Biologji _|_Grafiku i Kurseve

Formimi i pergjithshem: 56 kredite


Lendet Baze: CSE 130, FIZ 151, KIM 143, KIM 155, MAT 154, MAT 155,

Lendet me Zgjedhje: ENG 131, ENG 132, FRE 131, FRE 132, GER 131, GER 132, HUM 131, HUM 141, HUM 155, HUM 250,


Formimi baze: 40 kredite


Lendet Baze: BIO 160, BIO 263, BIO 341, BIO 362,

Lendet me Zgjedhje: BIO 262, BIO 264,


Formimi special: 84 kredite


Lendet Baze: BIO 161, BIO 260, BIO 261, BIO 312, BIO 361, BIO 364, BIO 365,

Lendet me Zgjedhje: BIO 270, BIO 271, BIO 350, BIO 366, BIO 370, BIO 371, BIO 372, BIO 377, BIO 378, BIO 379, BIO 398,


Pershkrimet e Lendeve

- (0)

BIO 160 - Botanika e Pergjitheshme (8)
Hyrje nė konceptet kryesore te botanikės. Qeliza bimore, indet bimore, ndėrtimi, funksioni, etj. Ndėrtimi morfologjik: morfologjia, anatomia dhe funksioni i organeve bimore. Riprodhimi: llojet, organet e riprodhimi, pjalmimi dhe fekondimi.

BIO 161 - Zoologji invertebrore (8)
Klasifikimi i invertebrorėve. Protozoarėt. Sfungjerėt dhe plakozoarėt: evolucioni, cikli jetėsor dhe zhvillimi i Metazoarėve. Knidarėt dhe ktenoforėt: ndėrtimi, organizimi colonial, klasifikimi dhe evolucioni. Kafshėt me simetri bilaterale: Plantelmitėt, nemertinėt. Molusqet. Krimbat unazorė. Kėmbėnyjtuarit. Keliceratėt. Krustacetė. Miriapodėt. Insektet. Lėkurėgjėmborėt. Lofoforėt.

BIO 260 - Sistematika e Bimeve (8)
Kriptogamet: bakteret, algat, kėrpudhat, likenet. Morfologjia, riprodhimi, klasifiBiologji, ekologia. Briofitet dhe pteridofitet: klasifiBiologji, tipat kryesore, ekologjia. Fanerogamet: gjimnospermat: ve\c{c}oritė, klasifiBiologji, pėrhapja, lidhjet fotgjenike, vlera ekonomike. Angjiospermat: ve\c{c}oritė, klasifikmi, lidhjet filogjenike, pėrhapja, vlerat ekonomike.

BIO 261 - Zoologji vertebrore (8)
Kordatėt: vetitė, origjina. Cefalokordatėt. Amfioksi. Vertebratėt. Agnatėt: anatomia dhe sitematika. Peshqit: anatomia, sistematika. Amfibėt: karakteristikat, veoritė, sistematika. Reptilėt: ve\c{c}oritė, evolucioni. Sistematika. Shpendėt: ve\c{c}oritė, sistematika. Gjitarėt: veoritė, prejardhja, sistematika.

BIO 262 - Histologji (8)
Histologjia dhe metodat e studimit tė saj. Qelizat dhe kulturat indore; indet: indi epitelial: format, karakteristikat, tipet e epitelit. Indi lidhor: tippet e indit lidhor. Indi kockor: kockat, tippet e kockave, struktura e brendshme. Indi nervor: neuronet, nervat, degjenerimi dhe rigjenerimi i indit nervor. Indi muskulor: llojet, rigjenerimi i indit muskulor. Gjaku: qelizat e gjakut, sistemi imun dhe organet limfoide.

BIO 263 - Biologjia Molekulare dhe Qelizore (8)
Membrana plazmatike, organizmi dhe fluiditeti i shtresės bilipidike, asimetria e organizimit membranor, transporti pasiv, transporti aktiv, endocitoza e ndėrmjetėsuar nga receptorėt, polariteti i qelizave, mekanizmat e lindjes dhe tė pėrhapjes sė potencialit tė veprimit, sinapset; sistemi membranor i brendshėm; citoskeleti, lėvizja me cilie, mikrotubulat dhe filamentet e aktinės si asamble dinamike, filamentet e ndėrmjetėm; organelet me mebranė tė dyfishtė: mitokondria dhe kloroplastet; bėrthama qelizore, paketimi i AND nė kromozome, transkriptimi i ADN nė prokariotė dhe eukariotė, sinteza e ARN, translatimi, sistemet postranslatuese, dyfishimi i ADN-sė; baza molekulare tė mitozės; mekanizmat e gjeneve rregullatorė.

BIO 264 - Mikrobiologji (8)
Mikrobiologjia ėshtė shkenca qė merret me studimin e mikroorganizmave , strukturėn e tyre si dhe sėmundjen qė shkaktojnė nė popullatė.

BIO 270 - Paleontologji dhe bazat e gjeologjis (8)
Paleontologjia. Origjina e jetės, provat gjeologjike.Sistematika e botės organike dhe provat e jetės. Prirja evolutive e botės organike. Bimėt fosile. Gjeologjia.Toka, shikim tokėsor dhe planetar. Shkėmbinjtė, formimi dhe kalciBiologji. Proceset gjeologjike ekzogjene. Proceset gjeologjike endogjene.

BIO 271 - Fitogjeografi (8)
Karakteristikat e bimėsisė gjatė erėrave gjeplogjike. Flora dhe Bimėsia.Ekologjia bimore. Mjedisi dhe konkurenca.Roli i faktorėvė ekologjikė nė pėrhapjen gjeograke tė bimėve. Klasikimi i bimėsisė sė tokes. Formacionet pėrbėrėse tė tipeve tė ndryshme tė bimėsisė. Territoret oristike tė Botės. Pėrshkrimi dhe analiza e bimėsisė. Flora dhe bimėsia e Shqipėrisė.Brezat dhe grupet kryesore bimore. Mbrojtja dhe ruajtja e natyrės dhe vecanėrishr e bimėsisė. Ruajtja e orės sė rrallė dhe tė kėrcėnuar. Sistemi i zonave tė mbrojtura nė Shqipėri.

BIO 312 - Gjenetika (8)
Gjenetika dhe organizmat.Transmetimi gjeneve. Ndarja qelizore dhe teoria kromozomike.e trashegimise.Lidhja e gjeneve dhe ndertimi i hartave gjenetike ne eukariotet. Mutacionet gjenetike.Mutacionet kromozomike.Rikombinimi te bakteret dhe viruset e tyre .ADN materiali gjenetik.Funksioni i AND dhe kodi gjenetik.Kontrolloi i shprehjes ghenetike.Elementet gjenetike te transportueshem. Gjenetike e zhvillimit.fati i qelizave dhe plani i zhvillimit te trupit

BIO 341 - Anatomia Njeriut (8)
Objekti i anatomisė. Organizimi i trupit tė njeriut.

BIO 350 - Teoria e Evolucionit (8)
Historia e biologjise. Lamarck dhe Darwin. Principet e teorise se evolucionit. Mikrevolucioni. Faktoret e evolucionit.Speciet. makroevolucioni. Origjina e jetes dhe e njeriut.

BIO 361 - Bazat e Ekologjise (8)
Metodat e studimit nė ekologji. Faktorėt ekologjikė. Faktorėt klimatikė. Roli ekologjik i temperaturės. Lagėshtia. Roli ekologjik i dritės. Faktorėt ekologjikė dytėsorė. Faktorėt edafikė. Ushqimi si faktor ekologjik. Faktorėt demografikė. Faktorėt biotikė brendallojorė dhe ndėrllojorė. Ndryshueshmėria natyrore dhe stabiliteti i popullatave. Ekosistemet dhe biocenozat. Fluksi i energjisė dhe qarkullimi i lėndėve nė ekosisteme. Organizmi i biosferės. Roli i njeriut nė biosferė.

BIO 362 - Biokimi (8)
Uji dhe vetitė e tij. Aminoacidet. Proteinat. Karbohidratet. Lipidet. Nukleotidet dhe acidet nukleike. Struktura e ADN dhe ARN. Vitaminat. Rrugėt metabolike tė sistemeve biologjike. Glikoliza. Rruge a pentozė-fosfatit. Cikli i acidit citrik (Krebsit). Transporti i elektroneve dhe forforilimi oksidues. Oksidimi i acideve yndyrore. Shperberja e aminoacideve. Fotosinteza. Biosinteza e makromulekulave: karbohidrate, lipide, aminoacide. Informacioni gjennetik dhe sinteza e proteinave. Biosinteza e proteinave. Kodi gjenetik.

BIO 364 - Fiziologji bimore (8)
Qeliza bimore, ndėrtimi, funksioni. Difuzioni. Transpirimi. Transporti pasiv dhe aktiv. BioBiologjia bimore: fotozinteza, fazat. Kloroplasti. Fotosistemet. Fiksiomi i CO2. Frymėmarrja: glikoliza, fermentimi, cikli i Krebsit, transporti i elektroneve dhe fosforilimi oksidues. Rritje dhe zhvillimi: ecuria e rritjes, fazat, diferencimi. Hormonet bimore. Lėvizjet e bimėve. Ekofiziologjia.

BIO 365 - Fiziologji shtazore (8)
Hyrje nė fiziologji. Metodat e studimit. Membrana dhe transporti pėrmes membranave. Neuroni, struktura e neuronit, funksioni. Sinapsi. Ndijimi Biologjik: shija, aroma. Mekano receptorėt. Termo receptorėt, tė parit. Organizimi neural dhe funksiojni i sistemit nervor. Gjendrat dhe hormonet. Tkurrja muskulare. Sjellja: mekanizmat, skemat dhe kontolli i sjelljeve. Gjaku: zemra. Shkėmbimi i gazeve dhe ekuilibri acido Š bazik. Osmorregullimi, organet osmorregullatore. Tė ushqyerit: tretja dhe metabolizmi. Lėvizja dhe riprodhimi. Rregullimi i temperaturės sė trupit: poikilotermėt, heterotermėt.

BIO 366 - Tema speciale ne Biologji. (8)
Ne kete simester trajtohen tema me interes ne fushen e biologjise. Temat ndryshojne sipas simestrit.

BIO 370 - Hidrobiologji (8)
Oqeanografi: Mjedisi detar, vetitė fiziko Biologjike, bota biologjike, planktoni, nektoni, bentosi. Prodhimtaroa organike e detit. ta nė shkėmbinjtė artificialė. Jeta nė mjediset e njelmėta. Biogjeografia detare. Njeriu dhe mjedisi detar. Limnologji: Klasifikimi i liqeneve, vetitė, popullatat biologjike. Planktoni, bentosi, nektoni. Zinxhirėt ushqimorė. Funksionimi i ekosistemit liqenor. Ligatinat dhe lumenjtė. Ujrat nėntokėsore. IJehtiologjia e ujrave tė brėndshme.

BIO 371 - Mbrojtje mjedisore (8)
Shkencat e mjedisit, objekti dhe metodat e studimit. Ndikimi injeriut nė natyrė Klasifikimi i problemeve mjrdisore. Problemet mjedisore globale. Ndotjet dhe llojet e saj. Problemet mjedisore rajonale. Problemet mjedisore lokale. Ndikimi i faktorėvė demografikė nė mjedis. Mbipopullimi , shoqėria e konsumit. Pėrdorimi i burimeve natyrore.Zonat e mbrojtura. Koncepti i zhvillimit tė qėndrueshėm. Strategjitė e zhvillimit tė qėndrueshėm.

BIO 372 - Biodiversiteti (8)
Hyrje nė biodiversitet, biosfera dhe biodiversiteti, pėrdorimi, nivelet e organizimit, mėnyra e vlerėsimit. Ndryshueshmėria gjenetike, gjenoma e ndryshueshme, mėnyrat e matjes. Ndryshueshmėria llojore, specia si njė matse e biodiversitetit, ndryshueshmėria llojore dhe hapėsira, mėnjanimi ekolojik dhe rreziqet, ndryshueshmėria gjenetike nė llojet e rralla. Humbja e biodiversitetit, zhdukjet, shkaqet. Kur njė lloj ėshtė nė rrezik zhdukjeje, ndėrhyrjet nė popullatat shtazore ose bimore. Ndryshueshmėria llojore dhe qėndrueshmėria ekologjike. Nryshueshmėria mjedisore, vlerėsimet sasiore, shkaqet e mozaikut mjedisor, roli ekologjik i skajeve. Roli i njeiut nė tjetėrsimin e biodiversitetit, treguesit ekologjik tė qėndrueshėm.

BIO 377 - Antropologji (8)
Antropologjia, objekti, deget e antropologjise. Historiku i zhvillimit te antropologjise. Paraardhesit e njeriut, vecorite. Faktoret qe kane ndikuar ne zhvillimi e njeriut dhe te shoqerise njerezore.

BIO 378 - Etologji (8)
Lindja e etologjise si shkence. Objekti i etologjise. Sjelljet e gjallesave,.Reagimet e bimeve ndaj faktoreve te mjedisit. Sjelljet e kafsheve dhe klasifikimi i tyre.

BIO 379 - Anatomi e krahasuar (8)
Objekti i anatomise se krahasuar. Zhvillimi i sistemeve, organeve dhe aparateve nga gjallesat e ulta shtazore deri tek vertebroret. Zhvillimi i mbuleses trupore dhe skeletit. Evolimi i organeve te frymeshkembimit, te aparatit te tretjes, te qarkullimit te gjakut, te riprodhimit etj.

BIO 398 - Tema e diplomes (8)

CSE 130 - Introduction to Computer Programming (8)
Introduction to digital computers and algorithmic programming.Topics include:data storage and manipulation, control structures, functions and subprogramming, abstract data types, recursion, and regular expressions. Introduction to object-oriented programming.Students cannot receive credit for both CSE 130 and EGR 141. Offered fall, winter.(Cross-listed with CIT 130).Satisfies the university general education requirement in the formal reasoning knowledge foundation area.

ENG 131 - Anglisht I (8)
Kursi synon tė pajisė studentin me njohuritė gjuhėsore bazė tė nivelit fillestar nė gjuhėn angleze. Ne kėtė kurs do tė trajtohen kryesisht ēėshtje gramatikore dhe leksikore si dhe do tė punohet me zhvillimin e aftėsive lexuese.

ENG 132 - Anglisht II (8)
Kursi synon tė pajisė studentin me njohuritė gjuhėsore bazė tė nivelit mesatar nė gjuhėn angleze. Ne kėtė kurs do tė trajtohen kryesisht ēėshtje gramatikore dhe leksikore si dhe do tė punohet me zhvillimin e aftėsive lexuese

FIZ 151 - Hyrje ne Fizike I (8)
Mekanika klasike dhe termodinamika .Per studentet e shkencave dhe te inxhinierise. Studentet duhet te ndjekin tre seanca te laboratorit te edukimit te pergjithshem gjate semestrit. Ky kurs synon pervetesimin e fenomeneve , koncepteve dhe ligjeve te mekanikes klasike dhe termodinamikes dhe motivimin e studenteve permes shembujve praktik nga jeta e perditshme qe demonstrojne rolin e fizikes ne disiplina te tjera si: inxhinieria, kimia , mjekesia, etj. Permbush kerkesat e edukimit te pergjithshem universitar ne shkencat natyrore dhe njohurite teknologjike ne fushat e kerkimit.

FRE 131 - Frengjisht I (8)
Kursi synon tė pajisė studentin me njohuritė gjuhėsore bazė tė nivelit fillestar nė gjuhėn frėnge. Ne kėtė kurs do tė trajtohen kryesisht ēėshtje gramatikore dhe leksikore si dhe do tė punohet me zhvillimin e aftėsive lexuese

FRE 132 - Frengjisht II (8)
Kursi synon tė pajisė studentin me njohuritė gjuhėsore bazė tė nivelit mesatar nė gjuhėn frėnge. Ne kėtė kurs do tė trajtohen kryesisht ēėshtje gramatikore dhe leksikore si dhe do tė punohet me zhvillimin e aftėsive lexuese.

GER 131 - Gjermanisht I (8)
Kursi synon tė pajisė studentin me njohuritė gjuhėsore bazė tė nivelit fillestar nė gjuhėn gjermane. Ne kėtė kurs do tė trajtohen kryesisht ēėshtje gramatikore dhe leksikore si dhe do tė punohet me zhvillimin e aftėsive lexuese. Kursi mbulon kapitujt nga 1 deri nė 10 tė librit “Delfin”.

GER 132 - Gjermanisht II (8)
Kursi synon tė pajisė studentin me njohuritė gjuhėsore bazė tė nivelit tė pėrparuar nė gjuhėn gjermane (nivel ky qė i nevojitet studentit pėr tė studiuar nė njė nga universitetet gjermane). Ne kėtė kurs do tė trajtohen kryesisht ēėshtje gramatikore dhe leksikore si dhe do tė punohet me zhvillimin e aftėsive lexuese. Kursi mbulon kapitujt nga 11 deri nė 20 tė librit “Delfin”.

HUM 131 - Psikologji (8)
Kursi synon tė sigurojė njė formim tė pėrgjithshėm pėr shkencėn e psikologjisė, bazat biologjike tė sjelljes, shqisat dhe perceprimit, vetėdijen, kujtesėn, motivimin dhe emocionin, personalitetin, stresin dhe shėndeti, ērregullimet psikologjike, terapitė dhe psikologjinė sociale.

HUM 141 - Filozofi (8)
Parimet baze te filozofise. Nje pershkrim i filozofeve me te medhenj te filozofise perendimore.

HUM 155 - Seksualiteti njerezor (8)
Seksualiteti njerezor eshte nje kurs qe paraqit nje pamje te pergjithshme te faktoreve biologjike, ambjentale, dhe shoqerore qe lidhen me seksualitetin njerezor.

HUM 250 - Histori e Shqiperise (8)
Kursi jep njohuri tė integruar tė lėndės sė Historisė Kombėtare dhe metodologjisė sė zhvillimit tė saj, nė pėrputhje me kurrikulėn shkollore.

KIM 143 - Kimi  I (8)
Konceptet themelore. Simbolet. Formulat dhe ekuacionet. Stekiometria. Termokimia. Struktura e atomit dhe ligji periodik i elementeve. Lidhja kimike. Struktura e molekules dhe hibridizimi.Gjendja e gazte dhe teoria kinetike. Gjendja e lenget tretesirat, tretesirat koloidale. Kinetika kimike. Ekuilibrat kimike. Konceptet per acidet dhe bazat, ekuilibrat jonike dhe elektrolitet e dobet. Tretshmeria dhe produkti i tretshmerise.Termodinamika kimike. Energjia e lire. Elektrokimia dhe reaksionet redoks. komponimet komplekse.

KIM 155 - Kimi organike (8)
Karakteristikat e komponimeve organike. Lidhja kimike ne komponime organike. Orbitalet, rezonanca, efekti i induktivitetit, izomeria, mezomeria. Reaksionet e radikaleve. Alkanet. Alkenet. Alkadienet, alkinet. Halogjenuret e alkileve. Alkolet. Izomeria optike. Eteret, Aldehidet, ketonet. Acidetkarboksilike Aldehidet, ketonet. Acidetkarboksilike Hidrokarburetaromatike. Benzeni.Reaksionet SE. Nitrokomponimet aromatike.Fenolet. Aminat aromatike Karbohidratet. Izopreni. Komponimet heterociklike. Acidet nukleike. Aminoacidet, proteinat. Polimeret.

MAT 154 - Kalkulus I (8)
Konceptet e funksionit, derivatit, rregullat e derivushmerise, integrimi, llogartja e siperfaqeve dhe volumeve, aplikime te ndryshme te kalkulusit ne inxhinjeri, ekonomi, finance, shkenca shoqerore, etj. Ploteson kerkesat e te gjitha programeve per nje formim te pergjithshem.

MAT 155 - Kalkulus II (8)
Rregullat dhe teknikat e integrimit, vargjet dhe serite, integralet e pacaktuara, dhe aplikimet e tyre ne industri dhe ekonomi.