalit). Shpenzimet Operative. Bazat e projektimit te anijeve per qellime turistike. Projektimi i vijave teorike, zgjedhja e materialit dhe metodes se prodhimit te ketyre mjeteve.

NAV 540 - Legjislacion Detar (10) - Prereq: NAV 520, Coreq: - Libri
Ligji nderkombetar dhe e drejta detare nderkombetare. ProƧesi i zbatimit te ligjshmerise detare. Ligji nderkombetar detar me karakter administrativ. Aktet e dhomes se tregtise 1961. Ligji detar i punes. Konceptet dhe proƧesi i zbatimit te ligjshmerise detare. Anijet dhe ligji nderkombetar detar. Siguria detare. Maredheniet pronar-kapiten. Transportimi i ngarkesave te ndryshme me anije. Transporti i pasagjereve me ane te detit. Llojet e sherbimeve ne transportin tregtar detar. Aksidentet detare. Pergjegjesia civile gjate transportit detar. Siguracioni detar. Rregullat nderkombetare te komunikimit ne det.

NAV 550 - Anije Speciale (10) - Prereq: NAV 460, Coreq: - Libri
Anijet dhe klasifikimi i tyre. Te dhena te rendesishme te tipeve te ndryshme te anijeve. Anijet frigoriferike, sqarime te specifikime te tyre. Anijet tregtare te linjes, sqarime te specifikime te tyre. Anijet traget, sqarime te specifikimeve te tyre. Anijet e gazit, sqarime te specifikime te tyre. Anijet e transportit te ngarkesave kimike, sqarime te specifikime te tyre.Cisternat LPG/LNG sqarime te specifikime te tyre. Anijet kontenjere. Anijet Ro-Ro. Anijet ushtarake.Kryqezoret,gjuajtesit detar,Fregatat,Korvetat,Nendeteset.Anijet minaheqese. Anijet anfibe. Anijet e zbarkimit. Dragat. Anijet kabell vendosese. Anijet ndihmuese. Rimorkiatoret detar, rimorkiatoret portual. Anijet akullthyese.Anijet e pilotazhit. Yatet dhe Megayahtet. Anijet me jastek ajri. Anijet katamaran. Strukturat Offshore

NAV 551 - Sigurim Anije (10) - Prereq: NAV 520, Coreq: - Libri
Mosbytshmeria e anijes dhe detyrat kryesore te e mosmbytshmersise se anijes. Llogaritjet kryesore te mosmbytshmersie gjate projektimit dhe shfrytezimit te anijes.Analiza e ndikimit te mbytjes se lokalit ose grupit te lokaleve ne sigurine lundrimore te anijes.Parimet e pergjitheshme te sigurimit te mosmbytjes se anijes. Demtimet e trupit te anijes. Detyrat e ekuipazhit per te siguruar mosmbytjen e anijes. Mjetet ne lufte kunder ujit ne anije.Manovrimi i anijes qe ka demtime Zjarri ne anije dhe lufta per mbijetesen e anijes si pasoje e renies se zjarrit.Teoria e zjarrit dhe klasifikimi i zjarreve ne anije.Shkaqet kryesore te renies se zjarrit ne anije dhe masat parandaluese ndaj renies se zjarrit.Materialet dhe pajisjet per luften ndaj zjarrit ne anije.Impiantet e fikjes se zjarrit ne anije. Organizimi i luftes kunder zjarrit ne anije. Shpetimi i jetes se njeriut ne det. Organizimi i ndihmes se shpejte ne anije.Sigurimi i jetes se njerezve ne det.Manovrimi dhe dhenia e ndihmes njeriut qe bie jashte detit.Mjetet e shpetimit te anijes.Perdorimi i lanxhave dhe mjeteve te tjera te shpetimit. Sigurimi i ngarkesave qe transportohen. IMO organizimi i saj. Pirateria Detare dhe lufta kunder terrorizmit detar.

NAV 552 - Lundrim dhe Drejtim Anije (10) - Prereq: NAV 413, Coreq: - Libri
Projeksionet hartografike, paraqitja e sferes tokesore ne harte. Llojet e hartave detare, elementet dhe shenjat navigacionale, simbolet e tyre, lundrimi ne afersi te bregdetit, barazvijat lundrimore dhe gjeometrine navigacionale ne percaktimet pamore te pozicionit te anijes, si dhe gabimet dhe analizat e tyre. Njehsimi analitik dhe grafik i rruges te anijes, planifikimi dhe zbatimi i i rruges te anijes, si dhe puna ne hartat detare eshte nje tjeter qellim i kesaj lende. Percaktimi i drejtimeve dhe distancave ne hartat detare, kataloget e hartave detare dhe botimet e tjera per lundertaret, manovrat per bregezim ā€“cā€™bregezim si dhe qendrim ne spirance jane tjeter qellim i lendes. Pajisjet, mjetet, aparaturat navigacionale dhe agregatet e anijes. Arti i drejtimit dhe manovrimit te anijes, Parimet e drejtimit te anijes, faktoret qe ndikojne ne drejtueshmerine e anijes, bashkepunimi i grupit heliketimon, bregezimi e qendrimi i anijes ne spirance, lundrimi ne kanale e thellesi te vogla, lundrimi ne mot te keq, rimorkimi, renia e nxjerrja e anijes nga cekina etj. Rregullat nderkombetare te parandalimit te oerplasjeve ne det me qellim shmangien e aksidenteve ne det.

NAV 553 - Ekonomi e Transportit Detar (10) - Prereq: NAV 440, Coreq: - Libri
Roli qe ka transporti ne ekonomi. Kerkesat e shoqerise se sotme ndaj transportit.Tregu i transportit, konkurenca mes llojeve te transportit dhe metodat e percaktimit te tarifave. Karakleristikat e transportit te sotem detar dhe planifikimi i shfrytezimit te mjeteve ne transportin detar. Analiza e veprimtarise ekonomike te punes se flotes.Treguesit baze te efektivitetit ne transport, projektimi transportit dhe kontratat ne transportin detar

NAV 560 - Projekti final (10) - Prereq: NAV 530, Coreq: - Libri
Punim i studentit mbi nje tematike te caktuar te miratuar nga DIMN me kerkesa per origjinalitet te vecante.

PS 001 - Provimi kualifikues (0) - Prereq: , Coreq: - Libri
Master ne Edukimin Special

PS 002 - Provimi kualifikues (0) - Prereq: , Coreq: - Libri
Master ne Edukimin Special

PS 111 - Hyrje ne pedagogjine e specilizuar (8) - Prereq: EDU 231, Coreq: - Libri
Kjo lende pėrkufizon se ē'ėshtė pedagogjia e specializuar si dhe evoluimin e saj nė vite. Ajo lejon gjithashtu tė saktėsohet roli i mėsuesit dhe i edukatorit tė specializuar, pėrmes njė analize tė profesioneve dhe pėrmes dėshmive.

PS 115 - Handikapi mendor dhe edukimi (8) - Prereq: ALB 125 and EDU 231 and (MAT 134 or MAT 154), Coreq: - Libri
Kjo lende perkufizon nocionin e voneses mendore dhe interesohet per veshtiresite e te mesuarit si dhe per burimet e personave me aftesi te kufizuara mendore.

PS 118 - Tipet e handikapit (8) - Prereq: HUM 131 and (MAT 134 or MAT 154), Coreq: - Libri
Tipet e handikapit ėshtė njė lende teorike e cila synon tė njohė studentin me origjinėn e fjalės handikap, kategoritė kryesore tė aftesive te kuzuara, karakteristikat e tyre, origjinėn, trajtimin si dhe me dallimet qė ekzistojnė midis termave si handikap, deēencė dhe paaftėsi. Nė kėtė lende aftesia e kuzuar ėshtė parė si pasojė e sėmundjes dhe do tė trajtohen tre kategoritė e medha te tyre: aftėsia e kufizuar motore, aftėsia e kufizuar shqisore dhe aftėsia e kufizuar mendore.

PS 119 - Zhvillimi i komunikimit, gjuhes dhe handikapi (8) - Prereq: ALB 125 and (MAT 134 or MAT 154), Coreq: - Libri
Ky kurs i njeh studentet me patologjite e ndryshme te te folurit, veēorite kryesore si dhe nderhyrjet globale e terapeutike ne funksion te parandalimit e edukimit gjuhesor.

PS 123 - Analiza e nevojave dhe metoda e vezhgimit (8) - Prereq: PS 111 and (MAT 134 or MAT 154), Coreq: - Libri
Ky kurs pėrkuzon nocionin e nevojave dhe tė burimeve, nėn dritėn e teorive tė ndryshme. Mbi bazėn e vėzhgimit, ai lejon tė analizohen sjelljet, tė vlerėsohen nevojat e personit nė vėshtirėsi dhe tė pėrshtatet mė pas praktika e tij pedagogjike. Gjithashtu ky kurs synon tė sensibilizojė pjesėmarrėsit me njė demarsh pedagogjik themelor : vėzhgimin. Kjo gjė kėrkon pėrpilimin e strategjive qė t'i pėrshtaten gjendjes edukative dhe pėrftimit tė teknikave. Kėshtu, pas njė ndihmese teoike nė fushėn e vėzhgimit, kursi ndėrtohet mbi bazėn e punės praktike tė studentėve si raporte stazhi, video. Ai lejon tė realizohen vėzhgime, tė analizohen ato dhe tė shtrohet mė pas ēėshtja e praktikės pedagogjike.

PS 222 - Neuroriedukimi, integrimi neuroshqisor (8) - Prereq: PS 119 and (MAT 134 or MAT 154), Coreq: - Libri
Ky kurs i njeh studentet me terminologji dhe perkufizime, koncepte te rehabilitimit, vleresim i shqetesimeve te zhvillimit, identifikim, diagnostikim, parandalim, lajmerim i handikapit, shoqerim i familjes. I njeh me personat IMC : perkufizimi, shkaku, epidemiologjia, klinik, evolucion, trajtim, traumatismi kranio-cerebral, aksidentet, patologjite cerebrale te fituara, spina-bifida, miopati te semundjes se muskulit dhe semundjet e dukeshme, semundjet progresive te sistemit nervor qendror, epilepsia, identifikim dhe trajtim i dhimbjes tek personi handikap, probleme dentare tek personat handikape, shqetesime te ushqimit dhe te tretjes, kthimi i ushqimit, kapslleku, te ushqyerit.

PS 223 - Marredheniet prinder –profesioniste (8) - Prereq: EDU 231 and (MAT 134 or MAT 154), Coreq: - Libri
Ky kurs prezanton parimet themelore te lidhura me problematiken e marredhenieve midis familjeve dhe profesionisteve. Marredheniet midis prinderve dhe profesionisteve shihen si shume te rendesishme ne kuadrin e pergjithshem te marrjes ne ngarkim te personave me aftesi te kufizuara. Per kete eshte e rendesishme te trajtojme vendin qe zene keto pale ne vendosjen e marredhenieve, cilat jane veshtiresite, strategjite e vendosjes se ketyre marredhenieve, cili eshte roli i prindit dhe profesionistit, cilet jane elementet e partneritetit, kompetencat e seciles pale, identifikimi i tyre. Te gjitha keto do te trajtohen ne kurse teorike dhe ne diskutime ne grup. Gjithashtu eshte e rendesishme qe prinder te personave handikape te referojne personalisht dhe te sjellin eksperiencen e tyre ne lidhje me marredheniet me profesionistet dhe rrjetin e marrjes ne ngarkim te femijeve te tyre.

PS 226 - Crregullimet e gjuhes (8) - Prereq: PS 115 and PS 119, Coreq: - Libri
Studentet njihen me patologji te ndryshme te gjuhes, ne saje te rezultateve te kerkimeve te fundit mbi gjuhen dhe ērregullimet qe i bashkangjiten asaj. Behet nje reeksion mbi menyrat e mundeshme te parandalimit Ne te njejten kohe kursi paraqet aktivitete te ndryshme qe do te realizohen ne funksion te patalogjive si dhe disa mjete ndihmese qe lejojne te favorizohet zhvillimi i gjuhes. Ky kurs lejon tė kuptohen mė mirė strategjitė e tė mėsuarit tė personave qė paraqesin njė handikap shqisor dhe tė zhvillojnė teknikat e mbėshtetjes sa mė tė pėrshtatura, pasi tė jetė pėrcaktuar mė saktėsisht se ē'kuptojmė me problemet dėgjimore. Ajo analizon vėshtirėsitė e hasura nga personat me aftėsi tė kuzuara tė shqisave nė jetėn e tyre tė pėrditshme dhe ngre ēėshtjen e mjeteve qė nevojiten pėr t'i pėrballuar ato. Studentet gjejnė rastin pėr t'u sensibilizuar me gjuhėn e shenjave. Lenda njeh studentet me shurdhesine si patologji e rende e gjuhes se folur, kategorite kryesore te saj, rehabilitimin gjuhesor dhe edukimin e degjimit me mjete teknike dhe metoda te ndryshme.

PS 238 - Pedagogjia e diferencuar, pedagogjia e projektit (8) - Prereq: EDU 231 and (MAT 134 or MAT 154), Coreq: - Libri
Nje nga detyrat kryesore te ēdo profesionisti ne fushen e pedagogjise se specializuar eshte qe te krijoj aksione veprimi per femijet per te cilet ai ka pergjegjesi. Ky kurs propozon te analizohen karakteristikat ashtu si dhe etapat e nje perpjekje per projekt, duke e pare kete si nje artikulacion praktik te shume aksioneve te formimit, koherente midis tyre. Nje projekt formimi nuk ka arsye qe te jete veē kur ai ndahet me ate qe nxe (qe meson) Kushtet e domosdoshme per te bere nga projekti i formimit i punuar nga adulti nje projekt te nxeni per femijen do te studjohen gjithashtu.

PS 330 - Te drejtat (8) - Prereq: PS 118 , Coreq: - Libri “Edukimi I te drejtave te njeriut”(program formimi per mesuesit e ciklit fillor)Tirane 2000
Ky kurs ka pėr qėllim tė studiojė dhe tė njoh studentėt me konceptet bashkėkohore dhe gjithėpėrfshirėse tė aftėsisė tė kuzuar tė standardizuar tashmė nga politikat dhe konventat e miratuara nga OKB si dhe politikat e legjislacioni i Komunitetit Evropian. Ky kurs do tė synojė jo vetėm nė njohjen, por edhe pėrvetėsimin nga studentėt tė koncepteve bashkėkohore tė legjislacionit tė aftėsisė e kuzuar nė Shqipėri, ku njė vend tė rėndėsishėm do tė zėnė trajtimi i hollėsishėm i standarteve ndėrkombėtare tė vendosura nga Konventat qė tashmė janė ratikuar nga Shteti Shqiptar prej vitit 1991, por nga ana tjetėr njė pjesė tė rėndėsishme do ta zėrė trajtimi dhe shpjegimi i kuadrit ligjor shqiptar qė vepron nė fushėn e aftėsisė tė kuzuar. Dokumentat politikė dhe strategjikė qė veprojnė nė kėtė fushė, kuadri ligjor shqiptar, duke nxjerrė nė pah ato dispozita apo materiale tė cilat parashikojnė nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė pėrtimin e tė drejtave tė PAK, nė fushėn e shėrbimeve sociale, shėndetėsore tė arsimit apo punėsimit, etj.. do tė zėnė pjesėn mė tė rėndėsishme tė ketij kursi gjatė kapitujve qė do tė trajtojė.

PS 333 - Pluridisiplinat dhe sherbimet ndihmese (8) - Prereq: PS 111 and (MAT 134 or MAT 154), Coreq: - Libri
Ky kurs trajton format e sherbimeve per personat me aftesi te kufizuara, si ato klasike dhe ato bashkekohore sociale. Ndertimi i modelit social realizohet nepermjet pershtatjes se mjedisit dhe shoqerise. Kjo pershtatje e mjedisit dhe e shoqerise kerkon specialiste me ekipe multidisiplinare te informuar dhe te pregatitur jo vetem si profesioniste, por si bashkepuntore ne procesin e gjate e te veshtire te integrimit. Gjate ciklit studentet informohen per procesin e zhvillimit, faktoret, ligjet, fushat, patologjite me frekuente te zhvillimit, karakteristikat, metodologjite e trajtimit te tyre ne moshe sa me te hershme, rolin e specialisteve ne pergjithesi dhe te edukatorit dhe mesuesit te specializuar ne veēanti. Perparesite e punes ne ekip, funksionet e ekipit ku antaret nuk konkurojne njeri-tjetrin, por respektojne kontributin e gjithesecilit.

PS 335 - Handikapi Polihandikapi (8) - Prereq: PS 330, Coreq: - Libri
Gjate ketij kursi studentet do te njihen me te drejtat e personit, prioritetet edukative, shoqerimin edukativ, shkollor dhe terapeutik. Studentet do te reektojne per rolin e mesuesit prane ketyre personave me handikap te rende. Per me teper, do te studiohen dhe praktikohen disa teknika apo metoda relative ndaj polihandikapit. Ne do te reektojme per disa parime baze per zbatimin e nje projekti pedagogjik qe mban parasysh teresine e personalitetit te femijes apo te adoleshentit ne gjendje te rende handikapi, autonomi, shoqerizim, afektivitet, komunikim, motricitet, perkujdesje, ushqim, kompetenca konjitive, zhvillim shqisor. Kjo lende percakton se ē'eshte autizmi nen driten e puneve kerkimore te fundit dhe lejon te kuptohen me mire veshtiresite me te cilat ndeshen personat autiste. Ajo pershkruan me pas se cilat jane kushtet specike qe u lejojne ketyre personave te jetojne ne menyre harmonike sa me shume te jete e mundur duke theksuar nevojen e strukturimit te hapesires dhe kohes si dhe te nje vleresimi te rregullt dhe partneriteti midis aktoreve te ndryshem te edukimit.

PS 349 - Praktike mesimore (8) - Prereq: PS 335 and PS 226, Coreq: - Libri
Stazhi eshte nje vend pune, pasurimi, venie ne diskutim, marrje kontakti me realitetin profesionist. Ecejakja e propozuar ndermjet formimit praktik dhe teorik mundeson qe te lidhen ngushte te dy aspektet dhe stimulon berjen e pyetjeve dhe kerkimin. Eksperienca e pare praktike eshte perqendruar tek observimi. Me pas, studentet bejne aktivitete, angazhohen me teper ne veprime direkte prane personave handikape derisa behen plotesisht pergjegjes te nje grupi (edukimi apo klase) gjate stazhit te tyre te fundit. Stazhet u japin mundesine studenteve te vene ne praktike njohurite e marra si dhe te zhvillojne njohuri te reja, ne saje te nje eksperience direkte prane personave handikape dhe profesionisteve. Eshte fjala per nje rast kur mund ti besh pyetje vetes ne lidhje me nevojat e personave me aftesi te kufizuara, me aktivitetet qe duhen bere, me pershtatshmerine e nderhyrjes, me cilesine e marredhenies pedagogjike si dhe lidhur me informacionet teorike te marra. Stazhet perfshijne gjithmone pune personale : observim, pregatitje aktivitetesh, aplikime qe vleresojne disa kurse apo seminare, vetevleresim, raporte stazhi.

PS 398 - Projekti final (8) - Prereq: PS 115 and PS 118 and PS 123 and PS 222 and PS 226 and PS 335 and EDU 231 and EDU 232 and PS, Coreq: - Libri
Temat e ndryshme, temat e studimeve te puneve te diplomes te zgjedhura nga studentet e vitit te 3-te, do te perbejne objektin e nje forumi. Keto tema jane te gjitha te lidhura me praktiken pedagogjike prane personave me aftesi te kufizuara dhe mund te jene shume te ndryshme :integrim, metakonjicion, aktivitete artistike, aktivitete kopshtarie, hyrje para-profesionale.

PS 410 - Crregullimet e personalitetit dhe sjelljes (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Kursi synon njohjen e studentit me ērregullimet e personalitetit dhe tė sjelljes tek fėmijėt dhe adoleshentėt. Do tė trajtohen konceptet e “psikopatologjisė” dhe tė “ērregullimeve tė personalitetit dhe tė sjelljes”, diagnostikimi, vlerėsimi si dhe teknika tė trajtimit tė disa prej ērregullimeve mė tė shpeshta tė personalitetit dhe sjelljes si psikozat, neurozat, sjelljet automutiluese, problemet e sjelljes sė tė ushqyerit dhe dhunės.

PS 420 - Aftesia e kufizuar fizike (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Kursi trajton aftėsinė e kufizuar fizike nga pikėpamja mjekėsore. Studentėt do tė njihen me diagnostikimin dhe vlerėsimin e patologjive tė ndryshme si dėmtimi motor cerebral, sėmundjet neuromuskulare, spina bifida, epilepsia, ērregullimet ushqimore, etj.. Do tė trajtohet roli i fizioterapisė dhe gjithashtu, do tė trajtohen konceptet e dhimbjes, parandalimit, edukimit dhe pasojave sociale tė aftėsisė sė kufizuar fizike.

PS 430 - Aftesia e kufizuar shqisore (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Kursi synon trajtimin njohurive tė thelluara nė fushėn e aftėsisė sė kufizuar pamore dhe asaj dėgjimore. Nė lidhje me aftėsinė e kufizuar pamore, studenti do tė marrė njohuri mbi diagnostikimin e patologjive vizuale dhe verbėrisė, shkaqet e tyre, vlerėsimin e nevojave dhe potencialeve tė individit, problematikat e tė nxėnit gjatė moshės shkollore dhe mjetet mbėshtetėse, stimulimin e vizionit funksional. Nė lidhje me aftėsinė e kufizuar dėgjimore, studenti do tė njihet me karakteristikat dhe nivelet e saj, diagnostikimin, shkaqet dhe pasojat e shurdhėrisė, mėnyrat e komunikimit me njė person shurdh, mjetet mbėshtetėse si dhe veēoritė e jetės sociale.

PS 440 - Aftesia e kufizuar mendore (10) - Prereq: , Coreq: - Libri
Kursi synon dhėnien e njohurive tė thelluara mbi aftėsinė e kufizuar mendore. Do tė trajtohen njohuri rreth historikut, prevalencės dhe diagnostikimit tė patologjive tė ndryshme tė lidhura me aftėsinė e kufizuar mendore. Studentėt do tė marrin njohuri mbi shkaqet e aftėsisė sė kufizuar mendore, patologjitė shoqėruese, rolin e mjedisit nė zhvillimin e aftėsive adaptive, shkallėt dhe testet qė pėrdoren pėr vlerėsimin e vonesės mendore dhe niveleve tė saj. Gjatė kursit do tė analizohet edhe aspekti i pėrkujdesjes, edukatimit dhe shkollimit tė personave me aftėsi tė kufizuara mendore.

PS 450 - Menaxhimi institucional dhe analiza institucionale (10) - Prereq: , Coreq: - Libri
Kursi trajton aspektet teorike dhe praktike tė analizės dhe menaxhimit institucional duke u fokusuar nė marrėdhėniet midis dismensionit politik dhe social dhe rolit qė luan institucioni. Do tė analizohen koncepte si ambivalenca, heqja dorė nga ushtrimi i pėrgjegjėsive, evitimi i detyrimeve, diferencat midis qėndrimeve dhe sjelljeve, konfuzioni i vlerave, lojrat e pushtetit, menaxhimi i konflikteve, proēesi i shoqėrizimit, lidhjet mes parimeve, proēeseve dhe proēedurave, konceptet e tensionit, konfliktit dhe negocimit. Gjithashtu do tė trajtohet organizimi dhe funksionimi i institucionit, detyrat dhe shėrbimet, menaxhimi i burimeve njerėzore dhe i projekteve, bashkėpunimi me familjarėt, siguria, arkivimi, etj.

PS 510 - Edukimi i hershem (10) - Prereq: , Coreq: - Libri
Kursi trajton veēoritė e ndėrhyrjes sė hershme te fėmija, rėndėsinė e saj pėr diagnostikimin dhe trajtimin sa mė tė hershėm tė ērregullimeve tė ndryshme, veēoritė e zhvillimit normal dhe patologjik te foshnja dhe fėmija i vogėl. Studentėt do tė njihem me funksionimin e shėrbimit tė ndėrhyrjes sė hershme si dhe me mėnyrat e vlerėsimit me anė tė fishave dhe materialeve tė tjera.

PS 520 - Formimi i te rriturve (10) - Prereq: , Coreq: - Libri
Kursi synon tė trajtojė nocionet bazė tė formimit tė tė rriturve, rolet dhe funksionet dhe konteksti i profesionit tė formatorit tė tė rriturve, analizėn e kėrkesave dhe nevojave tė tė rriturve. Njė aspekt i rėndėsishėm janė vecoritė e tė nxėnit dhe zhvillimi i tė rriturve: eksperienca, modelet e referencės, kuptimi i tė rriturit, kushtet e tė nxėnit dhe ditari. Gjatė kursit do tė trajtohen modalitetet e formimit; prezantimi i metodave tė ndryshme, animimit. Studentėt do tė kenė mundėsi tė integrojnė dhe analizojnė karaktesistikat e tė nxėnit tė tė rriturve dhe tė formojnė shprehi tė punės me ta.

PS 530 - Integrimi i personave me aftesi te kufizuara (10) - Prereq: , Coreq: - Libri
Kursi synon tė ndihmojė studentėt nė formimin e aftėsive dhe shprehive mbi modalitetet e integrimit tė personave me aftėsi tė kufizuara. Do tė trajtohen koncepti dhe dimensionet e integrimit, mėnyrat e realizimit tė tij, rėndėsia e integrimit. Gjithashtu, do tė analizohen dimensionet e integrimit nė realitetin shqiptar dhe perspektivat e tij. Studentėt do tė nxiten tė krijojnė dhe zbatojnė projekte pėr integrimin e personave me aftėsi tė kufizuar.

PS 540 - Praktika (10) - Prereq: , Coreq: - Libri
Praktika ka pėr qėllim zbatimin konkret tė njohurive tė fituara gjatė lėndėve. Studentėt do tė pėrballen me kėrkesat e mjediseve ku punohet me persona me aftėsi tė kufizuara. Ata do tė praktikojnė njohuritė duke qenė aktivė nė mjedise tė tilla dhe do tė nxiten tė analizojnė praktikat e tyre pėrmes detyrave dhe raporteve tė ndryshme.

PS 598 - Projekti final (10) - Prereq: , Coreq: - Libri
Mikroteza ėshtė njė punim shkencor i realizuar nga studenti nė tė cilin praktika dhe teoria ndėrthuren sė bashku. Studenti duhet tė tregojė aftėsinė e tij pėr tė zbatuar njė kėrkim nė praktikė dhe pėr tė analizuar burimet teorike dhe praktike duke parashtruar konkluzione tė reja dhe/ose reflektime kritike nė lidhje me tematikat e aftėsisė sė kufizuar.

PSI 450 - Psikologjia e edukimit (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri “Psikologja e edukimi” B.Musai, Tirane 1999
Lenda perfshin koncepte teorike dhe trajtime praktike te zgjeruara te psikologjise se edukimit. Cikli i psikologjise evolutive do te jete i zgjeruar dhe i nderthurur me zberthimet e teorive te edukimit ne nivele praktike, sipas specifikave profesionaleve te kurseve te masterit.

SHK 420 - Didaktika e shkencave ekzakte (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Parimet kryesore te didaktikes ne shkencat ekzakte si matematika, fizika, informatika, kimia, etj. Kursi eshte i vlefshem per te gjithe studentet te cilet jane ne masterat e mesuesise ne shkencat ekzakte.

SHK 481 - Historia e mendimit shkencor (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri
Shkenca ne antikitet, matje fizike astronomike,Galileo Galilei, shkenca ne shekullin e 17- Njutoni dhe “revolucioni shkencor” ,aspekte historike –kritike te tentativave per te modifikuar theniet e ligjeve, shkenca e fizikes e shekullit te 18- nxehtesia , elektriciteti , fizika ne fillim te shekullit 19- teoria valore, parimet e termodinamikes, elektromagnetizmi, teoria pararelativiste, fizika e shekullit te 20 : Ainshtain –teoria speciale e relativitetit, teoria e pergjithshme e relativitetit, analize historike e parashikimeve te TPR, kuantet, mekanika valore dhe interpretimi i saj, radioaktiviteti, fizika ne vitet 30, energjia atomike, grimca te energjise se larte

SHK 490 - Praktika Profesionale (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri

SHP 441 - Parimet e shendetit publik (10) - Prereq: Graduate Standing, Coreq: - Libri Shendet Publik Gentiana Qirjako;Genc Burazeri,Enver Roshi,Vitori Hasani

SHP 442 - Promocion shendetesor (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

STAT 363 - Statistike e aplikuar I (8) - Prereq: MAT 226, Coreq: - Libri
A study of the fundamental concepts and methods of probability and statistics. Topics include counting problems, discrete probability, random variables and probability distributions, special distributions, sampling distributions, the central limit theorem, introduction to hypothesis testing, and the use of statistical computer packages for data analysis.

STAT 364 - Statistike e aplikuar II (8) - Prereq: STAT 363, Coreq: - Libri
A continuation of STAT 363. This course treats both the principles and applications of statistics. Elementary theory of estimation and hypothesis testing, the use of the normal, chi-square, F and t distributions in statistics problems will be covered. Other topics are selected from regression and correlation, the design of experiments, analysis of variance, analysis of categorized data, nonparametric inference, and sample surveys.

STAT 380 - Applied Regression Analysis (8) - Prereq: STAT 363 and MAT 226, Coreq: - Libri
Topics include single variable linear regression, multiple linear regression and polynomial regression. Model checking techniques based on analysis of residuals will be emphasized. Remedies to model inadequacies such as transformations and weighted least squares will be covered. Statistical packages will be used.

STAT 390 - Design and Analysis of Experiments (8) - Prereq: STAT 380, Coreq: - Libri
An introduction to the basic methods of designed experimentation. Fixed and random effects models together with the analysis of variance techniques will be developed. Specialized designs including randomized blocks, latin squares, nested, full and fractional factorials will be studied. A statistical computer package will be used.

STAT 441 - Financial Modeling and Risk Management. (10) - Prereq: STAT 363, Coreq: - Libri
Nonparametric regression and yield curve smoothing. Advanced time series modeling and forecasting. Market risk measures. Substantive and empirical modeling approaches in financial markets. Statistical trading strategies.

STAT 462 - Monte Carlo Sampling. (10) - Prereq: STAT 441, Coreq: - Libri
Fundamentals of Monte Carlo methods. Generating uniform and nonuniform variables, random vectors and processes. Monte Carlo integration and variance reduction. Quasi-Monte Carlo sampling. Markov chain Monte Carlo, including Gibbs sampling and Metropolis-Hastings. Examples, problems and motivations from Bayesian statistics, computational finance, computer graphics, physics.

TUR 001 - Decision Making (0) - Prereq: , Coreq: - Libri
Sipermarrje ne turizem

TUR 002 - Drejtim Ndermarrjesh turistike (0) - Prereq: , Coreq: - Libri
MNP Sipermarrje ne turizem

TUR 214 - Ekonomi Transporti (8) - Prereq: TUR 221, Coreq: - Libri
Kjo lende trajton koncepte te menaxhimit te kerkeses dhe ofertes se transportit turistik, rolin e qeverise dhe politikave publike ne krijimin e lehtesirave per permiresimin e elementit baze te produktit turistik.

TUR 221 - Baza Turizmi (8) - Prereq: , Coreq: - Libri “Tourism principles and practices”, 3rd ed. (2005). Chris Kooper, John Fletcher & Alan Fyall “Toruism management” 2nd ed. Davide Weaver, Laura Lawton
Kjo lende ka si qellim kryesor te jape nje informacion te pergjithshem mbi fenomenin turistik dhe kuptimi i dukurise turizem, perkuzimet dhe llojet e tij, kuptimi i turizmit si sistem, faktoret e zhvillimit te turizmit dhe funksionet e tij, aspektet ekonomike dhe joekonomike te turizmit, modele te zhvillimit si dhe aspekte te se ardhmes dhe zhvillimit te qendrueshem.

TUR 243 - Ekonomi Turizmi (8) - Prereq: TUR 221, Coreq: - Libri “The Economics of Recreation, Leisure and Tourism” 3rd ed. (2004), John Tribe. Elsevier Inc., Oxord-England. “The Economics of tourism destination” (2005), Norbert Vanhove. Elsevier Inc, Oxford England.
Lenda "Ekonomiksi i Turizmit" eshte programuar per studentet e vitit te trete te deges se Turizmit. Materiali didaktik i perdorur per kete lende ka per qellim ti pergjigjet nevojes per sistemimim e Ekonomise se Turizmit, lindur nga kerkesat e ekonomisteve si edhe administratoreve privat dhe publik te okupuar ne sektorin e Turizmit.Kjo nevoje synohet te plotesohet si duke trupezuar idete e lindura nga vezhgimi i nje fenomeni shume te pasur me fakte ekonomike si eshte turizmi, ashtu edhe duke seleksionuar nga Ekonomia Politike dhe Politikat ekonomike ato modele teorike te cilat mund te ofrojne skema te vlefshme interpretative te sjelljes se tregjeve turistike. Materiali eshte i ndare ne tre pjese: Pjesa e pare, e konsideruar si hyrese trajton definicionet e nevojshme per konturimin dhe matjen e permasave te fenomenit turistik, proces ky i veshtire per nje sektor te tille. Ne te kundert, dy te tjerat i referohen modeleve interpretative. Pjesa e dyte trajton konceptet mikroekonomike te turizmit. (konsumi, kerkese-oferta, prodhimi dhe tregu turistik).Pjesa e trete trajton konceptet kryesore makroekonomike. (kontabiliteti kombetar, e ardhura dhe zhvillimi kombetar, turizmi nderkombetar dhe roli i shtetit ne zhvillimin e tij).

TUR 252 - Ekonomi Ambienti (8) - Prereq: TUR 221, Coreq: - Libri “Introduction to Environmental economics” (2001), Nick Hanley, Jason F. Shogren & Ben White. Oxford University Press Inc. New York. “Enviroumental Economics: in theory and practice” 2nd ed. (2007), Nick Hanley,Jason Shogren,Ben White. PALGRAVE MACMILLAN, Houndmills Basingstoke, Hampshire RG21 6XS and 175 Fifth Avenue, New Yourk, N.Y. 10010 “Enviroumental Economics” (2008), Barryc Field, Martha K.Field
Ekonomia e Ambientit synon t'ju japi njohuri studenteve si duhet ta perdorin ambientin natyror derisa ai te mund te luaj rolin e tij ne mbeshtetje te sistemit ekonomik qe eshte dhe burim i nje niveli me te mire te jetes. Lenda zhvillohet me studentet e vitit te katert turizem, pasi kane mare njohuri te mjaftueshme per ekonomine dhe turizmin. Ne kete kuader njohja me burimet natyrore, karakteristikat e tyre dhe perdorimin eficente te tyre permirson ne menyre cilesore stokun dhe sherbimet e burimeve natyrore te cilat perbejne oferten turistike.

TUR 254 - Menaxhim Destinacionesh (8) - Prereq: TUR 221, Coreq: - Libri “Managing the tourist destination”. (2003), Frank Howie. Cengage Learning EMEA, High Holborn House, 50-51 Bedford Row, London WC1R 4 LR
Lenda synon t`u ofroje studenteve nje culture turistike mbi destinacionet kryesore turistike, duke u fokusuar ne trajtimin dhe analizen e tre aspekteve kryesore te tyre: gjeografi turistike, histori arti dhe kulinari. Evidentimi dhe analiza e specifikave, resurseve dhe avantazheve te ketyre tre aspekteve te destinacioneve turistike do te plotesojne kuadrin e formimit profesional te studenteve te kesaj dege. Lenda synon te pajis menaxheret e ardhshem te turizmit me njohuri mbi operatoret kryesore te industries turistike duke u ndalur vecanerisht tek agjensite e udhetimit dhe tour operatoret si prodhuesit dhe shperndaresit kryesore te paketes turiristike.

TUR 255 - Organizim i udhetimeve turistike (8) - Prereq: TUR 221 , Coreq: - Libri “Le imprese di viaggio” (2006), Mario Grasso. Franco Angeli “L`impresa turistica” (2006), Giuseppe Aiello.Ulrico Hoepl
Lenda synon te pajis menaxheret e ardhshem te turizmit me njohuri mbi operatoret kryesore te industries turistike duke u ndalur vecanerisht tek agjensite e udhetimit dhe tour operatoret si prodhuesit dhe shperndaresit kryesore te paketes turiristike. Po keshtu ajo fokusohet ne etapat e formimit te paketes turistike , planifikimin, politikat e percaktimit te cmimeve dhe shitjen e paketes turistike si dhe politikat kryesore te marketingut miks turistik

TUR 264 - Strategji Turizmi I (8) - Prereq: TUR 221, Coreq: - Libri "Tourism Planning: Policies, Processes and relationships" (2008), Colin Michael Hall. Pearson Prentice Hal
Nje hyrje mbi strategjite kryesore te turizmit ne ekonomine globale.

TUR 290 - Ndermarrje Turistike (8) - Prereq: TUR 221, Coreq: - Libri
Lenda ofron nje vizion te gjere mbi aktivitetin e ndermarrjeve qe operojne ne sektorin turistik, duke u perqendruar ne veprimtarine e ndermarrjeve pritese te strehim-akomodimit dhe ndermarrjet e restoranterise.

TUR 351 - Drejtim Ndermarrjesh Turistike (8) - Prereq: TUR 221, Coreq: - Libri “Economia e technica della azienda turistica” (2006). Giuseppe Aiello. Hoetli –Milano, Italy.
Turizmi eshte nje fenomen i karakterizuar nga nje dinamizem i larte qe ka lejuar nje rritje shume te madhe te ketij sektori vitet e fundit. Ne kete menyre ndermarrjet turistike jane gjithmone nen ndikimin e faktoreve qe jane ne ndryshim te vazhdueshem, duke e bere me kompleks aktivitetin e tyre dhe sidomos procesin e drejtimit. Kjo lende trajton ne menyre te qarte dhe sistematike argumenta te shumte qe kane te bejne me funksionimin dhe drejtimin e ndermarrjeve turistike pritese. Objektivi kryesor i saj eshte te beje te qarte ne masen me te madhe te mundshme argumentat e ndryshem te trajtuar, duke perdorur nje gjuhe te pershtatshme me natyren e argumentave dhe teresisht te pranueshme per studentet e turizmit.

TUR 353 - Psikosociologji Turizmi (8) - Prereq: TUR 221, Coreq: - Libri “Consumer psychology of tourism, hospitality and leisure” Geoffrey Ian Crouch, Richard R. Perdue & H. J. P. Timmermans “The social psychology of tourist behaviour” Philip L. Pearce “Tourism and culture” K K Sharma
Kjo lende synon te ofroje nje informacion komplet rreth ceshtjeve qe lidhen me elementet e rendesishem te biznesit dhe te botes afektive sociale te individit.

TUR 354 - Sjellje e Konsumatorit Turist (8) - Prereq: TUR 221, Coreq: - Libri “Consumer Behaviour in Tourism” 2nd ed. (2007), John Swarbrooke and Susan Horner. Elsevier Ltd. “Consumer Behavior” (2006), Roger D. Blackwell & Paul W. Miniard & James F. Engel.
Kjo lende trajton studimin e faktoreve qe influencojne sjelljen konsumatore, perdorimin strukturor dhe menaxherial te modeleve te marrjes se vendimit. Egzaminon variablat social, psikologjik dhe ekonomik te sjelljes blerese duke perfshire mesimin, motivimin, qendrimin, personalitetin, dinamiken e grupeve te vogla, faktoret demografik dhe ekonomik si dhe kulturen.

TUR 364 - Strategji Turizmi II (8) - Prereq: TUR 264, Coreq: - Libri
Vazhdim i TUR 264. Strategjite e zhvillimit te turizmit rajonal dhe efikasiteti i tyre.

TUR 398 - Projekti Final (8) - Prereq: leje nga instruktori, Coreq: - Libri
Projekti final do te realizohet mbi bazen e stazhit qe studentet e deges Turizem do te zhvillojne ne ndermarrje te ndryshme turistike. Mbi bazen e kontratave te lidhura me keto ndermarrje studentet do te kene nje periudhe stazhi prane departamenteve te ndryshme te ketyre ndermarrjeve dhe Zyrave te turizmit ne Bashkite e Qarkut Vlore dhe punimi i tyre do te fokusohet ne punen konkrete dhe problematiken e evidentuar nga vete ata.

TUR 410 - Menaxhim i biznesit familjar ne turizem (10) - Prereq: Gra, Coreq: - Libri
Qellimi i kesaj lende eshte te nxise studentet per sfidat e sipermarrjes dhe te siguroje instrumente per te rritur suksesin. Fokusi do te perqendrohet ne menaxhimin e nje biznesi te vogel ne sektorin turistik dhe per ta rritur kete biznes ne nje bote kompetitive.

TUR 420 - Etike dhe komunikim ne turizem (10) - Prereq: TUR 423, Coreq: - Libri
Disiplina e impostuar ne modulin e sipermarrjes paraqet nje burim formimi dhe impakti per sipermarresit ne turizem madje me gjere tek operatoret turistike. Kuadri i formimit teorik fokusuar ne komunikimin si proces organizativ me modalitetet, mjetet, teknikat e mbi te gjtha strategjite e veta perben bazen e nisjes dhe suportin formues per gjithe ata qe do e ndekin kete cikel studimi. Aplikimet praktike, kerkimi ne terren dhe analiza e rezultateve te kerkimit do te jene aspekti specifik i formimit me nje adresim te qarte ndaj operatoreve tuistie. Kjo e reflektuar ne nej set punesh grupi dhe individuale, te cilat do te finalizohen me ndertime dhe paraqitje komunikimesh si ne nivel mikro te ndermarrjeve turistike, ashtu edhe te fushatave komunikuese, te cilat i drejtohen audiencave masive e te shumefishta. Kjo do te krijoje nje mundesi me shume te aftesimit ne komunikim, sidomos ne ndermarrjet turistike, ku pjesen me te madhe te vet sherbimit e ze komunikimi dhe etika ne komunikim si nje element baze dhe vleresues i cilesise se sherbimit.

TUR 421 - Marketing Turizmi (10) - Prereq: BIZ 231 and Gra, Coreq: - Libri
Kjo lende siguron nje baze ne marketingun e sherbimeve turistike duke ofruar gjithashtu mbeshtetje per aplikimin e tij per ndermarrjet e sektorit turistik nga nje perspektive menaxheriale. Materialet bazohen me teper ne fokusin menaxherial, duke i orientuar menaxheret e ketij sektori drejt konsumatoreve, si pjese e produktit qe keto ndermarrje ofrojne. Lenda mbeshtetet gjithashtu ne nje trajtim me te thelle te parimeve dhe koncepteve te ilustruara me shembuj nga industria hoteliere dhe ajo e udhetimit, duke treguar vendimet kryesore me te cilat menaxheret e ketij sektori perballen ne perpjekjet e tyre per te pershtatur objektivat dhe burimet e organizates me diversitetin e nevojave konsumatore dhe tregun global.

TUR 422 - Menaxhimi i cilesise (10) - Prereq: ECN 411 and FIN 411, Coreq: - Libri
Kjo lende studion natyren e sipermarrjes dhe cilesise ne inustrine e sherbimeve turistike. Ajo ekzaminon teorite kreative te menaxhimit te cilesise se sherbimeve turistike dhe aplikimet e tyre ne sektoret e ndryshem te kesaj industrie. Pavaresisht diversitetit te proceseve operacionale te shume industrive qe perbejne sektorin turistik, te gjitha ato mund te perfitojne nga zbatimi i operacioneve te avancuara dhe teknikat e menaxhimit te cilesise. Ne kete menyre, qellimi i kesaj lende eshte te shpjegoje teknikat e vlefshme per menaxhimin e cilesise dhe eficences dhe aplikimet potenciale te tyre per aktivitetet e ndryshme te te gjithe tipeve te organizatave te turizmit.

TUR 423 - Tregjet nderkombetare turistike (10) - Prereq: BIZ 231 and Gra, Coreq: - Libri
Kjo lende synon ofrimin e nje kuadri mbi tregjet turistike nderkombetare, oferten turistike te tyre dhe menyrat e menaxhimit te kesaj oferte. Format e ndryshme te zhvillimit te turizmit, turizmi incoming dhe outgoing, flukset kryesore turistike, strategjite dhe politikat e sektorit turistik do te perbejne fokusimin e kesaj lende.

TUR 430 - te fshihet (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

XDRE 401 - te fshihet (10) - Prereq: , Coreq: - Libri

XDRE 402 - te fshihet (10) - Prereq: , Coreq: - Libri